Akcja upraszczania przepisów to już nie tylko pomysły zespołu Brzoski i rządowe zapowiedzi. To pierwsze gotowe ustawy. Sejm pracuje nad kolejnymi, a „Rz” porządkuje wiedzę o zmianach.
Łagodzenie odpowiedzialności karnej nie jest popularne społecznie. Zawarte w projekcie zmiany promowały łagodzenie karalności wobec sprawców najpoważniejszych przestępstw - uważają prokuratorzy.
Wchodzą w życie przepisy o jawności cen mieszkań.
Prawnicy uważają, że przez podważanie istnienia komór gazowych w obozie Auschwitz, europoseł Grzegorz Braun może zapisać się na niechlubnej liście "kłamców oświęcimskich". A za publiczne negowanie tej zbrodni w Polsce grożą trzy lata więzienia.
Ministerstwo Finansów potwierdza, że dofinansowanie z programu NaszEauto jest zwolnione z podatku. Jednocześnie uprzedza, że przedsiębiorca, który skorzysta z dopłaty na elektryczny samochód, nie zaliczy do kosztów części wydatków na jego zakup lub leasing.
Czy byłego sędziego albo prokuratora nadal chroni immunitet w stosunku do czynów, które popełnił sprawując niegdyś swój urząd - to pytanie, na które odpowiedzi udzieli Sąd Najwyższy.
Politycy mówią: nauczyliśmy się funkcjonować bez Trybunału Konstytucyjnego. Ale czy na pewno lepiej jest grać bez arbitra?
Problemem, z jakim mamy do czynienia na granicy polsko-niemieckiej, jest stwarzanie pozorów legalności działań tzw. straży obywatelskiej. Najgorsze, co mogło się pod tym kątem przytrafić to, obok zaniechania niezwłocznej reakcji rządu, afirmacja tych działań ze strony ustępującego prezydenta i prezydenta elekta.
Cóż politycy zrobiliby bez zdolnych prawników, którzy w przepisach znajdą to, czego w nich nie ma – albo być nie miało?
Dla dobra publicznej debaty warto, przedstawiając prawnika, wspomnieć, w którym kapeluszu występuje. Warto również, żeby sam prawnik pamiętał, które nakrycie głowy – a co za tym idzie przynależność – zabrał ze sobą np. do studia radiowego.
Etat dla adwokata? Dostrzegam argumenty natury bytowej, które skłoniły kolegów do próby zmian. Zakładam, że można tu znaleźć kompromisowe rozwiązanie.
Wiele praw obywatelskich, którymi dziś się cieszymy, wywalczyły związki zawodowe czy szerzej – ludzie pracy. Niezrozumiałe jest więc dla mnie twierdzenie, że praca na etacie uniemożliwi adwokatom występowanie w obronie tych praw.
Wolność ma swoją cenę. Warto o tym pomyśleć, wybierając profesję adwokata.
Musi istnieć granica między atakiem na zdrowie – z wszelkimi tego konsekwencjami w sferze odpowiedzialności karnej – a atakiem na rzecz - tak prof. Mikołaj Małecki pisze o prawnokarnych aspektach zniszczenia protezy zębowej.
Posłowie mogli spokojnie "odpuścić" temat jawności płac wiedząc, że zajmie się nim resort rodziny, który szykuje się do wdrożenia przepisów unijnej dyrektywy. Tym bardziej że przygotowali rozwiązania fragmentaryczne i niesatysfakcjonujące pracowników.
Korygując sposób prezentacji informacji, opierając się na ludziach o talentach towarzyskich i ogromnych wpływach, możemy wywołać pozytywną epidemię nowych idei i zachowań - pisze Małgorzata Bywanis-Jodlińska, dyrektorka KSAP o wdrażaniu zmian w administracji.
Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga złożyło w Sejmie projekt ustawy o Rzeczniku Praw Rolników. Zastrzeżenia do tej inicjatywy ma rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas