W Sobiborze pokazane zostaną pozostałości komór gazowych

Latem zostaną zakończone prace na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Dawny obóz zagłady będzie można zwiedzać.

Szef ukraińskiego parlamentu w Sejmie o Wołyniu: Zaakceptujemy prawdę bez względu na to, jak bolesna może ona być

- Wspólnie odnajdziemy prawdę i dokonamy sprawiedliwej oceny - obiecał Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, w trakcie przemowy w polskim Sejmie wspominając o zbrodni wołyńskiej.

"Zapałczarnia" stara się o wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Od 2002 roku na terenie częstochowskiej "Zapałczarni" istnieje Muzeum Produkcji Zapałek, a sam obiekt jest od tego czasu uznawany za unikatowy zespół dziedzictwa przemysłowego. Od 2015 roku "Zapałczarnia" stara się o uznanie jej za Pomnik Historii, a także wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Aleksander Hall kończy 70 lat

Dla jednych profesor, dla innych minister, dla jeszcze innych bohater polskiej opozycji i jeden z najważniejszych polityków czasu przełomu. Dla mnie po prostu Olek. Przyjaciel i autorytet.

Rzecznik MSZ: Prezydent Zełenski powinien przeprosić za Wołyń

Prezydent Ukrainy w sprawie rzezi wołyńskiej powinien powiedzieć „przepraszam i proszę, prosimy o wybaczenie” - ocenił rzecznik MSZ Łukasz Jasina. - My Polacy, wzięliśmy jako państwo polskie odpowiedzialność za zbrodnie dokonywane przez nasze państwo na Ukraińcach. Brakuje takiej odpowiedzialności ze strony Ukrainy, choć bardzo wiele rzeczy się zmieniło na lepsze - podkreślił w rozmowie z Onetem.

Izrael: Engelking i Tokarczuk z doktoratami. Kwaśniewski: Inna ocena w Polsce

"Rozmawianie o zbrodniach popełnianych przez członków własnego narodu nigdy nie jest proste. Izraelskie uczelnie honorują dwie wybitne Polki, które badają zbrodnie polskie przeciwko Żydom w czasie II wojny światowej. Poznanie prawdy wzmocni też Polskę" - pisze na łamach dziennika "Haaretz" były prezydent, Aleksander Kwaśniewski.

Rok 880 – pierwszy chrzest Polski?

Pamiętny rok 966 to nie tylko data przyjęcia wiary Chrystusa przez pierwszego „historycznego” władcę Mieszka I. To także moment, z którym niekiedy wiąże się – słusznie czy niesłusznie – początki polskiej państwowości i narodziny „narodowej” tożsamości. Jak się jednak często przypuszcza, krzyż mógł zostać przyniesiony nad Wisłę niemal stulecie wcześniej, a to za sprawą apostoła Słowian – św. Metodego. Czy jednak pogląd ten jest prawdziwy?

Zamach w Adrii. Droga bez powrotu

Wiedział, że akcja jest samobójstwem, że żywy z lokalu pełnego uzbrojonych Niemców nie wyjdzie. Wolał jednak śmierć szybką i bohaterską od powolnej agonii w chorobie. 22 maja 1943 r. Jan Kryst „Alan” przeprowadził zamach w warszawskiej Adrii.

W okolicach Kołobrzegu znaleziono bullę papieską

Czternastowieczna bulla papieska po konserwacji trafiła do kołobrzeskiego muzeum. Skąd się tam wzięła?

Dzieci stanu wojennego chcą uznania ich walki

Nieletni działacze opozycji z czasów PRL chcą mieć taki sam status, jak dorośli walczący z komuną.

Instytut Pileckiego upamiętni Polaków powieszonych za pomoc Żydom

Instytut Pileckiego upamiętni w Złotopolicach ofiary Niemców, które zostały powieszone za pomoc niesioną Żydom.

„Wybrać, jak umrzeć” - ujawniona rozmowa dwóch bojowców z getta

Izraelski "Haaretz" ujawnił film sprzed 25 lat nagrany w domu Marka Edelmana w Łodzi. Rozmawia on z Symcha Rotem ps. Kazik na temat uwarunkowań wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Odkrywają tajemnice obozu NKWD

Na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie w Warszawie znaleziono szczątki trzydziestu osób. Po wojnie znajdował się tam obóz sowieckiej bezpieki.

Historyk: Flaga Polski mogła wyglądać inaczej

Barwy biało-czerwone nie były jedynymi, które rozważano – mówi prof. Marek Adamczewski, historyk i heraldyk z UŁ.

Szef Jad Waszem wspiera prof. Engelking. Pisze o napędzanych politycznie atakach

Dyrektor Międzynarodowego Instytutu Badań nad Holokaustem Jad Waszem, prof. Dan Michman, pisze w liście do prof. Barbary Engelking o głębokim zaniepokojeniu atakami, jakie nastąpiły po wywiadzie, którego udzieliła z okazji 80. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim.

Sztuka dla tych, którzy się odważyli

W Żydowskim Instytucie Historycznym można obejrzeć wystawę prezentującą sztukę upamiętniającą powstanie żydowskie w Warszawie.

Prof. Michał Bilewicz: Żydzi ginęli w Zagładzie

W podręcznikach szkolnych zapisano wielką iluzję, mówiącą, że Polacy to naród aniołów – uważa prof. Michał Bilewicz z Wydziału Psychologii UW.

Tramwaj z gwiazdą Dawida w muzeum

Tramwaje Warszawskie zrekonstruowały wagon, który jeździł w getcie w czasie wojny. Trafi on w depozyt do Muzeum Getta Warszawskiego.