23:42
25.02.2024

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 732
23:24
25.02.2024

Rosjanie zajęli Łastoczkine koło Awdijiwki

Wojska rosyjskie zajęły wieś Łastoczkine, na zachód od Awdijiwki.

Armia rosyjska w dalszym ciągu naciera na pobliskie wsie Siewiernoje i Orłowka.

23:05
24.02.2024

Rosjanie zaatakowali gospodarstwo rolne. Zginęło ponad 20 zwierząt

W wyniku rosyjskiego ataku na gospodarstwo rolne w Łymanie w obwodzie charkowskim doszło do ogromnego pożaru.

W wyniku ataku doszło do rozległego pożaru w budynku gospodarczym, w którym znajdowała się hodowla trzody chlewnej. Powierzchnia pożaru wynosiła około 600 metrów kwadratowych.

Ratownikom udało się uratować 52 zwierzęta,  Zginęło ponad dwa tuziny świń.

22:44
24.02.2024

Siły Powietrzne Ukrainy:  Od początku wojny zniszczono ponad 1900 rosyjskich rakiet

W ciągu dwóch lat rosyjskiej inwazji na pełną skalę Siły Powietrzne Ukrainy i inne oddziały Sił Obronnych zniszczyły 1905 rosyjskich rakiet, w tym 25 rakiet Kindżał.

„Ogółem we współpracy z Siłami Obronnymi Ukrainy zniszczyliśmy 1905 rakiet różnego typu. Obejmuje to: 43 rakiety balistyczne i 25 rakiet aerobalistycznych (Kh-47M2 Kindżał); 4844 drony szturmowe i 7660 taktycznych UAV; 340 samolotów; 325 helikopterów" - przekazał Mykoła Oleszczuk, dowódca Sił Powietrznych.

22:23
25.02.2024

Polskie miasta demonstrowały w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę

Tłumy Ukraińców i Polaków zgromadziły się w Warszawie. Lublin otrzymał tytuł Miasta-Ratownika.

Czytaj więcej

Druga rocznica wybuchu wojny na Ukrainie. Wielka demonstracja w Warszawie
21:58
24.02.2024

Von der Leyen: Europejczycy rozumieją znaczenie walki Ukraińców o europejskie wartości

- Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego nie osłabią poparcia dla Ukrainy, jeśli w ich głosach znajdzie odzwierciedlenie świadomość Europejczyków na temat zagrożenia, jakie stwarza prezydent Rosji Władimir Putin -powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Kijowie..

Przewodnicząca KE zauważyła, że według badań opinii publicznej liczby poparcia dla Ukrainy w krajach europejskich pozostają „imponujące”, ponieważ Europejczycy rozumieją znaczenie walki Ukraińców o europejskie wartości i praworządność.

21:26
24.02.2024

Aresztowania w Rosji

Mieszkańcy całej Rosji czczą pamięć Aleksieja Nawalnego, gromadząc się w cerkwiach, składając kwiaty pod pomnikami lub organizując jednoosobowe protesty.

Funkcjonariusze policji legitymują ich, doszło także do zatrzymań. Według grupy obrońców  praw człowieka  OVD-Info, która śledzi aresztowania polityczne, do dzisiejszego popołudnia w dziewięciu rosyjskich miastach zatrzymano co najmniej 27 osób.

Był wśród nich 64-letni Siergiej Karabatow, który złożył kwiaty pod moskiewskim pomnikiem ofiar represji politycznych, wraz z odręczną notatką o treści: „Nie myślcie, że to koniec”. Zatrzymano także Aidę Nurijewą, która stała na ulicy z tabliczką z napisem: „Putin jest mordercą Nawalnego”.

Tłum uczestniczył w demonstracji w Warszawie. Lublin otrzymał tytuł Miasta-Ratownika.

