O ważności wyborów prezydenckich zdecyduje we wtorek 18 sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Protestuje przeciwko temu m.in. minister Adam Bodnar. Jednak wydania uchwały w sprawie wyborów nie zablokuje.
Jeśli ZUS przekwalifikował umowę zlecenia na umowę o pracę, firma musi poprawić podatkowe rozliczenia i zapłacić zaległy PIT. Takie jest stanowisko fiskusa, potwierdzają je eksperci.
Do parlamentu wpłynęła petycja z postulatem legalizacji działalności branży usług seksualnych.
Sąd Najwyższy uznał za zasadne trzy protesty wyborcze jako jedyne rozstrzygane na posiedzeniu jawnym. W 12 komisjach stwierdzono błędne liczenie głosów lub zapisywanie rezultatów głosowania w protokołach wyborczych. Nie ma to jednak wpływu na wynik wyborów prezydenckich.
Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur rusza 1 lutego 2026 r. Firmy mają już dostęp do dokumentacji API oraz wzoru faktury ustrukturyzowanej. Ale czekają jeszcze na ostateczne przepisy.
Delegaci na Krajowy Zjazd Adwokatury wybrali to, co dobrze znają. Nie podjęto przełomowych uchwał, np. w sprawie dopuszczenia umowy o pracę czy strajku mającego zwrócić uwagę na kwestię niskich stawek za "urzędówki".
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli aptek, ale i otwarcie drogi do możliwych roszczeń odszkodowawczych wobec Skarbu Państwa.
Politycy rządzącej koalicji nie zrobili nawet symbolicznego porządku z przepisami wyborczymi. Więc dzisiejsze rwanie włosów z głowy, że to poprzednia władza nas tak urządziła, nie jest specjalnie wiarygodne. Wygląda jedynie na podgrzewanie nastrojów społecznych.
Protest wyborczy dra Krzysztofa Kontka wskazywał na konkretne podejrzenia, oparte na wiedzy. Niestety został zignorowany. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN najwyraźniej nie ceni nauki i naukowców, woli za to lawirować na ruchomych, politycznych piaskach.
Prawodawca wprowadza kolejne zakazy dotyczące wyrobów tytoniowych. Ale skoro nikotyna jest szkodliwa, to dlaczego nie zakażemy sprzedaży papierosów tradycyjnych? Jak nie wiadomo, o co chodzi, to pewnie chodzi o pieniądze.
Przerwa wakacyjna czasem dobrze służy nawet pozytywnej inicjatywie. Deregulacja nie jest tu wyjątkiem.
Obrońca przedstawił dokumenty o stanie zdrowia psychicznego pokrzywdzonego, by podważyć jego wiarygodność. Prokurator postawił jednak nowe zarzuty zarówno podejrzanemu, jak i adwokatowi. Czy naruszono RODO?
Zdarza się, że wydanemu orzeczeniu towarzyszy żal adwokata.
Zawodowe losy absolwentów studiów prawniczych skłaniają do refleksji, czym powinny być studia prawnicze w realiach najbliższej dekady.
Poczułem się, w pewnym sensie, wywołany do tablicy przez cenioną przeze mnie sąsiadkę z łamów Tygodnika Prawników. Jak postrzegam ostatnie półtora roku zarządzania wymiarem sprawiedliwości?
Czy treść projektu nowelizacji ustawy o CPK faktycznie odpowiada na potrzeby mieszkańców Baranowa, Teresina i Wiskitek? Wczytując się w szczegóły, odkryjemy, że przede wszystkim zaspokaja potrzeby inwestora, a nie wywłaszczanych.
Na wynagrodzenia lekarzy etatowców polskie szpitale ze swojego budżetu wydają 23 proc., czyli o kilka mniej niż kosztuje obsługa ich długu – wynika z danych zebranych przez Porozumienie Rezydentów OZZL. Młodym ze wspólnej puli skapuje jedynie 1,8 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas