06:00
24.02.2024

Sobotnia relacja

Na doniesienia z 731. dnia wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy do naszej nowej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 731
00:17
24.02.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:54
23.02.2024

Macron: Nasze zaangażowanie nie osłabnie

„Dwa lata wojny. Poobijana i posiniaczona, ale wciąż stojąca. Ukraina walczy o siebie, o swoje ideały, o naszą Europę. Nasze zaangażowanie u jej boku nie osłabnie” - napisał na X prezydent Francji Emmanuel Macron.

23:53
23.02.2024

Kułeba: Hiszpania przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej od Hiszpanii. Będzie on obejmował m.in. amunicję.

23:15
23.02.2024

Biden: Dyktator dążący do odbudowy imperium nigdy nie będzie w stanie wymazać miłości ludzi do wolności.

„Dyktator dążący do odbudowy imperium nigdy nie będzie w stanie wymazać miłości ludzi do wolności. Brutalność nigdy nie pokonali woli ludzi wolnych. A Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem Rosji” - napisał na X prezydent USA Joe Biden.

23:02
23.02.2024

Nieoficjalnie: Rosyjski A-50 zestrzelił system S-200

Portal Ukraińska Prawda przekazała, powołując się na źródła w Wywiadzie Obronnym Ukrainy, że wieczorne zestrzelenie rosyjskiego samolotu A-50 dokonano pociskiem z systemu przeciwlotniczego S-200.

22:51
23.02.2024

Rosjanie zaatakowali dronami Odessę

Gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper poinformował, że jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.

21:52
23.02.2024

Rosjanie ostrzeliwują Chersoń z okupowanego lewego brzegu 

„Mieszkańcy Chersonia, pozostańcie w schronach! Rosyjska armia intensywnie ostrzeliwuje miasto różnymi rodzajami broni z tymczasowo okupowanego lewego brzegu” - przekazały lokalne władze.

21:15
23.02.2024

Zespół Nawalnego oferuje nagrodę pieniężną za "informacje o jego zabójstwie"

Zespół Aleksieja Nawalnego oferuje 50 000 euro za "cenne i kompletne informacje na temat zabójstwa Aleksieja Nawalnego".

Zaproponowano również zorganizowanie podróży z dowolnego kraju, w którym przebywają osoby posiadające informacje, jeśli zajdzie taka potrzeba — sugerując, że zapłacą za ucieczkę osób przebywających w Rosji. 

Wcześniej oferowano mniejszą nagrodę, ale "kwota wzrosła, ponieważ kilka osób napisało do nas i zaproponowało przekazanie swoich pieniędzy".

20:45
23.02.2024

Sztab Generalny Ukrainy: 58 starć w ciągu ostatniej doby

Ukraińskie Siły Zbrojne nadal utrzymują swoje pozycje i odpierają ataki rosyjskich jednostek w kilku obszarach. Sytuacja operacyjna we wschodniej i południowej Ukrainie pozostaje trudna. W ciągu ostatniej doby na linii frontu doszło łącznie do 58 starć bojowych z Rosjanami — przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:09
23.02.2024

Wielka Brytania w ONZ: Jeśli Putin nie zostanie powstrzymany, wróci po więcej

- Zawarcie niesprawiedliwego pokoju między Ukrainą a Rosją oznacza teraz, że wojna zostanie wznowiona, gdy stanie się to opłacalne dla Kremla — powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

- Putin powiedział, że nie będzie pokoju, dopóki Rosja nie osiągnie swoich celów. W swoim ostatnim wywiadzie starannie unikał potwierdzenia, że jest zadowolony z terytoriów, które już przejął od Ukrainy. To nie jest człowiek, który szuka kompromisu — mówił Cameron.

19:17
23.02.2024

Ukraińskie wojsko informuje o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu A-50

Czytaj więcej

Sukces ukraińskiej armii. Zestrzelili rosyjski samolot zwiadowczy A-50
18:49
23.02.2024

Wywiad: Zdobycie Awdijiwki nie przyniosło efektu medialnego, na jaki liczył Kreml

Centrum Wywiadowcze Estońskich Sił Obronnych oświadczyło, że zdobycie Awdijiwki w obwodzie donieckim nie zapewniło pozytywnego rozgłosu medialnego, na który liczyły rosyjskie władze przed wyborami prezydenckimi.

