- Powstała Kolej Melitopolska. Jest porozumienie o partnerstwie z Kolejami Rosyjskimi. I szlak zostanie zbudowany w Ługańskiej i Donieckiej Republikach Ludowych - poinformował Trofimow, cytowany przez Interfax.

Trofimow podkreślił, że istnieje już połączenie kolejowe okupowanego obwodu zaporoskiego z Półwyspem Krymskim, który Rosja okupuje od 2014 roku. - Obecnie mamy dość krótkie połączenie kolejowe z Krymem. Musimy tylko zapewnić bezpieczeństwo transportów - powiedział przedstawiciel kolaboracyjnych władz obwodu zaporoskiego.

Czytaj więcej

Ukraina: Nadszedł czas, by Niemcy udowodniły w działaniu, po czyjej stronie stoją

Rozmówca Interfax mówił też, że brak wagonów i lokomotyw jest jednym z głównych problemów jeśli chodzi o rozpoczęcie transportu drogą kolejową z okupowanego obwodu zaporoskiego. Trofimow dodał, że po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę władze Ukrainy przemieściły tabor kolejowy wgłąb kraju.

Teraz okupacyjne władze obwodu zaporoskiego chcą - w pierwszej kolejności - rozpocząć transport towarów, aby przewozić materiały budowlane "do odbudowy Donbasu", a także produkty rolne i produkty przemysłowe.

Okupacyjne władze obwodu zaporoskiego chcą - w pierwszej kolejności - rozpocząć transport towarów

- Mamy już zamówienia z Kazachstanu, Białorusi, Federacji Rosyjskiej. Aby skrócić transport i nie wysyłać towarów przez Krym, pracujemy nad kwestią transportu przez Donieck i Ługańsk i dalej, w głąb terytorium Rosji - powiedział rozmówca agencji Interfax.

Melitopol to drugie największe miasto obwodu zaporoskiego. Rosyjska armia zajęła je w pierwszej fazie wojny na Ukrainie. Zaporoże, stolica obwodu zaporoskiego, znajduje się pod kontrolą Ukrainy.