Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ambasador Rosji w Polsce deklaruje, że Rosja, ze swojej inicjatywy, nie zerwie relacji dyplomatycznych z Polską.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Grupa republikanów chce wstrzymania pomocy dla Ukrainy
W Izbie Reprezentantów zgłoszono w tej sprawie rezolucję. Wśród autorów są zagorzali sympatycy Donalda Trumpa.
Czytaj więcej
11 republikanów zasiadających w Izbie Reprezentantów wezwała do natychmiastowego wstrzymania pomocy USA dla Ukrainy, argumentując, że takie wsparcie dla obrony kraju w obliczu inwazji Rosji "nieumyślnie przyczynia się do ofiar wśród cywilów".
Wojsko USA podaje Ukraińcom współrzędne do ataków z użyciem HIMARS-ów
Ukraińska armia konsultuje z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Europie cele, jakie mają być atakowane z wykorzystaniem systemów artylerii rakietowej HIMARS - informuje "Washington Post".
Czytaj więcej
Ukraińska armia niemal nigdy nie wystrzeliwuje pocisków z systemów HIMARS bez szczegółowych współrzędnych dostarczonych przez amerykański personel wojskowy znajdujący się w innym miejscu w Europie - informuje "Washington Post".
Prezes koncernu Rheinmetall: Rozmawiamy z Kijowem o eksporcie czołgów Panther
Niemiecki koncern deklaruje, że może wysłać na Ukrainę swoje nowe czołgi KF51 Panther. Rozmowy trwają.
Czytaj więcej
Ukraina może otrzymać najnowsze niemieckie czołgi Panther, z których nie korzysta jeszcze żadna armia na świecie. Są one w fazie przedprodukcyjnej, ale Armin Papperger, szef koncernu Rheinmetall, powiedział, że chce je wysłać na Ukrainę.
UE: Zełenski chce wykorzystać historyczny moment i jeszcze w tym roku rozpocząć negocjacje akcesyjne
Ukraina potrzebuje poparcia wszystkich, bo dla takich decyzji wymagana jest jednomyślność. Dlatego w Brukseli Zełenski wiele mówił o tym, że Ukraina jest obrońcą europejskich wartości i chce wrócić do europejskiego domu.
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski przyjechał na szczyt UE, bo chce broni dla swojej armii i perspektywy członkostwa w Unii dla całego społeczeństwa.
Narasta konflikt wśród byłych członków Pink Floyd na tle wojny w Ukrainie
Roger Waters potwierdził, że jest oficjalnym przedstawicielem putinowskiej Rosji.
Czytaj więcej
Narasta konflikt wśród byłych członków Pink Floyd na tle wojny w Ukrainie, stosunku do Putina, a także wcześniejszych płyt.
Źródła wywiadowcze: Z powodu przedłużającej się wojny Putin może zlecić zabijanie przeciwników na Zachodzie
Władimir Putin może nakazać zabijanie krytyków Kremla w Europie - podały służby bezpieczeństwa USA i Ukrainy. Ryzyko takich ataków wzrosło z powodu wojny na Ukrainie, a zagrożeni są dysydenci i uciekinierzy z Rosji.
Czytaj więcej
Amerykańskie i ukraińskie źródła wywiadowcze twierdzą, że w miarę przedłużania się wojny na Ukrainie, Putin może wykorzystać swoje służby do przeprowadzenia kolejnych zamachów i ataków na Zachodzie.
UEFA nie chce turnieju w Gliwicach. Przez brak gwarancji dla Rosjan
Finał Ligi Mistrzów w futsalu odbędzie się w Palma de Mallorca w Hiszpanii. Kandydatura Gliwic przepadła, ponieważ UEFA domagała się „gwarancji dyplomatycznych” dla dwóch rosyjskich futsalistów, występujących w portugalskich klubach, uczestnikach turnieju.
Czytaj więcej
UEFA poinformowała na swojej stronie internetowej, że turniej Final Four futsalowej Ligi Mistrzów odbędzie się nie w Gliwicach, jak pierwotnie planowano, a w hiszpańskim mieście Palma de Mallorca.
Mieszkańcy obwodu dniepropietrowskiego ostrzeżeni przed możliwym atakiem dronów kamikadze
Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego, ostrzegł, że Rosjanie mogą w najbliższym czasie wysłać irańskie szahedy.
Zlikwidowano sieć rosyjskich kont propagandowych na TikToku
Konta tworzyły treści dla użytkowników z zachodniej Europy.
Czytaj więcej
Chiński portal społecznościowy TikTok zidentyfikował i zablokował sieć kont rozpowszechniających rosyjską propagandę i dezinformację na temat wojny na Ukrainie - informuje Bloomberg.
Były dowódca Wojsk Lądowych: HIMARS-y obrosły już legendą
- Rosjanie panicznie się ich boją - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak.
Czytaj więcej
- Musimy spowodować, aby koszty produkcji sprzętu wojskowego w Polsce były znacznie mniejsze aniżeli w tej chwili - zaapelował gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, chwaląc jednocześnie zakup przez Polskę wyrzutni HIMARS.