Temat sukcesu rosyjskiej armii został przykryty przez informację o śmierci Aleksieja Nawalnego.

18:30
23.02.2024

Kanada ogłasza nowe sankcje wobec Rosji 

Kanada ogłosiła nowe sankcje przeciwko Rosji. Objęto nimi 10 osób i 153 firmy.

UE, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone również ogłosiły dodatkowe sankcje przeciwko Rosji i podmiotom w krajach trzecich, które pomagają Moskwie obejść poprzednie ograniczenia.

Nowe sankcje Kanady będą wymierzone w tych, którzy dostarczają Rosji sprzęt wojskowy, oferują usługi takie jak ubezpieczenia dla rosyjskich żołnierzy i w inny sposób pomagają wspierać finanse i logistykę Rosjan.

17:44
23.02.2024

Dziedziczenie majątku w Polsce na ukraińskich zasadach. Rozstrzygnie Sąd Najwyższy

Czytaj więcej

Czy Ukrainiec może dziedziczyć majątek w Polsce na ukraińskich zasadach?
17:41
23.02.2024

Andrzej Duda wspomina dzień przed wybuchem wojny

„Dwa lata temu, wieczorem 23 lutego, opuszczałem Kijów. Byłem tam, aby wspierać Ukrainę. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Polska wspierała, wspiera i nadal będzie wspierać walkę o wolność Ukrainy” - przekazał prezydent.

17:31
23.02.2024

Delegacja rządu Ukrainy ma pojawić się na granicy z Polską

Informację na temat planów premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i ministrów jego rządu przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski: Premier Ukrainy Denys Szmyhal uda sią na granicę z Polską
17:15
23.02.2024

Przewoźnicy apelują do rolników, by nie blokowali przejść granicznych

Branża transportowa w liście otwartym wzywa organizatorów rolniczych protestów, by powstrzymali się od blokady przejścia granicznego w Świecku.

Czytaj więcej

Przewoźnicy do rolników: Popieramy was, ale nie blokujcie przejść granicznych
16:59
23.02.2024

Radosław Sikorski w Nowym Jorku: Władimir Putin idzie ścieżką Breżniewa

- PKB mierzy aktywność gospodarczą. Gdy zamiast samochodów zaczynamy produkować pociski, na przykład więcej pocisków niż samochodów, to PKB nam rośnie, ale zamożność kraju spada. Rosja rzeczywiście przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny. Zamiast dóbr konstrukcyjnych produkuje sprzęt wojskowy — mówił w Nowym Jorku szef MSZ Radosław Sikorski.

Czytaj więcej

Radosław Sikorski: Zabicie Aleksieja Nawalnego powinno mieć swoje konsekwencje
16:30
23.02.2024

Ukraina otworzy nowe przejście graniczne z Węgrami 

Ukraiński rząd podjął decyzję o otwarciu nowego przejścia granicznego z Węgrami - ogłosiłpremier Denys Szmyhal podczas posiedzenia rządu.

Obecnie funkcjonuje pięć przejść drogowych między dwoma krajami.

15:57
23.02.2024

13. pakiet sankcji przyjęty. Kreml zareagował na decyzję UE

Trzynasty pakiet unijnych sankcji Kreml nazwał "bezprawnym, podważającym międzynarodowe prerogatywy prawne Rady Bezpieczeństwa ONZ".

Czytaj więcej

Unia przyjęła 13. pakiet sankcji. Kreml jest oburzony, nazywa to „bezprawiem”
15:38
23.02.2024

Viktor Orbán: Ukraina sama nie wygra z Rosją

Premier Węgier Viktor Orbán był w radiu Kossuth pytany o sondaż, według którego 10 proc. Europejczyków wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją. Szef węgierskiego rządu powiedział, że realia są jasne. Dodał, że Zachód nie może bezpośrednio angażować się w wojnę. Według Orbána konflikt musi zostać rozwiązany dyplomatycznie. - Ukraina sama nie będzie w stanie pokonać Rosji, niezależnie od tego, ile pieniędzy i broni jej damy - mówił premier Węgier oceniając, że jeśli zachodnie armie nie przystąpią do wojny - a zachodni przywódcy wielokrotnie deklarowali, że nie ma takich planów - to w wojnie Rosja-Ukraina przewaga militarna nie będzie po stronie Kijowa. - Potrzebujemy procesu pokojowego - przekonywał Orbán.

