Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 351

W Paryżu Zełenski spotkał się - przed szczytem UE - z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem.

- Wierzę w siłę naszej wspólnoty i jedności... ale są momenty, gdy faworyzowanie wewnętrznej opinii publicznej naraża na szwank sprawę, wydaje mi się, że był to jeden z takich przypadków - mówiła o wizycie Zełenskiego w Paryżu Meloni.

Czytaj więcej

Zełenski w PE mówi m.in. o praworządności. "Ukraina broni wartości europejskich"

Przed wizytą w Paryżu Zełenski odwiedził jeszcze Wielką Brytanię, która jednak - inaczej niż Francja i Niemcy - nie jest państwem UE.

MSZ Włoch zapowiedział w środę, że Meloni spotka się z Zełenskim na marginesie szczytu UE w Brukseli.

Zełenski, w czasie wizyty w Londynie, uzyskał zobowiązanie Wielkiej Brytanii do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach zgodnych ze standardami NATO. Wielka Brytania nie wykluczyła też dostaw zachodnich myśliwców na Ukrainę.

Wierzę w siłę naszej wspólnoty i jedności... ale są momenty, gdy faworyzowanie wewnętrznej opinii publicznej naraża na szwank sprawę

Giorgia Meloni, premier Włoch

Meloni, wypowiadając się w Brukseli stwierdziła, że Włochy podtrzymują zobowiązanie do wspierania Kijowa. Dodała, że pomoc walczącej z Rosją Ukrainie to najlepszy sposób na osiągnięcie pokoju.

- Wierzę, że najlepszym sposobem na stworzenie warunków do pokoju i dialogu jest utrzymanie równej pozycji obu stron (konfliktu) - mówiła włoska premier.

W ubiegłym tygodniu Francja i Włochy zakończyły techniczne rozmowy na temat wspólnych dostaw zestawów przeciwlotniczych SAMP/T-MAMBA na Ukrainę.