Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Kongres USA żąda przywrócenia pomocy dla Kijowa
Kongresmeni i senatorowie z obu partii apelują do szefa Pentagonu o wznowienie dostaw broni na Ukrainę.
Senatorowie i kongresmeni USA wysłali list do szefa Pentagonu Pete'a Hegsetha, domagając się anulowania decyzji o zamrożeniu dostaw amunicji i broni na Ukrainę. Zostało to zgłoszone w piątek 4 lipca przez autora listu, senatora Demokratów Richarda Blumenthala. „Musimy odpowiedzieć na brutalny atak Putina bronią, której Ukraina potrzebuje do samoobrony” — napisał Blumenthal.
Członkowie obu izb Kongresu, proszą Hegsetha o przeprowadzenie zamkniętego briefingu i udzielenie pisemnych odpowiedzi na następujące pytania do końca miesiąca: Jakie konkretne rodzaje broni i amunicji planowane do dostarczenia Ukrainie zostały zawieszone w wyniku tej decyzji? Gdzie dokładnie ta amunicja jest przekierowywana? Czy istnieje plan przekierowania innej amunicji? Jeśli tak, to gdzie? Jak długo według Departamentu Obrony Ukraina będzie w stanie utrzymać obecne tempo wydawania tej amunicji, zanim jej zapasy się wyczerpią?
Inni kongresmeni, którzy nie podpisali listu Blumenthala, również wzywają do wznowienia dostaw na Ukrainę. Honorowy przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA, Michael McCaul (Partia Republikańska), na portalu społecznościowym X wezwał administrację do szybkiego wznowienia dostaw broni na Ukrainę.
136 starć na linii frontu
Do godziny 22:00 4 lipca na linii frontu odnotowano 136 starć, a siły rosyjskie przeprowadziły 42 ataki na pozycje sił ukraińskich w sektorze Pokrowska. Osiem bitew w tym sektorze nadal trwa - poinformował Sztab Generalny.
Będzie 1000 dziennie. Ukraiński dowódca ostrzega przed wzmożonymi atakami dronów
„Pod presją coraz większego masowego użycia przez wroga taniego, ale wszędzie dostępnego Shaheda... Będzie 1000 jednostek (wystrzeliwanych) dziennie i więcej” – napisał Robert „Magyar” Browdi w poście w mediach społecznościowych.
Szczyt UE-Mołdawia. Strony podpisały wspólną deklarację
Po pierwszym szczycie UE-Mołdawia obie strony podpisały wspólną deklarację, która położyła szczególny nacisk na zagrożenia, jakie Federacja Rosyjska stwarza dla Mołdawii i całego regionu. Tekst wspólnej deklaracji został opublikowany na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
„Mołdawia i UE współpracują ściślej niż kiedykolwiek, zarówno politycznie, jak i gospodarczo, w obliczu narastających zagrożeń dla bezpieczeństwa regionalnego spowodowanych nieuzasadnioną i niesprowokowaną wojną agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Ponownie wyrażamy nasze zdecydowane potępienie wojny agresji Rosji przeciwko Ukrainie. W tym kontekście wspólnie przeciwdziałamy tym zagrożeniom i potwierdzamy niezachwiane poparcie UE dla suwerenności, stabilności, odporności i rozwoju gospodarczego Mołdawii”, stwierdza deklaracja.
Szczególną uwagę poświęcono próbom Rosji ingerencji w procesy wyborcze w Mołdawii. „Potwierdzamy, że przyszłość Mołdawii musi być swobodnie i demokratycznie określana przez jej obywateli, bez nacisków zewnętrznych, ingerencji zagranicznej lub manipulacji. Zdecydowanie potępiamy uporczywe i rosnące zagrożenia hybrydowe ze strony Rosji mające na celu podważenie demokratycznych wyborów w Mołdawii, w tym manipulację informacjami i ingerencję oraz stosowanie korupcji wyborczej na szeroką skalę za pośrednictwem lokalnych pełnomocników” — czytamy.
