04:46
26.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 733
23:30
25.02.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana w poniedziałek.

23:21
25.02.2024

Naddniestrze chce stać się częścią Rosji. Separatyści zdestabilizują Europę?

Prorosyjscy rebelianci w Naddniestrzu – separatystycznej części Mołdawii – planują zwrócić się do Władimira Putina o aneksję ich regionu. Analitycy twierdzą, że to część kampanii, która ma zdestabilizować Europę.

Czytaj więcej

Naddniestrze chce stać się częścią Rosji. Separatyści zdestabilizują Europę?
22:39
25.02.2024

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zastrzelenia więźniów w obwodzie donieckim

Funkcjonariusze organów ścigania wszczęli przedprocesowe śledztwo w sprawie zastrzelenia przez Rosjan nieuzbrojonych ukraińskich jeńców wojennych w obwodzie bachmuckim w obwodzie donieckim. Jak wynika z akt tego śledztwa, 24 lutego na jednym z kanałów Telegramu pojawiło się wideo, na którym nagrano, jak wojsko rosyjskie podczas szturmu na pozycje Sił Obronnych Ukrainy pomiędzy wsiami Iwaniwskie i Chromow w woj. Obwód doniecki, zastrzeliło siedmiu schwytanych obrońców.

22:12
25.02.2024

Doradca Bidena: Ukraina może wygrać wojnę

Ukraina nadal może wygrać wojnę, jeśli otrzyma odpowiednie narzędzia – przekonuje członków Kongresu USA doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. „Oczywiście Ukraina może wygrać. Ukraina odniosła już militarny sukces w jednym z najważniejszych stojących przed nią zadań: utrzymaniu kraju z dala od Rosji” – powiedział. Jego zdaniem Ukraina może tego dokonać tylko wtedy, gdy „będzie posiadała potrzebne narzędzia”. „I dlatego Stany Zjednoczone muszą dostarczyć pakiet pomocowy, który został przyjęty masowym ponadpartyjnym głosowaniem w Senacie, a Izba Reprezentantów musi zintensyfikować działania i go uchwalić” – dodał Sullivan.

21:40
25.02.2024

„To mogło wpłynąć na decyzję o ataku”. Na Ukrainie powstało 12 tajnych baz CIA?

W ciągu ostatnich 8 lat Stany Zjednoczone rozmieściły na Ukrainie 12 tajnych baz, przekształcając ją w kluczowy przyczółek wywiadowczy do walki z Rosją – takie informacje podał „New York Times”.

Czytaj więcej

„To mogło wpłynąć na decyzję o ataku”. Na Ukrainie powstało 12 tajnych baz CIA?
21:19
25.02.2024

Przełom na froncie w trzecim roku wojny? Gen. Ben Hodges ma teorię

– Myślę, że w tym roku zobaczymy stabilizację linii frontu. Oczywiście, będą lokalne sukcesy obu stron. Ale żadnych dramatycznych przełomów nie będzie – uważa były dowódca amerykańskich wojsk w Europie, gen. Ben Hodges

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Druga rocznica inwazji niewidoczna na froncie. Kiedy przełom?
20:52
25.02.2024

Rosja uderzyła rakietami w obwód kirowogradzki

Obwód kirowogradzki stał się celem kolejnego zmasowanego ataku rakietowego – poinformował szef kirowogradzkiej administracji Andrij Rajkovich. „Rejon Kirowogradzki przetrwał kolejny zmasowany atak rakietowy” – napisał Rajkovich na Telegramie. Z jego informacji wynika, że  ​​w obwodzie nie było wcześniej ofiar ani zniszczeń obiektów cywilnych.

20:29
25.02.2024

Akcja na rzecz Ukrainy na szwedzkiej wyspie

Szwedzcy wolontariusze i władze lokalne zebrali około 120 000 koron, dekorując całą wyspę Västerås świecami. Mieszkańcy wyspy zebrali się nad jeziorem – rozmawiali o wojnie na Ukrainie, przekazywali datki. Na lodzie pojawiło się wielkie serce. Na poniedziałek planowana jest kolejna demonstracja. Wiadomość – „Wojna trwa, nie zapominajmy! Na Ukrainie też walczą o nas” – komentują.

