04:40
12.08.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 170
00:09
12.08.2022

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.

23:37
12.08.2022

Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie możliwe zagrożenia w Zaporożu

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ USA oświadczyły, że Rosja powinna przekazać Ukrainie kontrolę nad Zaporoską Elektrownią Jądrową i stworzyć wokół niej strefę zdemilitaryzowaną.

23:10
12.08.2022

Zełenski: Rosja przebiła dno w światowej historii terroryzmu

 - To, co dzieje się teraz wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, to jedna z największych zbrodni państwa-terrorysty  - powiedział Zełenski w cowieczornym nagraniu.

- Dziękuję wszystkim Ukraińcom i obywatelom zaprzyjaźnionych państw, którzy pomagają zaspokoić potrzeby humanitarne powstałe w wyniku tej wojny.

- Ci, którzy pomagają przesiedleńcom w mieszkaniu i pracy. Ci, którzy leczą i rehabilitują rannych rosyjskim ostrzałem. Ci, którzy dostarczają lekarstwa, żywność i środki komunikacji na obszary frontu. Ci, którzy wspierają samotnych i sieroty tej wojny. Ci, którzy pomagają przywrócić wszystko, co zostało zniszczone przez rosyjskich terrorystów - To wielotysięczna humanitarna armia Ukrainy i całego wolnego świata, której Rosja nie może i nie będzie mogła się przeciwstawić - mówił prezydent.

22:27
11.08.2022

Miedwiediew z wizytą w samozwańczych republikach Donbasu

Czytaj więcej

Putin wysłał Miedwiediewa do republik Donbasu
22:02
11.08.2022

Trwają negocjacje w sprawie wymiany więźniów między USA i Rosją

Rząd Stanów Zjednoczonych nadal nakłania Rosję do uwolnienia bezprawnych więźniów Brittney Griner i Paula Whelana - powiedział główny zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel.

Czytaj więcej

USA i Rosja negocjują wymianę więźniów
21:28
11.08.2022

„Zaporożec za Dunajem” w centrum OSSA

Projekt stanowi cześć programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „WspieraMY Ukrainę”.

Czytaj więcej

Zróbmy razem operę
21:08
11.08.2022

Sekretarz Generalny ONZ wzywa do natychmiastowego zaprzestania działań w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Antonio Guterres zaapelował też o powstrzymanie się od ataków na obiekty elektrowni.

20:36
11.08.2022

Rosyjski miliarder Boris Mints nazwał inwazję Putina na Ukrainę „podłością”

Mints uważa, że wojna w Ukrainie jest „najbardziej tragicznym wydarzeniem we współczesnej historii całego świata”. Porównał nawet Putina do Hitlera, a jego napaść na Ukrainę do ataku na Polskę.

Czytaj więcej

Rosyjski miliarder porównuje inwazję na Ukrainę do napaści Hitlera na Polskę
20:01
11.08.2022

Ukraińcy są pewni zwycięstwa w wojnie z Rosją

Ukraińcy są bardzo mocno przekonani, że wygrają konflikt z Rosją i zdecydowanie popierają działania swojego  prezydenta - wynika z sondażu Centrum Analiz i Badań Socjologicznych (CISR) Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego

Czytaj więcej

Sondaż. Niemal wszyscy Ukraińcy wierzą w zwycięstwo nad Rosją
19:58
11.08.2022

Brytyjski instytut badawczy przeprasza za odrzucenie wniosku doktorantki z Rosji

Kandydatura młodej Rosjanki, która wnioskowała o przyjęcie na doktorat do prestiżowego ośrodka badawczego Beatson Institute, została odrzucona z powodu jej narodowości. Placówka przeprosiła kobietę, zaznaczając, że doszło do nieporozumienia. „Wnioski są rozpatrywane indywidualnie, a oferty są zawsze sprawdzane pod kątem kontroli zewnętrznych, takich jak wymogi wizowe lub sankcje rządu Wielkiej Brytanii” - dodano.

Czytaj więcej

Brytyjski instytut badawczy odrzucił doktorantkę z Rosji. Teraz przeprasza
19:30
11.08.2022

Rosyjskie samoloty wojskowe trzykrotnie w tym tygodniu wleciały w strefę identyfikacyjną obrony powietrznej Alaski

Północnoamerykańskie Dowództwo Obrony Kosmicznej ujawniło w czwartek trzeci incydent, w którym rosyjski samolot wojskowy wleciał do strefy identyfikacji obrony powietrznej Alaski (ADIZ) między 8 a 10 sierpnia.

CNN poinformowało we wtorek o dwóch takich  incydentach.

ADIZ to międzynarodowa przestrzeń powietrzna przylegająca do Alaski, która rozciąga się w miejscach oddalonych o ponad 160 kilometrów od terytorium USA. Wojsko USA inicjuje procedury identyfikacji samolotów w ADIZ w interesie bezpieczeństwa narodowego.