Mieszkańcy Kijowa przygotowują się do spędzenia nocy w metrze
Reuters: Trump może wznowić dostawy rakiet Patriot na Ukrainę
Po „bardzo dobrej” rozmowie z Zełenskim prezydent USA jest gotowy ponownie rozważyć decyzję o wstrzymaniu dostaw. Mowa o dziesiątkach rakiet, które są pilnie potrzebne do ochrony przed atakami rosyjskimi.
Według źródeł agencji Trump jest nastawiony pozytywnie i otwarty na dalsze wsparcie Ukrainy w sferze obrony powietrznej.
Ukraina i Dania podpisały umowę o uruchomieniu ukraińskiej produkcji wojskowej na terytorium Danii
Kijów i Kopenhaga podpisały 4 lipca przełomową umowę, która zezwala ukraińskim firmom zbrojeniowym na otwieranie zakładów produkcyjnych w Danii, ogłosił minister przemysłu strategicznego Herman Smetanin.
„To wyjątkowy przypadek międzynarodowej współpracy ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego” — napisał Smetanin na Facebooku po ceremonii podpisania w Kopenhadze z udziałem duńskiego ministra przemysłu Mortena Bodskova.
Rok temu Dania stała się pierwszym krajem, który sfinansował produkcję broni przez ukraińskich producentów. Teraz stała się pierwszym krajem, który gościł ukraińskie linie produkcyjne broni na swoim terytorium.
Gigantyczne zamówienia Niemiec? Czołgi i pojazdy za miliardy euro
Niemcy rozważają ogromny plan zamówień obronnych o wartości do 25 miliardów euro w celu dostarczenia tysięcy pojazdów bojowych dla rozwijającej się struktury sił NATO, poinformował Bloomberg 4 lipca, powołując się na anonimowe źródła zaznajomione ze sprawą.
Proponowane zakupy są częścią szerszego ogólnoeuropejskiego wysiłku mającego na celu wzmocnienie odstraszania Rosji, ponieważ zachodni przywódcy ostrzegają przed rosnącym ryzykiem wojny na dużą skalę w ciągu pięciu lat.
Berlin ma rozważać zakup do 2500 pojazdów opancerzonych GTK Boxer i do 1000 czołgów bojowych Leopard 2. Zakup ten wyposaży do siedmiu nowych brygad, które Niemcy zobowiązały się utworzyć w ramach planów NATO dotyczących generowania sił na następną dekadę.
Holenderski wywiad: Rosja systematycznie i na dużą skalę używa broni chemicznej na Ukrainie
Moskwa łamie Konwencję o Broni Chemicznej w wojnie na Ukrainie. Oficjalnie oświadczyły to służby wywiadu wojskowego Holandii i Niemiec. Zarzuca się, że armia rosyjska używa nie tylko gazu łzawiącego, ale także bardziej niebezpiecznych substancji, takich jak chloropikryna, która może być śmiertelna.
Według obliczeń ukraińskiego Ministerstwa Obrony broń chemiczna została użyta przez Rosję w ponad 9000 atakach. Trzy osoby zginęły w wyniku bezpośredniego narażenia na broń chemiczną. Rosja oskarżyła również Ukrainę o użycie tej substancji.
Rosyjska telewizja RT faktycznie przyznała się do użycia broni chemicznej przez stronę rosyjską. Kreml oficjalnie zaprzecza oskarżeniom o użycie substancji toksycznych.
Chiny nie pójdą za przykładem Rosji i nie spieszą się z uznaniem rządu talibów
Chiński rząd nie pójdzie za przykładem Rosji i nie spieszy się z oficjalnym uznaniem Islamskiego Emiratu Afganistanu, kierowanego przez talibów, dopóki nie zostanie osiągnięty konsensus w ONZ w sprawie takiego uznania.