Magierowski: Nie wierzę w dyplomatyczne rozwiązanie wojny na Ukrainie
Polski ambasador w USA przekonuje, że trwa wyścig z czasem w sprawie przekazania Ukrainie sprzętu przed spodziewaną kolejną ofensywą rosyjskiej armii.
Czytaj więcej
- Nie wierzę w dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu. Rozwiązanie powinno być militarne. Myślę, że militarnie Ukraina ostatecznie zwycięży - również z naszą pomocą - powiedział CNN polski ambsador w USA Marek Magierowski.
Nowe sankcje USA i Wielkiej Brytanii wobec rosyjskich hakerów
Siedmiu Rosjan zostało objętych sankcjami USA i Wielkiej Brytanii. Wszyscy są oskarżeni o cyberprzestępstwa, w wyniku których szkody poniosła m.in. służba zdrowia, co najmniej dziesięć szkół i uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, setki firm i wiele osób prywatnych.
Czytaj więcej
Siedmiu Rosjan zostało objętych sankcjami USA i Wielkiej Brytanii. Wszyscy są oskarżeni o cyberprzestępstwa, w wyniku których szkody poniosła m.in. służba zdrowia, co najmniej dziesięć szkół i uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, setki firm i wiele osób prywatnych.
Słowacja otrzyma niemieckie systemy obrony powietrznej
Niemcy przekażą dwa systemy obrony powietrznej bliskiego zasięgu MANTIS, która wykorzysta je do ochrony swojej wschodniej granicy z Ukrainą - poinformowało w czwartek słowackie ministerstwo obrony.
Słowacja, członek NATO, wzmocniła swoją obronę powietrzną przy pomocy kilku systemów Patriot obsługiwanych przez sojuszników po przekazaniu Ukrainie w zeszłym roku swojego systemu S-300.
Rezerwy finansowe Rosji mogą zniknąć do końca roku
Jeśli rosyjska ropa będzie kosztować 25-35 dolarów za baryłkę, to rezerwy Banku Rosji w chińskich juanach wyczerpią się już w tym roku. Nie byłoby w tym zagrożenia dla reżimu, gdyby nie fakt, że obecnie jedyną walutą, w której Kreml gromadzi rezerwy, jest właśnie juan.
Czytaj więcej
Jeśli rosyjska ropa będzie kosztować 25-35 dolarów za baryłkę, to rezerwy Banku Rosji w chińskich juanach wyczerpią się już w tym roku. Nie byłoby w tym zagrożenia dla reżimu, gdyby nie fakt, że obecnie jedyną walutą, w której Kreml gromadzi rezerwy, jest właśnie juan.
Kamery będą kontrolować osoby wyjeżdżające z kraju
Władze Rosji będą kontrolować m.in. granicę z Polską.
Czytaj więcej
Władze Rosji zainstalują system rozpoznawania twarzy osób opuszczających kraj. Przetarg na jego stworzenie został opublikowany na portalu zamówień publicznych.
Zełenski spotkał się z królem Belgii Filipem
Kułeba o wizytach Zełenskiego: Przywieziemy wszystko, co niezbędne do zwycięstwa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z Londynie, Paryżu i Brukseli lobbował za przekazaniem Kijowowi czołgów, rakiet dalekiego zasięgu i samolotów oraz apelował o ukaranie Rosji - poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. „W mniej niż 48 godzin prezydent Zełenski odwiedził Londyn, Paryż i Brukselę. W imię czołgów, rakiet dalekiego zasięgu, myśliwców i ukarania Rosji za zło, jakie sprowadziła na naszą ziemię. I przez półtora dnia we wszystkich trzech stolicach nieustannie myślałem o naszych żołnierzach w okopach pod Bachmutem, Kreminną, Hulajpolem i naszych obywatelach na terenach okupowanych, którzy powinni wiedzieć, że to wszystko się wydarzy - napisał szef ukraińskiej dyplomacji.
- Przywieziemy ze sobą wszystko, czego potrzebujemy, aby wygrać. Mówiłem już o tym i powtarzam to całkowicie odpowiedzialnie. Przed nami jeszcze wiele rozmów, problemów technicznych do rozwiązania z partnerami, logistyki i stabilności dostaw. Ale to wszystko będzie. I to będzie zwycięstwo - zapewnił minister.
Morawiecki rozmawiał z Zełenskim
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w mediach społecznościowych o spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. „Sojusznicy i przyjaciele” - napisał szef rządu, dziękując Zełenskiemu za rozmowę.
Analiza irańskich dronów: Zmodyfikowano je tak, by zadawały jak największe obrażenia na Ukrainie
Zdaniem ekspertów irańskie drony, które są wykorzystywane przez Rosjan, zostały tak zmodyfikowane, by zadawały jak największe obrażenia infrastrukturze cywilnej.
Czytaj więcej
Iran modyfikuje drony, które dostarcza Rosji, tak aby głowice wybuchowe mogły zadać maksymalne obrażenia celom infrastrukturalnym na terenie Ukrainy - wynika z raportu opracowanego przed brytyjską organizację Conflict Armament Research (CAR).
