Mój brat obalił dyktatora

29 STYCZNIA 2011: To wózek skromny nawet jak na najbiedniejszy region Tunezji. Rowerowe koła, pospawane rurki i blaszany blat. Należał do sprzedawcy warzyw i owoców, który nie miał pozwolenia na handel. Od tego wózka zaczęła się rewolucja, która obaliła obracającego miliardami prezydenta Ben Alego.

#1500PlusMinus: Jestem energetycznym wampirem

30 MAJA 2015: Dziś z polskim zdaniem nikt się nie liczy. Wiem, że nie jesteśmy światowym mocarstwem, ale to nie znaczy, że mamy się wyzbyć swych ambicji.

#1500PlusMinus: Sześć spotkań z Lechem Kaczyńskim

17 KWIETNIA 2010: Następnego dnia rano prezydent zadzwonił z przeprosinami. A ja przepraszałem za wyzywający uśmiech, z którym przyjąłem ostre słowa prezydenta w obronie brata.

#1500PlusMinus: Izrael narodził się w Polsce

24 WRZEŚNIA 2011: Historia Żydów z Polski nie kończy się wraz z Holokaustem, czy jak chcą inni – wraz z rokiem 1968. Ta historia trwa. Żydzi z Polski podbili świat!

Mafia bardzo kulturalna

10 STYCZNIA 2015: Dziś kurator już nie jest tylko pomysłodawcą pokazów, interpretatorem dzieł, egzegetą twórczych poszukiwań. Mianowano go artystą!

Ukraina, archipelag Euro

30 CZERWCA 2012: Ten kraj jest wehikułem czasu. Skaczesz z jutra do wczoraj, z nowoczesności w zapaść, z biedy w blichtr. Mistrzostwa toczą się tu na wyspach. Nie zawsze szczęśliwych.

„Dziady” Dejmka i moje

26 STYCZNIA 2008: Opowiem, jak było na premierze. Pierwszy akt kończyła „Wielka Improwizacja". Podczas przerwy byłem w garderobie sam. Pochyliłem się nad lustrem, szukałem czegoś na stoliku. Nagle dostałem kopa, tak mocnego, że na chwilę mnie sparaliżowało. Najwyraźniej było to uderzenie kolanem, a nie stopą. Odwróciłem się... i zobaczyłem Dejmka.

Jeden dzień w Bolinas

24 STYCZNIA 1998: Wszystkie wyrazy wdzięczności są niczym w porównaniu z tym, na co zasłużyli Karolina i Czesław Miłoszowie, jako najgościnniejsi gospodarze, o wszystkim pamiętający, uprzedzający wszelkie marzenia gościa, sprawiający, że ani przez chwilę nie czuł się on kłopotliwym intruzem czy balastem.

Człowiek w obliczu zła

5 MARCA 2005: Pojęcia nabierają znaczenia dopiero w konkretnej sytuacji, w której trzeba zrobić to, a zaniechać tamtego. Dopiero stojąc twarzą w twarz z innym człowiekiem, dowiaduję się, ciągle na nowo, co to znaczy „dobro", co to znaczy „zło".

Najdziwniejsi ludzie świata

19 WRZEŚNIA 2015: Czy naprawdę wierzycie, że usuwanie wszelkich form religijności z przestrzeni publicznej jest rozwiązaniem „bezstronnym" i „neutralnym"?

Rekin Kaczyńskiego

4 KWIETNIA 2009: W dzieciństwie guru Adama Glapińskiego był Jacek Kuroń. Od dwudziestu lat zafascynowany jest Jarosławem Kaczyńskim.

Nowa gra o pamięć

25 LUTEGO 2017: Opowieść o Żołnierzach Wyklętych zawładnęła umysłami ogromnej części Polaków i stała się jednym z czynników, które pozwoliły powrócić prawicy do władzy. Nie powinna ona jednak zmonopolizować polityki historycznej polskiego państwa.

Proteza silnej władzy

9 MARCA 2019: PiS pokazał, że umie znajdować pieniądze. Ale jeszcze nie udowodnił, że potrafi na dobre przełamać imposybilizm państwa.

Stojąc w uchylonych drzwiach

16 LUTEGO 2013: Błyskotliwe słówko „brexit", oznaczające koncepcję „wyjścia" (exit) Wielkiej Brytanii ze struktur UE, robi karierę w politologii. Czy kiedyś opisywać będzie rzeczywistość?

System operacyjny duszy

21 GRUDNIA 2019: Czy przed napisaniem „Lolity" przez Nabokowa istniały lolitki? Czy przed romantykami była miłość romantyczna? Czy przed Werterem było cierpienie werterowskie? To konstrukty kulturowe, które weszły do nas przez pismo, przez literaturę, i zamieszkały w naszej świadomości.

Lektury polskie

28 KWIETNIA 2012: Zestawienie „książek uczących polskości" opracowaliśmy na podstawie opinii 20 postaci znaczących dla polskiej nauki, kultury i życia publicznego.

Przejrzyste okna prywatności

22 GRUDNIA 2001: Prawie 9 mln widzów, niewiele mniej niż jedna czwarta całej populacji, wliczając niemowlęta i niedowidzących, oglądało finał pierwszej edycji „Wielkiego Brata", za nic sobie mając zarówno potępienia, jak i przemilczenia. Więcej zatem niż podczas transmisji z powitania papieża.

Stare i nowe

30 LISTOPADA 1996: Są dwie Polski, ale to nie polityka głównie dzieli, a mentalność. Tu każdy rozpoznaje swoich natychmiast.