Wang Yiwei, dyrektor Instytutu Spraw Międzynarodowych na Uniwersytecie Renmin w Pekinie, zauważył, że w zeszłym roku Chiny wysłały nowego ambasadora do Kabulu, stając się pierwszym chińskim wysłannikiem dyplomatycznym w Afganistanie od czasu przejęcia władzy przez Talibów w 2021 r.
- W Afganistanie Chiny są przede wszystkim zaniepokojone zagrożeniom terrorystycznym, więc chiński rząd potrzebuje stałego kontaktu z władzami afgańskimi, aby szybko reagować na wszelkie zagrożenia – wyjaśnił specjalista.
Macron i Starmer będą współprzewodniczyć wideokonferencji na temat Ukrainy w Wielkiej Brytanii
Prezydent Francji Emmanuel Macron i brytyjski premier Keir Starmer będą współprzewodniczyć rozmowom z innymi europejskimi liderami, aby omówić wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy
Poinformował o tym „Le Monde”, powołując się na oświadczenie Pałacu Elizejskiego.
Macron złoży wizytę państwową w Wielkiej Brytanii w dniach 8–10 lipca, spodziewane jest jego przemówienie w brytyjskim parlamencie.
Przywódca azerbejdżańskiej diaspory pozbawiony obywatelstwa rosyjskiego
Przywódca azerbejdżańskiej diaspory w obwodzie moskiewskim został pozbawiony obywatelstwa rosyjskiego i jest obecnie deportowany z kraju
Elszan Ibragimow został zatrzymany za rzekome naruszenie zasad pobytu w Rosji. Został wezwany na lokalny posterunek policji, gdzie skonfiskowano mu rosyjski paszport. Prokremlowskie media twierdzą, że Ibragimow został pozbawiony obywatelstwa 18 czerwca — ale z jakiegoś powodu ujawniono to dopiero teraz.
Atak rosyjski spowodował blackout w Elektrowni Jądrowej w Zaporożu
Siły rosyjskie spowodowały blackout w tymczasowo okupowanej Elektrowni Jądrowej w Zaporożu, uderzając w linię przesyłową łączącą elektrownię z ujednoliconą siecią energetyczną Ukrainy.
Trump rozmawiał z Zełenskim
Obaj przywódcy uzgodnili, że w najbliższym czasie zespoły ekspertów z USA i Ukrainy spotkają się, by omówić szczegóły dotyczące dostaw systemów obrony powietrznej i innych rodzajów uzbrojenia. Biały Dom nie skomentował oficjalnie przebiegu rozmowy.
Czytaj więcej
4 lipca 2025 roku prezydent Wołodymyr Zełenski odbył długo oczekiwaną rozmowę telefoniczną z prez...
Słowacja nadal blokuje 18. pakiet sankcji UE przeciwko Rosji
18. pakiet sankcji UE przeciwko Rosji został omówiony i ostatecznie nie został przyjęty podczas spotkania Komitetu Stałych Przedstawicieli UE (Coreper) w Brukseli 4 lipca z powodu sprzeciwu Słowacji.
Potężna eksplozja w Szebiekinie w Rosji
W cele w mieście w obwodzie biełgorodzkim miał uderzyć dron.
Pekin obawia się porażki Rosji z powodu ryzyka związanego z arsenałem nuklearnym
Chiny nie chcą, aby Rosja została pokonana w wojnie z Ukrainą — nie tylko z powodu obaw o rosnącą presję USA na Pekin, ale przede wszystkim z powodu obaw o utratę kontroli nad arsenałem nuklearnym Rosji i potencjalnych globalnych zagrożeń, które mogłyby z tego wyniknąć - twierdzi Wang Yiwei, dyrektor Instytutu Spraw Międzynarodowych na Uniwersytecie Renmin w Chinach .
