Jakub Czermiński

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 88

24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Obecnie Rosjanie koncentrują się na ofensywie w Donbasie.

Negocjacje Rosji z Ukrainą w martwym punkcie, Moskwa obwinia Kijów

Rosja jest gotowa do kontynuowania negocjacji z Ukrainą, dialog został zamrożony z inicjatywy Kijowa - oświadczył Władimir Medyński, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, negocjator ze strony rosyjskiej.

Francuski minister: Przystąpienie Ukrainy do Unii może zająć 20 lat

- Jeżeli mówimy, że Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej za 6 miesięcy, za rok, dwa lata, to kłamiemy. To nieprawda - powiedział Clément Beaune, minister do spraw europejskich Francji.

Zacharowa: "Rok 1984" Orwella nie o totalitaryzmie, a o końcu liberalizmu

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oceniła, że w antyutopii "Rok 1984" George Orwell nie pisał ani o totalitaryzmie, ani o ZSRR, lecz o "upadku idei liberalizmu".

Prezydent Duda w Kijowie: Ta wojna jest porażką Rosji

- W praktycznie trzy miesiące Rosja nie zrealizowała w zasadzie żadnego swojego celu strategicznego w całości - powiedział w Kijowie prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do wojny na Ukrainie. Zastrzegł, że Rosja jest "bardzo silna, ludna" i że wojna Rosji z Ukrainą "będzie trwała, jeżeli wspólnota międzynarodowa nie przyczyni się do jej zakończenia.

Zełenski: Polacy na Ukrainie mają otrzymać specjalny status

Prezydent Wołodymyr Zełenski planuje wnieść do ukraińskiego parlamentu projekt ustawy nadającej Polakom specjalny status prawny na Ukrainie - podaje Ukrinform.

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 86

24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. W poniedziałek ma zapaść pierwszy wyrok w procesie o zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjską armię na Ukrainie - 21-letniemu Wadimowi Sziszimarinowi grozi dożywocie.

Zełenski: Rosyjskie pieniądze powinny trafić jako rekompensata do każdego, kto ucierpiał

- Wzywamy nasze kraje partnerskie do prawnego uznania, że ​​Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności finansowej za popełnione przez nią zbrodnie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zachęcając do "podpisania umowy wielostronnej i stworzenia mechanizmu, dzięki któremu każdy, kto ucierpiał w wyniku działań Rosji, będzie mógł otrzymać rekompensatę za wszelkie straty".

Rosja użyła na Ukrainie broni laserowej nowej generacji? Pentagon nie potwierdza

Pentagon oświadczył, iż nic nie wskazuje, by Rosja użyła na Ukrainie broni laserowej nowej generacji. Wcześniej przedstawiciel Kremla mówił, że wojska rosyjskie używają takiej broni do atakowania dronów.

Szojgu do Putina: Rosja przejęła całkowitą kontrolę nad Azowstalem i Mariupolem

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że wszyscy ukraińscy żołnierze opuścili teren zakładów Azowstal w Mariupolu, a wojska rosyjskie całkowicie kontrolują kombinat i miasto.