Była rosyjska tancerka na lodzie Tatiana Nawka - prywatnie żona Dmitrija Pieskowa, rzecznika prezydenta Rosji poinformowała w ubiegłym tygodniu, że jej projekt "Jezioro łabędzie" zostanie zaprezentowany w Soczi 9 sierpnia z udziałem m.in. Margarity Drobiazko i Povilasa Vanagasa.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 168

Litewscy łyżwiarze wystąpili w Rosji, za co w konsekwencji prezydent odebrał im odznaczenia państwowe. Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Gitanas Nauseda. 

Zdaniem Pieskowa, decyzja prezydenta Litwy jest przykładem "przekroczenia granic rozsądku". 

- Rzeczywiście widzimy, że bardzo wiele krajów przekracza pewne granice rozsądku. Czy można wyprzeć Czajkowskiego? Nie możesz. Czy możemy wyprzeć Rosję? Nie możesz. Czy chcesz czy nie - jest to po prostu niemożliwe. Czy można odmówić tych nagród, które zdobyli sportowcy, którzy startowali dla tej samej Litwy, która zadbała o to, by litewska flaga została podniesiona? Jest to również niemożliwe. Można je anulować dekretem, ale to niemożliwe - powiedział rzecznik prezydenta Rosji.

Czytaj więcej

Precyzyjny atak na Krymie. Na zdjęciach satelitarnych widać zniszczone samoloty

Pieskow zwrócił uwagę na to, że mimo pozbawienia ich nagród, sportowcy nadal będą mieli kibiców, także na Litwie. 

50-letnia Margarita Drobiazko i 52-letni Povilas Vanagas są wielokrotnymi mistrzami Litwy, dwukrotnymi mistrzami Europy i brązowymi medalistami Mistrzostw Świata. W 2000 roku łyżwiarze zostali odznaczeni Orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina V klasy za zasługi dla Litwy.