Leczenie chorób serca, naczyń i płuc to najbardziej znane specjalności krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Rocznie hospitalizuje się w nim blisko 20 tys. pacjentów, przeprowadza ok. 2500 operacji na otwartym sercu i ok. 20 przeszczepów serca. Szpital ma 520 łóżek, słynie z wysoko wykwalifikowanych lekarzy (zatrudnia ich 160 plus 41 rezydentów) oraz nowoczesnego wyposażenia.
W tym roku uruchomił trzy nowe sale operacyjne, pracownie densytometrii, gdzie bada się gęstość kości, i mammografii cyfrowej.
– Najnowszym nabytkiem jest najbardziej dokładny w Polsce tomograf komputerowy – opowiada dyrektor Mieczysław Pasowicz. – Daje on precyzyjny obraz i pracuje bardzo szybko, dzięki czemu pacjent bardzo krótko jest poddawany działaniu szkodliwych promieni. Umożliwia badanie chorych z arytmią serca.
W Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie na pacjentów czekają 542 łóżka na 19 oddziałach oraz w 18 specjalistycznych poradniach przyszpitalnych. – Stawiamy na kardiologię, już drugi rok wszczepiamy rozruszniki serca – mówi dr Ewa Potocka, dyrektor naczelna. Lecznica ma bardzo dobrą stację dializ, chirurgię z zabiegami onkologicznymi, wszczepia endoprotezy, ma nowy Oddział Intensywnej Opieki Medycznej z 11 łóżkami oraz zespół sześciu sal operacyjnych. Na 126 lekarzy 80 ma II stopień specjalizacji, a 39 przygotowuje się do jego zdobycia.