Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej uchwaloną we wrześniu ustawę o Trybunale Konstytucyjnym oraz przepisy ją wprowadzające.
Choć uwzględniło sporo postulatów przedsiębiorców, np. w zakresie kontroli, kar i audytów, to przepisy budzące największe ich obawy nie będą zmienione.
Pogłoski o śmierci samozatrudnienia okazały się przesadzone.
Uchwały w sprawie immunitetów Marcina Romanowskiego i Michała Wosia pozostają w mocy - wynika z komunikatu marszałka Sejmu, Szymona Hołowni.
Same starania członka zarządu spółki z o.o. w celu zgłoszenia wniosku o jej upadłość nie wystarczą, by uwolnił się od odpowiedzialności za długi spółki.
Stosowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania nie jest uzależnione od tego, czy osoba ścigana chce wracać do państwa, które wydało za nią ENA, czy też nie chce – podkreśla sędzia Jarosław Matras, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.
Przepisy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa na równi winny służyć bezpieczeństwu i biznesowi. Tylko taka równowaga jest racjonalna.
Dziesięć postulatów reformy wymiaru sprawiedliwości RP w świetle prawa do rzetelnie przygotowanej rozprawy sądowej
Cinkciarz sponsorował niemal wszystko i wszędzie. Sceptykom mówiono o know-how, dzięki któremu firma zarabia więcej, a kosztów ma mniej. Podobny geniusz biznesowy miał przyświecać Palikotowi. Tu również marketing grał pierwsze skrzypce.
Przez wszelakie media, przez konferencje polityków, przez oświadczenia różnych gremiów przetacza się ogrom spostrzeżeń, dotyczących tak zwanych neo-sędziów, neo-KRSu, SN, TK, dużej części „ustaw” poprzedniej ekipy rządzącej, a ostatnio prokuratora Barskiego. Jest to dyskusja dosłownie coraz bardziej groźna dla dalszego bytu Polski.
Gdyby alkotubki były systemami AI, ewidentnie ich sprzedaż byłaby zakazana.
Decyzja w sprawie „sędziego od pendrive’ów”, a jeszcze bardziej miażdżący raport NIK pokazują, że wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej stabilizacji i roztropnej polityki. To ważniejsze niż usunięcie z zawodu tzw. neosędziów.
Zwolennicy Dariusza Barskiego jako prokuratora krajowego oskarżani zaczynają już być o denializm. Co prawda nie pada jeszcze pod ich adresem to ulubione słowo aktywistów klimatycznych, jednak to już chyba tylko kwestia czasu.
Po stronie przeciwników rządów PiS widać rosnące zmęczenie reformowaniem wymiaru sprawiedliwości. Neosędziowie, sędziowie, retrosędziowie zamieniają się powoli w semantyczną dżunglę. Słusznie czy nie, powraca pokusa radykalnego gestu. Przecięcia węzła gordyjskiego, do którego zachęca miecz postępu technologicznego.
Możliwe, że środowisko prawnicze jest znacznie bardziej podzielone w kwestii przywracania praworządności, niż się powszechnie wydaje. A przez pragmatyzm wraca mu krótka pamięć.
Orzekanie o wzajemnych roszczeniach banku i kredytobiorcy w jednym postępowaniu sprzyjałoby ekonomii procesowej i oszczędzało koszty. Znacząco zmniejszyłoby to też liczbę spraw sądowych.
Lekarzy brakuje w ponad połowie specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego. Szpitale zyskają dodatkowe pół roku, by uporać się z tym problemem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas