Złotooka władczyni

Tak jak Dziecięca Cesarzowa rządziła sercami i umysłami mieszkańców Fantazjany w „Niekończącej się historii”, powieści Michaela Ende, tak cesarzowa Sisi niepodzielnie włada wyobraźnią milionów ludzi na świecie już od ponad stu lat.

Co może być w szkocką kratę?

Szkoci, „jak wiadomo”, są potomkami krakusów wygnanych z Polski za rozrzutność; najsłynniejszy potwór świata to ten ze szkockiego jeziora Loch Ness; alkoholem najczęściej pijanym na wszystkich kontynentach jest szkocka whisky. A jak w tym topowym towarzystwie sytuuje się szkocki tartan?

Henry Kissinger. Intelektualny patriarcha Zachodu

Kiedy się urodził, żył jeszcze Lenin. W dobie zimnej wojny jako ucieleśnienie politycznego realizmu rozdawał karty na międzynarodowej scenie politycznej. Wywarł na nią tak wielki wpływ, że jeszcze za życia wystawiono mu pomnik. Dziś przestrzega przed wojną atomową na Dalekim Wschodzie. 27 maja mistrz „realpolitik” kończy 100 lat.

Kopernik – ojciec współczesnej nauki

24 maja minęła 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. Do tego nazwiska nie trzeba dodawać określeń w stylu „wielki uczony” czy „wybitny astronom”. To nazwisko mówi samo za siebie. Jest symbolem potęgi ludzkiego umysłu i nieustannej potrzeby naszego gatunku do zadawania pytań o porządek i naturę świata.

Zapomniane królestwo, część II

Spektakularne zwycięstwo Zulusów pod wzgórzem Isandlwana było zarazem ich największym sukcesem w trakcie wojny z Anglikami. Bitwa o Rorke’s Drift, o której opowiada „Zulu”, miała już inny przebieg i była zwiastunem przyszłej klęski Zululandu.

Rosyjski faszyzm: od Czarnej Sotni do Putina

Wobec ogromu zbrodni symbol „Z” rosyjskiej agresji na Ukrainę jest utożsamiany z nazistowską swastyką. Czy nie oznacza jednak „Z jak Zapad”? Wszak Putin wypowiedział wojnę Zachodowi, czyli demokracji. Już od XIX wieku Rosja uznaje liberalne wartości za śmiertelne niebezpieczeństwo. Chęć ich zniszczenia powołała do życia rosyjski faszyzm, który narodził się wcześniej niż hitleryzm.

Rosja, Kolos na glinianych nogach

Imperialna ekspansja i mocarstwowe aspiracje Rosji przez wieki szły ręka w rękę z cywilizacyjnym zapóźnieniem. Ten melanż tworzy obraz Rosji jako mocarstwa na glinianych nogach, czego dowodzi przebieg bestialskiej inwazji Putina na Ukrainę.

Ostrzeżenie dla króla

19 maja 1649 r. angielska Izba Gmin proklamowała Rzeczpospolitą Angielską (ang. Commonwealth of England). Wcześniej izba niższa parlamentu zlikwidowała Izbę Lordów i urząd króla. Na 11 lat Wielka Brytania zamieniła się w ponurą purytańską dyktaturę pod rządami lorda protektora Olivera Cromwella, a później jego syna i następcy Richarda Cromwella.

Zapomniane królestwo Zulusów, część I

Filmy „Zulu” Cy Endfielda i „Świt Zulu” Douglasa Hickoxa dzieli 15 lat. Oba jednak opowiadają o dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w trakcie tej samej wojny, w tym samym regionie Afryki Południowej i tego samego dnia.

Krzysztof Kowalski: Pieczeń z mamuta...

W 2000 r. badacze z Touro College w Nowym Jorku ogłosili, że udało im się uzyskać mięso karpia z komórek pobranych od żywej ryby. Wkrótce potem zgłoszono w tej dziedzinie wiele patentów, które jednak nie znalazły zastosowania.

Król Karol III i Kamień Przeznaczenia

Nie drogi Czytelniku. To nie jest żadne nawiązanie do którejś z kolejnych części Harry Pottera. Absolutnie nie; to krótki komentarz do uroczystości koronacyjnej w Katedrze Westminsterskiej, którą w sobotę oglądała pewnie połowa ludzkości.

Sondaż: Rosjanie przekonani, że wygraliby II wojnę światową bez niczyjej pomocy

- Dzień Zwycięstwa (9 maja) jest dla Rosjan ważniejszym świętem niż Wielkanoc czy Boże Narodzenie - wynika z sondażu Rosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), którego wyniki publikuje Interfax.

RPA: Jest petycja ws. zwrotu brylantu, który tkwi w brytyjskim berle

8 tysięcy osób podpisało się pod internetową petycją z żądaniem oddania RPA brylantu o nazwie Wielka Gwiazda Afryki (brylant uzyskany z diamentu Cullinan, ważącego 3 106 karatów diamentu znalezionego w kopalni Premier Mine pod Pretorią w 1905 roku), który dziś zdobi brytyjskie berło.

Holandia. Daremne polowanie na złoto nazistów

W holenderskim Ommeren pod ziemią ma spoczywać skarb ukryty przez nazistów. Teraz poszukiwania zostały odwołane.

Odnaleziono wrak japońskiego statku z II wojny światowej. Zatonął z tysiącem jeńców

Nurkowie odkryli wrak japońskiego statku handlowego SS Montevideo Maru, zatopionego w 1942 roku u wybrzeży Filipin. Na pokładzie było wówczas prawie tysiąc jeńców wojennych z Australii. Lokalizacja wraku pozostawała tajemnicą przez ponad 80 lat.

Coraz mniej nieznanych żołnierzy

Od starożytności aż do czasów nowożytnych poległych na lądzie wojowników grzebano bezpośrednio na polu bitwy, we wspólnych mogiłach – w ten sposób zostawali „nieznanymi żołnierzami”. Starania o identyfikację poległych zaczęto czynić dopiero w drugiej połowie XIX wieku (wojna francusko-pruska), w armiach wprowadzono wtedy na masową skalę nieśmiertelniki, czyli metalowe tabliczki identyfikacyjne z imieniem i nazwiskiem.

Długi wstęp do Holokaustu

Żydzi nie byli gośćmi w Europie, ale jedną z pierwszych grup napływowych. A jednak przez 24 stulecia byli traktowani na tym kontynencie wyłącznie jako imigranci.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 45: Test Turinga

Ponieważ koncepcja sztucznej inteligencji budziła sporo kontrowersji, a pytanie: „czy maszyna może być inteligentna?”, było rozważane z różnych punktów widzenia, Alan Turing zaproponował test, który miał owe wątpliwości rozstrzygnąć w sposób empiryczny.