15:28
23.02.2024

Ostrzał w obwodzie chersońskim

W wyniku rosyjskiego ostrzału w miejscowości Nowotianka w obwodzie chersońskim ranna została 77-letnia kobieta - podała miejscowa administracja wojskowa.

15:16
23.02.2024

Skibicki: Rosja formuje korpus ochotników

Przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) gen. Wadym Skibicki powiedział w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina, że Rosja tworzy korpus ochotniczy liczący 18 tys. osób. Dodał, że formację tworzą w szczególności byli najemnicy z Grupy Wagnera. Według Skibickiego, już teraz członkowie korpusu biorą udział w walkach.

14:59
23.02.2024

Tusk: UE jest także od tego, by chronić rynek obywateli UE - powiedział Tus

- Jestem w stałym kontakcie z naszymi partnerami ukraińskimi i nie ukrywam, że jeśli będzie trzeba, to w najbliższych dniach będziemy podejmowali też kolejne decyzje dotyczące efektywnej kontroli na naszej granicy jeśli chodzi o produkty, które trafiają do UE i do Polski - oświadczył premier Donald Tusk.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Protestujący w Polsce rolnicy nie są antyukraińscy
14:42
23.02.2024

Biden o pomocy dla Ukrainy i kolejnych sankcjach na Rosję. Wydał oświadczenie

"Władimir Putin wierzył, że z łatwością może złamać determinację wolnego narodu, wtoczyć się w suwerenny naród – wierzył, że świat się wywróci. Myślał, że może wstrząsnąć podstawami bezpieczeństwa w Europie i poza nią. Dwa lata później jeszcze wyraźniej widzimy to, co wiedzieliśmy już od pierwszego dnia – Putin się przeliczył" – czytamy w oświadczeniu wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

Czytaj więcej

Joe Biden w oświadczeniu: Władimir Putin się przeliczył. USA nie kłaniają się nikomu
14:20
23.02.2024

Siergiej Andriejew złożył wieniec w Warszawie. Tym razem wszystko "przebiegło spokojnie"

Dzień Obrońcy Ojczyzny to święto wywodzące się z czasów ZSRR i obchodzonego 23 lutego w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Czytaj więcej

Ambasador Rosji złożył wieniec na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie. „Nikt nie próbował nam przeszkadzać”
13:56
23.02.2024

Rzecznik Komisji Europejskiej zaleca Miedwiediewowi wizytę u terapeuty

- To wspaniałe, że dana osoba publicznie ogłasza diagnozę dotyczącą swojego stanu zdrowia psychicznego. Jedyne, co można zrobić, to zalecić konsultację i pomoc specjalisty - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano, odnosząc się do słów wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa, który wyraził potrzebę zajęcia Kijowa, ponieważ "stanowi on zagrożenie dla istnienia Rosji".

Czytaj więcej

Rzecznik KE kpi z Miedwiediewa. „Można tylko zalecić pomoc specjalisty”
13:35
23.02.2024

Ukraina znów sprzedaje prąd krajom UE

Eksportowy prąd trafił także do Polski.

Czytaj więcej

Popłynął prąd z Ukrainy do Polski. Ukraińcom pomógł zaskakujący sojusznik
13:18
23.02.2024

Berlin ma dylemat, czy znacjonalizować udziały Rosnieftu

Niemiecki rząd obawia się, że rosyjskie władze zareagują nacjonalizacją majątku niemieckich firm w Rosji.

Czytaj więcej

Berlin waha się nad wywłaszczeniem Rosnieftu. Bardzo obawia się reakcji Moskwy
12:52
23.02.2024

Ukraińcy przywieźli na granicę z Polską zniszczone maszyny rolnicze

Ukraińscy rolnicy przywieźli na granicę z Polską kilka zniszczonych w wyniku rosyjskich ostrzałów maszyn – między innymi ciągniki, ciężarówki i naczepy.