21:08
24.02.2024

Państwa G7: Rosji  nie może się udać zrujnowanie gospodarki Ukrainy

Po wirtualnym spotkaniu przywódcy G7 zobowiązali się pomóc Ukrainie w zaspokojeniu jej „pilnych potrzeb finansowych.

20:43
24.02.2024

Gwiazdy wspierają Ukrainę. Trwa zbiórka na morski dron

Zbiórka trwa na platformie United24.

W druga rocznicę rosyjskiej napaści do Ukraińców ze słowami wsparcia zwrócili się m.in. Robert De Niro, Catherine Deneuve, Imagine Dragons, Bono, Hilary Swank, Viggo Mortensen, Emma Thompson, Stephen Fry.

20:22
24.02.2024

Ukraina podpisała pierwszą umowę o bezpieczeństwie z krajem pozaeuropejskim

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział 24 lutego podpisanie „porozumienia o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa” z przebywającym obecnie w Kijowie premierem Kanady Justinem Trudeau.

Dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie zostało podpisane podczas wizyty premiera Kanady na Ukrainie z okazji drugiej rocznicy inwazji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę.

„Dokument przewiduje przeznaczenie przez Kanadę ponad 3 miliardy dolarów kanadyjskich (2,2 miliarda dolarów USA) na pomoc makrofinansową i obronną dla Ukrainy w 2024 roku” – napisał Zełenski w Telegramie. Inne szczegóły dokumentu nie są na razie znane.

20:00
24.02.2024

Minister obrony Niemiec z wizytą w Odessie

Annalena Baerbock, federalna minister spraw zagranicznych Niemiec, przybyła do Odessy z niezapowiedzianą wizytą 24 lutego, w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

Baerbock udała się do Odessy wraz ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą. To jej szósta wizyta na Ukrainie od początku rosyjskiej agresji na pełną skalę.

Kułeba w komentarzu dla dziennikarzy podkreślił, że „każda decyzja konieczna do zwycięstwa Ukrainy zostanie zatwierdzona” i dodał, że Niemcy „odegrają w tym kluczową rolę”. Baerbock dodała,  że Niemcy robią wszystko, co w ich mocy, aby wesprzeć Ukrainę, wiedząc, że także je to mogło spotkać.

19:38
24.02.2024

Prezydent Ukrainy podziękował Borisowi Johnsonowi za wizytę w Kijowie

„Dziękuję za szczere wsparcie dla Ukrainy” – powiedział.

19:07
24.02.2024

Proputinowskie banery na proteście rolników w Zosinie

Podczas wizyty ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego u protestujących rolników w Zosinie na Lubelszczyźnie na ciągnikach znów pojawiły się antyukraińskie banery, w treści zbliżone do tego w Gorzyczkach. Tym razem jednak zareagowali sami organizatorzy, od razu je zrywając.

Czytaj więcej

Kolejne proputinowskie banery na proteście rolników. Organizatorzy zaprowadzają porządek
18:44
24.02.2024

Biden mówi o rosyjskiej ofensywie

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Rosjanom udaje się zajmować terytoria ukraińskie, a Kijów traci zdolność ich utrzymania. W tym kontekście Biden zaapelował do Kongresu o jak najszybsze uchwalenie pomocy dla Kijowa.

18:20
24.02.2024

Ministerstwo obrony Rosji twierdzi, że „zniszczyło” pozycje ukraińskich sił powietrznych w Zaporożu

Ministerstwo poinformowało na Telegramie, że załogi haubic uderzyły w pozycje z odległości ponad 10 km po zlokalizowaniu miejsc przez zespoły zwiadowcze.

Informacja nie jest zweryfikowana, strona ukraińska nie komentuje.

17:48
24.02.2024

Polscy rolnicy tymczasowo zawieszają blokadę granic

Blokada przejścia granicznego Zosin-Uściług została na dzisiaj zawieszona w związku z drugą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę.

Polscy rolnicy utworzyli blokadę w proteście przeciwko  importowi ukraińskiego zboża obniżającego — ich zdaniem — ceny lokalnych rolników.