18:55
11.08.2022

USA domagają się przekazania Ukrainie kontroli nad elektrownią w Zaporożu

Rzecznik Departamentu Stanu poinformował, że Stany Zjednoczone popierają apele o utworzenie wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu strefy zdemilitaryzowanej.

Czytaj więcej

USA popierają apele o strefę zdemilitaryzowaną wokół elektrowni w Zaporożu
18:23
11.08.2022

Konferencja darczyńców w Danii

Kraje uczestniczące w konferencji darczyńców w  Kopenhadze przeznaczą 1,5 mld euro na zakup broni dla Ukrainy.

17:55
11.08.2022

Pierwsza ekstradycja ze Szwecji do Turcji

To pierwsza taka sytuacja od kiedy Turcja zażądała ekstradycji osób pochodzenia kurdyjskiego w zamian za ratyfikowanie akcesji Szwecji oraz Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie poinformowało, czy mężczyzna, o którym mowa, znajdował się na liście osób, których ekstradycji żądała Turcja.

Czytaj więcej

Szwecja dokonała ekstradycji obywatela Turcji. Chodzi o porozumienie ws. NATO?
17:30
11.08.2022

Energoatom: Pomimo ostrzału poziom promieniowania w normie

Jak poinformowała w czwartek ukraińska agencja jądrowa Energoatom, poziom promieniowania w największej elektrowni jądrowej w Europie mieści się w normalnym zakresie pomimo ponownego ostrzału obiektu.

17:02
11.08.2022

Rosjanie po raz kolejny ostrzelali Zaporoską Elektrownię Atomową

iły rosyjskie przeprowadziły kolejny ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu - poinformował ukraiński koncern państwowy Energoatom. W pobliżu komendantury elektrowni, obok zbiornika radioaktywnych materiałów, odnotowano pięć „trafień“.

Rosjanie zaprzeczają zarzutom i podkreślają, że za atak odpowiedzialna jest strona ukraińska.

Czytaj więcej

Ukraina: Kolejny ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
16:44
11.08.2022

Ukraińcy zestrzelili dwa Kalibry nad obwodem charkowskim

Ukraińcy zestrzelili dwa Kalibry nad obwodem charkowskim

W obwodzie charkowskim jednostki ukraińskich Sił Powietrznych zniszczyły w czwartek dwa pociski manewrujące Kalibr, wystrzelone przez Rosjan z Morza Czarnego - poinformowało w mediach społecznościowych Dowództwo Sił Powietrznych ukraińskiej armii.

16:30
11.08.2022

Rosyjska organizacja pozarządowa pomaga Ukrainkom

"Labirynt" jest przygotowany do pomocy wszystkim ofiarom wojennej przemocy, w tym kobietom, które zostały zgwałcone przez rosyjskich żołnierzy i uciekły do ​​sąsiednich krajów w poszukiwaniu pomocy - mówi założycielka organizacji Anna Riwina.

Czytaj więcej

Rosyjski "Labirynt" pomaga uchodźczyniom z Ukrainy
16:28
11.08.2022

Sztab Generalny: Ok. 375 tys. ton produktów rolnych wyeksportowanych przez „korytarz zbożowy"

Korytarzem morskim z ukraińskich portów przetransportowano około 375 tys. ton ładunku zboża i innych produktów spożywczych - poinformował w czwartek na konferencji prasowej Ołeksij Gromow, zastępca szefa Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodał, że od początku sierpnia z ukraińskich portów wypłynęło 12 statków.

15:59
11.08.2022

Mer Mariupola: Tej zimy w mieście nie zacznie się sezon grzewczy

Mer Mariupola Wadym Boiczenko poinformował, że rosyjscy okupanci nie będą mogli rozpocząć sezonu grzewczego w mieście, ponieważ nie działa system ogrzewania gazowego.

- System nie działa, więc w tym roku nie będzie sezonu grzewczego. Będzie bardzo zimno, a ludzie już  zdają sobie sprawę. Coraz więcej mieszkańców wyjeżdża  - powiedział Bojczenko.

Dodał, że lokalny system odwadniający też nie działa. Naprawa zajmie 1,5-2 lata. Rosyjscy okupanci nie mogą zapewnić mieszkańcom wody pitnej, a dostawy wody technicznej potrwają tylko 9 miesięcy.

15:57
11.08.2022

McDonald's otworzy restauracje w Kijowie i Lwowie

„Aktywnie rozmawialiśmy z naszymi pracownikami, którzy wyrazili silną chęć powrotu do pracy i ponownego otwarcia restauracji na Ukrainie… W ostatnich miesiącach wzmocniło się przekonanie, że to utrzyma małe, ale ważne poczucie normalności”- powiedział w przesłaniu do ukraińskiego personelu prezes McDonald's Paul Pomeroy.

