Albert Speer. Lis, który uniknął stryczka

76 lat temu, 30 września 1946 r., Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze rozpoczął wygłaszanie wyroków w trwającym od dziesięciu miesięcy procesie głównych niemieckich zbrodniarzy wojennych.

Jak Izrael nie ścigał nazistów

To, że izraelskie tajne służby niestrudzenie poszukiwały na całym świecie niemieckich zbrodniarzy, jest wielkim mitem. Hitlerowców, których dosięgnęła zemsta Tel Awiwu, było bowiem zaledwie kilku.

Prehistoria strachu przed trójkątną płetwą

Niezmiernie ciekawe odkrycia archeologiczne sypią się obecnie jak z rękawa, dużo częściej niż jeszcze dwie, trzy dekady temu. Powodem są tzw. wykopaliska w szufladach.

Cywilizacja wyzysku

W całych dotychczasowych dziejach ludzkości zaszły tylko trzy istotne wydarzenia: opanowanie ognia, wynalezienie rolnictwa i rewolucja przemysłowa.

Wnuk Churchilla: Dziadek kochał królową

Sir Nicholas Soames, wnuk Winstona Churchilla, były minister w rządzie torysów mówił na antenie Times Radio, że "kochał to jedyne słowo jakiego można użyć", by określić stosunek Churchilla do Elżbiety II.

Rosyjskie służby publikują archiwalne dokumenty o rzezi wołyńskiej

Rosyjska FSB opublikowała archiwalne dokumenty radzieckiego wywiadu na temat rzezi wołyńskiej na swojej stronie internetowej.

Grzegorz Kołodko o Gorbaczowie: Globalny mąż stanu

Jeśli trzeba by wskazać jedną tylko osobę na świecie, która za naszego życia w największym stopniu przyczyniła się do zmiany globalnego geopolitycznego układu na lepsze, to jest nią właśnie Michaił Gorbaczow – pisze ekonomista.

Paweł Łepkowski: Czy jestem germanofilem czy germanofobem?

W ostatnią niedzielę odwiedziłem saksońskie miasto Halle. To był ostatni punkt mojej tegorocznej „włóczęgi” po północno-zachodniej Europie.

Chleba naszego powszedniego

Cztery lata temu, 13 września 2018 r., „Rzeczpospolita” informowała, że poziom rzeki Łaby na terytorium Czech osiągnął wyjątkowo niski poziom. W rezultacie w północno-zachodniej części kraju u ujścia Ploucznicy do Łaby, w rejonie Decina, w korycie wyłoniły się napisy wyryte kilkaset lat temu na kamieniach.

Inne oblicze zimnej wojny: Szachowa rywalizacja USA z ZSRR

50 lat temu, 3 września 1972 r., odbyło się uroczyste wręczenie medali dla arcymistrzów szachowych rozgrywek. W finale mistrzostw świata odbywających się w Reykjaviku 29-letni Amerykanin Bobby Fischer pokonał rosyjskiego czempiona Borisa Spasskiego. Dla ówczesnych władz ZSRR klęska ich mistrza była nie do przyjęcia.

"Die Welt": Test warunków skrajnych dla stosunków Polska-Niemcy

"Niemiecka inwazja na Polskę 1 września 1939 r. była początkiem II wojny światowej, która spowodowała śmierć co najmniej 55 milionów osób - inne szacunki mówią nawet o 80 milionach. Nie ma dokładnych liczb" - pisze dziennik "Die Welt" w kontekście polskich zamiarów wystąpienia o powojenne reparacje.

Światowi przywódcy o śmierci Gorbaczowa. "Człowiek z wizją"

- Michaił Gorbaczow był człowiekiem z niezwykłą wizją. Jako przywódca ZSRR współpracował z prezydentem (USA Ronaldem) Reaganem przy zmniejszeniu arsenałów nuklearnych obu państw - tak o zmarłym we wtorek ostatnim przywódcy ZSRR mówił prezydent USA, Joe Biden.

Łysi przyszłością świata

„Wszyscy ludzie naprawdę wytworni z natury są łysi, wobec tego tych, którzy takimi nie są, należy oddać pod brzytwę i poprawić braki w ich wyglądzie, przychodząc z pomocą naturze w osiągnięciu jej celu” (Synezjusz z Cyreny, „Pochwała łysiny”, PIW, Warszawa 1962). Czy natura rzeczywiście ma jakiś cel?

Historia szczepionkowej wojny

Epidemie ospy, cholery, dżumy i wścieklizny tysiącleciami masakrowały ludzkość. Jednak dzieje śmiertelnych infekcji to przede wszystkim historia walki z zabobonami, lękami i masową histerią.

Niemiecka amnezja

Nasi zachodni sąsiedzi chwalą się, że są narodem skrupulatnym, kierującym się porządkiem i najlepiej zorganizowanym na świecie. To oczywiście mit, który łatwo obalić, sięgając po przykłady z przeszłości.

Zbrodnia nad rzeką Kwai

Gdyby w Indochinach, tak jak w okupowanej Polsce, dymiły kominy Auschwitz-Birkenau, może śmierć stu tysięcy ludzi przy budowie kolei wydawałaby się drobnym epizodem.

Brazylia świętuje 200 lat niepodległości. Portugalia wysłała jej serce króla

Zabalsamowane serce portugalskiego monarchy, który w 1822 roku ogłosił niepodległość Brazylii, zostało przyjęte z wojskowymi honorami przez brazylijskiego prezydenta, Jaira Bolsonaro, w stolicy kraju, Brasilii.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 30: Dalsze dzieje systemu Windows

System Windows jest obecnie powszechnie używanym standardem, z pewnością zmienił radykalnie sposób obcowania ludzi z komputerami. Jego rozwój przebiegał niekiedy burzliwie, dlatego muszę wspomnieć o procesie sądowym, przez niektórych komentatorów nazwanym „procesem o ojcobójstwo”.