- Głównym zmartwieniem Chin w konflikcie rosyjsko-ukraińskim jest zapobieganie użyciu broni jądrowej. Chińscy przywódcy wielokrotnie ostrzegali nie tylko przed użyciem broni jądrowej, ale nawet przed groźbami nuklearnymi - twierdzi Wang Yiwei, dyrektor Instytutu Spraw Międzynarodowych na Uniwersytecie Renmin w Chinach
Ukraina jako pierwsza używa śmigłowców do polowania na drony
Lotnictwo armii Ukrainy jako pierwsze na świecie systematycznie używa śmigłowców do przechwytywania wrogich dronów, szczególnie podczas ataków powietrznych z użyciem Shahedó.
- To nasze własne know-how. Nikt inny na świecie nie używał śmigłowców w tak systematyczny sposób przeciwko dronom. A to doświadczenie już wzbudza zainteresowanie partnerów z NATO - powiedział podpułkownik Mykoła Liubarec.
Według niego ukraińskie lotnictwo armii nie pożycza zagranicznych standardów, ale raczej tworzy rozwiązania bojowe, które są obecnie badane na Zachodzie. Godne uwagi przykłady obejmują operacje na Wyspie Węża i loty do oblężonego Mariupola.
Sześć osób rannych po podwójnym ataku w rodzinnym mieście Zełenskiego
Rosyjski ostrzał miasta Krzywy Róg spowodował obrażenia u sześciu osób.
Ołeksandr Wilkul, szef rady obrony w rodzinnym mieście Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że atak rozpoczął się krótko po godzinie 11:00 czasu lokalnego. Ekipy ratunkowe przybyły na miejsce ataku, a wtedy Rosjanie przypuścili kolejny, raniąc dwóch ratowników. Ta powszechna rosyjska taktyka stała się znana jako „podwójny atak”.
Decyzję o wstrzymaniu dostaw broni na Ukrainę podjął Pete Hegseth
Według informacji uzyskanych od kilku źródeł, w tym urzędników Pentagonu i osób zbliżonych do sprawy, wstrzymanie przesyłek z bronią dla Ukrainy było jednostronną decyzją sekretarza obrony Pete’a Hegsetha -pisze NBC News.
Czytaj więcej
Decyzję o wstrzymaniu dostaw broni dla walczącej Ukrainy miał jednostronnie podjąć Pete Hegseth,...
Nowe ukraińskie drony typu Shahed zaatakowały strategiczną fabrykę w obwodzie rostowskim
Ukraina użyła nowego typu drona do ataku na Azowską Optyczno-Mechaniczną Fabrykę w obwodzie rostowskim w Rosji rano 4 lipca. Co najmniej 10 dronów uderzyło w teren fabryki.
Rano pojawiły się filmy pokazujące uderzenia w obiekt i drony lecące w kierunku celu. Jeden z filmów pokazuje ukraińskiego drona o konstrukcji podobnej do irańsko-rosyjskiego Shahed/Geran-2, ale wyposażonego w dodatkowe powierzchnie sterujące z przodu i z tyłu płatowca.
Ostrzał Kupiańska. Są poszkodowani
W wyniku rosyjskiego ostrzału w Kupiańsku (obwód charkowski) zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Ostrzał miał miejsce w pobliżu sklepu, celem byli cywile.
Sybiha: Drony z chińskimi komponentami użyte w ataku na Kijów
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha poinformował, że po rosyjskim ataku w Kijowie znaleziono części drona produkcji chińskiej.
Zniszczenia w kijowskiej jednostce ratowniczej
Nocny atak Rosjan zniszczył jednostkę ratowniczą w Kijowie. Uszkodzonych zostało 11 pojazdów służby ratunkowej i fasada budynku – przekazano. Na szczęście nikt z personelu nie ucierpiał.
Pod gruzami w Kijowie znaleziono ciało
Po rosyjskim ataku w Kijowie ratownicy wydobyli spod gruzów ciało jednej osoby. W sumie 26 osób zostało rannych, w tym jedno dziecko.
