Właściciel jachtu, spółka offshore Millemarin Investments, zaprzeczył, jakoby Kerimow był właścicielem jachtu, argumentując, że prawo Fidżi, na mocy którego Amadea została zatrzymana, uniemożliwia Stanom Zjednoczonym jego przejęcie. W pisemnym postanowieniu Sąd Apelacyjny Fidżi stwierdził, że oddalił odwołanie Millemarin Investments – postanowienie o aresztowaniu wejdzie w życie za siedem dni.

Amerykański sąd dla Dystryktu Kolumbii uznał, że jacht został skonfiskowany, ponieważ jego faktycznym właścicielem jest objęty sankcjami amerykańskimi oligarcha Suleiman Kerimow (jest m.in. największym udziałowcem – ma ok. 95 proc. poprzez swoje liczne spółki – największego producenta złota Polus Gold).

Majątek Kerimowa (56 lat) Forbes ocenił w 2021 r. na 15,8 mld dol., co dawało mu 10 miejsce wśród rosyjskich bogaczy. On sam w deklaracji składanej w Radzie Federacji jako swój majątek wpisał: „jedno mieszkanie o powierzchni 37,8 m² i jedna trzecia udziału w innym mieszkaniu o powierzchni 53,5 m²”.

Przyjrzyjmy się więc „jachtowi” Amadea. Podobnie jak inni rosyjscy oligarchowie Kerimow rywalizuje w posiadaniu wielkiego, luksusowego pływającego pałacu, tylko przez przypadek zwanego jachtem.

Amadea Kerimowa ma 106 m długości, czyli tyle co boisko piłkarskie. Jednostka zbudowana została w niemieckiej stoczni Lurssen Yachts. Zaliczana jest do TOP-50 największych jachtów na świecie.

Jacht może przyjąć na pokład 22 gości (16 łóżek); ma 6 pokładów dla gości (w tym pokład prywatnego właściciela); lądowisko dla helikopterów o średnicy 12 metrów. Na dziobie zdobi go figura albatrosa. Ma też taras zimowy.

Czytaj więcej

Amerykanie uziemiają Dreamlinera Romana Abramowicza

Do wykończenia wnętrz wykorzystano 170 rodzajów materiałów: 43 rodzaje kamienia, 28 rodzajów drewna, 26 rodzajów skóry, 11 rodzajów szkła, 30 rodzajów powłok specjalnych.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Goście mają do dyspozycji 10-m basen bez krawędzi, kino z fotelami D-Box, spa z sauną, łaźnią turecką, gabinetem masażu, salonem w stylu marokańskim i odkrytym tarasem z widokiem na ocean.

Jest też salon z prawdziwym kominkiem opalanym drewnem, 2 samogrające fortepiany Yamaha czy jacuzzi, które można przykryć specjalną nawierzchnią i zamienić w salę koncertową. System audio ma moc 36 tysięcy watów.

Na „jachcie” są windy, różnorodność skuterów wodnych i seabobów, plecaków odrzutowych i flyboardów.