Nowe sankcje USA wobec Rosji dotkną ponad 500 podmiotów. Również poza Rosją

USA nałożą w piątek sankcje na ponad 500 podmiotów. Stany Zjednoczone ogłoszą je w drugą rocznicę agresji Rosji na Ukrainę - zapowiedział w rozmowie z agencją Reutera zastępca sekretarza skarbu USA, Wally Adeyemo.

Publikacja: 23.02.2024 05:08

Władimir Putin i Joe Biden

Władimir Putin i Joe Biden

Foto: BONNIE CASH, REUTERS

USA nałożą sankcje w porozumieniu z innymi państwami — zapowiedział Adeyemo.

Sankcje mają dotknąć rosyjskiego kompleksu militarno-przemysłowego i firm z krajów trzecich, które umożliwiają Rosji dostęp do potrzebnych jej produktów — wynika ze słów amerykańskiego urzędnika.

Amerykański urzędnik: Nałożymy na Rosję setki nowych sankcji

Nałożenie sankcji w tym momencie ma związek nie tylko z drugą rocznicą rosyjskiej agresji, ale też ze śmiercią w kolonii karnej Aleksieja Nawalnego, najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty.

- Ogłosimy setki nowych sankcji tylko tu, w USA, ale jest ważne, aby pamiętać, że nie tylko Ameryka podejmuje takie działania — podkreślił Adeyemo.

Czytaj więcej

Dwa lata od rosyjskiej inwazji. Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?

- Sankcje i kontrola eksportu zmierzają w stronę spowolnienia (gospodarki) Rosji, utrudnienia jej prowadzenia wojny, którą wybrała (Rosja), z Ukrainą - mówił amerykański urzędnik.

Czytaj więcej

Biden wulgarnie o Putinie. Mówi też, że jest większe zagrożenie niż wojna atomowa

- Ale przede wszystkim, aby Ukraina przyspieszyła, aby dać jej możliwość obrony, Kongres musi działać i udostępnić Ukrainie zasoby, których potrzebuje i broń, której potrzebuje — dodał Adeyemo.

Sankcje gospodarcze UE za inwazję Rosji na Ukrainę

Sankcje gospodarcze UE za inwazję Rosji na Ukrainę

PAP

Senat USA przyjął niedawno, po miesiącach negocjacji, ustawę, która udostępni administracji Joe Bidena m.in. 60 mld dolarów na dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy — bez tych środków Biały Dom nie jest w stanie udzielać dalszej pomocy wojskowej walczącemu z Rosją państwu (ostatni amerykański pakiet pomocy wojskowej został przekazany Ukrainie pod koniec grudnia). Bez wsparcia z USA ukraińskiej armii brakuje m.in. amunicji artyleryjskiej, co miało być jedną z przyczyn wycofania się ukraińskiej armii z Awdijiwki.

To, co Kongres zrobi, by przyjąć dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy, będzie się liczyć znacznie, znacznie bardziej niż cokolwiek innego, co może być osiągnięte na froncie sankcji

Peter Harrell, były urzędnik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu

Przyjęta przez Senat USA ustawa musi zostać teraz przyjęta przez Izbę Reprezentantów, ale ta jeszcze się nią nie zajęła, a część kongresmenów Partii Republikańskiej (ma większość w tej izbie) wyraża sceptycyzm co do tego, czy USA powinny pomagać Ukrainie na dotychczasową skalę.

Jaki efekt wywierają sankcje na gospodarkę Rosji?

Eksperci zwracają uwagę, że pomoc wojskowa jakiej USA udzielają Ukrainie jest znacznie ważniejsza niż kolejne sankcje.

- To, co Kongres zrobi, by przyjąć dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy, będzie się liczyć znacznie, znacznie bardziej niż cokolwiek innego, co może być osiągnięte na froncie sankcji — mówi Peter Harrell, były urzędnik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu.

Departament Skarbu USA w grudniu 2023 roku szacował, że dzięki sankcjom w 2022 roku rosyjska gospodarka skurczyła się o 2,1 proc.

Obecnie rosyjska gospodarka ma być o ok. 5 proc. mniejsza niż przewidywano przed wojną - przekonuje Departament Skarbu USA.

Nadal jednak rosyjska gospodarka radzi sobie — mimo presji sankcji — znacznie lepiej niż się spodziewano. MFW przewiduje, że w 2024 roku rosyjska gospodarka zanotuje wzrost PKB o 2,6 proc. po wzroście o 3 proc. w 2023 roku.

Jednocześnie rzeczniczka MFW, Julie Kozack zwraca uwagę, że gospodarka Rosji jest dziś gospodarką wojenną, notującą znaczny wzrost wydatków na produkcję broni, a konsumpcję i inflację napędzają w Rosji transfery socjalne co sprawia, że ta ostatnia rośnie, mimo trendu spadkowego w innych państwach świata.

USA nałożą sankcje w porozumieniu z innymi państwami — zapowiedział Adeyemo.

Sankcje mają dotknąć rosyjskiego kompleksu militarno-przemysłowego i firm z krajów trzecich, które umożliwiają Rosji dostęp do potrzebnych jej produktów — wynika ze słów amerykańskiego urzędnika.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Izraela krytykuje Polskę po decyzji w sprawie Palestyny
Dyplomacja
Sondaż: Czy Andrzej Duda powinien mieć wpływ na wybór polskiego komisarza w UE?
Dyplomacja
Cameron jak Duda. Proponuje, by kraje NATO wydawały więcej niż 2 proc. PKB na armie
Dyplomacja
Joe Biden po raz pierwszy publicznie grozi Izraelowi wstrzymaniem dostaw broni
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Dyplomacja
MSZ odcina się od sędziego Tomasza Szmydta. "Wypowiedział narodowość"