Usunięto już ponad 300 ton gruzu, działania służb nadal trwają.
64 rannych i 2 zabitych po ataku na Połtawę
W wyniku rosyjskiego ataku na Połtawę, który miał miejsce z 3 lipca, zginęły dwie osoby, a 64 zostały ranne – poinformowała policja obwodowa.
Atak rakietowy na Kramatorsk. Ranne dwie osoby
Rosjanie ostrzelali Kramatorsk z systemów Tornado-S. W wyniku ataku ranny został mężczyzna i kobieta. Oboje są w stanie ciężkim.
Kolejna wymiana jeńców
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował o kolejnej wymianie jeńców z Rosją. Wśród uwolnionych są osoby przetrzymywane od 2022 roku.
Od początku wojny mnożą się przypadki samobójstw menedżerów z rosyjskich korporacji
Wiceprezes koncernu Transnieft nie żyje. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo - 62-letni Andriej Badałow został znaleziony pod oknami swojego domu przy Szosie Rublowskiej w Moskwie.
Czytaj więcej
Od początku wojny Putina mnożą się dziwne przypadki samobójstw ważnych menedżerów z rosyjskich ko...
Ukraiński przemysł obronny rozpocznie produkcję w Danii
Ukraina podpisała z Danią historyczne porozumienie, umożliwiające produkcję ukraińskiego sprzętu wojskowego na terytorium tego kraju. Minister Herman Smetanin podkreślił, że to pierwszy przypadek eksportu ukraińskich technologii obronnych za granicę.
Republikański kongresmen: Trump musi zmienić politykę wobec Rosji
Republikański kongresmen Don Bacon wezwał prezydenta Donalda Trumpa do zmiany podejścia wobec Moskwy po rosyjskim ataku na Ukrainę. „Putin bombarduje Kijów, a my negocjujemy. To nie działa” – napisał na platformie X. „Musimy uzbroić Ukrainę po zęby i nałożyć najostrzejsze sankcje. Putin kpi z pana i z Ameryki” – dodał.
Ukraińska armia uderzyła w zakład produkujący ładunki do dronów Shahed
W obwodzie moskiewskim ukraińskie siły przeprowadziły atak dronami na Instytut Badań Chemii Stosowanej – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Placówka produkuje termobaryczne głowice bojowe do dronów Shahed używanych przez Rosję.
Izrael przekaże Ukrainie systemy uzdatniania wody
Izraelski MSZ poinformował, że kraj przekaże wschodnim regionom Ukrainy – dotkniętym rosyjskim ostrzałem – systemy uzdatniania wody. Dzięki temu setki tysięcy ludzi otrzymać mają dostęp do wody pitnej. „Zestawy będą pochodzić z budżetu MSZ i trafią tam, gdzie infrastruktura została zniszczona” – przekazał minister Gideon Sa’ar.
JETRO nawiązuje współpracę z lwowskim „Japan Desk”
JETRO – Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego (Japan External Trade Organization) – ogłosiła współpracę z platformą Japan Desk, która zostanie otwarta 7 lipca we Lwowie. Celem inicjatywy – tworzonej przez lokalne władze – jest wspieranie japońskich firm działających w Ukrainie.
JETRO zauważa rosnące zainteresowanie japońskich firm udziałem w odbudowie Ukrainy, szczególnie w sektorach rolnictwa, infrastruktury, IT, logistyki i ochrony zdrowia.
Kijów: Rośnie liczba rannych po rosyjskim ataku
W wyniku rosyjskiego ataku na Kijów rannych zostało 26 osób, w tym 10-letnia dziewczynka – podały lokalne władze.
Alarmy lotnicze trwały łącznie ponad 12 godzin. Liczba ofiar może wzrosnąć.
