Gen. Roman Polko o wojnie Rosji z Ukrainą: Ukraina musi się pozbierać

Potrzebna jest wytrwałość i solidarność - mówił w rozmowie z RMF FM gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM pytany o to, co musi się stać, by Ukraina skutecznie odparła rosyjską agresję.

Publikacja: 23.02.2024 07:25

Ukraiński czołg

Ukraiński czołg

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 730

- Rosjanie przejęli inicjatywę na froncie, z wielu powodów: przede wszystkim z powodu spóźnionej pomocy Zachodu — mówił gen. Polko opisując obecną sytuację na froncie na Ukrainie.

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 729. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 729. dniu wojny

PAP

Gen. Roman Polko o wojnie Rosji z Ukrainą: Bez wsparcia Zachodu Ukraina nie ma szans wygrać

- Dziś nie tylko podstawowe, szybkie wsparcie nie dociera, ale mamy wręcz blokadę ze strony Stanów Zjednoczonych, a wcześniej mieliśmy blokadę wsparcia dla Ukrainy przez konia trojańskiego, nie waham się tak mówić o premierze Viktorze Orbanie — dodał gen. Polko nawiązując do faktu, że Kongres USA nadal nie przyjął ustawy przyznającej administracji Joe Bidena dodatkowych 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy oraz blokowanie przez pewien czas przez Węgry decyzji UE o przekazaniu 50 mld euro na pomoc finansową dla Kijowa.

Gen. Polko wskazał też na dwa inne fronty wojny „o których się mniej mówi”.

- To front walki informacyjnej, na którym Rosjanie niestety wygrywają - wskazał. Drugi problem to, jego zdaniem, upadek morale na Ukrainie spowodowany m.in. spostrzeżeniami Ukraińców, że na wojnie „oligarchowie, cwaniacy” się bogacą.

Gen. Polko mówił, że obecnie Ukrainie i Zachodowi potrzebna jest „wytrwałość i solidarność”. - Po pierwsze wsparcie Zachodu, bez wsparcia Zachodu Ukraina nie ma szans wygrać tej wojny, bo Rosja jest za duża, a Rosja dodatkowo zapewniła sobie wsparcie takich krajów jak Iran, Korea Północna — zauważył.

Czytaj więcej

Dwa lata od rosyjskiej inwazji. Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?

- Sama Ukraina musi pozbierać się: usprawnić system poboru, przestawić gospodarkę na tryb wojenny — dodał. Gen. Polko stwierdził też, że „morale ukraińskiej armii nie podniosło” mieszanie się polityków gen. Walerijowi Załużnemu (odwołanemu przez Wołodymyra Zełenskiego głównodowodzącemu ukraińskiej armii).

Gen. Roman Polko: Gospodarka Rosji to tylko 2 proc. światowego PKB

Gen. Polko zwrócił też uwagę, że na Zachodzie „nie wystarczy świadomość, że gdyby nie Ukraina to mielibyśmy dziś poważny problem i to my walczylibyśmy o bezpieczeństwo”. - Jeśli tak jest to dlaczego Francja czy Niemcy nie przeznaczają na obronność 2 proc. PKB? - pytał. - Europa, USA mają ogromny potencjał - nasze gospodarki to 50 proc. światowego PKB, Rosja to 2 proc. PKB. Nasz przemysł obronny jest ogromny, ma olbrzymi potencjał, który trzeba uruchomić - dodał. 

- Rosja, mimo że przestawiła się na gospodarkę wojenną, traci swój potencjał w czasie działań na Ukrainie. To co nam grozi w ciągu 3-5 lat to działania hybrydowe. Putin lubi prowokować, ale nie ma zasobów do prowadzenia masywnej operacji lądowej w krajach NATO — mówił też gen. Polko.

- Naszym priorytetem powinno być uruchomienie potencjału produkcyjnego, który mamy — dodał. 

Gen. Polko chwalił też kraje skandynawskie za to, że pomagają Ukrainie kosztem tymczasowego zmniejszania swojego potencjału obronnego ponieważ - jak mówił - przekazane Ukrainie uzbrojenie można szybko uzupełnić. Podobnie, jak dodał, zachowała się Polska, która przekazała Ukrainie swój poradziecki sprzęt wojskowy. - To tymczasowo osłabiło polską armię, ale mamy czas odbudować ten potencjał, Ukraina nam go dała — wyjaśnił.

- Rosjanie przejęli inicjatywę na froncie, z wielu powodów: przede wszystkim z powodu spóźnionej pomocy Zachodu — mówił gen. Polko opisując obecną sytuację na froncie na Ukrainie.

Gen. Roman Polko o wojnie Rosji z Ukrainą: Bez wsparcia Zachodu Ukraina nie ma szans wygrać

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji wchodzi w życie. Cały naród ma bronić ojczyzny
Konflikty zbrojne
Premier Słowacji: Rosjanie nigdy nie oddadzą Ukrainie Krymu, nie odpuszczą Donbasu
Konflikty zbrojne
Walki o Czasiw Jar. Rosjanie próbują się przedrzeć na quadach
Konflikty zbrojne
Rosyjskie wojsko wycofuje się z Górskiego Karabachu. Kreml potwierdza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
David Cameron w Izraelu. Zapowiada sankcje wobec Iranu