W Gdańsku upamiętnią oficera polskiego wywiadu
Przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Służby Wywiadu Wojskowego odsłonią obelisk z tablicą upamiętniającą ppłk. Mariana Chodackiego, oficera wywiadu wojskowego, ostatniego Komisarza Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku.
Karali za ulotki w stanie wojennym, teraz są ścigani
Prokurator IPN z Katowic skierował do wojskowego sądu akt oskarżenia przeciwko byłym sędziom i prokuratorom wojskowym, którzy po wprowadzeniu stanu wojennego ścigali osoby posiadające ulotki. Działacze opozycji byli skazywani za to na kary więzienia.
81 lat temu powstała Polska Partia Robotnicza, poprzedniczka PZPR
5 stycznia 1942 roku w Warszawie przerzucona pod koniec grudnia 1941 roku z ZSRR "Grupa Inicjatywna" powołała do życia komunistyczną Polską Partię Robotniczą - poprzez połączenie organizacji Związek Walki Wyzwoleńczej (utworzonej we wrześniu 1941) z kilkoma istniejącymi wcześniej konspiracyjnymi grupami komunistycznymi. Pierwszym przywódcą partii został Marceli Nowotko.
Muzyka polskością przepełniona
Kompozytorski dorobek Wojciecha Kilara jest ogromny, ale w powszechnej świadomości funkcjonuje zwłaszcza jego „filmografia” – na czele ze skomponowanym przez niego wybitnym polonezem do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy, polonezem, który od początku tego stulecia rozpoczyna niemal każdą studniówkę.
Internowano nadzieję
Ci, którzy w stanie wojennym siedzieli w obozie dla internowanych w Strzebielinku, później budowali naszą niepodległość. Niektórzy pełnili najwyższe urzędy w państwie, jak prezydent RP Lech Kaczyński i Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier w wolnej Polsce.