Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 169

Zdaniem kanclerza Niemiec takie posunięcie byłoby wymierzone we wszystkich obywateli, także tych niewinnych, co zmniejszyłoby skuteczność sankcji.

Według Olafa Scholza to rosyjskie władze są odpowiedzialne za sytuację na Ukrainie, a nie naród rosyjski. Scholz zwrócił uwagę, że Unia Europejska nałożyła wcześniej na Rosję "sankcje na dużą skalę", które "dotykają wielu konkretnych ludzi i oligarchów wspierających rosyjski rząd". - Z pewnością będziemy to kontynuować- zapowiedział kanclerz. 

Czytaj więcej

Estonia zamknie granice dla Rosjan z wizami Schengen

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w środę, że inicjatywa zakazu wydawania Rosjanom wiz Schengen została przedstawiona UE. Rzeczniczka niemieckiego MSZ Andrea Sasse zaznaczyła z kolei, że inicjatywa może być omawiana na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Pradze pod koniec sierpnia.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wcześniej w wywiadzie dla "Washington Post", że kraje zachodnie powinny zakazać wjazdu wszystkim Rosjanom. Z kolei premier Estonii Kaja Kallas wezwała kraje UE do zakazu wydawania wiz turystycznych obywatelom Rosji. Według niej zwiedzanie Europy jest przywilejem, a nie prawem człowieka.

Czytaj więcej

Łotewski parlament uznaje Rosję za państwo wspierające terroryzm

Fińskie MSZ oświadczyło, że kraj ten może wprowadzić ograniczenia, jeśli duża liczba Rosjan będzie starała się podróżować do innych krajów europejskich, korzystając z wiz wydanych przez Finlandię.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, komentując te plany, że nie ma sensu próbować izolować Rosji i Rosjan. Jego zdaniem, niektóre kraje zapominają o wszystkim z powodu nieprzyjaznego stosunku do Moskwy. Wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew potępił Kallas za jej wypowiedź opartą na nazizmie i podkreślił, że inicjatywa Zełenskiego przypomina idee Adolfa Hitlera.

Czytaj więcej

Pieskow: Wiele państw przekracza granice rozsądku w negowaniu Rosji