"Zapałczarnia" stara się o wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO
Od 2002 roku na terenie częstochowskiej "Zapałczarni" istnieje Muzeum Produkcji Zapałek, a sam obiekt jest od tego czasu uznawany za unikatowy zespół dziedzictwa przemysłowego. Od 2015 roku "Zapałczarnia" stara się o uznanie jej za Pomnik Historii, a także wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Aleksander Hall kończy 70 lat
Dla jednych profesor, dla innych minister, dla jeszcze innych bohater polskiej opozycji i jeden z najważniejszych polityków czasu przełomu. Dla mnie po prostu Olek. Przyjaciel i autorytet.
Rzecznik MSZ: Prezydent Zełenski powinien przeprosić za Wołyń
Prezydent Ukrainy w sprawie rzezi wołyńskiej powinien powiedzieć „przepraszam i proszę, prosimy o wybaczenie” - ocenił rzecznik MSZ Łukasz Jasina. - My Polacy, wzięliśmy jako państwo polskie odpowiedzialność za zbrodnie dokonywane przez nasze państwo na Ukraińcach. Brakuje takiej odpowiedzialności ze strony Ukrainy, choć bardzo wiele rzeczy się zmieniło na lepsze - podkreślił w rozmowie z Onetem.
Izrael: Engelking i Tokarczuk z doktoratami. Kwaśniewski: Inna ocena w Polsce
"Rozmawianie o zbrodniach popełnianych przez członków własnego narodu nigdy nie jest proste. Izraelskie uczelnie honorują dwie wybitne Polki, które badają zbrodnie polskie przeciwko Żydom w czasie II wojny światowej. Poznanie prawdy wzmocni też Polskę" - pisze na łamach dziennika "Haaretz" były prezydent, Aleksander Kwaśniewski.
Rok 880 – pierwszy chrzest Polski?
Pamiętny rok 966 to nie tylko data przyjęcia wiary Chrystusa przez pierwszego „historycznego” władcę Mieszka I. To także moment, z którym niekiedy wiąże się – słusznie czy niesłusznie – początki polskiej państwowości i narodziny „narodowej” tożsamości. Jak się jednak często przypuszcza, krzyż mógł zostać przyniesiony nad Wisłę niemal stulecie wcześniej, a to za sprawą apostoła Słowian – św. Metodego. Czy jednak pogląd ten jest prawdziwy?
Zamach w Adrii. Droga bez powrotu
Wiedział, że akcja jest samobójstwem, że żywy z lokalu pełnego uzbrojonych Niemców nie wyjdzie. Wolał jednak śmierć szybką i bohaterską od powolnej agonii w chorobie. 22 maja 1943 r. Jan Kryst „Alan” przeprowadził zamach w warszawskiej Adrii.