"Nie ma znaczących zmian jeśli chodzi o aktywność jednostek Sił Zbrojnych Republiki Białorusi w rejonie Wołynia i Polesia" - głosi raport ukraińskiego Sztabu Generalnego. W raporcie czytamy też, że strona białoruska prowadzi działania, których celem jest wzmocnienie białorusko-ukraińskiej granicy. "Zagrożenie atakiem rakietowym i powietrznym z terytorium Białorusi utrzymuje się" - głosi raport.

Na Siewierszczyźnie Rosjanie wzmacniają ochronę ukraińsko-rosyjskiej granicy w obwodach briańskim i kurskim. W działania te mają być zaangażowane dwie batalionowe grupy taktyczne rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych.

Na kierunku słobodzkim Rosjanie szkolą żołnierzy, by uzupełnić jednostki piechoty zmotoryzowanej, jednostki pancerne i artyleryjskie. Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o ostrzale i minowaniu dróg, którymi mogą poruszać się ukraińskie jednostki w tym rejonie.

W obwodzie charkowskim działania Rosjan skupiają się na utrzymaniu okupowanych terytoriów i powstrzymaniu natarcia ukraińskich wojsk.

W rejonie Słowiańska Rosjanie ostrzeliwują pozycje ukraińskiej armii i wznawiają ofensywę.

W Donbasie Rosjanie nadal prowadzą aktywne działania ofensywne - ostrzeliwują pozycje ukraińskich sił i przegrupowują własne jednostki.

Rosjanie próbują przełamać ukraińską obronę w rejonie miejscowości Bachmut, by przeciąć szlaki zaopatrzenia i odciąć ukraińskie jednostki w tym rejonie od głównych sił - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy.

W rejonie miejscowości Łyman Rosjanie prowadzą rozpoznanie i ostrzał artyleryjski, próbując umocnić się na swoich pozycjach.

Czytaj więcej

Zełenski: Ukraina będzie niepodległa. Pytanie tylko za jaką cenę

W rejonie południowego Buhu Rosjanie podejmują działania mające pozwolić im utrzymać kontrolę nad obwodem chersońskim. Jak podaje Sztab Generalny armii Ukrainy na odcinku tym rośnie intensywność ostrzału ukraińskich jednostek, intensywność rozpoznania powietrznego, a zgrupowanie rosyjskich wojsk w tym rejonie jest wzmacniane przerzucaniem jednostek rezerwowych.

W rejonie Morza Czarnego i Azowskiego rosyjskie okręty nadal blokują ruch statków cywilnych.

W ciągu doby Ukraińcy odparli w Donbasie 12 ataków wroga niszcząc czołg, pięć zestawów artyleryjskich, pięć bojowych wozów piechoty i pięć innych pojazdów. Jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły nad Ukrainą śmigłowiec Ka-52, pocisk manewrujący i bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10.