Historia wynalazków Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 8: Taśmy magnetyczne i dyski

Obecnie na co dzień nie mamy już styczności z urządzeniami wykorzystującymi taśmy magnetyczne, bo postęp techniki cyfrowej sprawił, że dzisiaj muzykę i filmy przechowujemy w formie zapisów cyfrowych na nośnikach półprzewodnikowych.

Manipulacja strachem

Terroryzm ma różne oblicza i odcienie, choć jest permanentnym składnikiem dziejów naszego gatunku. W zasadzie cała historia świata opisuje nieustanną manipulację strachem.

Pastuch, który podbił największe imperium świata

„Służyć Bogu i Jego Królewskiej Mości, nieść oświecenie pogrążonym w mroku i mieć udział w bogactwach, których pragną wszyscy ludzie" – pisał Bernal Diaz del Castillo, żołnierz Hernána Cortésa i kronikarz podboju Meksyku. Francisco Pizarro wziął sobie do serca tę ostatnią radę: zdobył indiańskie imperium i zgromadził niewyobrażalny majątek.

Grecy Nowego Świata

Majowie stworzyli najbardziej wyrafinowaną i rozwiniętą cywilizację Ameryki w epoce przed przybyciem Kolumba. Hiszpanie jej nie zniszczyli, ponieważ upadła, zanim pojawili się pierwsi konkwistadorzy.

USA: Pomnik generała Roberta E. Lee już nie góruje nad Richmond

Posąg przedstawiający gen. Roberta E. Lee, głównodowodzącego sił Konfederacji w czasie wojny domowej w USA, został usunięty z postumentu, pocięty na kawałki i wywieziony z dawnej stolicy Konfederacji, Richmond.

Hermann Goering. Nazista, który kochał sztukę

Jesienią 2015 roku światowe media obiegła wiadomość o publikacji „Katalogu Goeringa”. Jego bohaterami są bezcenne dzieła sztuki.

Posąg dowódcy Konfederatów usunięty ze stolicy Wirginii

Posąg generała Roberta E. Lee, dowódcy Konfederatów z czasów amerykańskiej wojny secesyjnej, został usunięty ze stolicy stanu Wirginia, Richmond.

Kapelusz z DNA Napoleona Bonaparte na aukcji

W domu aukcyjnym Bonhams w Hongkongu zaprezentowano bikorn - charakterystyczny dwurogi kapelusz. Należał do Napoleona Bonaparte, co potwierdziły wszechstronne badania.