Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
Koncepcja wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) przez polityków jest niezgodna z porządkiem konstytucyjnym – mówi sędzia Monika Frąckowiak, prezes Sądu Rejonowego Poznań – Nowe Miasto i Wilda.
Jedna obniżka stóp to za mało, by pobudzić sprzedaż mieszkań. Przy mało realnym cyklu cięć stóp, wciąż drogim kredycie i rekordowej ofercie lokali, będzie rosła presja na obniżki cen.
Polacy z dumą wspominają Jana Pawła II, podziwiają Roberta Lewandowskiego i ekscytują się lotem w kosmos Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Skąd bierze się potrzeba pomnikowych bohaterów i dlaczego wciąż trudniej nam docenić naukowców, reformatorów czy polityków? O mitologii narodowej dumy, jej wzlotach, upadkach i przekształceniach rozmawiają Bogusław Chrabota i dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
Cezary Kulesza został ponownie wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, ale jego protegowani przegrali wybory na wiceprezesów. Gdyby środowisko piłkarskie zorganizowało się wcześniej, mogło być jeszcze lepiej.
Umowa na zakup 180 czołgów K2 od koreańskiego koncernu Hyundai Rotem jest gotowa i ma być podpisana jeszcze w lipcu. Dostawy rozpoczną się już w przyszłym roku, a wartość kontraktu to 6,7 mld dolarów.
Nie 384, ale ok. 240 pilotów będzie musiała wyszkolić Polska dla blisko setki zakupionych od Amerykanów śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache Guardian. Dlaczego oficjalne szacunki mogą być przesadzone?
Donald Tusk, wchodząc w awanturę o granicę w trybie restrykcyjnym, walczy o potwierdzenie sprawczości rządu. Ale pakuje się tym samym na pole, na którym zwykle wygrywa Jarosław Kaczyński.
Z zaciekawieniem przeczytałem na łamach „Rzeczpospolitej” tekst redaktora Jacka Nizinkiewicza o znaczącym tytule „10 powodów, dla których powinno się ponownie przeliczyć głosy” – pisze były członek PKW Dariusz Lasocki.
Sondażowe poparcie dla KO spada. Wyborcy największej partii w koalicji rządzącej zapytani o nastroje wskazują na zniechęcenie i rozczarowanie. Jeśli w tym samym stanie są także liderzy – to mogą już wyciągać walizki z pawlacza.
Policjanci CBŚP rozbili ukraiński gang, który dla okupu uprowadził w Polsce dwóch Etopiczyków, a na Łotwie migrantów z Mali. Zgotowali im piekło.
W pierwszej połowie tego roku eksport rosyjskiego gazu do Europy spadł do poziomu z początku lat 70. XX wieku, kiedy związkiem sowieckim rządził Leonid Breżniew. Nie było wtedy Gazpromu, a rosyjski gaz kupowały państwa bloku sowieckiego, w tym PRL.
Dziś nikt już chyba nie wierzy w rychłe uzdrowienie polskiego sądownictwa. Nadzieje tych, którzy w wyborach prezydenckich widzieli jakąś szansę na to, okazały się płonne.
W ramach pakietu deregulacyjnego Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów, które mają uprościć prawo gospodarcze. Zmiany obejmą m.in. prawo spółek, odpowiedzialność firm za przestępstwa gospodarcze oraz zasady walki z praniem pieniędzy.
Sąd, który nie jest sądem, nie mógł ani stwierdzić ważności wyborów, ani stwierdzić ich nieważności - mówi sędzia Dariusz Zawistowski, były prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Pod koniec tygodnia – prawdopodobnie w piątek – Donald Tusk spotka się z liderami partii koalicyjnych i przedstawi im swój pomysł na rekonstrukcję rządu. Gdzieś w połowie lipca ten nowy rząd zostanie zaprezentowany - powiedziała w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.
Czerwcowy PMI w polskim przemyśle spada do 44,8 punkty, co jest najgorszym wynikiem od 2023 roku. Amerykański Senat zatwierdza wielką ustawę podatkową Donalda Trumpa, zaś Rosja w obliczu zbliżającego kryzysu otwiera się na zagraniczny kapitał.
Lato 2025 roku może zaważyć na dalszym losie rządu Donalda Tuska. Wybór Karola Nawrockiego na prezydenta, narastające napięcia na granicy i zapowiadana rekonstrukcja rządu zwiastują polityczne przesilenie. Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz polityczny „Rzeczpospolitej”, w rozmowie z Marzeną Tabor-Olszewską komentuje najważniejsze wydarzenia i przewiduje możliwe scenariusze.
- Co do zasady uważam, że tak - powiedział były przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, pytany przez Jacka Nizinkiewicza, czy wszystkie głosy oddane w drugiej turze wyborów prezydenckich powinny zostać przeliczone ponownie. Sędzia TK w stanie spoczynku przyznał jednocześnie, że jest to już nierealne.
- Niespłacone alimenty sięgają dziś 16,384 mld złotych, dłużników alimentacyjnych mamy ponad 292 tys. Ta kwota ciągle się zmienia, ale generalnie - rośnie - mówił w Magazynie o Biznesie Andrzej Kulik, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych w Krajowym Rejestrze Długów.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko omawiają zbliżający się kongres Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze, wewnętrzne przetasowania w partii, sposób działania nowego rzecznika rządu Adama Szłapki oraz napięcia wśród koalicjantów PO–PSL–Lewicy w związku z żądaniem ponownego przeliczenia głosów. Na deser – międzynarodowy sukces polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego, który na chwilę zjednoczył rozchwianą scenę polityczną.
Karkonosze, szkoła mundurowa, seria tajemniczych zgonów i młoda policjantka Lena Silewicz działająca pod przykrywką – tak rozpoczyna się kolejna powieść Katarzyny Bondy. W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz o książkach” pisarka opowiada, jak powstawał „Czarodziej śmierci”.
Gośćmi piątego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli: Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich, Tomasz Rożek – Nauka To Lubię oraz Piotr Mazurkiewicz z dziennika „Rzeczpospolita”.
Robimy w tym KPO i wrzucamy do tego KPO rzeczy, których nigdy wcześniej, w żadnym Krajowym Planie Odbudowy żadnego innego państwa europejskiego nie było - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050).
Raz wrzucone do internetu zdjęcie dziecka na zawsze zostawia cyfrowy ślad. Może być wykorzystywane przez przestępców, ale może też stygmatyzować dziecko i przyczyniać się do przemocy rówieśniczej.
Niemal 40 proc. Europejczyków deklaruje, że obawia się zagrożeń związanych z pogłębiającymi się zmianami klimatu. Liczba osób odczuwających taki lęk wzrosła w regionie śródziemnomorskim, a także w Polsce i na Węgrzech.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas