Zabójstwo na terenie pracodawcy to nie wypadek przy pracy

Związek miejscowy i czasowy wypadku z pracą sprowadza się do ustalenia, że zdarzenie wystąpiło w czasie pracy w znaczeniu prawnym bądź w miejscu zakreślonym strefą zagrożenia stwarzanego przez pracę, przez powiązanie doznania uszczerbku na zdrowiu z wykonywaniem przez pracownika określonych czynności mających związek z pracą. Ubezpieczeniem wypadkowym nie jest objęta każda odpowiedzialność pracodawcy za skutki zdarzenia, w wyniku którego doszło do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci pracownika.

Związki nie mogą dochodzić unieważnienia firmowego aktu

Związek zawodowy nie ma roszczenia o unieważnienie przez sąd powszechny decyzji zarządu spółki (pracodawcy) w sprawie ustalenia regulaminu zakładowych świadczeń socjalnych.

NSA: Trybunał Konstytucyjny "zainfekowany" bezprawnością

Polski Trybunał Konstytucyjny utracił zdolność do orzekania zgodnego z prawem - uważa Naczelny Sąd Administracyjny. W jego ocenie, TK został "zainfekowany" bezprawnością przez obecność w składzie TK nieprawidłowo powołanych sędziów, tzw. dublerów.

Sędzia Raczkowski z immunitetem. Tajne posiedzenie IOZ

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN ostatecznie zdecydowała we wtorek, że były wiceprzewodniczący KRS nie usłyszy zarzutów.

Fiskus bezpodstawnie forsuje wartość historyczną

Kosztem przy obniżeniu wkładu w spółce komandytowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. jest wartość bilansowa przekształcanej, w tej części, która pokryła wkład.

Wystawiając e-fakturę do paragonu wystarczy zachowanie jego kopii w pamięci fiskalnej

Podatnicy wystawiający na żądanie konsumentów faktury elektroniczne dokumentujące sprzedaż zaewidencjonowaną za pomocą kasy, nie muszą przechowywać paragonów dokumentujących te transakcje w postaci papierowej, jeśli wystawioną fakturę można powiązać z zapisaną w pamięci fiskalnej kasy kopią paragonu.

Dotacja dla utrzymania komunikacji bez konsekwencji

Refundacja otrzymywana od jednostek samorządu terytorialnego na podstawie zawartych porozumień, która nie jest związana z ceną sprzedawanych biletów, nie może być zaliczana do podstawy opodatkowania.

Pieniądze za deputat węglowy nie dla ekspracownika

Pobieranie emerytury powszechnej wyłącza możliwość nabycia przez byłego pracownika kolejowego prawa do deputatu węglowego w formie ekwiwalentu pieniężnego – uznał skład trzech sędziów SN.

Ogórek i Ziemkiewicz przegrali z psychoterapeutką. Mają zapłacić grzywnę

Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz zostali we wtorek skazani na karę grzywny 10 tys. zł w procesie o zniesławienie, który im wytoczyła aktywistka i psychoterapeutka Elżbieta Podleśna. Sąd uznał, że dziennikarze przekroczyli na antenie TVP dozwoloną krytykę.

To był gabinet lekarski, a nie mieszkanie. Sąd Najwyższy o charakterze kredytu

O uznaniu niekonsumenckiego charakteru kredytu decyduje charakter, w jakim wykorzystywany jest nabyty lokal.

Wiążące informacje stawkowe dla kajmaku do poprawki

Duża zawartość cukru w kajmaku czy proces technologiczny same nie przesądzają o klasyfikacji i 23-proc. stawce VAT.

Można wycofać mieszkania z firmy i wynajmować prywatnie

Przedsiębiorca może zrezygnować z rozliczania najmu w biznesie i opodatkować go poza działalnością.

Dłużnik bez kredytu otrzyma zadośćuczynienie

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła wyrok odmawiający zadośćuczynienia mieszkańcowi Lubelszczyzny, który przez cztery lata figurował bezpodstawnie w bankowym rejestrze.