Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 351

W Brukseli Zełenski ma również wystąpić na forum Parlamentu Europejskiego.

Wystąpienie na szczycie UE będzie dla Zełenskiego pierwszą od 24 lutego 2022 roku okazją, by spotkać się osobiście z przywódcami wszystkich 27 państw UE - zauważa Reuters. Przed wizytą w Londynie, Paryżu i Brukseli Zełenski, po wybuchu wojny, odbył tylko jedną podróż zagraniczną - 21 grudnia przebywał z krótką wizytą w USA.

W Londynie Zełenski usłyszał od premiera Wielkiej Brytanii, Rishiego Sunaka, zapewnienie, że Londyn zacznie szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach zgodnych ze standardami NATO.

W Paryżu ukraiński prezydent spotkał się z Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem. Zarówno Macron, jak i Scholz, zadeklarowali dalsze wsparcie dla Ukrainy. Zełenski apelował do nich o większe dostawy zachodniej broni.

Czytaj więcej

Zełenski "intensyfikuje działalność dyplomatyczną", by zdobyć dla Ukrainy Typhoony

- Francja i Niemcy mają potencjał, by dokonać przełomu i tak postrzegam nasze dzisiejsze rozmowy - mówił Zełenski w Paryżu. - Im szybciej dostaniemy ciężką broń dalekiego zasięgu, a nasi piloci otrzymają nowoczesne samoloty... tym szybciej ta rosyjska agresja się zakończy - dodał.

Wcześniej Zełenski w brytyjskim parlamencie apelował o "koalicję samolotów" i "skrzydła wolności" dla Ukrainy.

Sunak na konferencji prasowej mówił, że nic nie jest wykluczone jeśli chodzi o rozmowy na temat dostaw uzbrojenia dla Ukrainy.

Francja i Niemcy mają potencjał, by dokonać przełomu i tak postrzegam nasze dzisiejsze rozmowy

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Jak dotąd zachodni sojusznicy Ukrainy nie zdecydowali się dostarczyć jej zachodnich myśliwców, ani pocisków dalekiego zasięgu, które teoretycznie umożliwiłyby Ukrainie rażenie celów w głębi Rosji.

Ambasada Rosji w Wielkiej Brytanii ostrzegła Londyn, że wysłanie myśliwców na Ukrainę miałoby "konsekwencje dla całego świata".

Na szczycie UE w Brukseli omawiane będą m.in. nowe sankcje wobec Rosji, wchodzące w skład opracowywanego właśnie 10 pakietu sankcji, który - jak podaje Reuters - ma być gotowy w okolicach rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Tymczasem na ukraińskim froncie trwają intensywne walki na wschodzie Ukrainy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że Rosja koncentruje swoje siły w rejonie Kupiańska, Łymanu, Bachmutu i Awdijiwki. Rosja prowadziła też w ciągu ostatniej doby ostrzał - z ziemi i z powietrza - obwodów sumskiego, charkowskiego, zaporoskiego.

Kijów spodziewa się, że Rosjanie rozpoczną dużą ofensywę przed rocznicą inwazji. Rosja ma być gotowa do takiego ataku w okolicach 15 lutego.