Reznikow: Rosjanie nie mają jak zdobyć Odessy
Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony, ocenił, że Rosjanie nie tracą nadziei na zdobycie Odessy, ale ich plany nie mają szans powodzenia. - Nie widzę szans na zbliżenie się do Odessy od strony morza - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej. Z kolei aby dostać się do tego miasta drogą lądową, najeźdźcy musieliby przekroczyć Dniepr i zająć po drodze Mikołajów i Chersoń, niedawno przez nich porzucony.
Ukraiński wywiad: Rosja może rozpocząć ofensywę nie tylko w Donbasie
Oprócz ofensywy w Donbasie Rosjanie mogą pokusić się o operację desantową na południu lub północy Ukrainy - ocenił Andrij Jusow z Głównego Zarządu Wywiadu ukraińskiego MON. - Jeśli mówimy o klasycznej operacji desantowej, to takie zagrożenie jest zawsze obecne. Albo z kierunku białoruskiego, albo desantem morskim, jeśli mówimy o Odessie. Czy mogą podjąć taką decyzję? Prawdopodobnie, ale dla raszystów byłaby to decyzja samobójcza. Taki atak zostanie bardzo szybko zniszczony na terytorium Ukrainy - podkreślił Jusow.
Eksplozja w Kijowie. Jedna osoba zginęła, kolejne są ranne
Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że jedna osoba zginęła w wybuchu na terenie byłej fabryki w Kijowie, a trzy osoby zostały uratowane spod gruzów. Trwa akcja ratunkowa i poszukiwawcza. Przyczyny eksplozji są ustalane.
Rusłan Szoszyn o wizycie Zełenskiego. „Nadchodzi krytyczna chwila”
„Wszyscy są przekonani, że nadchodzi krytyczna chwila w wojnie Rosji z Ukrainą. Kijów właśnie teraz potrzebuje jak największej pomocy. A trudniej jest odmówić, gdy Wołodymyr Zełenski stoi na wyciągnięcie ręki” – mówił dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej” w rozmowie z Cezarym Szymankiem.
Czytaj więcej
„Wszyscy są przekonani, że nadchodzi krytyczna chwila w wojnie Rosji z Ukrainą. Kijów właśnie teraz potrzebuje jak największej pomocy. A trudniej jest odmówić, gdy Wołodymyr Zełenski stoi na wyciągnięcie ręki” – mówi Rusłan Szoszyn w rozmowie z Cezarym Szymankiem.
Rosatom deklaruje gotowość kontynuowania prac nad stworzeniem bezpiecznej strefy wokół elektrowni w Zaporożu
"W tym zakresie (dyrektor generalny Rosatomu) Aleksiej Lichaczow wyraził gotowość strony rosyjskiej do kontynuowania prac nad realizacją inicjatywy dyrektora generalnego MAEA" - poinformował Rosatom.
Chodorkowski: W końcu kraje NATO będą musiały walczyć w poważny sposób. Będą musieli prędzej czy później iść na wojnę, z silniejszym lub słabszym przeciwnikiem
Zdaniem byłego szefa Jukosu tylko otwarty konflikt z NATO może powstrzymać Władimira Putina.
Czytaj więcej
Były oligarcha i opozycjonista Michaił Chodorkowski uważa, że dojdzie do otwartego konfliktu NATO z Rosją. Jego zdaniem tylko to będzie w stanie powstrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina.
Biden: Nie podjąłem jeszcze decyzji, czy na pewno pojadę do Polski
O planowaną wizytę zapytał amerykańskiego prezydenta korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zełenski poinformował partnerów w UE, że Rosja planowała zniszczenie Mołdawii
Rosyjskie plany miały być przechwycone przez ukraiński wywiad.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj przechwycił plany rosyjskich służb specjalnych dotyczące zniszczenia Mołdawii.
Polski dyplomata z Mińska wezwany przez białoruskie MSZ
Charge d'affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski został wezwany przez białoruskie MSZ – poinformował rzecznik prasowy polskiego resortu dyplomacji Łukasz Jasina. Wojciechowski ma stawić się w siedzibie MSZ Białorusi o godz. 16.30 polskiego czasu. Powodem wezwania jest najprawdopodobniej decyzja szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który zapowiedział, że od piątkowego południa ruch na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach zostanie zawieszony do odwołania „z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa”.
W Moskwie trwają rozmowy szefów Rosatomu i MAEA
W stolicy Rosji, w siedzibie Rosatomu, toczą się w czwartek rozmowy między dyrektorem generalnym rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Aleksiejem Lichaczowem a dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Grossim. Głównym tematem spotkania jest utworzenie strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni atomowej w Zaporożu.
Włoski minister obrony: Rosja wygląda na gotową do nasilenia swojej ofensywy
- Współpracujemy z Ukrainą, aby pomóc jej w obronie przed tym atakiem, który, jak się wydaje, ma się nasilić dziś i w najbliższych dniach - powiedział minister obrony Guido Crosetto na konferencji w Rzymie.
