Za merytoryczną stronę rankingu od lat odpowiada Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia: prestiżowa, podlegająca Ministerstwu Zdrowia jednostka, która przyznaje szpitalom akredytacje. Redakcja nie ingeruje w wyniki, nie robią tego też arbitralnie autorzy ankiety.
Szpital może zdobyć maksymalnie 1000 punktów. W tym roku po raz pierwszy Centrum Onkologii w Bydgoszczy udało się przekroczyć barierę 900 punktów.
W rankingu uczestniczą tylko te szpitale, które prowadzą procedury zabiegowe. Mimo że kryteria są dla wszystkich te same, w rzeczywistości drukujemy kilka rankingów: obok głównego, w którym konkurują szpitale wielospecjalistyczne i onkologiczne, zamieszczamy też ranking szpitali monospecjalistycznych i niepublicznych.
Oprócz tego pokazujemy rankingi wojewódzkie: maksymalnie dziesięć szpitali z każdego regionu. Jeśli szpitale z pierwszych miejsc w regionie nie znalazły się wśród najlepszych, nie podajemy, ile zdobyły punktów. Jeżeli finalistów jest więcej niż dziesięciu – jak w przypadku Mazowsza, Wielkopolski, Śląska i Dolnego Śląska, ich punktacji trzeba szukać w głównym rankingu.
Ankiety są podzielone na trzy części: za zarządzanie można dostać maksymalnie 370 punktów, za jakość opieki 300, za opiekę nad pacjentem 330.