Jermak napisał, że USA nadal dyskutują o przekazaniu wyrzutni MLRS Ukrainie. 

Nawiązując do doniesień CNN szef kancelarii prezydenta Zełenskiego dodał, że amerykańscy partnerzy Ukrainy mogą przekazać Ukrainie takie zestawy jeśli podejmą odpowiednią decyzję w przyszłym tygodniu.

"Jesteśmy wdzięczni za artylerię i inna pomoc, ale nowoczesne zestawy MLRS pomogą nam zatrzymać rosyjską inwazję i zyskać zauważalną przewagę na froncie. Potrzebujemy ich na wczoraj, tak jak zestawów obrony przeciwlotniczej, czołgów i innych systemów uzbrojenia, o które prosiliśmy, aby powstrzymać rosyjską ofensywę i wyzwolić tymczasowo okupowane terytoria" - napisał Jermak.

"Kryzys żywnościowy może być rozwiązany przez wyzwolenie naszej ziemi i odblokowanie portów (...). Decyzje muszą być podejmowane szybciej. Nie możemy tracić czasu, za który Ukraińcy płacą życiem i zniszczeniami miast" - dodał.

Czytaj więcej

Zełenski: Ukraina musi zmierzyć się z rzeczywistością i rozmawiać z Putinem

Jermak podkreślił, że zagrożenie trzecią wojną światową istnieje, ale można mu przeciwdziałać pokonując Rosję militarnie na terytorium Ukrainy, zwiększając presję na gospodarkę agresora.

USA mają ogłosić w przyszłym tygodniu nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, którego elementem mają być wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, o które Ukraińcy proszą od tygodni.