Ada Michalak

Wycieki z Nord Stream tragiczne dla klimatu. „Przestępstwo przeciwko środowisku”

Badacze biją na alarm. Wydostający się z uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i 2 metan będzie miał niezwykle tragiczny wpływ na środowisko – wywoła natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza.

Zamek z legendy o królu Arturze może runąć do morza przez zmiany klimatu

Eksperci z organizacji English Heritage, która dba o dziedzictwo kulturowe Anglii, ostrzegają, że wkrótce wskutek zmian klimatu zniknie szereg zamków w Anglii. Zabytki zagrożone są osunięciem się do morza.

Sprawdzają jaki wpływ na zdrowie psychiczne mają zanieczyszczenia

Naukowcy z europejskiego konsorcjum badawczego starają się odkryć mechanizmy, które leżą u podstaw chorób psychicznych wywoływanych między innymi przez zmianę klimatu.

EasyJet kończy z kompensacją emisji CO2 swojej floty. "Była środkiem tymczasowym"

Brytyjskie linie lotnicze EasyJet poinformowały, że od grudnia kończą z kompensacją emisji CO2 i przedstawiły nową mapę drogową działań, w ramach której wymieniono nowe rozwiązania. Przewoźnik chce ograniczyć emisje CO2 o 35 proc. na kilometr do 2035 roku.

Eksperci: Gigantyczna skala rozbudowy rurociągów naftowych zagraża klimatowi

Na całym świecie powstaje obecnie ponad 24 tys. kilkometrów nowych rurociągów naftowych. "Takie projekty stoją w sprzeczności do planów ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 st. Celsjusza” – podkreślają naukowcy i ostrzegają przed tragicznymi konsekwencjami.

Łapiński: Jest grupa polityków PiS, która chciałaby zmiany premiera

- Widzimy, że jest pewna grupa polityków PiS, która chciałaby zmian na stanowisku premiera. Osobą, która zdecyduje, czy tak będzie, jest Jarosław Kaczyński. Jako lider partii ma taką pozycję, że może zdecydować, czy Morawiecki zostanie i swoją decyzję zakomunikować tak, że partia ją będzie musiała zaakceptować - powiedział w rozmowie z Radiem Plus Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

Siemoniak o wpisie Sikorskiego: Wskazywanie winnego musi być poparte dowodami

- Mamy sytuację wojenną w Europie. Jakiekolwiek wskazywanie winnego musi być poparte dowodami - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Siemoniak, odnosząc się do wpisu, który opublikował w mediach społecznościowych Radosław Sikorski.

Insekty opanowały muzeum narodowe w Amsterdamie. Obsługa nie sprząta pajęczyn

Wystawa „Crawly Creatures” w Rijksmuseum w Amsterdamie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie poświęcone w całości zmieniającemu się postrzeganiu insektów w sztuce i nauce. W salach wystawowych zaroiło się od pajęczyn i owadów.

Walia może niebawem zakazać jednorazowych produktów z plastiku

Walijski rząd wraca do ustawy zakazującej sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, której celem jest ograniczenie odpadów z plastiku w lokalnym środowisku. Choć pracowano nad takimi rozwiązaniami od 2020 roku, ze względu na komplikacje prawne związane m.in. z Brexitem, wciąż nie udało się zmienić prawa w tym zakresie.

Bagienne ogrody przydomowe mogą pomóc w walce z suszą

Eksperci z Natural England, publicznego organu sponsorowanego przez brytyjskie Ministerstwo Środowiska, twierdzą, że jednym ze sposobów na walkę z suszą, może być tworzenie w przydomowych ogródkach terenów podmokłych. „Bagienne ogrody mogą pomóc dzikiej faunie i florze” - zaznaczają.