Polska wysyła broń na Ukrainę, ale do nagrania dodano napisy w języku chińskim, które sugerują, że Polska wysyła do walki z Rosjanami swoich żołnierzy.

"Prezydent Polski ogłosił mobilizację wojskową. Polska wkroczy na Ukrainę i przyłączy się do ukraińskiego oporu wojskowego!" - napisano na chińskim portalu Weibo 8 maja 2022 roku.

Wpis został udostępniony wraz z 32-sekundowym nagraniem, na którym widać prezydenta Polski Andrzeja Dudę wygłaszającego przemówienie.

"Polskie siły zbrojne są w pełni przygotowane do wkroczenia na zachodnią Ukrainę, a Polska może zmobilizować ochotników, którzy dołączą do ruchu oporu. Dzięki temu będziemy mogli odeprzeć każde niebezpieczeństwo lub potencjalne zagrożenie" - przetłumaczono.

Czytaj więcej

Andrzej Duda: Wiele państw patrzy na Polskę z zazdrością. Radzimy sobie bez gazu z Rosji

Nagranie pojawiło się w internecie po tym, jak Polska i Ukraina podpisały 5 maja umowę o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie obronności.

Wykorzystane prawdziwe nagranie pochodzi z 3 maja. Tego dnia prezydent Andrzej Duda wystąpił na Placu Zamkowym w Warszawie. 

Biuro prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej w odpowiedzi na pytania AFP stwierdziło, że "absurdalny fake news, który wpisuje się w rosyjskie działania dezinformacyjne".

"Sensacyjne doniesienia o rzekomym wkroczeniu Wojska Polskiego na Ukrainę traktujemy jako oczywiste działania propagandowe Federacji Rosyjskiej, mające na celu osiągnięcie efektu dezinformacji w międzynarodowej przestrzeni medialnej, podobnie jak wcześniejsze absurdy o rozbiorze Ukrainy z naszym udziałem" - przekazano.