Czytaj więcej

McDonald's wraca na Ukrainę. „ Ważne poczucie normalności”
15:51
11.08.2022

Malar: Rosjanie przeprowadzają przymusową mobilizację na okupowanych terytoriach

Na okupowanych terytoriach Ukrainy rosyjscy agresorzy dokonują przymusowej mobilizacji w związku z coraz większymi stratami w personelu i pogorszeniem morale - stwierdziła w czwartek na konferencji prasowej wiceminister obrony Hanna Malar. Według niej, w najbliższym czasie rosyjskie wojska będą koncentrować się na wschodzie, gdyż próby wdarcia się w głąb obwodu donieckiego zakończyły się niepowodzeniem.

Wcześniej o tym, że Rosjanie rozpoczęli nową falę przymusowej mobilizacji na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego, donosił ukraiński wywiad.

15:38
11.08.2022

Elektrownia w Zaporożu znów ostrzelana. Sprzeczne komunikaty

O kolejnym ostrzale największej w Europie elektrowni atomowej poinformowały niemal równocześnie media ukraińskie i portale z Rosji. „Dzisiaj, 11 sierpnia 2022 r., Rosjanie po raz kolejny zbombardowali zaporoską elektrownię atomową" - poinformował na Telegramie Energoatom, według którego zanotowano pięć nalotów na obiekt.

„Ukraińskie wojska uderzają w elektrownię atomową w Zaporożu, używając MLRS i ciężkiej artylerii z prawego brzegu Dniepru" - napisał z kolei Władimir Rogow, przedstawiciel administracji okupantów. Oba źródła są zgodne w jednym - nie było ofiar ostrzału.

15:08
11.08.2022

McDonald's wraca do Ukrainy

Firma poinformowała 11 sierpnia, że zacznie stopniowo ponownie otwierać niektóre restauracje w Kijowie i zachodniej Ukrainie.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba z zadowoleniem przyjął decyzję.

- Nie chodzi tylko o Big Maki, za którymi tak bardzo tęsknią miliony Ukraińców. Powrót dużej amerykańskiej firmy sygnalizuje międzynarodowym biznesom, że można pracować na Ukrainie nawet pomimo wojny – powiedział Kułeba.

Korporacja zamknęła swoje restauracje w Ukrainie w marcu. Działało tam 109 placówek, ale nie sprecyzowano jeszcze, ile z nich zostanie ponownie otwartych. Łączna liczba pracowników McDonald's w Ukrainie to ok. 10 tys. osób.

14:58
11.08.2022

Wicepremier Ukrainy: 131 kobiet z zakładów Azowstal pozostaje w rosyjskiej niewoli

Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy, na konferencji prasowej poinformowała, że 131 kobiet, które trafiły w ręce Rosjan po kapitulacji zakładów Azowstal w Mariupolu, pozostaje w rękach Rosjan. Wśród kobiet tych są żołnierki z Pułku Azow, wojskowe ratowniczki medyczne, strażniczki graniczne, żołnierki 36. Brygady Piechoty Morskiej i innych jednostek. Są też 33 pracownice ochrony zdrowia, które nie są uważane za kombatantów w myśl Konwencji Genewskiej - powiedziała ukraińska wicepremier.

14:53
11.08.2022

Kanclerz Niemiec sceptyczny wobec ogólnego zakazu wjazdu Rosjan do Europy

- To jest wojna Putina, więc trudno mi się z tym zgodzić - mówi Olaf Scholz. Dodał, że UE przyjęła już daleko idące sankcje wobec osób z otoczenia Kremla. - Będziemy to robić nadal - zadeklarował. Powiedział jednak, że nie jest uzasadnione nakładanie sankcji na wszystkich Rosjan.

Czytaj więcej

Kanclerz Niemiec jest przeciw zakazowi wydawania wiz dla Rosjan
14:47
11.08.2022

Siły zbrojne Ukrainy zniszczyły trzy rosyjskie bojowe wozy piechoty z użyciem dronów

Centrum Komunikacji Strategicznej (StratCom) umieściło nagranie przedstawiające atak na rosyjskie bojowe wozy piechoty na swoim kanale w serwisie Telegram. Rosyjskie pojazdy opancerzone zostały zniszczone przez żołnierzy 14. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.

14:45
11.08.2022

Białoruski resort obrony przyznaje, że na lotnisku w Ziabrowce, pod Homlem, doszło do jakiegoś wypadku

Niezależne, białoruskie wydanie internetowe „Biełaruski Hajun”, otrzymało nagrania z okolic lotniska, ale z odległości 20-25 kilometrów. Na jego podstawie doszło ono do wniosku, że w Ziabrowce albo prowadzono nocne ćwiczenia artylerii przeciwlotniczej (które wcześniej zapowiadał Mińsk), albo lotnisko zostało zaatakowane, najprawdopodobniej dronami.