„W dniu 24 lutego przejazd pojazdów towarowych i pasażerskich na wskazanym przejściu odbywa się według ustalonej procedury wjazdu i wyjazdu” – poinformował Zachodni Obwodowy Oddział Państwowej Służby Granicznej Ukrainy-Zachodnia Granica. Służby graniczne dodały, że blokady na pozostałych punktach kontrolnych nadal obowiązują.

17:25
24.02.2024

Warszawa. Demonstracja poparcia dla Ukrainy przed Ambasadą FR

17:00
24.02.2024

Były szef polskiego MSZ o kryzysie Polska - Ukraina. "Błędy rządu PiS"

Były szef MSZ Jacek Czaputowicz uważa, że stosunki polsko-ukraińskie, zaostrzone przez konflikt na granicy, popsuły się mniej więcej przed rokiem wskutek błędów poprzedniego rządu. Po społecznym zrywie na początku rosyjskiej napaści, kiedy działania Polaków stały się przykładem dla świata, górę wzięły różnice interesów między Warszawą a Kijowem.

Czytaj więcej

Czaputowicz: Do pogorszenia relacji z Ukrainą doprowadziły błędy rządu PiS
16:36
24.02.2024

Świat się zbroi. Popyt na uzbrojenie będzie trwał dłużej niż wojna rosyjsko-ukraińska

Według oficjalnych informacji Kanada i europejscy członkowie NATO w roku 2023 wydały na uzbrojenie o 11 proc. więcej, niż rok wcześniej, kiedy już toczyła się wojna za naszą wschodnią granicą. — To niespotykany wzrost — uważa sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

Czytaj więcej

Doskonałe perspektywy przed zbrojeniówką. Popyt nie tylko z Ukrainy
16:32
24.02.2024

Ciało Aleksieja Nawalnego wydane matce

Kira Jarmysz, rzeczniczka Aleksieja Nawalnego, zmarłego w kolonii karnej, przekazała, że ciało opozycjonisty zostało wydane jego matce. Wciąż nie wiadomo, czy władze nie będą przeszkadzać w pogrzebie Nawalnego.

16:20
24.02.2024

Zełenski ogłasza porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Włochami

Zełenski spotkał się dziś z przywódcami niektórych państw Zachodu, którzy przybyli do Kijowa w druga rocznicę wybuchu wojny, aby okazać wsparcie dla Ukrainy.

Prezydent ogłosił, że przy te okazji  spotkał się z premier Włoch, a efektem tego spotkania jest  dwustronna umowa o współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

15:59
24.02.2024

Stoltenberg: Ukraina będzie w NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odniósł się do drugiej rocznicy rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. "Sytuacja na polu bitwy pozostaje niezwykle poważna. Cel prezydenta Putina, by zdominować Ukrainę, nie zmienił się. I nic nie wskazuje na to, by Putin przygotowywał się do zawarcia pokoju" - ocenił.

"Nie możemy jednak tracić ducha. Ukraina wielokrotnie pokazała niezwykłe umiejętności i zaciekłą determinację" - dodał. "Prezydent Putin rozpoczął tę wojnę, ponieważ chciał zamknąć drzwi NATO i odmówić Ukrainie prawa do wyboru własnej drogi, ale osiągnął coś dokładnie odwrotnego - Ukraina jest teraz bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej" - oświadczył szef NATO.

"Ukraina dołączy do NATO" - zadeklarował Stoltenberg dodając, że to kwestia czasu. "Przygotowując się na ten dzień, NATO będzie nadal wspierać Ukrainę" - oświadczył.

15:50
24.02.2024

Krzyże przed ambasadą Rosji w Warszawie, obornik przed domem ambasadora

W drugą rocznicę wybuchu wojny przed ambasadą Rosji w Warszawie stanęły symboliczne krzyże.

