Informacje o rozbłyskach potwierdza kilka źródeł jednocześnie. Według różnych źródeł, począwszy od godziny 00:30 nastąpiło co najmniej 8 rozbłysków.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 169

Białoruski Hajun odnotowuje, że "wcześniej Ministerstwo Obrony Białorusi informowało o ćwiczeniach obrony powietrznej i sił powietrznych, ale nie wiadomo, czy mają one związek z rozbłyskami w rejonie Ziabrowki".

7 lipca Aleksiej Gromow, zastępca szefa Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego ukraińskiej armii, powiedział, że "Białoruś oddała lotnisko pod kontrolę Rosji".

- Lotnisko Ziabrowka na Białorusi jest już w pełni kontrolowane przez Rosjan. Instalowana jest tam rosyjska baza wojskowa. Na lotnisku znajduje się dywizjon rakietowy systemu rakietowego Iskander-M oraz dywizjon S-400 - powiedział.

Białoruś zaprzecza

Białoruskie Ministerstwo Obrony zaprzeczyło doniesieniom o wybuchach na lotnisku wojskowym pod Homlem, precyzując, że eksplozja była spowodowana pożarem silnika w jakimś urządzeniu.

Czytaj więcej

Chiny nazywają USA "głównym winowajcą" kryzysu na Ukrainie

"W związku z pytaniami napływającymi do Ministerstwa Obrony w sprawie wybuchów w rejonie miejscowości Ziabrówka, obwód homelski, informujemy, że 10 sierpnia około godziny 23:00, podczas kontrolnego przejazdu jednego z pojazdów po przeprowadzeniu wymiany silnika, doszło do pożaru. Personel w porę podjął działania mające na celu ugaszenie pożaru. Nie było ofiar" - poinformowały służby prasowe resortu obrony.