Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 169

Media ukraińskie i rosyjskie informują o kolejnym ostrzale największej w Europie elektrowni atomowej, Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. „Dzisiaj, 11 sierpnia 2022 r., Rosjanie po raz kolejny zbombardowali zaporoską elektrownię atomową" - czytamy we wpisie, który opublikował na Telegramie ukraiński koncern państwowy, Energoatom. Według doniesień, w pobliżu komendantury elektrowni, obok m.in. zbiornika radioaktywnych materiałów, zanotowano pięć nalotów na obiekt. Zapaliła się trawa, ale nikt nie został ranny.

Ze względu na niebezpieczeństwo związane z ostrzałem, nie doszło do rotacji pracowników elektrowni. Jak zaznaczył Energoatom, dopóki sytuacja się nie unormuje, na stanowiskach pozostaną pracownicy poprzedniej zmiany. Podkreślono również, że sytuacja na terenie elektrowni jest pod kontrolą oraz, że poziom promieniowania jest w granicach normy. Jak dodano, wbrew doniesieniom rosyjskich mediów, w elektrowni nie doszło do pożaru. 

Czytaj więcej

Energoatom: Rosja chce odłączyć elektrownię w Zaporożu od ukraińskiej sieci

Rosjanie zaprzeczają, że ostrzelali elektrownię. „Ukraińskie wojska uderzają w elektrownię atomową w Zaporożu, używając MLRS i ciężkiej artylerii z prawego brzegu Dniepru" - napisał Władimir Rogow, przedstawiciel administracji okupantów. Oba źródła są jednak zgodne w jednym - nie ma ofiar ostrzału.

Rosjanie twierdzą także, że trzy pociski sił zbrojnych Ukrainy trafiły w obszar magazynu, w którym znajdują się promieniotwórcze izotopy. - Kijów próbuje uderzyć w betonowe magazyny elektrowni atomowej w Zaporożu, w których składowane są tysiące ton odpadów radioaktywnych - stwierdził szef administracji regionalnej.