Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 169

- Do 24 lutego Rosjanie nie sformowali zgrupowania uderzeniowego zgodnie z wymogami sztuki wojennej - mówił Reznikow.

- Nie wpadłem na to sam, jestem cywilem. To przedstawiciele armii mi to wyjaśnili, na poziomie Sztabu Generalnego, że grupa uderzeniowa, która ma prowadzić ofensywę, potrzebuje określonych cech: musi mieć organy dowodzenia, kontroli, konserwacji sprzętu, szpitali, łańcuchów logistycznych, jednostek uderzeniowych, etc. - wyliczał. 

Według ministra obrony Ukrainy to częściowo dlatego, że Rosjanie nie byli przygotowani do pełnowymiarowej ofensywy, stopniowe wyzwalanie obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego zakończyło się sukcesem ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

Ukraińcy zaatakowali bazę wojskową na Krymie? "Rzeczpospolita" o eksplozjach na lotnisku Saki

Reznikow zwrócił uwagę, że dzięki nieprzygotowaniu Rosjan, łatwo było zerwać ich łańcuchy zaopatrzenia.

Na przełomie marca i kwietnia Rosjanie wycofali się z północy Ukrainy i zaniechali prowadzonej od 24 lutego ofensywy na Kijów.

1 864

Tyle czołgów miała stracić Rosja w czasie walk na Ukrainie

Według najnowszych danych Sztabu Generalnego armii Ukrainy Rosja od 24 lutego straciła na Ukrainie ok. 43 tys. żołnierzy, 1 846 czołgi, 4 100 pojazdów opancerzonych, 974 zestawy artyleryjskie, 261 zestawów rakietowych, 134 zestawy przeciwlotnicze, 232 samoloty, 193 śmigłowce, 772 bezzałogowe statki powietrzne, 185 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 018 pojazdów (w tym cystern), 90 jednostek sprzętu specjalnego.