Czytaj więcej

Obornik przed rezydencją ambasadora Rosji w Polsce. "Precz!"
15:36
24.02.2024

Rozmowa premiera Ukrainy z szefową KE

Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal poinformował, że odbył "owocne" spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Szefowa KE przybyła do Kijowa w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji w geście solidarności z Ukrainą. Szmyhal przekazał, że z von der Leyen rozmawiał m.in. o współpracy w przemyśle obronnym oraz sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej, gdzie trwa protest rolników.

15:17
24.02.2024

Ołena Zełenska zwraca uwagę, jak wojna wpłynęła na dzieci z Ukrainy

„Dwa lata. Dla dzieci to wieczność, która miała być pełna odkryć, śmiechu na szkolnych korytarzach, szczęśliwych chwil w gronie najbliższych. I wydarzyła się tragedia. W Rosji zginęło 528 ukraińskich dzieci, ponad 1230 zostało rannych, ponad 19 tys. porwano, ponad 2 miliony zmuszono do opuszczenia domów” - napisała w mediach społecznościowych Ołena Zełenska, żona prezydenta, w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Od dwóch lat Ukraina ratuje dzieci i umożliwia im powrót, zapewniając im rodziny i nowe domy” - dodała ukraińska pierwsza dama w kolejnym wpisie. „Nie możemy pozwolić, by ich przyszłość legła w gruzach. Musimy zachować i odbudować kraj, w którym każde dziecko będzie bezpieczne i kochane”.

14:57
24.02.2024

Według władz Rosji, Siergiej Szojgu odwiedził rosyjskich żołnierzy na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że szef tego resortu Siergiej Szojgu odwiedził rosyjskich żołnierzy przebywających na terenie Ukrainy w ramach trwającej od dwóch lat wojny, którą Kreml nazywa "specjalną operacją wojskową". Według rosyjskich władz, wizyta miała miejsce na kontrolowanej przez Rosję części Ukrainy, ale dokładnego miejsca nie podano. Rosjanie opublikowali zdjęcia mające przedstawiać wizytę, podczas której Siergiej Szojgu miał odznaczyć żołnierzy oraz mówić m.in. o roli dronów na polu walki.

Siergiej Szojgu

Siergiej Szojgu

Foto: Russian Defence Ministry/Handout via REUTERS

14:52
24.02.2024

Poroszenko: Rosyjska horda zerwała się z łańcucha i pije ludzką krew

„Rozpoczął się trzeci rok dziesięcioletniej wojny. To będzie bardzo trudne. Przez 8 lat udało nam się powstrzymać wściekłą hordę na granicach Doniecka i Krymu, kupując czas na jej wzmocnienie, ale ona zerwała się z łańcucha i pije ludzką krew” - napisał w mediach społecznościowych Petro Poroszenko. „Naszym obowiązkiem jest ich powstrzymać. W imię wolności i dobrobytu całego wolnego świata. Za to najlepsi synowie i córki Ukrainy oddają swoje życie” - zauważył były prezydent Ukrainy w emocjonalnym wpisie.

Poroszenko zaznaczył, że „niektórzy już zapomnieli o jedności, wciągając armię w brudne gry polityczne, myśląc o PR i nadchodzących wyborach”. „Wyborach, które mogą się nigdy nie odbyć, jeśli »oni« się nie opamiętają” - dodał.

„To bardzo trudne dla nas wszystkich. Ale nie pozwólcie, by rozpacz i desperacja zagościły w waszych sercach. Pracujemy na zwycięstwo. Jestem przekonany, że jeśli Bóg dał nam te próby, to wiedział, że je przetrwamy i poradzimy sobie z nimi. Zachowajmy więc zimne umysły, gorące serca i wyprostowane plecy” - zaapelował Petro Poroszenko.

