Wołodymyr Zełenski zaprasza Donalda Trumpa na ukraiński front. I mówi co musi się stać, by wojna się skończyła

W rozmowie z Fox News prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zaapelował do byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa, aby odwiedził Ukrainę i zobaczył na własne oczy jak wygląda sytuacja na froncie.

Publikacja: 23.02.2024 05:58

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: JULIA NIKHINSON, REUTERS

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 730

Zełenski stwierdził, że chętnie ugości na Ukrainie każdego decydenta, by „zrozumiał co oznacza wojna na Ukrainie”.

Wołodymyr Zełenski: Nie ma dwóch stron tej wojny. Jest tylko jeden wróg

- Kto rozpoczął tę wojnę i co się na niej dzieje. Jak wspaniałą Ukrainę mieliśmy (...) Przyjedźcie zobaczyć ludzi, spotkać się z nimi na ulicach — mówił w czasie wywiadu, którego udzielił w obwodzie charkowskim ukraiński prezydent.

Prowadzący wywiad Bret Baier zapytał prezydenta Ukrainy o słowa Donalda Trumpa, który stwierdził, że jako prezydent USA zakończy wojnę w 24 godziny. Zełenski przyznał, że nadal nie wie jak Trump zamierza to osiągnąć.

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 729. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 729. dniu wojny

PAP

Zełenski zadeklarował jednak, że ugości byłego prezydenta na froncie, gdzie „wyjaśni mu wszystko”, a Trump będzie mógł „wyjaśnić mu co miał na myśli, może jakieś pomysły”.

- Zobaczy co się dzieje i, po wszystkim, sądzę, że zmieni zdanie i wszyscy zrozumieją, że nie ma dwóch stron tej wojny: jest tylko jeden wróg i tę pozycję zajmuje (Władimir) Putin — oświadczył ukraiński prezydent.

- Putin boi się tylko siły i nie akceptuje żadnej słabości, dlatego Ukraina musi być silna na polu walki, uniemożliwiając Rosji okupację czegokolwiek — stwierdził też Zełenski.

Czytaj więcej

Dwa lata od rosyjskiej inwazji. Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?

- Jego pozycja osłabnie, wraz z ponoszonymi stratami (przez rosyjską armię) - dodał sugerując, że wówczas Rosjanie mogą zacząć sprzeciwiać się kontynuowaniu działań zbrojnych. - To jest coś, czego potrzebujemy — podkreślił.

Pytany o straty Ukrainy Zełenski przyznał, że mowa o „dziesiątkach tysięcy” żołnierzy, ale zastrzegł, że to znacznie mniejsze straty niż rosyjskie. Zdaniem Zełenskiego Rosjanie tracą pięciu żołnierzy za każdego zabitego ukraińskiego żołnierza.

Wołodymyr Zełenski ma przesłanie do Kongresu USA

Zełenski był też pytany jakie ma przesłanie do Kongresu, który ma zdecydować o losach ustawy zapewniającej administracji Joe Bidena dodatkowe 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy.

- Mój przekaz brzmi: jeśli chcecie być bardzo pragmatyczni, cena wsparcia, o które dziś prosimy, jest znacznie niższą ceną niż ta, którą trzeba będzie zapłacić w przyszłości... (...) Chcemy tylko żyć, przetrwać. Nie mamy alternatywy — stwierdził.

- Sądzę, że zrozumieją, że chcemy tylko ocalić nasze domy, nasze dzieci i jeśli uważają, że walczymy o wspólne wartości, niech po prostu nam pomogą - dodał.

Pytany o to kiedy, jego zdaniem, skończy się wojna, Zełenski odparł, że „świat nie jest gotowy na utratę władzy przez Putina”. - Świat boi się zmian w Federacji Rosyjskiej. USA, kraje Europy i globalnego Południa mają wybór — stwierdził.

- Putin przekroczył wszystkie czerwone linie. Jest nieodpowiednią osobą, która zagraża całemu światu zniszczeniem NATO. I spróbuje to zrobić. Więc gdy świat zrozumie to, to będzie to. W tym momencie wojna się skończy — dodał.

Zełenski stwierdził, że chętnie ugości na Ukrainie każdego decydenta, by „zrozumiał co oznacza wojna na Ukrainie”.

Wołodymyr Zełenski: Nie ma dwóch stron tej wojny. Jest tylko jeden wróg

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji wchodzi w życie. Cały naród ma bronić ojczyzny
Konflikty zbrojne
Premier Słowacji: Rosjanie nigdy nie oddadzą Ukrainie Krymu, nie odpuszczą Donbasu
Konflikty zbrojne
Walki o Czasiw Jar. Rosjanie próbują się przedrzeć na quadach
Konflikty zbrojne
Rosyjskie wojsko wycofuje się z Górskiego Karabachu. Kreml potwierdza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
David Cameron w Izraelu. Zapowiada sankcje wobec Iranu