Wsparcie w budowie energetycznego zamku

Eksperci i politycy łamią głowy, jak zastąpić dostawy surowców z Rosji na rynek polski i europejski. Tymczasem dostępne jest ekologiczne narzędzie, które przy niskich kosztach może pomóc zintegrować więcej czystych i tanich OZE. Przypomina o tym raport firmy Enel X i ośrodka analitycznego Polityka Insight.

Antykruchość bezpieczeństwa dostaw

Eksperci spodziewali się, że nadchodzące lata przyniosą nam szokowe zmiany. Ale nie sądzili, że przewidywane wstrząsy na rynku energii będą aż tak silne.

Jak innowacje mogą wspierać zrównoważone rolnictwo

Biologiczne środki ochrony roślin mogą pomóc w spełnieniu wymogów Europejskiego Zielonego Ładu.

Inwestycje w inteligentne miasta mogą się toczyć także w Polsce

Wydatki na projekty z dziedziny smart city będą nadal szybko rosną – mówią prognozy. Pandemia sprawiła, że samorządy traktują je poważniej. W dobie rosnącej inflacji i nowych regulacji inwestować muszą rozważniej.

Nowe technologie coraz odważniej wkraczają do rolnictwa

Wśród celów Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ) w rolnictwie jest m.in. wspieranie bioróżnorodności. To bardzo ważny obszar, do którego odnosi się jedna z dwóch głównych strategii EZŁ w rolnictwie (druga to „od pola do stołu”).

Budując bezpieczeństwo, oszczędzajmy energię

Nowe wyzwania w polityce międzynarodowej i na rynkach surowców energetycznych zmuszają nas do szukania nowych odpowiedzi. Jedną z nich mogą być programy Demand Side Response (DSR).

Przemysł stoi przed rewolucją, która nie budzi na razie zainteresowania

O transformacji energetycznej gorąco dyskutuje się już od kilku lat. Problem w tym, że tylko nieliczne polskie firmy zaczęły się rzeczywiście przejmować stojącym przed nimi wyzwaniem.

Lepsza przyszłość oparta na dekarbonizacji

Rezygnacja z paliw kopalnych, nawet jeżeli rozłożona na lata, jest trendem nieodwracalnym. Trzeba zatem szukać swojej szansy w nowatorskim podejściu do energetyki.

Rozrasta się zaplecze dla chmury

Jednym z trendów na rynku telekomunikacyjnym są usługi przekazywania i przechowywania informacji w chmurze obliczeniowej. By je świadczyć, potrzebna jest infrastruktura. W Polsce i na świecie gęstnieje pajęczyna centrów danych.

Wojna uderza w zielony ład na unijnych polach

Wielu uczestników rynku wskazuje, że choć główne cele Europejskiego Zielonego Ładu w rolnictwie pozostają aktualne, to w związku z napaścią Rosji na Ukrainę potrzebna jest modyfikacja niektórych jego założeń oraz opóźnienie ich wdrażania.

Zmiana standardu nadawania telewizji to olbrzymia operacja

Cyfryzacja w telekomunikacji przyspiesza i nowe rozwiązania pojawiają się niemalże każdego dnia – mówi Andrzej J. Kozłowski, prezes firmy Emitel.

Telekomunikacyjne firmy w centrum przemian i uwagi

Gigantyczne transakcje infrastrukturalne, łączenie sieci przewodowej i bezprzewodowej, walka o ciągłość usług, dostępność smartfonów i tanie zasilanie – z takimi wyzwaniami mierzy się krwiobieg nowoczesnej gospodarki.

Zadania dla rolnictwa? Skracanie łańcuchów dostaw i cyfryzacja

Ostatnich kilkanaście miesięcy uświadomiło nam, że globalne łańcuchy dostaw, obok wielkiej wygody i oszczędności, w sytuacjach niestandardowych mogą powodować niepewność. To szansa dla lokalnych producentów.

Niezależność energetyczna i perspektywy dla gazu ziemnego w polskiej transformacji energetycznej

GAZ-SYSTEM jest krajowym operatorem przesyłowym, który konsekwentnie realizuje rządową strategię dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski.

Gaz jeszcze przez wiele lat będzie odgrywał istotną rolę w gospodarce

Błękitne paliwo, jako surowiec kopalny, jest dziś m.in. potrzebne do ograniczania emisji w energetyce, transporcie i przemyśle. Z czasem może go jednak zastąpić gaz o identycznym składzie, ale pochodzący ze źródeł odnawialnych.

Technologie mogą dać przewagę przy odbudowie gospodarek po pandemii

W naszym cyklu redakcyjnym zwracaliśmy uwagę na największe wyzwania dla gospodarki, wzięliśmy także pod lupę sytuację wybranych branż i wraz z ekspertami zastanawialiśmy się nad najważniejszymi kierunkami ich rozwoju.