Szczątki trzech prezydentów wrócą do Polski

W Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie. Do Polski sprowadzone zostaną z Wielkiej Brytanii szczątki trzech prezydentów, którzy spoczną w tym miejscu 12 listopada – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Pamiętajmy o więźniach Obozu Dulag 121 w Pruszkowie

24 września obchodzony będzie w Pruszkowie Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

Pierwszy atak II wojny światowej miał miejsce na Śląsku

Czy atak na Westerplatte rozpoczął drugą wojnę światową? Z odnalezionych właśnie dokumentów wynika, że być może wcześniej Niemcy przekroczyli granicę w okolicach Rybnika.

Krzysztof Kloc: Bladaczka, Gałkiewicz i HiT

„Podręcznik” prof. Wojciecha Roszkowskiego przyczyni się do umierania zainteresowania historią, jej zohydzenia, co w długim trwaniu może przynieść opłakane skutki – pisze historyk.

Stradowscy zginęli, bo pomagali Żydom

Instytut Pileckiego upamiętnił Mariannę i Wacława Stradowskich z Chmielnika, którzy zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie pięciorga Żydów.

Białoruś. Zniszczony kolejny grób żołnierzy Armii Krajowej

Na Białorusi zniszczono kolejny grób, w którym pochowani są żołnierze Armii Krajowej.

Zabytki w sieci, czyli co warto zobaczyć?

Narodowy Instytut Dziedzictwa udostępnia ponad 1,3 mln dokumentów dotyczących zabytków na portalu zabytek.pl.

W listopadzie powtórny pochówek majora Henryka Sucharskiego

5 listopada na nowym cmentarzu wojskowym na Westerplatte zostanie pochowany komendant Wojskowej Składnicy Tranzytowej mjr Henryk Sucharski i siedmiu innych żołnierzy.

Arkadiusz Mularczyk: Wybory będą dotyczyć reparacji

Jeśli PiS będzie rządził dalej, to Polacy mogą dostać zadośćuczynienie od Niemiec – twierdzi Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS, przewodniczący zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce za II wojnę światową.

Niemiecka prasa zarzuca Kaczyńskiemu cynizm w sprawie reparacji. „W PiS pozostał twardy elektorat, pielęgnujący uprzedzenia”

Niemieccy komentatorzy powracają w weekendowych wydaniach gazet do tematu reparacji. Zarzucają Jarosławowi Kaczyńskiemu, że w cyniczny sposób instrumentalizuje problem szkód wojennych dla mobilizacji swoich wyborców.

Ambasador Niemiec: Z prawnego punktu widzenia kwestia reparacji jest zamknięta

Polska ma prawo oceniać szkody uczynione w czasie wojny i zniszczenia wojenne, ale nie stanowi to podstawy do dalszych rozmów - powiedział w TVN24 ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

Flotylla Pińska na straży polskich rzek

Patrol rzeczny złożony z trzech motorówek dał początek formacji skutecznie broniącej polskich szlaków wodnych przed bolszewikami. Po wybuchu II wojny światowej większość marynarzy Flotylli Pińskiej została zamordowana przez Armię Czerwoną już drugiego dnia niewoli.

Wrzesień 1939 r.: Polscy generałowie przyczynili się do klęski

Podczas kampanii wrześniowej najwyżsi polscy dowódcy zawiedli. Poza nielicznymi chlubnymi wyjątkami dowodzili źle, walnie przyczyniając się do klęski, a za ich błędy najwyższą cenę zapłacili zwykli żołnierze.

Stanisław Sielański. Komik o smutnych oczach

Choć przed wojną Stanisław Sielański zagrał w kilkudziesięciu filmach, to w zdecydowanej większości były to role drugoplanowe. A jednak wykreowani przez niego służący czy kelnerzy zyskiwali sympatię i uznanie widzów – dzięki wrodzonemu vis comica utalentowanego aktora.

Reparacje. Polska będzie się domagać od Niemiec 6 bilionów 220 mld złotych

Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport dotyczący strat Polski poniesionych w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.

Morawiecki: W przyszłość musimy iść z tymi, którzy zginęli w czasie wojny

Cała niemiecka machina zbrodni brała udział w unicestwieniu Polski - mówił w Wieluniu premier Mateusz Morawiecki.

Rocznica wybuchu wojny. Duda: Wzywamy, by pomóc Ukrainie i zatrzymać Rosję

Uroczystościami na Westerplatte i w Wieluniu rozpoczęły się w Polsce obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Sondaż: Reparacje dzielą Polaków

Połowa badanych uważa, że Polska powinna się domagać reparacji od Niemców za straty spowodowane II wojną światową. To zwolennicy prawicy.