Atak dronem na Krzywy Róg. Dwie osoby ranne
Rosjanie zaatakowali Krzywy Róg przy pomocy drona – poinformował szef władz obwodu dniepropetrowskiego Serhij Łysak. Na miejscu wybuchł pożar, rannych zostało dwóch mężczyzn. W mieście i regionie wciąż obowiązuje alarm przeciwlotniczy.
Republikański kongresmen: Czas na dostawy systemów obrony powietrznej dla Ukrainy
Republikański kongresmen Joe Wilson po rosyjskim ataku na Kijów zaapelował o natychmiastowe przekazanie Ukrainie systemów obrony powietrznej. „Putin, uzbrojony w tanie irańskie i północnokoreańskie drony, bombarduje śpiące rodziny. Trzeba go powstrzymać” – napisał w serwisie X.
Doszło do kolejnej wymiany jeńców?
Jak informuje telewizja Biełsat, rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że doszło do kolejnej wymiany jeńców między Rosją a Ukrainą.
Doradca duchowy Trumpa do Putina: To nie jest wola Boga. Świat nie może milczeć
Osobisty doradca duchowy Donalda Trumpa pastor Mike Burns wezwał świat do reakcji po zmasowanym rosyjskim ataku na Ukrainę. „Nie przestanę, dopóki bomby nie przestaną spadać. To nie jest wola Boga. Putinie, nie możesz nazywać się chrześcijaninem i robić tego innym ludziom wiary” – napisał w serwisie X, publikując zdjęcie płonącego Kijowa.
Atak na rosyjski zakład produkujący sprzęt dla armii
W wyniku nocnych ataków w obwodach moskiewskim i rostowskim uszkodzony został Azowski Zakład Optyczno-Mechaniczny – poinformował Andrij Kowalenko z Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.
Fabryka produkuje celowniki, dalmierze laserowe, termowizory oraz systemy kierowania ogniem dla czołgów, bojowych wozów piechoty, okrętów i lotnictwa. To jeden z kluczowych obiektów rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego – tzw. „oczy” rosyjskich pojazdów bojowych – wskazuje agencja Ukrinform.
148 starć w ciągu doby. Najwięcej pod Pokrowskiem
3 lipca doszło do 148 starć bojowych na froncie – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ponad 30 proc. z nich miało miejsce w rejonie Pokrowska.
W sumie Rosjanie przeprowadzili ponad 6,5 tys. ataków na pozycje wojskowe i cele cywilne.
W ataku ucierpiał ucierpiał budynek polskiej ambasady
Jak poinformował we wpisie opublikowanym w serwisie X szef MSZ Radosław Sikorski, w rosyjskim ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady. „Właśnie rozmawiałem z ambasadorem Łukasiewiczem; Wszyscy są cali i zdrowi. Ukraina pilnie potrzebuje środków obrony przeciwlotniczej” – zaznaczył polityk.
Kijów: Zanieczyszczenie powietrza po rosyjskim ataku
Po nocnym ataku rakietowo-dronowym przeprowadzonym przez Rosjan w Kijowie odnotowano wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza – poinformowało Ministerstwo Ochrony Środowiska. Jak wskazano, wynika ono z pożarów wywołanych uderzeniami.
Mieszkańców stolicy wezwano do pozostania w domach, ograniczenia wietrzenia pomieszczeń, nawadniania organizmu oraz używania oczyszczaczy powietrza.
Polski dyplomata: Ukraińscy migranci wzmacniają polską gospodarkę
Ukraińscy uchodźcy i migranci są wartościową częścią społeczeństwa polskiego, a ich wkład w gospodarkę Polski jest znaczący – powiedział w rozmowie z agencją Ukrinform Piotr Łukasiewicz, charge d'affaires Polski na Ukrainie. Według dyplomaty od 2008 do 2019 roku 13 proc. PKB Polski generowane było przez Ukraińców, a po inwazji w 2022 r. 80 proc. uchodźców podjęło legalną pracę i odprowadza podatki.