MKOl chce, by Ukraińcy zrezygnowali z bojkotu igrzysk w Paryżu
Sportowcy z Ukrainy mogą nie pojechać na igrzyska, jeżeli do startu będą dopuszczenia zawodnicy z Rosji i Białorusi.
Czytaj więcej
Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach wezwał Ukrainę do porzucenia gróźb bojkotu igrzysk w 2024 roku z powodu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców.
Dmitrij Miedwiediew zapowiada wyprodukowanie i zmodernizowanie tysięcy czołgów w Rosji
Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej stwierdził, że wobec "błagań wroga o samoloty, pociski i czołgi za granicą" odpowiedzią Rosji musi być "zwiększenie produkcji różnych typów broni i sprzętu wojskowego, w tym nowoczesnych czołgów". - Mówimy o produkcji i modernizacji tysięcy czołgów - dodał.
Zełenski przekonuje, że są kraje Europy, które deklarują gotowość przekazania Ukrainie samolotów bojowych
Zełenski nie wskazał jakie kraje zadeklarowały gotowość przekazania Ukrainie samolotów bojowych. Ukraina od tygodni domaga się przekazania jej zachodnich myśliwców, przede wszystkim F-16.
Czytaj więcej
- Jestem podbudowany deklaracjami, że Europa będzie z nami aż do zwycięstwa - mówił na konferencji prasowej z udziałem przewodniczącego RE, Charlesa Michela i szefowej KE, Ursuli von der Leyen, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Wdowy po poległych separatystach otrzymały futra jako rekompensatę za stratę męża
Nagranie z wręczenia futer 13 kobietom opublikowała 6 lutego niejaka Mirosława Reginskaja z nieznanej bliżej organizacji Ruski Aktyw Moskwy. Z obdarowanymi natychmiast skontaktowały się aktywistki bardzo znanego rosyjskiego Feministycznego Antywojennego Ruchu Oporu.
Czytaj więcej
21 kobiet z okolic Ługańska i Doniecka dostało szuby jako rekompensatę za utratę męża. Po czym odebrano im futra, bo „to była pomyłka”.
Analitycy grupy Oryx: Ukraina zdobyła na Rosjanach więcej czołgów, niż straciła w walkach
Według grupy Oryx Rosja straciła na Ukrainie łącznie 9 100 pojazdów wojskowych - czołgów, bojowych wozów piechoty, transporterów opancerzonych i innych pojazdów. Straty Ukrainy mają wynosić 2 934 pojazdy wojskowe.
Czytaj więcej
Grupa Oryx, zajmująca się białym wywiadem i śledzeniem poziomu uzbrojenia różnych państw świata przekonuje, że Rosja, która przystąpiła do wojny na Ukrainie mając 3 tys. czołgów w gotowości bojowej, mogła w czasie dotychczasowych walk stracić 1 544 czołgi.
Ursula von der Leyen do Zełenskiego: Wasza walka jest walką o wspólną Europę
- Ukraińcy chcą dołączyć do europejskiego stylu życia, jesteśmy wspólną rodziną, członkowie jednej rodziny pomagają sobie nawzajem. Będziemy pomagać, możecie na nas liczyć - mówiła szefowa KE na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem i przewodniczącym Rady Europejskiej, Charlesem Michelem. - Ukraina walczy o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo Europy i przyszłość Europy - mówił z kolei Zełenski.
Rosjanie ćwiczą bombardowanie w obwodzie kaliningradzkim
Załogi rosyjskich samolotów ćwiczyły bombardowanie celów imitujących m.in. stanowiska dowodzenia, węzły kolejowe i mosty.
Czytaj więcej
Na poligonie w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim rosyjskie bombowce pod osłoną myśliwców przeprowadziły ćwiczebne bombardowanie - podała Flota Bałtycka.
Szef kancelarii Zełenskiego: Sprawa broni dalekiego zasięgu i myśliwców dla Ukrainy została rozstrzygnięta
Andrij Jermak, szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że "sprawa broni dalekiego zasięgu i myśliwców dla Ukrainy została rozstrzygnięta". "Szczegóły nieco później" - dodał.
Guy Verhofstadt: Orban nie ma nawet na tyle przyzwoitości, by bić brawo Zełenskiemu
Guy Verhofstadt, europarlamentarzysta, były premier Belgii skomentował w ten sposób fakt, że Viktor Orban był jedynym przywódcą europejskim, który nie oklaskiwał Zełenskiego, gdy ten przybył na posiedzenie Rady Europejskiej.
Białoruska straż graniczna podała, że zestrzeliła ukraiński dron w pobliżu granicy
O zestrzeleniu drona informuje Komitet Granicy Państwowej Białorusi. Dron miał zostać zestrzelony przez strażników granicznych z rejonu pińskiego. Dron miał zmierzać w głąb terytorium Białorusi i być wyposażony w kamerę, nagranie z której wskazuje, że został wysłany z terytorium Ukrainy w celu przeprowadzenia rozpoznania.
Ratownicy z Ukrainy rozpoczęli akcję ratunkową w Turcji
Ukraińscy ratownicy pomagają w poszukiwaniu żywych osób pod gruzami budynków w prowincji Hatay.