Czytaj więcej

Ukraińcy ściągnęli na granicę zniszczone maszyny rolnicze
12:31
23.02.2024

Humeniuk: Ukraina utrzymuje przyczółek w Krynkach

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk, pytana o sytuację na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim oświadczyła, że ukraińscy żołnierze utrzymują przyczółek w Krynkach, nie rezygnują ze swoich pozycji i odpierają ataki wojsk rosyjskich w tym rejonie.

12:09
23.02.2024

Ataki na terenie dziesięciu obwodów Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ataki wojsk rosyjskich odnotowano na terenie dziesięciu ukraińskich obwodów - wynika z informacji przekazywanych przez obwodowe administracje wojskowe.

11:50
23.02.2024

Od początku wojny zginęło 528 nieletnich

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 528 nieletnich, a 1230 zostało rannych.

11:30
23.02.2024

Nowy pakiet sankcji UE na Rosję

W przeddzień drugiej rocznicy inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę Rada Unii Europejskiej przyjęła kolejny, trzynasty pakiet sankcji na Rosję. "Unijne wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli pozostaje niezmienne" - czytamy w komunikacie prasowym.

Pakiet obejmuje 106 osób i 88 podmiotów, ma ograniczyć dostęp Rosji do technologii wojskowych, m.in. dotyczących dronów. Sankcje dotyczą też "15 osób i 2 podmiotów zaangażowanych w deportację i indoktrynację wojskową ukraińskich dzieci, w tym na Białorusi" - podano.

11:11
23.02.2024

Eksplozje na Ukrainie

Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz przekazał, że podczas trwania alarmu powietrznego poza miastem słychać było odgłosy eksplozji. Z kolei przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko poinformował, że w centrum miasta rozległo się "kilka potężnych eksplozji".

10:55
23.02.2024

Trzeci ochotnik z Finlandii zginął na Ukrainie

Fiński dziennik "Ilta-Sanomat" poinformował o trzecim ochotniku z Finlandii, który zginął na Ukrainie. 21-latek miał zginąć w poniedziałek w okolicy Bachmutu. Według gazety, po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy walczy kilkudziesięciu obywateli Finlandii, ale dokładna ich liczba nie jest znana.

10:33
23.02.2024

Czterech na pięciu Rosjan ufa Putinowi

Większość (82 proc.) Rosjan dobrze ocenia działalność prezydenta Rosji Władimira Putina - wynika z nowego sondażu FOM. Niezadowolenie z działań Putina wyraża 8 proc. ankietowanych. Na pytanie o zaufanie do prezydenta 80 proc. respondentów odpowiada pozytywnie, a 11 proc. rosyjskiemu przywódcy nie ufa.

10:14
23.02.2024

Chuck Schumer jedzie do Kijowa

Chuck Schumer, lider demokratów w Senacie USA, udaje się w piątek na Ukrainę, aby "spróbować uspokoić prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w sprawie pomocy Waszyngtonu" - podaje agencja Associated Press. - Wygramy tę walkę, a Ameryka ich (Ukraińców) nie porzuci - powiedział senator w wywiadzie, udzielonym przed wizytą. - Myślę, że muszę tam być, ponieważ to kluczowe. Znajdujemy się w sercu burzy, w decydującym punkcie zwrotnym dla całego Zachodu i jeśli opuścimy Ukrainę, konsekwencje będą poważne dla Ameryki - zauważył.

09:57
23.02.2024

Ataki w obwodzie zaporoskim

Szef władz obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow przekazał w mediach społecznościowych, że w ciągu minionej doby w dziewięciu miejscowościach regionu odnotowano łącznie 16 rosyjskich ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 105 dronów oraz eksplozję 280 pocisków artyleryjskich. Cywile nie odnieśli obrażeń.

09:37
23.02.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w nocy i nad ranem wojska rosyjskie 11 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne w obwodzie sumskim. Odnotowano 44 eksplozje pocisków z moździerzy i wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

09:19
23.02.2024

Ruch na przejściach z Ukrainą

20 i 21 lutego granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 37,4 tys. osób wjeżdżających do Polski. W tym okresie na Ukrainę wyjechało z Polski "przeszło 30 tys. podróżnych" - podała Straż Graniczna.