Trump „rozczarowany” rozmową z Putinem
Donald Trump przyznał, że „jest rozczarowany” rozmową z Władimirem Putinem. - Nie wydaje mi się, żeby Putin chciał się zatrzymać - zaznaczył. Przekazał też, że jeszcze w piątek rozmawiać będzie z Wołodymyrem Zełenskim.
Obwód doniecki: 8 zabitych i 11 rannych po rosyjskich ostrzałach
W wyniku rosyjskich ataków w obwodzie donieckim zginęło 8 cywilów, a 11 zostało rannych – poinformował szef administracji obwodowej Wadym Filaszkin.
Łączna liczba cywilnych ofiar w regionie (bez Mariupola i Wołnowachy) to obecnie 3 309 zabitych i 7 444 rannych.
Sybiha o ataku na Kijów. „Dość czekania”
Szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha odniósł się do nocnego ataku na Kijów. „Absolutnie okropna i nieprzespana noc w Kijowie. Jedna z najgorszych do tej pory. Setki rosyjskich dronów i rakiet balistycznych spadły na stolicę Ukrainy. Zaraz po tym, jak Putin rozmawiał z prezydentem Trumpem. I robi to celowo” – czytamy we wpisie opublikowanym w serwisie X. „Dość czekania! Putin wyraźnie pokazuje swój całkowity brak szacunku dla Stanów Zjednoczonych i wszystkich, którzy wzywali do zakończenia wojny. Moskwa musi zostać bezzwłocznie uderzona najsurowszymi sankcjami. Ukraina musi otrzymać wszystkie niezbędne środki do obrony” – dodał polityk.
Ukraina: Rosja w nocy wystrzeliła 550 dronów i rakiet
Ostatniej nocy Rosja przeprowadziła zmasowany atak powietrzny na Ukrainę, wykorzystując łącznie 550 środków napadu, w tym ponad 330 dronów Shahed, inne bezzałogowce, rakietę Ch-47M2 Kindżał, sześć rakiet balistycznych Iskander-M/KN‑23 i cztery manewrujące Iskander-K. Głównym celem ataku był Kijów – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Jednocześnie w komunikacie podkreślono, że siły obrony powietrznej Ukrainy zneutralizowały 478 środków napadu: 270 zniszczono ogniem, a 208 środkami walki radioelektronicznej. Wśród zestrzelonych znalazło się 268 dronów Shahed i innych typów oraz dwie rakiety manewrujące Iskander-K.
Czy Szmyhal odejdzie? W Kijowie rosną spekulacje o dymisji premiera
W Kijowie narastają spekulacje o rychłej dymisji premiera Denysa Szmyhala i części jego ministrów, co ma być sposobem na „odświeżenie” rządu w warunkach wojny i odpowiedzią na afery korupcyjne w obozie władzy. Według doniesień „Ukraińskiej Prawdy” głosowanie nad zmianami miało się odbyć już w pierwszej połowie lipca, jednak przesunięto je po konferencji odbudowy Ukrainy w Rzymie; na następczynię Szmyhala typowana jest wicepremier Julia Swyrydenko.
Przyspieszenie rozmów o rekonstrukcji gabinetu wiązane jest z zarzutami nadużyć wobec wicepremiera Ołeksija Czernyszowa, który uniknął aresztu po wpłaceniu wysokiej kaucji i którego resort może zostać zlikwidowany lub połączony z innym. W ukraińskich mediach trwa debata, czy takie zmiany mają rzeczywisty wymiar, czy są jedynie gestem w stronę partnerów zagranicznych i społeczeństwa, przy czym eksperci podkreślają, że wzmożone ujawnianie afer to efekt aktywniejszego działania służb w czasie wojny
Czytaj więcej
Komentatorzy w Kijowie wróżą dymisję premiera i części ministrów. - Przynajmniej w taki sposób mo...