Ukraiński major, pilot MiG-29 twierdzi, że nauczy się latać myśliwcem F-16 w trzy miesiące
Major Woroszyłow podkreśla, że - gdyby ukraińscy piloci otrzymali zachodnie myśliwce - wówczas byliby w stanie skuteczniej odpierać rosyjską agresję. - Zobaczcie jak wiele celów zniszczyliśmy na starym, poradzieckim sprzęcie. Wyobraźcie sobie co by było, gdybyśmy mieli F-16. Dajcie nam te samoloty, a staniemy się bezpieczną tarczą dla całego świata demokratycznego - mówi.
Czytaj więcej
Znany ukraiński pilot wojskowy, major Wadym Woroszyłow, zadeklarował, że jest w stanie nauczyć się pilotować myśliwiec F-16 w ciągu trzech miesięcy, jeśli Zachód zdecyduje się na przekazanie tych myśliwców Ukrainie. Wypowiedzi majora Woroszyłowa cytuje "The Guardian".
Myśliwce dla Ukrainy? Morawiecki: Nasze bezpieczeństwo jest tutaj na pierwszym miejscu
- Mamy niewystarczającą jeszcze liczbę myśliwców - dlatego właśnie zamówiliśmy nowe F-35 - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, pytany o ewentualne przekazanie Ukrainie samolotów bojowych.
Czytaj więcej
- Jeżeli zapadnie taka decyzja, to my nie będziemy tymi pierwszymi, którzy przekażą myśliwce - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o sprawę ewentualnego przekazania przez państwa Zachodu samolotów bojowych Ukrainie.
Zełenski na posiedzeniu RE: Wierzę, że na całym terenie Ukrainy będziemy w stanie powstrzymać agresję
- Dziękuje wam wszystkim. Ukraina potrzebuje czołgów, pocisków dalekiego zasięgu. Dziękujemy za wsparcie militarne - mówił Zełenski.
Premier Holandii: Rozmowy o myśliwcach dla Ukrainy powinny się toczyć za zamkniętymi drzwiami
Mark Rutte przed szczytem UE w Brukseli mówił, że decyzje dotyczące dostaw zachodnich samolotów czy innych systemów uzbrojenia, których Ukraina na razie nie otrzymuje (np. pocisków precyzyjnych dalekiego zasięgu) powinny "być podejmowane za zamkniętymi drzwiami. - Tak jak było to z haubicami, z czołgami, ponieważ jest wiele wrażliwych kwestii, które muszą być omówione - mówił Rutte. - Musimy być pewni, że (...) nie dojdzie do bezpośredniej konfrontacji między NATO a Rosją. I gdy decyzje zostaną podjęte, wówczas zostaną ogłoszone światu - dodał.
W okupowanym Mariupolu aktywna była obrona przeciwlotnicza
Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola pisze, że na razie nie jest jasne czy rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła ostrzeliwane cele.
Meloni krytykuje zaproszenie Zełenskiego do Paryża przed szczytem w Brukseli
- Wierzę w siłę naszej wspólnoty i jedności... ale są momenty, gdy faworyzowanie wewnętrznej opinii publicznej naraża na szwank sprawę, wydaje mi się, że był to jeden z takich przypadków - mówiła o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Paryżu premier Włoch.
Czytaj więcej
Premier Włoch, Giorgia Meloni, nazwała "niestosownym" zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy, do Paryża, przed szczytem Unii Europejskiej, na którym Zełenski po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie spotka się osobiście z 27 przywódcami państw UE.
Nawet Chińczycy nie chcą jeździć do Rosji
Turyści omijają atrakcje turystyczne Rosji odkąd Kreml najechał Ukrainę.
Czytaj więcej
W minionym roku - gdy rosyjskie wojska mordowały, gwałciły, grabiły i niszczyły Ukrainę, Rosję odwiedziło 200 tysięcy cudzoziemców, którzy jako cel podróży wskazali turystykę (dane oficjalne). To 1,5 raza mniej w ujęciu rocznym i 25 razy mniej niż przed pandemią.
Pieskow: Rośnie zaangażowanie Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w konflikt na Ukrainie
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow ocenił, że fakt, iż Wielka Brytania nie wyklucza dostawy myśliwców na Ukrainę świadczy o rosnącym zaangażowaniu Londynu w konflikt między Moskwą a Kijowem. - Odbieramy to jako rosnący udział Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji w konflikt między Rosją a Ukrainą. Linia między pośrednim a bezpośrednim zaangażowaniem stopniowo znika. Można tylko wyrazić żal z tego powodu, to tylko przedłuża konflikt, czyni go bardziej bolesnym dla Ukrainy - dodał.
Wołodymyr Zełenski w PE: Wierzymy głęboko, że będziemy członkiem UE
Ukraina, która wygrywa będzie członkiem Unii Europejskiej, która też przez to stanie się zwycięzcą - mówił ukraiński prezydent w Parlamencie Europejskim.