Czytaj więcej

Najpierw Krym, teraz Białoruś. Tajemnicze wybuchy na białoruskim lotnisku
14:11
11.08.2022

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła dwa bezzałogowe statki powietrzne nad Donbasem

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy piszą na swoim kanale w serwisie Telegram, że nad obwodami donieckim i ługańskim jednostki obrony przeciwlotniczej strąciły dwa rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne.

14:09
11.08.2022

Oligarchowie boją się Putina

Rosyjski biznesmen opowiada jak wyglądają relacje biznesu z prezydentem Rosji.

Czytaj więcej

Rosyjski miliarder o oligarchach i Putinie: oni wszyscy się boją
13:33
11.08.2022

Wizz Air wraca do latania do Rosji

Węgierska linia lotnicza chce jednak pomagać uchodźcom z Ukrainy.

Czytaj więcej

Węgierski Wizz Air znów poleci do Rosji, ale chce pomagać Ukraińcom
13:31
11.08.2022

Estonia wprowadzi zakaz wjazdu dla Rosjan z estońskimi wizami Schengen

Do kraju będą mogli wjechać m.in. pracownicy misji dyplomatycznych w Estonii i członkowie ich rodzin, osoby zajmujące się międzynarodowym transportem i osoby posiadające prawo do swobodnego przemieszczania się na mocy prawa UE.

Czytaj więcej

Estonia zamknie granice dla Rosjan z wizami Schengen
13:25
11.08.2022

Mer Mariupola: W mieście 380W zamiast 220W w gniazdkach. Płoną mieszkania

- Nie było i nie będzie (w czasie okupacji - red.) wody pitnej wysokiej jakości (w Mariupolu). Skąd Mariupol pozyskiwał wodę przed wojną? Źródłem wody dla Mariupola jest Doniec Siewierski. Oni (Rosjanie - red.) zniszczyli sieć (wodociągów) a jej odtworzenie jest niemożliwe. To wymaga miliardów hrywien i zawieszenia broni, a to się nie stanie. Teraz pobierają wodę z rezerwowego zbiornika: to niskiej jakości, techniczna woda, a jej ilość, niestety, wystarczy tylko na dziewięć miesięcy - tłumaczył Wadim Bojczenko na konferencji prasowej.

Czytaj więcej

Mer Mariupola: W tym roku ogrzewania w mieście nie będzie. Będzie bardzo zimno
12:54
11.08.2022

Scholz chce, by Schroeder pomógł w rozmowach z Rosją

Olaf Scholz liczy na to, że były kanclerz pomoże w rozmowach z Rosja na temat zwiększenia przepływu gazu za pośrednictwem Nord Stream 1.

Czytaj więcej

Scholz chętnie widziałby Schroedera jako pośrednika w rozmowach z Rosją
12:44
11.08.2022

Kijów oficjalnie nie przyznaje się do ataku. Nieoficjalnie: To operacja sił specjalnych

Zdjęcia wykonane przez amerykańską firmę Planet Labs pokazują kilka zniszczonych samolotów bojowych i połacie spalonej ziemi. Kijów nie przyznał się do przeprowadzenia ataku na bazę na Krymie, ale Sky News otrzymał informację od wysokiego rangą ukraińskiego urzędnika, że ukraińskie siły specjalne przeprowadziły tę operację.

Czytaj więcej

Zniszczone samoloty na Krymie. Ukraińcy mogą posiadać nowe możliwości uderzenia dalekiego zasięgu
12:40
11.08.2022

Łada e-Largus ma być rosyjską premierą motoryzacyjną na czasy e-mobilność

Model zbudowany jest na technologii sprzed kilkunastu lat opartej na wycofanej już z produkcji Dacii Logan MCV.

Czytaj więcej

Rosjanie pokazali elektryczną Ładę. Będzie przestarzała już w chwili debiutu
12:39
11.08.2022

Rzeczniczka MSZ Rosji: Decyzja Łotwy jest ksenofobiczna

Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji, napisała na swoim kanale w serwisie Telegram, że decyzja Łotwy ws. uznania Rosji za państwo-sponsora terroryzmu była "ksenofobiczna".

12:31
11.08.2022

W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali 13 miejscowości w obwodzie sumskim

Ukraińska policja pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie 10 sierpnia ostrzelali miejscowości w rejonach sumskim, konotopskim i szostkowskim. Łącznie miejscowości w tych rejonach miały zostać ostrzelane 164 razy.

12:07
11.08.2022

Czesi nie potrzebuja ropy z Rosji?

- Praga - w przeciwieństwie do Budapesztu i Brna - nie zapłaciła za tranzyt rurociągiem Przyjaźń.

