Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 169

Władze Szwajcarii wyraziły gotowość do reprezentowania interesów Ukrainy na terytorium Rosji, w związku z tym, że Rosja i Ukraina nie utrzymują relacji dyplomatycznych po 24 lutego, gdy Rosja dokonała inwazji na terytorium sąsiada.

Informację o tym, że ambasada Szwajcarii w Rosji mogłaby reprezentować interesy Ukraińców, podał przedstawiciel szwajcarskiego MSZ - informuje szwajcarski nadawca SRF.

Czytaj więcej

Szwajcaria gotowa reprezentować interesy Ukrainy w Rosji

Zastępca dyrektora Departamentu Informacji i Prasy MSZ Rosji, Iwan Nieczajew, powiedział, że Szwajcaria, przyłączając się do antyrosyjskich sankcji, straciła swój neutralny status. Z tego powodu nie może reprezentować interesów Ukrainy w Rosji.

- Odpowiedzieliśmy bardzo wyraźnie, że Szwajcaria, niestety, straciła status państwa neutralnego i nie może występować jako mediator czy reprezentant interesów - stwierdził.

- Fakt, że Berno, znając naszą opinię, kontynuowało negocjacje z Kijowem w sprawie wzajemnej reprezentacji, potwierdza, że tak naprawdę nie dba o interesy Rosji. To tylko wzmacnia nasze stanowisko, że reprezentacja i mediacja ze strony Szwajcarii nie wchodzi w grę - dodał.

Zwrócił też uwagę, że Szwajcaria wspiera reżim w Kijowie i uczestniczy w agresywnej kampanii rusofobicznej rozpętanej przez Zachód i Ukrainę. - Jak można w warunkach takiego zachowania oferować mediację, reprezentację czy inne usługi, to jest zupełnie niezrozumiałe - powiedział.