Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 169

Beatson Institute w Glasgow, jeden z najbardziej prestiżowych, brytyjskich instytutów badawczych, przeprosił młodą kobietę, która ubiegała się o robienie doktoratu w placówce. Studentkę poinformowano, że nie może zostać przyjęta, gdyż jest Rosjanką - podaje "The Guardian".

Przyjaciółka kobiety, która nie kryła oburzenia decyzją, opisała sytuację we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych. „Właśnie poinformowano mnie, że bardzo niedawno instytut Beatson ustanowił nową politykę, zgodnie z którą osoby, które są z Rosji, nie mogą zostać zatrudnione” - napisała kobieta. „Bardzo mi z tego powodu przykro. Uważam, że to chore i niesprawiedliwe, że to, co dzieje się w Rosji, wpływa na bardzo utalentowanych młodych naukowców. Naprawdę mam nadzieję, że znajdziesz miejsce na zrobienie doktoratu!” - dodała. 

Czytaj więcej

Minister Kamil Bortniczuk: Rosjanie, którzy nie popierają Putina, mogą startować w Polsce

W czwartkowym oświadczeniu Beatson Institute poinformował, że "w placówce nie wprowadzono polityki, zakładającej odrzucanie wniosków od rosyjskich studentów". - Wnioski są rozpatrywane indywidualnie, a oferty są zawsze sprawdzane pod kątem kontroli zewnętrznych, takich jak wymogi wizowe lub sankcje rządu Wielkiej Brytanii - powiedział Owen Sansom, dyrektor badań onkologicznych w Beatson Institute. - W tym przypadku doszło do niezrozumienia, które ostatecznie zostało rozwiązane. Skontaktowaliśmy się z zainteresowaną wnioskodawczynią, aby zaoferować jej u nas miejsce. Przeprosiliśmy też za zaistniałą sytuację i związany z nią niepokój. Sprawdzamy nasze wewnętrzne zasady, aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości - dodał.

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę rząd brytyjski nałożył na Rosję szereg sankcji finansowych, handlowych, lotniczych, żeglugowych i imigracyjnych. Ograniczeniom podlegają również określone osoby.

Brytyjska ustawa o równości z 2010 roku zakazuje dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na rasę, narodowość, pochodzenie etniczne i pochodzenie narodowe.