Czytaj więcej

Czesi zostaną bez rosyjskiej ropy. Wcale jej nie potrzebują?
12:05
11.08.2022

Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego Ukraina miała stracić 267 samolotów, 146 śmigłowców, 1 727 bezzałogowych statków powietrznych, 365 zestawów przeciwlotniczych, 4 287 czołgów i pojazdów opancerzonych, 797 zestawów rakietowych, 3 290 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 4 820 sztuk sprzętu specjalnego.

11:59
11.08.2022

Minister obrony Ukrainy tłumaczy, dlaczego Ukraińcom udało się odeprzeć atak na północ kraju

Według ministra obrony Ukrainy to częściowo dlatego, że Rosjanie nie byli przygotowani do pełnowymiarowej ofensywy, stopniowe wyzwalanie obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego zakończyło się sukcesem ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

Minister obrony Ukrainy: Rosja nie była gotowa na atak, gdy rozpoczęła wojnę
11:38
11.08.2022

Dania zwiększy pomoc finansową dla Ukrainy o 110 mln euro

Deklarację taką złożyła duńska premier, Mette Fredriksen.

11:32
11.08.2022

Rosja nie zgadza się, by Szwajcaria reprezentowała w Rosji Ukrainę

Zastępca dyrektora departamentu prasy i informacji MSZ Rosji, Iwan Nieczajew wyjaśnił, że Szwajcaria nie może reprezentować interesów Ukrainy w Rosji, ponieważ po dołączeniu do sankcji wobec Rosji kraj ten utracił - według Moskwy - swój neutralny status.

Czytaj więcej

Rosjanie nie zgadzają się, by Szwajcaria reprezentowała interesy Ukrainy
11:29
11.08.2022

MON: Wartość dostaw sprzętu wojskowego z Polski na Ukrainę szacowana na 1,7 mld dolarów

11:21
11.08.2022

Rosja zapewnia, że nie prowadzi rozmów z Koreą Płn. ws. wysłania ochotników do walki w Donbasie

- Jesteśmy przekonani, że zdolności bojowe sił zbrojnych Rosji i milicji ludowych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, z powodzeniem pozwolą wypełnić zadania stawiane przed nimi w ramach specjalnej operacji wojskowej - podkreślił przedstawiciel rosyjskiego MSZ.

Czytaj więcej

MSZ Rosji: W Donbasie damy sobie radę bez wsparcia Korei Północnej
11:18
11.08.2022

Greenpeace ostrzega Polaków: gazu zabraknie zimą

Według organizacji już w grudniu może zabraknąć gazu ziemnego, a to będzie nas słono kosztować.

Czytaj więcej

Greenpeace: Gazu może zabraknąć w Polsce już w grudniu
10:50
11.08.2022

Jermak: Aby zatrzymać wojnę, trzeba w krótkim czasie zniszczyć gospodarkę Rosji

Konieczne jest wprowadzenie embarga na gaz i zaostrzenie ograniczeń w eksporcie rosyjskiej ropy. Konieczne jest zniszczenie rosyjskiej gospodarki w krótkim czasie, aby zatrzymać wojnę - przekonuje Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.Dodał, że unijne embargo na ropę znacząco zaszkodzi rosyjskiej gospodarce już w przyszłym roku, natomiast embargo na gaz byłoby dla Rosji zabójcze.

10:48
11.08.2022

Haidai: Rosjanie po zdobyciu Lisiczańska przesunęli się maksymalnie o 10 km

"Oprócz ciągłego intensywnego używania artylerii na tych terenach, wróg nie jest w stanie stworzyć wystarczająco (licznego) zgrupowania wojsk w gotowości bojowej, by przeprowadzić dużą ofensywę" - przekonuje gubernator obwodu ługańskiego.

Czytaj więcej

Gubernator obwodu ługańskiego: Rosjanie nie są w stanie prowadzić dużej ofensywy
10:25
11.08.2022

Minister obrony Ukrainy: Negocjacje z Rosją możliwe tylko z Ukrainą przy stole

Według ministra obrony Rosji, Ołeksija Reznikowa, który rozmawiał z "Ukraińską Prawdą, "w przypadku 'referendów'" na okupowanych terenach Ukrainy, w sprawie przyłączenia ich do Rosji, "nie będzie mowy o żadnych negocjacjach". - Skoro żadne rozmowy się nie toczą, nie ma sensu zajmować żadnego stanowiska negocjacyjnego - przekonywał Reznikow.

10:14
11.08.2022

Ukraina radzi turystom, by zamiast Krymu wybrali inne miejsce. Opublikowała film

Na nagraniu, do ścieżki dźwiękowej "Cruel Summer" Bananaramy, wymieniono wiele miejsc na letnie wakacje, które rosyjscy turyści mogliby wybrać zamiast Krymu.