Czytaj więcej
Wartość życia ludzkiego nie istnieje dla władz Rosji, nikt się nie liczy poza tymi, którzy siedzą na Kremlu - mówił w Parlamencie Europejskim prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Mariusz Kamiński zamknął przejście graniczne w Bobrownikach
Przejście graniczne zostało - ze względów bezpieczeństwa - zamknięte "do odwołania od 10 lutego".
Czytaj więcej
Od godz. 12:00 10 lutego ruch na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach zostanie zawieszony do odwołania "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa" - przekazał szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Wołodymyr Zełenski jest już na sali plenarnej PE
Wkrótce rozpocznie przemówienie.
SpaceX ogranicza dostęp ukraińskiej armii do usługi internetowej Starlink
- Usługa ta nigdy nie miała być bronią - powiedziała Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjny SpaceX podczas konferencji w Waszyngtonie. - Jednak Ukraińcy wykorzystali to w sposób, który nie był uzgodniony i nie był częścią żadnego porozumienia - powiedziała, cytowana przez agencję Reuters.
Czytaj więcej
SpaceX, którego kontroluje miliarder Elon Musk, podjął kroki, aby uniemożliwić ukraińskiemu wojsku korzystanie z satelitarnej usługi internetowej Starlink do kontrolowania dronów.
Moskwa gorączkowo szuka zastępstwa dla euro i dolarów
Rosyjskie banki wprowadzają lokaty w dirhamach, walucie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Czytaj więcej
Kreml zmusza swoje banki do odejścia od „nieprzyjaznych” walut – euro i dolara, handel którymi utrudniły sankcje. Rosyjskie banki wprowadzają depozyty i rachunki w niszowej walucie arabskich emiratów. Sami bankierzy przyznają, że „potencjał takich lokat jest stosunkowo niski”.
Zełenski w Brukseli
Prezydentów Ukrainy i Francji, Wołodymyra Zełenskiego i Emmanuela Macrona, na lotnisku w Brukseli powitali szefowa KE Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Obwód ługański: Nawet placówki medyczne w miejscowościach na linii frontu zostały przekształcone w szpitale (polowe)
Ługańska Administracja Wojskowa pisze, że "wcześniej ranni rosyjscy żołnierze byli przerzucani w głąb terytorium (Rosji), nie byli zostawiani w placówkach medycznych, które zostały ograbione przez samych okupantów".
Czytaj więcej
"W Siewierodoniecku pacjenci są odsyłani do domów, ponieważ przygotowywane jest miejsce do operowania rosyjskich żołnierzy" - czytamy w raporcie umieszczonym na kanale Ługańskiej Administracji Wojskowej w serwisie Telegram.
Morawiecki chce konfiskaty majątku Rosji
Dziś w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Rozmowy mają dotyczyć m.in. inwazji Rosji na Ukrainę. W szczycie udział ma wziąć prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przed wyjazdem na szczyt premier Mateusz Morawiecki oświadczył w mediach społecznościowych, że postulaty Polski przed posiedzeniem "są jasne". "Współpraca UE przy finansowym i wojskowym wsparciu dla walczącej Ukrainy, 10. pakiet sankcji (na Rosję - red.), konfiskata majątku Rosji i przekazanie go na redukcje cen energii dla obywateli i na odbudowę Ukrainy" - oświadczył Morawiecki.
Minister zdrowia Łotwy poinformowała o przygotowaniu kolejnego pakietu pomocy medycznej
Līga Meņģelsone poinformowała o tym w czasie spotkania z ambasadorem Ukrainy, Ołeksandrem Miszczenko. Jak dodała Łotwa wyśle na Ukrainę 185 jednostek sprzętu medycznego warte 378 tys. euro.
Prigożyn twierdzi, że zakończył rekrutację więźniów do Grupy Wagnera
Od lata Prigożyn miał osobiście prowadzić zaciąg najemników w rosyjskich łagrach, proponując więźniom ułaskawienie w zamian za sześć miesięcy służby na froncie na Ukrainie.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera, prywatnej organizacji wojskowej ściśle powiązanej z Kremlem poinformował, że zakończył zaciąg najemników w rosyjskich więzieniach.
W ciągu ostatniej doby obwód chersoński został ostrzelany 39 razy, w wyniku ostrzału zginęły trzy osoby
O ofiarach środowego ostrzału informuje administracja obwodu chersońskiego na swoim kanale w serwisie Telegram. W wyniku ostrzału ranne zostały cztery osoby. Wśród rannych jest 15-letni chłopiec.
Zełenski i Macron lecą na szczyt w Brukseli
Pałac Elizejski informował, że prezydenci Francji i Ukrainy - Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski - wspólnie polecą dziś z Paryża do Brukseli na nadzwyczajny szczyt UE. Według AFP, prezydenci mają dotrzeć do Brukseli ok. godz. 10:00.
MSZ Rumunii rozważa wznowienie pracy konsulatu w Odessie
Informację podała, powołując się na ambasadora Rumunii na Ukrainie, odeska obwodowa administracja państwowa.