09:00
23.02.2024

Atak na Myrnohrad

W wyniku ataku rakietowego w mieście Myrnohrad (obwód doniecki) zginął 68-latek, a ponad 20 budynków zostało uszkodzonych - podał wiceszef Kancelarii prezydenta Ukrainy Ołeksij Kułeba.

08:40
23.02.2024

Armenia zamroziła udział w OUBZ

W rozmowie z France 24 premier Armenii Nikol Paszynian mówił o udziale jego kraju w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Wyjaśnił, że jest on praktycznie "zamrożony".

Czytaj więcej

Premier Armenii Nikol Paszynian: Azerbejdżan przygotowuje nowy atak
08:27
23.02.2024

W obwodzie chersońskim zginął cywil

W ciągu ostatniej doby w obwodzie chersońskim wojska rosyjskie przeprowadziły 287 ostrzałów, odnotowano 1716 pocisków - podał szef miejscowej administracji Ołeksandr Prokudin dodając, że w wyniku działań zbrojnych jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.

08:08
23.02.2024

Atak dronów w obwodzie charkowskim

Szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Syniehubow podał, że Rosjanie za pomocą dronów zaatakowali przedsiębiorstwo rolnicze w regionie. Dodał, że w wyniku ataku zginęło 15 krów.

07:49
23.02.2024

Szef tureckiego MSZ spotkał się z Ławrowem. Rozmawiali o wojnie

Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan podczas rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem wmówił o dyplomatycznych sposobach rozwiązania wojny na Ukrainie i stabilności w regionie. „Fidan powiedział swojemu rozmówcy, że ma nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie wojny na Ukrainie przy udziale wszystkich stron i że Turcja wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu zachowanie stabilności i dobrobytu w regionie” - poinformował turecki kanał T24.

07:25
23.02.2024

Gen. Roman Polko: Bez pomocy Zachodu Ukraina nie wygra wojny

Gen. Polko zwrócił też uwagę, że na Zachodzie „nie wystarczy świadomość, że gdyby nie Ukraina to mielibyśmy dziś poważny problem i to my walczylibyśmy o bezpieczeństwo”. - Jeśli tak jest to dlaczego Francja czy Niemcy nie przeznaczają na obronność 2 proc. PKB? - pytał. - Europa, USA mają ogromny potencjał - nasze gospodarki to 50 proc. światowego PKB, Rosja to 2 proc. PKB. Nasz przemysł obronny jest ogromny, ma olbrzymi potencjał, który trzeba uruchomić - dodał.

Czytaj więcej

Gen. Roman Polko o wojnie Rosji z Ukrainą: Ukraina musi się pozbierać
07:04
23.02.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt

Okręt ten nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.

06:54
23.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 408 240 żołnierzy, 6 526 czołgów, 12 410 pojazdów opancerzonych, 9 916 zestawów artyleryjskich, 999 wyrzutni rakiet, 682 zestawy przeciwlotnicze, 339 samolotów, 325 śmigłowców, 7 628 bezzałogowych statków powietrznych, 1 903 pocisków manewrujących, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 12 960 pojazdów (w tym cystern), 1 575 jednostek sprzętu specjalnego.

06:32
23.02.2024

Doradca Zełenskiego o groźbie przełamania frontu przez Rosjan: Żadnego przebicia linii obrony nie ma

Ukraińskie dowództwo podejmuje wszystkie niezbędne decyzje operacyjno-taktyczne. Rosja walczy ilością i koncentruje spore siły na kierunkach zaporoskim, donieckim i ługańsko-charkowskim. Chodzi o dużą ilość żołnierzy i sprzętu. Ale podjęto pewne decyzje obronne i nasi żołnierze skutecznie utrzymują swoje pozycje — zapewnia Mychajło Podolak w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.

Czytaj więcej

Doradca Zełenskiego Mychajło Podolak: Jeszcze można zatrzymać Rosję
06:31
23.02.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 23 drony-kamikadze

Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu 31 dronów-kamikadze, a także za pomocą pocisków S-300 i rakiet — Ch-22 (dwóch) i Ch-31P (jednej).

