Bydgoszcz rozstrzelana
Dywersja niemiecka, brutalnie stłumiona przez polskie wojsko i samoobronę, a potem masowe egzekucje Polaków przeprowadzane przez hitlerowców – jesień 1939 r. była w Bydgoszczy niezwykle burzliwa i krwawa.
Polskie dzieci o węgierskich korzeniach
Na przestrzeni wieków tysiące cudzoziemców znalazły na polskiej ziemi swój dom i nie tylko osiedliły się tu na stałe, ale także oddały naszej ojczyźnie nieocenione zasługi. Jednym z przykładów takiej historii są niezwykłe dzieje węgierskiej rodziny Korompay.
Życie codzienne w II RP
Uchwalenie przez polski Sejm konstytucji marcowej 1921 r. porządkowało polityczny wymiar funkcjonowania odrodzonej Rzeczypospolitej. Ale nie mniejszym wyzwaniem, przed jakim stanęły polskie elity, było wykonanie skoku cywilizacyjnego dającego szansę wszystkim grupom społecznym na edukację czy choćby poprawę codziennego bytu.
Jan Żabiński: Bohater, człowiek czynu, naukowiec i kochający dziadek
8 kwietnia br. przypada 125. rocznica urodzin Jana Żabińskiego – osobistości wielkiego ducha, polskiego bohatera, który jako dyrektor warszawskiego zoo wraz z żoną Antoniną w czasie II wojny światowej uratował około 300 Żydów z Holokaustu, mimo że zarówno jemu, jak i jego bliskim groziła za to śmierć z rąk hitlerowców.