Doniesienia o ofiarach w obwodzie charkowskim
Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow podał, że w środę wojska rosyjskie ostrzelały co najmniej 23 osady w regionie, zaś w wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 9,711 mln osób
8 lutego granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 18,6 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 17,1 tys. osób, a od 24 lutego - 7,85 mln osób.
Brytyjski resort obrony: Warunki pogodowe dla ruchów wojsk będą najgorsze w drugiej połowie marca
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii wskazuje, że pogoda odgrywa znaczącą rolę w przebiegu wojny na Ukrainie. Jak czytamy obecnie temperatura przy gruncie na Ukrainie wynosi ok. 0 stopni Celsjusza, co oznacza topienie się śniegu i pogorszenie się warunków dla ruchów wojsk. Najgorsze warunki pod tym względem mają panować w drugiej połowie marca.
W ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby
Ofiary to cywilni mieszkańcy Bachmutu - wynika z wpisu Pawła Kyryłenki na jego kanale w serwisie Telegram. Ponadto w obwodzie donieckim siedem osób zostało rannych - pięć z nich to mieszkańcy Bachmutu.
W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol. Jest ofiara
O ostrzale miasta w obwodzie dniepropietrowskim informuje gubernator obwodu, Mykoła Łukaszuk. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w efekcie ostrzału zginął 37-letni mężczyzna. W wyniku ostrzału dzielnicy mieszkaniowej przez rosyjską artylerię uszkodzonych zostało 16 budynków mieszkalnych.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 135 010 żołnierzy, 3 255 czołgów, 6 468 pojazdów opancerzonych, 2 244 zestawy artyleryjskie, 463 wyrzutnie rakiet, 232 zestawy przeciwlotnicze, 295 samolotów, 285 śmigłowców, 1 967 bezzałogowych statków powietrznych, 796 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 121 pojazdów (w tym cystern), 211 jednostek sprzętu specjalnego.
Zatrzymano sprawców zamachu na przedstawiciela władz okupacyjnych
W okupowanym przez Rosjan Berdiańsku zatrzymano sprawców zamachu na zastępcę komendanta podległej władzom okupacyjnym policji, Aleksandra Kolesnikowa. Aresztowani mieli też brać udział w zabójstwie zastępcy narzuconego przez okupantów mera miasta, Ołega Bojko i jego żony. Wszyscy aresztowani to mieszkańcy Berdiańska.
Sky News: Wielka Brytania nie ma myśliwców dla Ukrainy, może mieć problem nawet z szkoleniem pilotów
W trakcie konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przekonywał, że nic nie jest wykluczone, jeśli chodzi o wsparcie militarne dla Ukrainy, co odebrano jako sugestię, że Wielka Brytania mogłaby przekazać Ukrainie pewną liczbę swoich myśliwców.
Czytaj więcej
Dekady cięć w brytyjskiej armii sprawiły, że Królewskie Siły Powietrzne mają zbyt mało samolotów, by wesprzeć samolotami bojowymi Ukrainę - pisze w analizie Sky News.
Cichanouska: Krążą plotki o tym, że Ukraina blokuje sankcje UE wobec reżimu Łukaszenki i prowadzi z nim rozmowy
Myślę, że błędne jest założenie, że reżim Łukaszenki po raz kolejny nie zdradzi Ukrainy. Już raz to zrobił. Jak można wierzyć człowiekowi, który tuż przed agresją zapewniał, że na Ukrainę nie spadnie żadna bomba z terytorium Białorusi? Z drugiej zaś strony podchodzimy do tego ze zrozumieniem - mówi liderka białoruskiej opozycji o stosunku Kijowa do Mińska.
Czytaj więcej
Wojna się nie skończy, dopóki nasz kraj nie będzie wolny – przekonuje Swiatłana Cichanouska, liderka wolnej Białorusi.
Żukowski: Ukraina ze swą groźbą bojkotu igrzysk nie może pozostać sama
Tylko wówczas, jeśli większość krajów zbrojących Ukrainę też zagrozi bojkotem, można będzie go uniknąć. Wtedy nawet wypróbowany stronnik Putina, szef MKOl Thomas Bach zrozumie, że w cieple olimpijskiego ognia nie mogą grzać się mordercy - pisze Mirosław Żukowski, szef działu sportowego "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
To ważne, że Polacy są przeciwni startowi reprezentacji Rosji i Białorusi w igrzyskach w Paryżu. Problem jednak w tym, jak przekonać do tego świat, a przynajmniej Europę.
Sondaż: 72,6 proc. badanych nie chce, aby Rosjanie i Białorusini uczestniczyli w igrzyskach
Zaledwie 15,2 proc. respondentów zgadza się na udział sportowców z Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich.
Czytaj więcej
Polacy nie chcą, aby w igrzyskach w Paryżu wystartowały Rosja i Białoruś.