14:44
24.02.2024

Sondaż: Co czwarty Polak wierzy w zwycięstwo Ukrainy

„Czy uważa Pan/Pani, że ostatecznie Ukraina zwycięży w wojnie z Rosją?” - zapytano uczestników sondażu SW Research dla „Wprost”. Ponad jedna czwarta (28 proc.) uczestników badania odpowiedziała twierdząco, co trzeci (33,2 proc.) ankietowany odparł przecząco, a 38,8 proc. pytanych wybrało odpowiedź „nie mam zdania”. Badanie przeprowadzono 20 i 22 lutego na próbie 800 osób.

14:32
24.02.2024

B. szef Sztabu Generalnego WP: Rosjanie nie atakują, gdy mają przeciwko sobie silnego przeciwnika

— Rosja sygnalizowała w zasadzie każdy ruch — mówi gen. Rajmund Andrzejczak, tłumacząc przyczyny wybuchu pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą. 

Czytaj więcej

Gen. Rajmund Andrzejczak: Powinniśmy mieć pretensje do samych siebie
14:18
24.02.2024

Ponad pół tysiąca nowych sankcji Waszyngtonu

Na liście objętych nowymi amerykańskimi restrykcjami obok rosyjskich firm i urzędników związanych z uwięzieniem zmarłego działacza opozycyjnego Aleksandra Nawalnego znalazło się kilkadziesiąt przedsiębiorstw i osób z krajów trzecich, oskarżanych o udział w zaopatrywaniu materiałowym sił zbrojnych Rosji.

Czytaj więcej

Sankcje USA: mocne uderzenie, ale nie nokaut
13:59
24.02.2024

Ukraińskie firmy technologiczne przetrwały wojnę i zaczynają ekspansję

Innowacyjne firmy mocniej stawiają na usługi na rzecz armii. Dużym hubem ukraińskich start-upów stała się Polska.

Czytaj więcej

Ukraina może być technologiczną potęgą. Start-upy przetrwały i zaczynają ekspansję
13:39
24.02.2024

Zełenski: Słowu „Ukraina” zawsze towarzyszyć będzie słowo „niepodległa”

- Każdy normalny człowiek chce końca wojny, ale nikt z nas nie chce końca Ukrainy - mówił na lotnisku wojskowym w Hostomelu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Druga rocznica wojny Rosji z Ukrainą. Wołodymyr Zełenski: Zwyciężymy
13:24
24.02.2024

Nieoficjalnie: Rosjanie przedarli się przez obronę w Rabotyne

Armia rosyjska przedarła się przez ukraińską obronę we wsi Rabotyne w obwodzie zaporoskim, przejmując kontrolę nad 40 proc. terenu miejscowości. Co więcej, Rosjanie nadal nacierają ze wschodu, zmuszając armię ukraińską do rozpoczęcia wycofywania się tego obszaru - donoszą nieoficjalnie kanały na Telegramie, monitorujące sytuację na froncie.

13:13
24.02.2024

Rosja twierdzi, że zestrzeliła ukraińskie myśliwce

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu ostatniej doby rosyjskie siły zestrzeliły dwa ukraińskie myśliwce MiG-29 w obwodzie donieckim oraz 92 drony.

12:54
24.02.2024

Policja: Soja wysypana z ukraińskiego wagonu w Dorohusku

- Dzisiaj Służba Ochrony Kolei ujawniła, że doszło do wysypania soi na torowisko — powiedziała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie komisarz Ewa Czyż, potwierdzając wcześniejsze doniesienia ministra infrastruktury Ukrainy (który w mediach społecznościowych pisał o fasoli). Zaznaczyła, że pewna część przewożonej soi została wysypana tylko z jednego wagonu.

Czytaj więcej

Ukraińska soja wysypana z wagonu w Dorohusku. Policja potwierdza
12:41
24.02.2024

Alarm powietrzny w południowo-wschodniej Ukrainie

W południowowschodnich obwodach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowały na Telegramie o rosyjskich rakietach zmierzających w stronę Charkowa, Izjum i miasta Dniepr.