Czytaj więcej

Ukraina wykorzystuje propagadandowo atak na bazę na Krymie. "Wakacje na Ukrainie były błędem"
10:05
11.08.2022

Na Kaukazie powstaje potężny laser do oślepiania satelitów

W ten sposób Rosja chce się bronić przed satelitami szpiegowskimi.

Czytaj więcej

Rosja buduje laser oślepiający satelity. Potężny impuls Kaliny
09:59
11.08.2022

Podolak: Epidemia technicznych wypadków na lotniskach wojskowych w Rosji i Białorusi

"Epidemia technicznych wypadków na lotniskach wojskowych w Rosji i Białorusi powinna być traktowana przez rosyjską armię jako ostrzeżenie: zapomnijcie o Ukrainie, zdejmijcie mundury i odejdźcie. Ani okupowany Krym, ani okupowana Białoruś nie będą bezpieczne. Karma odnajdzie was wszędzie" - napisał na Twitterze doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

09:47
11.08.2022

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy: W wyniku działań wojennych zginęło 361 dzieci

Z informacji przekazanych przez biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy wynika, że od 24 lutego na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło 361 dzieci, a 705 zostało rannych. 204 dzieci uznaje się za zaginione, a 6 159 - deportowano do Rosji.

09:31
11.08.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy zamieszcza zdjęcia czołgistów "przygotowujących się do walki"

09:25
11.08.2022

Dowództwo Sił Powietrznych: Na Krymie zniszczonych zostało więcej niż dziewięć samolotów

"Satelitarne zdjęcia ukraińskiego lotniska wojskowego 'Saka' na Krymie. Przed i po 'nadzwyczajnej sytuacji'. Jak widać nie ma dziewięciu, ale jest znacznie więcej zdemilitaryzowanych rosyjskich samolotów" - czytamy na profilu Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Ukraińskie lotnictwo: Zgadnijcie ile samolotów Rosjan zdemilitaryzowano na Krymie?
09:07
11.08.2022

TASS: Rosyjska obrona przeciwlotnicza udaremniła ukraiński atak na okolice elektrowni jądrowej

Rosyjska agencja TASS, a także agencja RIA podają, że rosyjska obrona przeciwlotnicza udaremniła atak na okupowany przez Rosjan Enerhodar i pobliską Zaporoską Elektrownię Jądrową. Informacje takie przekazują kolaboracyjne władze okupowanej części obwodu zaporoskiego.

08:58
11.08.2022

Rosjanie użyli zestawów S-300 do ostrzału Kramatorska

O ostrzale miejscowości w obwodzie donieckim pisze na swoim profilu na Facebooku gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko. Z wpisu Kyryłenki wynika, że pocisk wystrzelony przez zestaw S-300 spadł na podwórze jednego z domów. "Pocisk zrobił dziurę szeroką na cztery metry i głęboka na 1,5 metra" - pisze gubernator obwodu donieckiego. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał, ale trzy budynki mieszkalne zostały uszkodzone. "Kramatorsk leży na tyłach, ale to nie powstrzymuje Rosjan od regularnego ostrzału miasta. Nie ma bezpiecznych miejsc w obwodzie donieckim. Więc wzywam wszystkich do ewakuacji" - napisał Kyryłenko.

08:55
11.08.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 5,417 mln osób

W najnowszym raporcie Straży Granicznej czytamy, że w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 24,4 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 26,6 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 3,545 mln osób.

08:48
11.08.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 43 tys. żołnierzy, 1 846 czołgi, 4 100 pojazdów opancerzonych, 974 zestawy artyleryjskie, 261 zestawów rakietowych, 134 zestawy przeciwlotnicze, 232 samoloty, 193 śmigłowce, 772 bezzałogowe statki powietrzne, 185 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 018 pojazdów (w tym cystern), 90 jednostek sprzętu specjalnego.

08:30
11.08.2022

Brytyjczycy wyślą na Ukrainę kolejne M270 MLRS

Wielka Brytania jest bardzo zadowolona ze sposobu, w jaki Ukraina wykorzystuje wyrzutnie rakietowe dostarczone już przez Zachód. Powiedział, że siły ukraińskie pokazały, że są znacznie lepsze w rozróżnianiu, w które cele uderzyć, dzięki czemu nie kończy im się szybko amunicja - powiedział sekretarz obrony Ben Wallace.

Czytaj więcej

Wielka Brytania wyśle na Ukrainę nowe systemy M270 MLRS
08:15
11.08.2022

2 cywilów zabitych, 7 rannych w rosyjskim ataku na obwód dniepropietrowski

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego Walentyn Rezniczenko poinformował, że w nocy siły rosyjskie ostrzelały rejon nikopolski z wyrzutni rakiet Grad. W ataku zginęły dwie osoby, a siedem kolejnych zostało rannych, w tym 13-letnia dziewczynka. W mieście Nikopol zostało uszkodzonych co najmniej 40 budynków, trzy szkoły, wiele pojazdów i lokalnych sklepów.