Od kwietnia 2022 roku nieznacznie – o 4 pkt proc. – zmalała akceptacja Polaków dla ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy
Choć Polacy w większości popierają pomoc dla Ukraińców w postaci dodatkowego, jednorazowego świadczenia w wysokości 300 złotych (49 proc.), dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej (62 proc.) oraz przyjmowania dzieci uchodźców z Ukrainy do polskich szkół (87 proc), nie ma szerokiej zgody na świadczenia rodzinne oraz wychowawcze np. 500+ i pomoc społeczną jak zasiłki – negatywnie oceniających jest o 5 proc. więcej niż w 2022 r. Aż o 16 pkt proc. więcej (obecnie 36 proc.) respondentów nie pochwala finansowania zakwaterowania dla Ukraińców.
Czytaj więcej
Choć nadal chcemy pomagać ukraińskim uchodźcom w Polsce, to wielu Polaków zmienia do nich nastawienie na gorsze – pokazują badania.
Think tank z USA: Ofensywa Rosji już się zaczęła, ale nie osiągnęła jeszcze pełnego tempa
"Oddziały z kilku pułków 144. i 3. Dywizji Zmechanizowanych i pułk z 90. Dywizji Pancernej, wspierane przez elementy 76. Dywizji Powietrzno-Desantowej i nieokreślone jednostki z Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, prowadzą działania ofensywne wzdłuż całej linii Swatowe-Kreminna i mają nacierać na ukraińską obronę" - czytamy w raporcie.
Czytaj więcej
Rosyjskie wojska odzyskały inicjatywę na Ukrainie i rozpoczęły następną, dużą ofensywę w obwodzie ługańskim - pisze w najnowszej analizie amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 21 uderzeń lotnictwa na Rosjan w ciągu doby
W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 21 uderzeń z powietrza na zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu wojskowego i trzy uderzenia na stanowiska ukraińskich zestawów przeciwlotniczych. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe uderzyły na dwa punkty dowodzenia, trzy zgrupowania rosyjskich wojsk, dwa składy amunicji i skład paliw - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Tzw. minister edukacji separatystycznej republiki w Doniecku na celowniku SBU
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała tzw. minister edukacji samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, o podejrzeniu dotyczącym naruszenia przez nią przepisów mówiących o godzeniu w integralność terytorialną Ukrainy. Minister jest oskarżana o zlecenie palenia ukraińskich książek do historii w okupowanym Doniecku. Podejrzana jest obywatelką Rosji, która od lipca pełni rolę tzw. minister edukacji w rządzie separatystów.
Zełenski w Paryżu: Im szybciej Ukraina dostanie broń dalekiego zasięgu i samoloty, tym szybciej skończy się wojna
W Paryżu ukraiński prezydent spotkał się z Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem. Zarówno Macron, jak i Scholz, zadeklarowali dalsze wsparcie dla Ukrainy. Zełenski apelował do nich o większe dostawy zachodniej broni.
Czytaj więcej
Ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, będzie w czwartek apelował na szczycie UE w Brukseli o większe dostawy uzbrojenia na Ukrainę i szybkie rozpoczęcie negocjacji ws. wejścia Ukrainy do Unii. Przed wizytą w Brukseli Zełenski odwiedził Londyn i Paryż - w stolicy Francji spotkał się z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem.
Wołodymyr Zełenski odznaczony Legią Honorową
Zełenski został odznaczony w Paryżu przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona.
Co trzeci mieszkaniec pozostał w okupowanym przez Rosję Melitopolu
W zajętym przez Rosjan na początku inwazji Melitopolu pozostało ok. 50-60 tys. mieszkańców, a więc jedna trzecia populacji, która zamieszkiwała miasto przed wojną - powiedział na konferencji prasowej ukraiński mer Melitopola, Iwan Fedorow. Fedorow dodał, że obecnie można opuścić miasto przez teren okupowanego przez Rosjan Krymu. Mer Melitopola podkreślił też, ze Ukraina nadal wypłaca wynagrodzenia, emerytury i inne świadczenia mieszkańcom okupowanych przez Rosję terenów.
Siergiej Ławrow przybył do Sudanu
Szef MSZ Rosji, po wizycie w Mali, przebywa obecnie z roboczą wizytą w Sudanie - podaje Interfax. W czasie wizyty rosyjski minister ma rozmawiać z szefem MSZ Sudanu, a także spotka się z przewodniczącym Rady Najwyższej Sudanu, Abd al-Fattahe, Abd ar-Rahmanem al-Burhanem i jego zastępcą. Rozmowy mają dotyczyć "wielowymiarowej współpracy między Rosją a Sudanem", a także tematów "międzynarodowych i regionalnych problemów z naciskiem na znalezienie dyplomatycznych i politycznych rozwiązań sytuacji kryzysowych na Bliskim Wschodzie i w Afryce". Obie strony mają też rozmawiać o przygotowaniach do szczytu Rosja-Afryka, który odbędzie się w lipcu tego roku w Sankt Petersburgu.
Rosja: Wybuch gazu w pięciopiętrowym budynku w Nowosybirsku
W wyniku eksplozji doszło do częściowego zawalenia się budynku. Pod gruzami zginęły co najmniej dwie osoby. Cztery zostały ranne.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosyjski ambasador w Niemczech mówi, że Niemcy chcą skonfiskować zamrożone rosyjskie aktywa i przekazać je Ukrainie.