Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po wizycie w Wielkiej Brytanii Wołodymyr Zełenski odwiedził Paryż i został odznaczony Legią Honorową przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona.
Szef polskiego rządu przybył rano do Brukseli, by wziąć udział w dwudniowym nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej. Jednym z tematów rozmów ma być inwazja Rosji na Ukrainę.
Przed rozpoczęciem obrad premier został zapytany, czy - w związku z prośbami prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o przekazanie Ukrainie myśliwców - widzi możliwość, by kraje europejskie przekazały Kijowowi część swoich samolotów bojowych.
Czytaj więcej
Wartość życia ludzkiego nie istnieje dla władz Rosji, nikt się nie liczy poza tymi, którzy siedzą na Kremlu - mówił w Parlamencie Europejskim prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
- Nasze stanowisko jest jednoznaczne - możemy działać tylko i wyłącznie w ramach całej formacji Paktu Północnoatlantyckiego - odparł Mateusz Morawiecki.
- Jeżeli zapadnie taka decyzja, to my nie będziemy tymi pierwszymi, którzy przekażą myśliwce, ale też będziemy na pewno pozytywnie odpowiadać na to - jednak pod warunkiem, podkreślam, że ci, którzy mają tych myśliwców najwięcej, mają najnowocześniejsze myśliwce, będą mogli je przekazać na Ukrainę i tylko w takiej kolejności wyobrażam sobie podejście do tego tematu - oświadczył premier.
Czytaj więcej
- Szczyt, w którym miałby wziąć udział przywódca ukraiński, nie może się ograniczyć tylko do symboliki, musi być wyrazem kolejnego kroku na drodze do realnego wsparcia, czego Polska się będzie domagać - oświadczył minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do planowanej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli.
- W innej kolejności na pewno Polska nie będzie tutaj w pierwszym szeregu, ponieważ mamy niewystarczającą jeszcze liczbę myśliwców - dlatego właśnie zamówiliśmy nowe F-35 - kontynuował.
- Nasze bezpieczeństwo jest tutaj na pierwszym miejscu, a w tym przypadku nie możemy doprowadzić w najmniejszym stopniu do osłabienia tego zabezpieczenia naszego bezpieczeństwa - mówił Morawiecki.
Czytaj więcej
Premier Włoch, Giorgia Meloni, nazwała "niestosownym" zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy, do Paryża, przed szczytem Unii Europejskiej, na którym Zełenski po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie spotka się osobiście z 27 przywódcami państw UE.
- Staramy się wraz z koalicją innych państw, aby Ukraina otrzymała jak najwięcej wsparcia militarnego, jednak robimy to w taki sposób, aby to wsparcie było kierowane przede wszystkim przez innych, ponieważ Polska do tej pory udzieliła pomocy - stwierdził premier.
Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę Polska przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 2 mld dol. Ukraina otrzymała od Polski m.in. ponad 260 czołgów (mówił o tym w Davos prezydent Andrzej Duda), armatohaubice Krab, karabinki Grot, zestawy przeciwlotnicze Piorun czy systemy amunicji krążącej WARMATE. W ubiegłym tygodniu wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa powiedział, że Polska przekazała Ukrainie "bardzo dużo sprzętu".