„Potrzebne są ogromne środki na przeprowadzenie operacji specjalnej (wojny – red.). Obywatele potrzebują też pieniędzy na wsparcie gospodarki, łączna kwota tzw. stymulacji budżetowej, którą wprowadziliśmy do gospodarki to 8 bilionów rubli. Ogromne fundusze. Potrzebujemy tych pieniędzy, aby wesprzeć gospodarkę, wesprzeć naszych obywateli” – powiedział w piątek Anton Siłuanow, minister finansów Rosji.

Dodał, że podczas gdy import jest zamknięty przez sankcje, rząd będzie wspierał przede wszystkim eksporterów.

Ile pieniędzy pochłania rosyjska agresja na Ukrainie – tego Siłuanow nie ujawnił. W pierwszych czterech miesiącach 2022 r. wydatki budżetowe Kremla wzrosły o prawie jedną czwartą w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Ze względu na wzrost dochodów z ropy i gazu znacząco wzrosły również dochody budżetu, dzięki czemu fundusz rezerwowy został uzupełniony o ponad 1,4 bln rubli. Ile w nim jest obecnie – Kreml nie ujawnia. Wiele danych rosyjskiej gospodarki zostało utajnionych. Nie wiadomo więc, skąd władze wezmą tak ogromne fundusze na wsparcie gospodarki, przy ogromnych wydatkach na swoją własną wojnę.

Czytaj więcej

Putin o opuszczaniu Rosji przez zachodnie firmy: Dzięki Bogu

13 maja na posiedzeniu rządu w sprawie wykonania budżetu państwa premier Michaił Miszustin poinformował o wysokości pomocy państwa dla gospodarki w związku z obecnym kryzysem sankcyjnym. Ogólnie wsparcie finansowe przekracza 5 bln rubli, a biorąc pod uwagę inne środki, łączna kwota stymulacji fiskalnej w 2022 r. przekroczy 8 bln rubli – powiedział szef rządu.

Kommersant przypomina, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza (przed 1995 r. brak odpowiednich danych Rosstatu) najpoważniejszy spadek PKB w historii Rosji nastąpił w 2009 r. – o 7,8 proc.. Teraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przewiduje spadek PKB Rosji w 2022 r. na poziomie 10 proc.

Analitycy S&P Global Market Intelligence uważają, że spadek PKB w tym roku wyniesie 11,1 proc. Według szefa Izby Obrachunkowej Aleksieja Kudrina spadek wyniesie 8,8 proc. w scenariuszu bazowym i 12,4 proc. w scenariuszu „konserwatywnym”.