Kołtun a sprawa polska. Jak trwała i trwa plica polonica

Kołtuny to była plaga. Lekarze europejscy przez 400 lat szukali sposobu, by pozbyć się tej przypadłości uważanej za chorobę. Przez myśl im nie przeszło, że wystarczy myć i czesać włosy.

Utracona szansa: bitwa nad Worsklą. Książę Witold przeciwko Złotej Ordzie

Pod koniec XIV wieku jednocząca się Korona i Litwa mogły zapanować nad wszystkimi ziemiami ruskimi i przesunąć granicę aż do Morza Czarnego. Wielki plan pokrzyżowała nad rzeką Worsklą niefrasobliwość wielkiego księcia Witolda i błędy jego dowódców.

Tajemnica pierwszej koronacji. Jakie sekrety kryje obraz Jana Matejki

Jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze dla całych dziejów Polski spotkanie zakończyło się 1024 lata temu.

Rodzina Siniarskich. Zginęli, bo ratowali Żydów w Lutkówce

Instytut Pileckiego upamiętni rodzinę Siniarskich, którzy w czasie wojny zostali zamordowani przez Niemców wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.

„Biała odwaga”: dramat pośród górskich szczytów

W powszechnej świadomości podhalańscy górale w czasie II wojny światowej zapisali się złotymi zgłoskami m.in. jako kurierzy i przewodnicy tatrzańscy wpierający polskie podziemie. Mało kto słyszał o Goralenvolk – organizacji kolaborującej z niemieckim okupantem. To wstydliwy rozdział w dziejach Podhalan, mimo że dotyczył nielicznych spośród nich.

IPN wraca do śledztwa w sprawie zabójstwa w lesie Rząśnik

Pion śledczy IPN w Białymstoku po ponad dziesięciu latach wznowił śledztwo w sprawie mordu dokonanego przez Niemców na około 1500 Żydach. Doszło do niego w lesie Rząśnik koło Zambrowa.

Oskarżeni prokuratorzy i sędzia stanu wojennego

Pion śledczy IPN w Krakowie skierował do sądu akt oskarżenia wobec trzech byłych prokuratorów i sędziego, którzy są podejrzani o bezprawne pozbawienie wolności w 1982 r. działaczy opozycji demokratycznej.

Bitwa o Olszynkę Grochowską i jej miejsce w polskiej pamięci oraz w oczach państw Europy

Ostanie dni lutego skupiły uwagę na dwóch wydarzeniach. Pierwsze z nich to kolejna rocznica napaści Rosji na Ukrainę. W tym dniu w szczególny sposób społeczność międzynarodowa przypominała o bohaterskiej walce Ukraińców z przeważającymi siłami najeźdźcy, upamiętniała obrońców Mariupola, Bachmutu czy Awdijiwki, upominała się o los ludności cywilnej, w tym porwanych przez Rosjan dzieci, oraz podkreślała, że Ukraińcy walczą nie tylko o wolność swoją, ale o wolność i bezpieczeństwo całej Europy, zagrożonej imperialnymi planami Putina.

Dokumenty powstańca styczniowego zostaną przekazane do Biblioteki Narodowej

Fundacja Rodzinna Blochów z Nowego Jorku przekaże do Biblioteki Narodowej nieznane dotychczas historykom listy Agatona Gillera, członka pierwszego i prezesa czwartego Rządu Narodowego w Powstaniu Styczniowym.

„Karta z Polakami na Wschodzie”. Świadkowie przeszłości

W projekt „Karta z Polakami na Wschodzie”, realizowany w latach 2006–2011 przez Ośrodek Karta wraz z Domem Spotkań z Historią, zaangażowanych było kilkadziesiąt osób. Polecana publikacja – monumentalna, multimedialna i wielogłosowa – zawiera wspomnienia naszych rodaków rozsianych od Syberii, przez Kazachstan, po ziemie będące przed wojną w granicach II RP.

Żądali długoletniego więzienia dla strajkujących z „Wujka”

Do sądu w Poznaniu został przesłany akt oskarżenia wobec dwóch byłych prokuratorów wojskowych, którzy bezprawnie pozbawili wolności organizatorów strajku w kopalni „Wujek” w Katowicach.

Milicjant skazany za znęcanie się nad internowanymi

Sąd skazał byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad internowanymi w okresie stanu wojennego w Uhercach i Krośnie.

Sikorski odpowiada Putinowi: Przywykliśmy do paranoicznych uzasadnień

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odpowiedział na absurdalne tezy Władimira Putina, o których rosyjski prezydent mówił w wywiadzie dla Tuckera Carlsona.

Twarze więźniów Auschwitz

Motywem przewodnim 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz będzie człowiek – wizualnym symbolem obchodów będą twarze więzionych, uwiecznione na rysunkach wykonanych w obozie oraz po wojnie.

O czym tak naprawdę jest film „Kos”?

„Kos” Pawła Maślony, który wchodzi do kin 26 stycznia, to nie jest – jak sugerowałby tytuł – film o Tadeuszu Kościuszce ani też o insurekcji kościuszkowskiej. Ale na pewno „Kos” w sposób dosadny, momentami wręcz brutalny pokazuje, jak fatalne były relacje między szlachtą a chłopami w porozbiorowej Polsce na przedwiośniu 1794 r. I co ważne: jest ciekawie zrealizowanym kinem akcji.

Odnawiają cmentarz ukraińskich żołnierzy

Trwają prace remontowe na Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym w Kaliszu. Otwarcie nowej nekropolii jest zaplanowane 14 sierpnia.

Musk o Auschwitz-Birkenau: Gdyby istniały media społecznościowe, nie byłoby to możliwe

Elon Musk, oskarżony o udostępnianie antysemickich wiadomości na swojej platformie X, odwiedził w poniedziałek teren obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i uczestniczył w konferencji poświęconej antysemityzmowi w Internecie.

Prokurator wojskowy oskarżony za represje w czasie stanu wojennego

Pion śledczy IPN skierował do Wojskowego Sądu Garnizonowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko byłemu prokuratorowi Januszowi K.