12:30
24.02.2024

Na bocznicy w Dorohusku po raz trzeci wysypano ukraińskie produkty rolne

„Kolejna dywersja na stacji Dorohusk. O godzinie 9:00 nieznani sprawcy uszkodzili wagony z fasolą” - napisał na Twitterze w sobotę rano minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

Czytaj więcej

Ukraińska soja wysypana z wagonu w Dorohusku. Policja potwierdza
12:05
24.02.2024

Sikorski: Rosja nas sobie nie podporządkuje

- Prawie codziennie jesteśmy straszeni przez byłego prezydenta Rosji (Dmitrija Miedwiediewa - red.) i putinowskich propagandystów wizjami nuklearnej zagłady. To nie jest irracjonalne. Kiedy Rosja nam grozi, wierzymy jej - mówił szef MSZ Radosław Sikorski.

Czytaj więcej

Radosław Sikorski odpiera kłamstwa i zarzuty ambasadora Rosji
11:51
24.02.2024

Jak wojna zmieniła Wołodymyra Zełenskiego

Niektórzy byli urzędnicy wskazują, że problemy z obecnymi władzami Ukrainy zaczęły być widoczne jeszcze, nim Putin najechał kraj. Mniej więcej w 2020 r., gdy prezydent po raz pierwszy powiedział, że „potrzebuje bata” – na skorumpowanych urzędników, by przyspieszyć reformy etc. 

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski i kłopoty ze sprawowaniem władzy
11:38
24.02.2024

Były prezydent Niemiec: Powinniśmy już dawno dostarczyć Ukrainie pociski Taurus

W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika „Der Spiegel” Joachim Gauck uznał za przykład godny naśladowania premier Danii Mettę Frederiksen, która zapowiedziała, że przekaże Ukrainie całą amunicję, jaką jej kraj posiada.

Czytaj więcej

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck: Nasza postawa pomogła Władimirowi Putinowi
11:21
24.02.2024

Wiaczesław Lebiediew nie żyje

Rosyjskie agencje podają, że w wieku 80 lat zmarł Wiaczesław Lebiediew, przewodniczący Sądu Najwyższego Rosji. Doniesienia potwierdzono w serwisie internetowym rosyjskiego SN.

10:55
24.02.2024

Donald Tusk w rocznicę wojny: Dwa lata hańby

Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Donald Tusk w mediach społecznościowych opublikowali wpisy, nawiązujące do rocznicy inwazji.

Czytaj więcej

Donald Tusk w rocznicę wybuchu wojny Rosji z Ukrainą. „Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni”
10:40
24.02.2024

Zasięg ambicji Rosji. Czy marzy jej się Układ Warszawski bis?

„Polityka zagraniczna Moskwy ma na celu odbudowanie politycznych wpływów Kremla w przestrzeni politycznej nie tylko byłego Związku Sowieckiego, ale i byłych krajów Układu Warszawskiego – czyli wielu suwerennych państw, włączając w to członków NATO” – stwierdza bez ogródek amerykański Atlantic Council.

Czytaj więcej

Dwa lata od rosyjskiej inwazji. Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
10:21
24.02.2024

Rakiety i drony zestrzelone przez obrońców Ukrainy

Siły Powietrzne Ukrainy podały, że w nocy Rosjanie przeprowadzili ataki za pomocą dwóch rakiet Iskander-M, trzech rakiet Ch-59 oraz 12 dronów bojowych typu Shahed. W komunikacie przekazano, że zestrzelono dwa pociski Ch-59 i 12 bezzałogowców.

10:05
24.02.2024

Nieoficjalnie: Ukraińcy zestrzelili rosyjski myśliwiec Su-34

Rosyjski Su-34 został zestrzelony w obwodzie chersońskim — donoszą naoczni świadkowie. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy nie potwierdził jeszcze oficjalnie tej informacji, byłby to jednak już 340. rosyjski samolot, zestrzelony w czasie wojny i dziewiąty w ciągu ostatnich ośmiu dni.