Pociągi w Kijowie kursują z opóźnieniami z powodu uszkodzeń torów
W Kijowie trwają prace przywracające zasilanie i normalny ruch pociągów; już kursują składy w kierunku Fastowa, a północno-zachodnie linie obsługiwane są przez lokomotywy spalinowe – informuje Ukrzaliznycia. Po zmasowanym rosyjskim ataku na ukraińską stolicę wyjazdy z Kijowa odbywają się z opóźnieniami sięgającymi ponad 4 godzin, które przewoźnik stara się stopniowo skracać.
Wzrosła liczba poszkodowanych w rosyjskim ataku na Kijów
Jak przekazał mer Kijowa Witalij Kliczko na Telegramie, „na tę chwilę, według danych lekarzy, wiadomo o 23 rannych w wyniku ataku wroga na stolicę. 14 z nich zostało hospitalizowanych. Pozostałym udzielono pomocy ambulatoryjnej lub na miejscu”.
Dziś rozmowa Zełenski – Trump?
Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że dziś lub w najbliższych dniach odbędzie rozmowę telefoniczną z Donaldem Trumpem na temat wstrzymania części dostaw amerykańskiej broni dla Ukrainy. Informację o planowanej rozmowie jako pierwszy podał „Financial Times”, według którego jest ona planowana na piątek.
Prezydent Ukrainy podkreślił, że temat pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych jest dla niego kluczowy. Zełenski zaznaczył też, że decyzje w Rosji podejmuje wyłącznie Władimir Putin, dlatego potrzebne są rozmowy na najwyższym szczeblu, by wypracować pokój.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1226 dniu wojny
Nowy komunikat służb po zmasowanym ataku na Kijów
W nocy z 3 na 4 lipca rosyjski atak rakietowo‑dronowy spowodował poważne zniszczenia w kilku dzielnicach Kijowa – poinformowała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W jednej z dzielnic, rejonie sołomiańskim, uszkodzony został pięciopiętrowy budynek mieszkalny, zapalił się dach siedmiopiętrowego bloku, a także magazyn, warsztat samochodowy i garaże; odnotowano znaczne straty w infrastrukturze cywilnej. W rejonie swiatoszyńskim pożary wybuchły na 2. i 3. piętrze 14‑piętrowego bloku oraz na podwórzu sąsiedniego budynku, płonęły także samochody i inne obiekty. W szewczenkowskim zniszczenia dotknęły parteru nowego, niezamieszkanego jeszcze ośmiopiętrowego domu, a w rejonach darnyckim i hołosijiwskim odnotowano upadki odłamków dronów.
W akcji ratunkowej bierze udział ponad 450 strażaków i ratowników oraz około 100 pojazdów, a informacje o liczbie poszkodowanych są nadal weryfikowane.
Ukraina zaktualizowała dane o rosyjskich stratach
W ciągu ostatniej doby Rosja straciła na froncie ok. 1120 żołnierzy oraz m.in. 50 systemów artylerii i 10 wozów opancerzonych do przewozu żołnierzy – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zmasowany atak na Kijów. Rosja uderzyła rakietami balistycznymi
W nocy z 3 na 4 lipca Kijów znalazł się pod masowym atakiem rosyjskich dronów „Shahed” i pocisków balistycznych, które uderzyły w kilka dzielnic miasta. W wyniku ostrzału i upadku odłamków w różnych rejonach doszło do licznych pożarów, uszkodzeń budynków mieszkalnych i infrastruktury.
Według najnowszych danych ratusza liczba rannych to co najmniej 19, z czego 14 osób trafiło do szpitala, a pozostałym udzielono pomocy na miejscu.
Zapis czwartkowej relacji
Wydarzenia z 1226. dnia wojny Rosji z Ukrainą można było śledzić w naszej wczorajszej relacji.
Czytaj więcej
W 1225. dniu pełnoskalowej wojny Ukraina odpiera rosyjskie ataki i zadaje ciosy na zapleczu wroga...