Stało się to trzy dni po tym, jak Wizz Air Abu Dhabi ogłosił, że od 3 października przywróci połączenia między Abu Zabi, a Rosją. Bilety na te rejsy już są w sprzedaży. Linia latała już do Moskwy od grudnia 2021, ale zawiesiła to połączenie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Teraz Wizz Air oferuje Ukraińcom bezpłatne bilety na podróże od 15 września do 8 grudnia 2022 r. Bilety są dostępne na łącznie 800. trasach. Te 100 tysięcy biletów w cenie 0 EUR obowiązuje do wyczerpania zapasów na wybrane loty. „W ramach bezpłatnego biletu pasażerowi przysługuje jedna torba podręczna (max: 40x30x20cm). Torba na kółkach i każda sztuka bagażu rejestrowanego podlegają dodatkowym opłatom” — czytamy w komunikacie przewoźnika.

Czytaj więcej

Ceny biletów lotniczych wystrzeliły. Linie chcą mniej latać i drożej sprzedać

Obywatele Ukrainy, którzy chcą zarezerwować lot w ramach programu bezpłatnych biletów, mogą zrobić to, odwiedzając stronę https://wizzair.com/#/rescue. Podróżni, w momencie dokonywania rezerwacji, muszą podać numer ukraińskiego paszportu, a potem zostaną jeszcze poproszeni o okazanie ukraińskiego paszportu i wymaganych dokumentów wizowych/podróży podczas odprawy.

— Wizz Air jest rodzimą linią lotniczą Ukrainy i jesteśmy tu, aby w tych trudnych czasach nadal wspierać w każdy możliwy sposób. Naszym celem jest złagodzenie trudów obywateli Ukrainy — zapewnił ze swojej strony József Váradi, Dyrektor Generalny Wizz Air, cytowany w komunikacie.

Z kolei Wizz Air Abu Dhabi powstał w grudniu 2019 roku. Należy w 49 proc. do Wizz Aira, który jest notowany na giełdzie w Londynie i w 51 proc. do emirackiego państwowego funduszu inwestycyjnego ADQ. Węgrzy mają jeszcze jedną linię — Wizz Air UK, która powstała po Brexicie.

Decyzja o wznowieniu połączeń do Rosji, nawet z Abu Zabi została na rynku przyjęta z delikatnie mówiąc ze zdziwieniem, w sytuacji, gdy Unia Europejska nakłada na Rosję kolejne pakiety sankcji, a komunikacja lotnicza jest bezterminowo zawieszona. Europejskie linie lotnicze nie mają prawa przelotów nad terytorium Rosji, tak samo, jak i rosyjscy przewoźnicy nie mają prawa korzystania z europejskiej przestrzeni powietrznej.

Czytaj więcej

Wizz Air tnie siatkę. Chce być bardziej wiarygodny

„Wizz Air Abu Dhabi to narodowy przewoźnik ZEA, który działa zgodnie z krajowymi przepisami i politykami ZEA. Linia lotnicza wznawia działalność do Moskwy, aby zaspokoić zapotrzebowanie na podróże dla pasażerów, którzy chcą latać do iż Rosji ze stolicy ZEA. krajowe linie lotnicze obsługują obecnie bezpośrednie loty do Rosji” — tak tłumaczył emiracki Wizz Air swoją decyzję. W komunikacie podkreślił jednocześnie, że ani Wizz Air Hungary, ani Wizz Air UK nie latają do Rosji.

— Czy pasażerowie rzeczywiście zauważą różnicę między tymi przewoźnikami — Wizz Air Hungary i Wizz Air Abu Dhabi, to jeszcze się okaże, bo nie jest wykluczone, że decyzja zaszkodzi tej linii. W każdym razie konkurencja Wizz Aira bardzo uważnie przygląda się teraz reakcji rynku — powiedział w telewizji CNN Mark Borkowski, specjalista od komunikacji kryzysowej.

Nie ukrywał, że firmy, które funkcjonowały na rosyjskim nadal mają problemy, czy pod naciskiem opinii publicznej i części akcjonariuszy wycofać się z rynku rosyjskiego, czy też wziąć na przeczekanie i tam pozostać.

— Z pewnością ta decyzja jest obserwowana i analizowana z wielkim zainteresowaniem. Może okazać się katastrofalna, chociaż w tej chwili w opinii publicznej odczuwalne jest już zmęczenie wojną. I w niektórych przypadkach zwyciężają interesy biznesowe. Nie zmienia to faktu, że posunięcie Węgrów jest zdecydowanie ryzykowne — mówił Mark Borkowski.

Czytaj więcej

Wizz Air już wrócił do stanu sprzed pandemii. Lato ma być wyjątkowe