09:53
24.02.2024

Dwadzieścia osad ostrzelanych w obwodzie charkowskim

W ciągu ostatnich 24 godzin w obwodzie charkowskim wojska rosyjskie ostrzelały ok. 20 osad, nie było ofiar wśród ludności cywilnej - przekazał Ołeh Syniehubow, szef lokalnej administracji. Dodał, że saperzy oczyścili teren o powierzchni 9,4 ha i zneutralizowali 254 obiekty wybuchowe.

09:40
24.02.2024

Boris Johnson z wizytą w Kijowie

„W tę ponurą drugą rocznicę inwazji Putina jestem zaszczycony, że mogę być tutaj, na Ukrainie” — napisał na Twitetrze Boris Johnson, były premier Wielkiej Brytanii. „Dzięki swojej niezłomnej odwadze nie mam wątpliwości, że Ukraińcy zwyciężą i wypędzą siły Putina – pod warunkiem, że udzielimy im potrzebnej pomocy wojskowej, politycznej i gospodarczej” — dodał we wpisie, opatrzonym zdjęciem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

09:33
24.02.2024

Prezydent Duda: Będziemy wspierać Ukrainę w jej walce o wolność

„Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali” - napisano na koncie Kancelarii Prezydenta na Twitterze.

09:20
24.02.2024

O czym będą rozmawiać Biden i Zełenski?

Z inicjatywy Włoch w dniu drugiej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę odbędzie się wideokonferencja przywódców państw G7, na którą zaproszony został prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

"Stoimy po stronie Ukrainy". Zachodni przywódcy w Kijowie w drugą rocznicę wybuchu wojny
09:06
24.02.2024

Wciąż nie wiadomo, jaki trybunał osądzi zbrodniarzy wojny w Ukrainie

Osądzenie zbrodniarzy wojennych może być trudne, bo Rosja nie uznaje tzw. Statutu Rzymskiego, będącego podstawą działania Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Nie wiadomo więc, jaki trybunał miałby orzekać.

Czytaj więcej

Zbrodnie wojenne w Ukrainie: jaki trybunał osądzi zbrodniarzy
08:53
24.02.2024

Sikorski: Nic nie wskazuje na to, by Putin zechciał zakończyć swoją agresję

Nawiązując do pakietu pomocowego dla Ukrainy, którego procedowanie utknęło w amerykańskim Kongresie, szef MSZ ostrzegł, że „jeśli pozwoli się na podbój Ukrainy, cena za odstraszanie Putina tylko wzrośnie”. Przestrzegał, że jeśli kongresmeni nie podejmą decyzji o wsparciu kwotą 60 miliardów dolarów Kijowa, będzie to mieć „głębokie konsekwencje”.

Czytaj więcej

Radosław Sikorski: Musimy być gotowi na odstraszanie Putina nie w perspektywie 5-6 lat, a 2-3 lat
08:48
24.02.2024

Ursula von der Leyen w Kijowie: Bardziej niż kiedykolwiek stoimy po stronie Ukrainy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przyjechała w sobotę do Kijowa, razem z premierami Belgii, Kanady i Włoch, by wyrazić solidarność z Ukraińcami w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji. Ursula von der Leyen podkreśliła na Twitterze, że swoją wizytą chce też „oddać cześć niezwykłemu oporowi narodu ukraińskiego”. „Bardziej niż kiedykolwiek stanowczo stoimy po stronie Ukrainy. Finansowo, ekonomicznie, militarnie, moralnie. Aż w końcu kraj będzie wolny” - napisała.

08:36
24.02.2024

Cztery osoby ranne w obwodzie chersońskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 20 ataków na zamieszkałe tereny obwodu chersońskiego - podał szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin dodając, że w wyniku tych działań cztery osoby zostały ranne.

