Władimir Putin rozmawiał w czwartek za pomocą transmisji wideo z przywódcami państw byłego Związku Radzieckiego. W trakcie swojej wypowiedzi prezydent Federacji Rosyjskiej stwierdził, że cieszy się z opuszczenia Rosji przez niektóre zachodnie firmy oraz ostrzegł, że Rosja znajdzie sposoby na zdobycie zaawansowanych technologii i dóbr luksusowych.

- Jeżeli spojrzy się na tych, którzy odchodzą – dzięki Bogu, być może? Zajmiemy ich nisze: nasze biznesy, nasza produkcja – już urosły i spokojnie osiądą na gruncie przygotowanym przez naszych partnerów – cytuje Putina Reuters.

Prezydent Rosji żartował też, że luksusowe artykuły, takie jak lubiane przez bandytów mercedesy, będą nadal dostępne, choć przyznał, że będą one droższe. Zapewnił jednak swoich słuchaczy, że ci, którzy jeździli mercedesami „przywiozą je sobie z dowolnego miejsca i z dowolnego kraju”.

Putin zauważył też, że Rosja nadal potrzebuje dostępu do zaawansowanych technologii nie zamierza się od tego „odcinać”. Choć, zdaniem prezydenta Rosji, zachodnie państwa chcą tu Rosję „wycisnąć”, to odcięcie od technologii we współczesnym świecie jest „nierealne”. Nie wyjaśnił jednak, w jaki sposób Rosja znajdzie sposób na utrzymanie dostępu do zachodnich technologii i oprogramowania. Choć można tu spekulować, że może to robić to tak, jak odbywało się to za czasów ZSRR (gdy Putin był funkcjonariuszem wywiadu) i zdobywanie dostępu do zaawansowanych technologicznie komponentów będzie wymagało dużych nakładów pracy ze strony agentów wywiadu.

Czytaj więcej

Rosja prawie gotowa do nacjonalizacji zachodnich firm, które odchodzą przez wojnę

Prezydent Rosji nie udawał przy tym, że Rosja nie ma problemów. Zauważył, że sankcje podbiły inflację w Rosji i przerwały łańcuchy zaopatrzenia. Jednocześnie jednak podkreślił, że Federacja radzi sobie dobrze odwracając się od Zachodu w stronę Chin, Indii i innych mocarstw.

- Nasi przedsiębiorcy mają oczywiście problemy, zwłaszcza w zakresie łańcuchów dostaw i transportu. Niemniej jednak wszystko można dostosować, wszystko można przebudować. Nie bez strat na pewnym etapie, ale pomaga to nam niejako stać się silniejszymi. W każdym razie zdecydowanie zdobywamy nowe kompetencje i zaczynamy koncentrować nasze zasoby gospodarcze, finansowe i administracyjne w przełomowych obszarach – mówił Putin.

W kwestii agresji Rosji na Ukrainę Władimir Putin stwierdził, że to punkt zwrotny w rosyjskiej historii i jest to bunt Moskwy przeciwko USA, które miały upokarzać Rosję od upadku ZSRR w 1991. Prezydent Rosji stwierdził, że Ukraina była wykorzystywana przez USA do grożenia Rosji a obowiązkiem Moskwy była ochrona ludności rosyjskojęzycznej przed prześladowaniami.

Agresja Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku sprawiła, że w krótkim czasie z Rosji wycofało się wiele międzynarodowych korporacji. Od dostaw części odcięte jest lotnictwo, z kraju zniknęły popularne marki fastfoodów czy napojów, a także wiele marek odzieżowych. Kraje Unii Europejskiej (z wyjątkiem prorosyjskich Węgier) szukają obecnie sposobów na uniezależnienie się od importu rosyjskich surowców energetycznych, a w międzyczasie zajmują majątki rosyjskich oligarchów i odcinają Rosję od zaawansowanych technologii i systemu bankowego. Sytuacja w Rosji, przynajmniej na rynku finansowym, po początkowym załamaniu, wydaje się jednak stabilizować mimo sankcji. W czwartek bank centralny Rosji obniżył główną stopę procentową do 11 procent.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Czytaj więcej

Rosja tworzy RuStore. Własny sklep z aplikacjami odpowiedzią na sankcje