Reklama
Rozwiń

„Latające czołgi” szybciej przejdą na emeryturę? USA chcą wycofać je ze służby

Ostatnie 162 samoloty pola walki A-10 Thunderbolt II powinny zostać wycofane ze służby do 2027 roku – z takim wnioskiem wystąpiły Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (United States Air Force, USAF). Zaoszczędzone dzięki temu środki mają zostać przeznaczone na programy dotyczące bardziej przyszłościowych maszyn.

Publikacja: 06.07.2025 15:00

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wnioskują o wycofanie ze służby samolotów A-10 Thunderbolt II

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wnioskują o wycofanie ze służby samolotów A-10 Thunderbolt II

Foto: Benjamin Huseman / Adobe Stock

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać wkrótce podjęta przez amerykański Kongres.

Wszystkie samoloty A-10 Thunderbolt II zostaną wycofane ze służby w Stanach Zjednoczonych do 2027 roku?

Wycofywanie samolotów A-10 Thunderbolt II rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku i w pierwotnych założeniach miało potrwać do końca tej dekady. Jednak, jak donoszą amerykańskie media, obecny prezydent Donald Trump jest zwolennikiem szybszej rezygnacji ze starszych maszyn. Aktualnie w służbie pozostają 162 Warthogi. Wszystkie one mają przejść na emeryturę do 2027 roku, czyli wcześniej niż było to zakładane jeszcze jakiś czas temu.

Wniosek USAF obejmuje nie tylko popularne Warthogi, ale również kilkaset innych maszyn. Wycofanie ich ze służby ma, zdaniem ekspertów, pomóc w odmłodzeniu amerykańskich sił powietrznych.

W Stanach Zjednoczonych od dawna trwa spór między zwolennikami a przeciwnikami A-10 Thunderbolt II. Ci pierwsi podkreślają, że żaden inny samolot nie jest równie skuteczny w zakresie bliskiego wsparcia powietrznego. Natomiast przeciwnicy wytykają maszynie jej podatność na nowoczesne systemy obrony powietrznej.

A-10 Thunderbolt II, czyli „latający czołg” i ikona amerykańskiego lotnictwa

A-10 Thunderbolt II, potocznie nazywany Warthogiem, to samolot bliskiego wsparcia sił lądowych. Jest pierwszym tego typu samolotem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Jego nazwa „Thunderbolt” stanowi nawiązanie do samolotu myśliwsko-bombowego z II wojny światowej – P-47 Thunderbolt.

Warthog jest jednomiejscowym samolotem szturmowym, przeznaczonym do niszczenia czołgów, pojazdów opancerzonych oraz innych celów naziemnych. Wyróżnia się dobrą zwrotnością przy małych prędkościach i na małej wysokości, a także zdolnością do krótkiego startu i lądowania. Ta ostatnia cecha umożliwia mu korzystanie z lotnisk z krótszymi pasami startowymi, w tym z lotnisk polowych.

Czytaj więcej

Pentagon zapewnia o „solidnych opcjach” dalszej pomocy dla Ukrainy

Napędzają go dwa silniki turbowentylatorowe. Posiada specjalnie wzmocnioną konstrukcję oraz samouszczelniające się zbiorniki paliwa chronione pianką ograniczającą możliwość pożaru. Kabinę pilota oraz najważniejsze systemy sterowania chroni pancerz tytanowy o masie 400 kg (tzw. wanna tytanowa). Wszystko to sprawia, że maszyna słynie z wyjątkowej odporności. Jest w stanie, mimo znaczących uszkodzeń, kontynuować swój lot i wrócić do bazy. Z tego względu A-10 Thunderbolt II bywa nazywany „latającym czołgiem”.

Jest ceniony za swoje wsparcie bojowe walk prowadzonych na lądzie. Eksperci podkreślają przede wszystkim takie jego cechy jak precyzyjne celowanie, zdolność długiego przebywania nad polem walki oraz efekt psychologiczny, jaki wywołuje wydawany przez niego charakterystyczny dźwięk.

A-10 Thunderbolt II: Krótka historia samolotu

Samoloty A-10 Thunderbolt II produkowane były w latach 1975-1984. Zostały zaprojektowane z myślą o powstrzymaniu potencjalnego ataku wojsk Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią. Natomiast po raz pierwszy na dużą skalę zostały użyte w 1991 roku czasie operacji wojskowej Pustynna Burza. Następnie służyły w czasie m.in. wojny w Kosowie w 1999 roku, inwazji na Afganistan w 2001 roku oraz drugiej wojny w Zatoce Perskiej w 2003 roku.

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać wkrótce podjęta przez amerykański Kongres.

Wszystkie samoloty A-10 Thunderbolt II zostaną wycofane ze służby w Stanach Zjednoczonych do 2027 roku?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Wojsko
Dronizacja służb mundurowych. Ile wojsko wyda na szkolenia?
Wojsko
Wypadek w jednostce wojskowej. W nocy zginął żołnierz
Wojsko
Ćwiczenia „Zapad-2025”. Gen. Leon Komornicki: Preludium do ataku Rosji na Litwę
Wojsko
Rosja naruszyła polską przestrzeń powietrzną. Wojsko wydało komunikat
Wojsko
Armia tworzy Cyber Legion