Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 169

Na pytanie, czy uważają, że Ukraina wygra wojnę, 98 proc.  odpowiedziało twierdząco. Jeśli chodzi o prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, 91 proc. Ukraińców aprobuje jego pracę.

- Informacje zebrane w tym badaniu potwierdzają wyniki naszej poprzedniej ankiety - powiedział Steven Nix, starszy dyrektor działu Eurasia IRI. - Ukraińcy są bardzo mocno przekonani, że wygrają konflikt z Rosją i zdecydowanie popierają działania swojego prezydenta.

Ponadto w ostatnich miesiącach wzrosło poparcie dla członkostwa w NATO. 72 proc. Ukraińców opowiedziałoby się za przystąpieniem do NATO, gdyby referendum odbyło się dzisiaj. To wzrost o 13 punktów procentowych w porównaniu z badaniem opublikowanym w maju.

- Poparci dla członkostwa w NATO wzrosło, ponieważ Ukraińcy nadal wierzą w korzyści płynące z instytucji transatlantyckich - powiedział Nix. - Ludzie wyrazili zwiększone poparcie dla silnych stosunków z krajami zachodnimi, które chcą pokojowej i demokratycznej przyszłości.

Z sondażu wynika też, że większość Ukraińców nie wierzy w żadne ustępstwa terytorialne na rzecz rosyjskiego najeźdźcy. 64 proc.  twierdzi, że Ukraina utrzyma wszystkie terytoria w granicach uznanych na arenie międzynarodowej.