06:24
23.02.2024

Olaf Scholz wciąż odkłada decyzję ws. przekazania pocisków Taurus Ukrainie

Czyni tak, mając przeciwko sobie nie tylko opozycyjną CDU/CSU, ale i koalicjantów – Zielonych oraz FDP. Widoczne to było dobitnie w trakcie debaty w Bundestagu w drugą rocznicę agresji rosyjskiej na Ukrainę. Przedstawiciele FDP i Zielonych nie czynili tajemnicy, że są za dostawą taurusów. Tego rodzaju wyraźna sugestia zawarta została w uchwale zgłoszonej z inicjatywy SPD, Zielonych i FDP. SPD zadbała jednak o to, aby nie znalazła się w niej nazwa konkretnej broni. Minister obrony Boris Pistorius (SPD) wyznał w Bundestagu, że nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy pod pojęciem „systemów broni dalekiego zasięgu” rozumieć należy dostawę taurusów.

Czytaj więcej

Berlin obawia się reakcji Moskwy. Pociski Taurus nie dla Ukrainy?
06:18
23.02.2024

Věra Jourová: Putin sam się nie zatrzyma, to my musimy go zatrzymać

My, czyli Ukraina, która poświęca życie swoich obywateli, i UE z pieniędzmi i bronią. Romantyczne okulary, przez które na Putina i Rosję patrzyła Europa, szczególnie jej część zachodnia, spadły. Nie ma miejsca na wahania — mówi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej

Věra Jourová: Wojna informacyjna Putina nasili się
06:17
23.02.2024

Paweł Kowal: Ukraińcy mają dwa tematy do przepracowania w gospodarce: korupcja i oligarchowie

W obu przypadkach najbardziej użytecznym instrumentem będzie sam proces negocjacji z UE. Regulacje europejskie będą mocno pomagały Ukraińcom i tym, którzy z nimi chcą współpracować - mówi Paweł Kowal, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Czytaj więcej

Paweł Kowal: W naszym interesie jest, by Ukraina szybko weszła do UE
06:08
23.02.2024

W 2023 r. funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z innymi służbami przejęli przemycane z Białorusi towary warte łącznie 30 mln zł

Rok wcześniej wartość przejętych towarów przemycanych z Białorusi wyniosła 5,8 mln zł – wynika z raportu Komendy Głównej SG za miniony rok, który przeanalizowała „Rzeczpospolita”.

Czytaj więcej

Znów więcej papierosów od Łukaszenki. Radykalny wzrost przemytu
05:59
23.02.2024

Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja traci pięciu żołnierzy za każdego żołnierza, którego traci Ukraina

Prezydent Ukrainy pytany przez Fox News o to kiedy, jego zdaniem, skończy się wojna, odparł, że „świat nie jest gotowy na utratę władzy przez Putina”. - Świat boi się zmian w Federacji Rosyjskiej. USA, kraje Europy i globalnego Południa mają wybór — stwierdził.

Czytaj więcej

Zełenski zaprasza Trumpa na front. I mówi co musi się stać, by wojna się skończyła
05:37
23.02.2024

Dmitrij Miedwiediew w udzielonym wywiadzie nazywa Kijów i Odessę "rosyjskimi miastami"

Były prezydent Rosji stwierdził, że nie wie, gdzie Rosja powinna się „zatrzymać”, ale — jak dodał - „prawdopodobnie” musi zająć i okupować Kijów „jeśli nie teraz to za jakiś czas”. Wypowiedzi byłego prezydenta Rosji analizuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.

Czytaj więcej

Think tank analizuje wywiad Dmitrija Miedwiediewa. "Mówi, że Rosja zajmie Kijów"
05:11
23.02.2024

Dniepr: Osiem osób rannych po uderzeniu drona-kamikadze w blok mieszkalny

Informacje o rannych podał Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, który publikuje też zdjęcia z miejsca ataku.

05:09
23.02.2024

Nowe sankcje USA wobec Rosji mają dotknąć podmiotów z krajów trzecich, które umożliwiają Rosji obchodzenie sankcji

- Ogłosimy setki nowych sankcji tylko tu, w USA, ale jest ważne, aby pamiętać, że nie tylko Ameryka podejmuje takie działania — podkreślił Wally Adeyemo, zastępca sekretarza skarbu USA.