08:23
24.02.2024

Rosyjskie władze: Dwa drony przechwycone w obwodzie lipieckim

W nocy nad obwodem lipieckim rosyjskie wojsko przechwyciło dwa drony - podał gubernator Igor Artamonow. Alarm lotniczy odwołano po godz. 4:00, nie było ofiar, w Nowolipieckim Zakładzie Metalurgicznym doszło do pożaru. Obwód lipiecki nie graniczy z Ukrainą.

08:10
24.02.2024

Mer Chersonia został uprowadzony przez Rosjan. Od półtora roku nie wiadomo, gdzie jest

Ihor Kołychajew, lokalny biznesmen z branży rolniczej, prezes futsalowego klubu Prodexim Chersoń, w 2020 roku wygrał wybory na mera tego miasta. Po inwazji pozostał lojalny wobec Kijowa. Pod koniec czerwca 2022 roku został porwany przez rosyjskich najeźdźców i słuch o nim zaginął. Niektórzy powracający z niewoli twierdzą, że widzieli go w więzieniu.

Czytaj więcej

Pojechali na mecz, wrócili na wojnę. Jak czterokrotny mistrz Ukrainy przestał istnieć
07:43
24.02.2024

Gen. Syrski rozmawiał z dowódcą sił NATO w Europie

Ołeksandr Syrski, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował w piątek późnym wieczorem o rozmowie, którą razem z ministrem obrony Rustemem Umerowem odbył z gen. Christopherem G. Cavolim, dowódcą sił amerykańskich (SACEUR) i NATO w Europie (EUCOM).

„Poinformowałem go o sytuacji na froncie i priorytetowych potrzebach Sił Zbrojnych Ukrainy. Omówiliśmy także aspekty wzmocnienia elementów obrony powietrznej Ukrainy” - przekazał Syrski w mediach społecznościowych. Podkreślił, że podziękował amerykańskiemu dowódcy „i wszystkim partnerom z krajów członkowskich NATO za pomoc i aktywną współpracę w wyzwoleniu ukraińskiej ziemi od rosyjskich najeźdźców”.

07:17
24.02.2024

Paweł Kowal: W naszym interesie jest, by Ukraina szybko weszła do UE

- Wsparcie na wojnie jest obszarem, w którym Ukrainie należy się bezwarunkowa pomoc i jeszcze większe zaangażowanie, niż jest. Pokazuję to też swoim działaniem. Dzisiaj to oznacza dostarczenie amunicji. Ale są dziedziny życia i współpracy, które będą podlegały normalnemu procesowi negocjacji. To kwestie związane z wchodzeniem Ukrainy do Unii Europejskiej i z relacjami Ukrainy z Unią - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Paweł Kowal, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy.

Czytaj więcej

Paweł Kowal: W naszym interesie jest, by Ukraina szybko weszła do UE
06:53
24.02.2024

Von der Leyen i trzej premierzy w Kijowie

Czterech zachodnich przywódców, w tym szefowie rządów Włoch, Kanady i Belgii, przybyli w sobotę do Kijowa, aby okazać solidarność z Ukrainą w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji.

Premier Włoch Giorgia Meloni, Premier Kanady Justin Trudeau, Premier Belgii Alexander De Croo i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odbyli wspólnie nocną podróż pociągiem z Polski do Kijowa – poinformował w oświadczeniu włoski rząd.

06:39
24.02.2024

Ukraińcy zaktualizowali dane o rosyjskich stratach

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła na wojnie z Ukrainą kolejnych 770 żołnierzy, tym samym ich liczba po dwóch latach od rozpoczęcia inwazji wynosi ponad 409 tys, — wynika z najnowszych szacunków Kijowa. W piątek Rosja straciła również m.in. 36 systemów artylerii, 31 dronów i 8 czołgów.

06:23
23.02.2024

Nagranie z podsumowaniem piątkowych wydarzeń na froncie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych klip z podsumowaniem najważniejszych wydarzeń z 730. dnia wojny.

06:00
23.02.2024

Zapis piątkowej relacji

Doniesienia z 730. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 730