07:56
11.08.2022

Seria eksplozji na białoruskim lotnisku. Resort obrony zaprzecza

Kilka źródeł poinformowało o eksplozjach na białoruskim lotnisku w pobliżu granicy z Ukrainą. Ministerstwo Obrony tłumaczy, że to pożar silnika, który udało się opanować.

Czytaj więcej

Doniesienia o wybuchach na lotnisku na Białorusi. Ministerstwo Obrony zaprzecza
07:37
11.08.2022

Brytyjski resort obrony: Rosja nie będzie w stanie realizować kontraktów na eksport uzbrojenia

Brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim najnowszym raporcie na temat wojny na Ukrainie pisze, że Rosja "prawdopodobnie nie będzie w stanie wypełnić zamówień zewnętrznych na pojazdy opancerzone, ze względu na wyjątkowo wysoki popyt na takie pojazdy przez rosyjską armię walczącą na Ukrainie i rosnące skutki zachodnich sankcji".

07:29
11.08.2022

Chiny oskarżają USA o wywołanie trwającego kryzysu na Ukrainie

Ambasador Chin w Moskwie Zhang Hanhui oskarżył Waszyngton o zapędzanie Rosji do kąta poprzez wielokrotne rozszerzanie sojuszu obronnego NATO i wspieranie sił dążących do zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej, a nie do Moskwy.

Czytaj więcej

Chiny nazywają USA "głównym winowajcą" kryzysu na Ukrainie
07:14
11.08.2022

Irańczycy szkolą Rosjan z używania dronów?

Przedstawiciel administracji USA, w rozmowie z CNN poinformował, że w ostatnich tygodniach Irańczycy zaczęli szkolić rosyjskich żołnierzy z użycia bezzałogowych statków powietrznych co jest dowodem na pogłębiającą się współpracę wojskową Iranu z Rosją. Szkolenia mają być elementem umowy ws. przekazania Rosji przez Iran bezzałogowych statków powietrznych.

07:04
11.08.2022

Szwajcaria porozumiała się z Ukrainą ws. reprezentowania jej interesów w Rosji

- Ukraina wyraziła wolę, by Szwajcaria reprezentowała jej interesy na terytorium Rosji. Negocjacje w tej sprawie zostały zakończone. Gdy porozumienie wejdzie w życie, Rosja musi wyrazić zgodę - podkreśla rozmówca SRF z szwajcarskiego resortu spraw zagranicznych.

Czytaj więcej

Szwajcaria gotowa reprezentować interesy Ukrainy w Rosji
06:50
11.08.2022

Nad ranem Rosjanie ostrzelali Charków

Ihor Terechow, mer Charkowa, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w czwartek, o 4:28 nad ranem, Rosjanie ostrzelali Charków, a jeden z pocisków spadł na podwórze jednego z budynków mieszkalnych w centrum miasta. 

06:48
11.08.2022

Think tank z USA: Rosjanie mogą nie rozumieć, jak Ukraińcy zaatakowali Krym

Analitycy z think tanku z USA wskazują, że zdjęcia satelitarne, na których widać liczne leje i ślady po eksplozjach nie przesądzają czy doszło do ataku rakietowego na bazę, czy też ataku sił specjalnych Ukrainy lub partyzantów.

Czytaj więcej

Think tank z USA o wybuchach na Krymie: Rosjanie nie wiedzą co się stało?
06:15
11.08.2022

Widok potężnych grzybów dymu po wybuchach wywołał strach na krymskich plażach

Już dwie godziny po ataku prowadzący z półwyspu na stały ląd most Krymski został zatkany samochodami z wyjeżdżającymi. Uciekali nie tylko urlopowicze, ale i część mieszkańców okolic lotniska. Dla Rosjan opuszczających Krym wojna nagle stała się realnością. Do tej pory oglądali ją tylko w telewizji.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie: Teraz kolej na Krym. Panika na Kremlu
05:59
11.08.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Sześć ataków z powietrza na Rosjan w ciągu doby

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" zamieściło na swoim profilu na Facebooku najnowszy raport na temat sytuacji na froncie. Jak czytamy w ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło sześć uderzeń z powietrza na pozycje wroga. Dwukrotnie zaatakowane zostały zgrupowania rosyjskich żołnierzy i sprzętu w rejonie berysławskim, w obwodzie chersońskim. Ponadto ukraińskie lotnictwo zbombardowało dwa składy z amunicją i sprzętem w rejonie basztańskim, w obwodzie mikołajowskim. Również ukraińskie śmigłowce zaatakowały dwukrotnie zgrupowanie rosyjskich wojsk i sprzętu. Ukraińcy zestrzelili nad południową Ukrainą rosyjskiego drona, który prowadził rozpoznanie w obwodzie mikołajowskim. W wyniku ukraińskich ataków Rosjanie stracili w ciągu doby 41 żołnierzy, trzy haubice Msta-B i siedem pojazdów opancerzonych oraz innych pojazdów.

05:57
11.08.2022

Denis Puszylin, przywódca separatystów: Proces Pułku Azow prawdopodobnie w Mariupolu

Pułk Azow to jednostka ukraińskiej Gwardii Narodowej, która tygodniami broniła się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu. Niedawno Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej uznał Pułk Azow za organizację terrorystyczną i zakazał jej działania na terenie Rosji.

Czytaj więcej

Przywódca separatystów: Proces Pułku Azow rozpocznie się do końca lata
05:35
11.08.2022

Zełenski: Im większe straty zadamy Rosjanom, tym szybciej wojna się skończy

- Druga rzecz, jaką chciałem dziś powiedzieć: jest pytanie, które martwi absolutnie wszystkich - kiedy wojna się skończy? Niektórzy mówią - potrwa miesiące, inni - rok, ktoś mówi - nawet dłużej. Ale pytanie o czas jest bezpośrednio związane z pytaniem o straty, jakich dozna Rosja. Im więcej strat doznają okupanci, tym szybciej będziemy mogli wyzwolić nasze ziemie i zapewnić bezpieczeństwo Ukrainie. To jest to, o czym każdy, kto broni naszego państwa i pomaga Ukrainie, powinien myśleć: jak zadać największe możliwe straty okupantom, tak aby czas wojny był krótszy - mówił w środę, w wieczornym wystąpieniu ukraiński prezydent.

Czytaj więcej

Zełenski: Rosjanie stracili na Krymie dziewięć samolotów
05:13
11.08.2022

Rosyjska armia ostrzelała obwód sumski 200 razy w ciągu doby

Gubernator obwodu sumskiego, Dmitrij Żiwicki twierdzi, że Rosjanie ostrzelali teren obwodu 200 razy w ciągu ostatniej doby. Nie ma informacji o ofiarach ostrzału.

04:58
11.08.2022

Sprzeczne doniesienia z Donbasu. Kto kontroluje Piski?

Ukraińskie władze zaprzeczają, jakoby utracili silnie ufortyfikowane miasteczko, kluczowe dla obrony obwodu donieckiego. Piski znajdują się zaledwie 10 km na północny-zachód od stolicy obwodu, Doniecka.

Czytaj więcej

I Rosjanie, i Ukraińcy twierdzą, że kontrolują ważną miejscowość w Donbasie
04:30
11.08.2022

Ukraińska armia informuje o ostrzelaniu mostu na Dnieprze

Z komunikatu Dowództwa Operacyjnego "Południe" wynika, że armia ukraińska ostrzelała most Kachowski w obwodzie chersońskim, co ma na celu utrudnienie logistyki rosyjskich oddziałów w okupowanym obwodzie chersońskim. Według komunikatu ukraińskiej armii most, po ostrzelaniu, jest niezdatny do użycia. Od lipca ukraińska armia atakuje przeprawy na Dnieprze w obwodzie chersońskim, wykorzystując do tego zestawy rakietowe dalekiego zasięgu, dostarczone Ukrainie przez zachodnich sojuszników.

04:25
11.08.2022

Ok. 20 rosyjskich samolotów stale patroluje granicę Ukrainy z Rosją

Jurij Ignat, rzecznik ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych podał, że ok. 20 rosyjskich samolotów wykonuje całodobowe patrole przy granicy Ukrainy z Rosją. - Ok. 20 rosyjskich samolotów jest stale w powietrzu w pobliżu granic Ukrainy. Patrolują je całą dobę. Różne rodzaje samolotów wykonują te patrole - przekonywał Ignat na antenie ukraińskiej telewizji. Samoloty te mają być uzbrojone w pociski Ch-59 i Ch-58.

04:19
11.08.2022

Zełenski: Jedyną drogą dla okupantów jest ucieczka. Jeśli zdążą

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim najnowszym wystąpieniu przekonywał mieszkańców ziem okupowanych przez Rosjan, że "niezależnie od tego co obiecają okupanci, ich jedyną drogą jest ucieczka". - W najlepszym wypadku. Jeśli zdążą - zastrzegł. - Wyparliśmy armię rosyjską z północnych obwodów. Wyparliśmy najeźdźców z Wyspy Węży. Czują już, że nadchodzi czas, by uciekać z Chersonia i z południa kraju. Przyjdzie czas, że uciekną z obwodu charkowskiego, z Donbasu, z Krymu. I każdy, kto może w tym pomóc, powinien to zrobić - mówił ukraiński prezydent.