Czytaj więcej

Nowe sankcje USA wobec Rosji dotkną ponad 500 podmiotów. Również poza Rosją
04:42
23.02.2024

Jedna ofiara śmiertelna ataku z użyciem dronów na Odessę

W czasie ataku dronów na Odessę jeden z dronów-kamikadze, zestrzelony u wybrzeży miasta, spadł na terenie zakładu przemysłowego, uszkadzając budynek na jego terenie i wywołując pożar. W ataku zginęła jedna osoba — podaje ukraińska armia.

04:40
23.02.2024

W Dnieprze dron-kamikadze uderzył w wielopiętrowy budynek mieszkalny

Pod gruzami uszkodzonego budynku znajdują się ludzie — poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.

04:37
23.02.2024

Wołodymyr Zełenski: Rosyjskie szaleństwo musi przegrać wojnę

- Im więcej szalonych oświadczeń słyszymy ze strony Moskwy, tym większa musi być nasza siła. Tylko siła naszej obrony życia, nasza zdolność do realizowania własnych celów, może sprowadzić Rosję z powrotem do stanu przynajmniej częściowej trzeźwości. Rosyjskie szaleństwo musi przegrać tę wojnę. Zrobimy wszystko, by to zrobić. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy walczą za Ukrainę, pracują dla Ukrainy i pomagają - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:32
23.02.2024

Władimir Putin zapowiada wykorzystanie sztucznej inteligencji przez armię

Federacja Rosyjska nadal będzie wzmacniać swoje Siły Zbrojne, biorąc pod uwagę doświadczenia z prawdziwego pola walki i zapewni ciągłe techniczne przezbrajanie i modernizację sprzętu — mówił Władimir Putin składając życzenia z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny. Życzenia opublikowane zostały na stronie Kremla. Prezydent Rosji podkreślił, że udział „współczesnych systemów uzbrojenia jeśli chodzi o strategiczne siły nuklearne osiągnął 95 proc., a w morskim komponencie triady nuklearnej — niemal 100 proc.". - Rozpoczęła się seryjna produkcja nowych hipersonicznych pocisków Cyrkon. (...) Nowe strategiczne okręty podwodne weszły do służby. Tylko wczoraj, w Kazaniu, cztery bombowce Tu-160M zostały przekazane Siłom Zbrojnym — mówił Putin, który odbył lot jednym ze zmodernizowanych bombowców strategicznych. Putin zapowiedział też, że kolejnym krokiem będzie wprowadzenie technologii sztucznej inteligencji do sfery wojskowej.

04:28
23.02.2024

Wielka Brytania prosi Brazylię, by wywarła wpływ na Rosję ws. Ukrainy

David Cameron, szef MSZ Wielkiej Brytanii, w czasie spotkania z szefem dyplomacji Brazylii, Mauro Vieirą, zaapelował o to, by Brazylia użyła swojego wpływu na Rosję i skłoniła Moskwę do dyplomatycznego zakończenia wojny na Ukrainie. Jak czytamy na stronie brytyjskiego rządu Cameron prosił Vieirę, by ta użyła dostępnych kanałów komunikacji i „przekonała Rosję (...) by stworzyć przestrzeń dla dyplomacji”. Do spotkania ministrów doszło na marginesie szczytu G20.

04:26
23.02.2024

Rosjanie informują o użyciu ciężkich miotaczy ognia w rejonie Awdijiwki

Szef biura prasowego rosyjskiego zgrupowania wojsk „Centrum”, Aleksandr Sawczuk, poinformował o zniszczeniu czterech ukraińskich bastionów w rejonie miejscowości Siewiernoje. Ukraińcy mieli stracić na tym odcinku frontu 145 żołnierzy, pięć bojowych wozów piechoty, dwa transportery M113, 26 pojazdów, haubicę M777 i trzy moździerze kalibru 120 mm — podał Sawczuk.

04:22
23.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 729. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 729. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 729. dniu wojny

PAP

04:21
23.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 729