"Na prośbę kanclerza Austrii prezydent Rosji dokonał oceny sytuacji w kontekście trwającej specjalnej wojskowej operacji ochrony Donbasu oraz poinformował o pracach nad zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi na wodach Morza Azowskiego i Morza Czarnego" - brzmi komunikat  zamieszczony na stronie Kremla.

W związku z tym zwrócono uwagę, że strona ukraińska powinna "jak najszybciej oczyścić porty dla swobodnego przepływu zablokowanych statków".

Ponadto w rozmowie z kanclerzem Austrii Putin miał wskazywać na sabotowanie procesu negocjacyjnego między Rosją a Ukrainą ze strony przedstawicieli Kijowa.

Służba prasowa Kremla pisze w komunikacie, ze podczas rozmowy "przeprowadzono gruntowną wymianę poglądów w kwestiach związanych z globalnym bezpieczeństwem żywnościowym".

Czytaj więcej

USA nie użyją wojska do pomocy w eksporcie zboża z Ukrainy

Władimir Putin podkreślił, że próby pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za trudności z dostawami produktów rolnych na rynki światowe są bezpodstawne.

"Szczegółowo wyjaśniono prawdziwe przyczyny tych problemów, które powstały m.in. na skutek antyrosyjskich sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską" - czytamy w komunikacie.

Nehammer poinformował, że Putin zapewnił go o gotowości "do aktywnego omówienia kwestii wymiany jeńców wojennych z Ukrainą".

Putin zapewnił, że Międzynarodowy Czerwony Krzyż będzie miał swobodny dostęp do jeńców wojennych. Domagał się jednak również, aby dostęp ten został przyznany rosyjskim jeńcom wojennym na Ukrainie.

Autopromocja
TYLKO U NAS

Ambasador Chin w Polsce Sun Linjiang o nowej ofercie współpracy Pekinu z Warszawą

CZYTAJ

Rozmowa odbyła się z inicjatywy Austrii i była elementem realizowanej przez nią polityki neutralności.