19:56
25.02.2024

Zełenski: Nie negocjujemy z partnerami w sprawie zaangażowania ich wojsk na Ukrainie

Władze Ukrainy nie prowadzą z partnerami negocjacji w sprawie użycia ich wojsk na naszym terytorium – zapewnił prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. „Nie negocjujemy z naszymi partnerami w sprawie użycia ich armii na terytorium Ukrainy. Jeśli Ukraina będzie w NATO, to dla nas będzie to najpotężniejsza gwarancja bezpieczeństwa. W związku z tym myślę, że jeśli tak się stanie, zastosujemy piątą poprawkę. Choć z tego, co widzimy, Federacja Rosyjska nie atakuje żadnego z krajów należących do NATO ” – stwierdził.

19:25
25.02.2024

Rosjanie ostrzeliwują Chersoń z okupowanego lewego brzegu

Jak poinformował szef administracji wojskowej Roman Mroczko, wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Chersoń z okupowanego lewego brzegu. „Chersoń jest pod ostrzałem! Armia rosyjska atakuje z tymczasowo okupowanego lewego brzegu. W przybrzeżnych obszarach miasta doszło do kilku eksplozji” – napisał na kanale Telegram, wzywając mieszkańców do ostrożności. „Trzymajcie się z daleka od okien! Trzymajcie się w bezpiecznych miejscach!” – dodał.

18:54
25.02.2024

Zełenski jest rozczarowany szybkością dostaw zachodniej broni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił dostawy zachodniej broni jako swoje największe rozczarowanie. „Strata czasu i strata ludzi. To moje największe rozczarowanie” – powiedział prezydent na konferencji prasowej po forum „Ukraina. Rok 2024”. Podkreślił, że im dłużej trwa wojna, tym więcej ofiar: wojskowych i cywilów.

18:21
25.02.2024

Wołodymyr Zełenski o stratach Ukrainy. Podał, ilu żołnierzy zginęło na wojnie

Liczba ukraińskich żołnierzy, którzy polegli na wojnie, jest znacznie niższa od szacunków podanych przez rząd prezydenta Rosji Władimira Putina – powiedział prezydent Wołodymir Zełenski podczas konferencji „Ukraina. Rok 2024” w Kijowie.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski o stratach Ukrainy. Podał liczbę żołnierzy, którzy zginęli na wojnie z Rosją
17:57
25.02.2024

Rosyjski resort obrony: Dwie ukraińskie rakiety zestrzelone nad Morzem Czarnym

Rosyjskie Ministerstwo Obrony przekazało w niedzielę, że systemy obrony powietrznej zniszczyły nad Morzem Czarnym dwie ukraińskie rakiety, wystrzelone z samolotów. Miały one lecieć w kierunku „terytorium Federacji Rosyjskiej”. Rosjanie nie wskazali jakichkolwiek dowodów, uzasadniających ich twierdzenia.

17:18
25.02.2024

Kadyrow z wizytą w Moskwie. Spotkał się z Patruszewem

Ramzan Kadyrow poinformował o niedzielnym spotkaniu z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołajem Patruszewem. „Omówiliśmy działania regionalnych organów ścigania i organów bezpieczeństwa, a także kwestie zapewnienia bezpieczeństwa publicznego” - napisał na Telegramie wódz Czeczenii. Zachwalał jednocześnie swojego rozmówcę, przekonując, że Patruszew „w najtrudniejszym okresie udzielił regionowi pomocy w rozwiązaniu palących problemów”. W piątek Kadyrow przekazał, że odbył w Moskwie spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ponadto poinformował  o spotkaniach z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem, szefem Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej Antonem Wajną i przewodniczącym Dumy Państwowej Wiaczesławem Wołodinem.

16:52
25.02.2024

Policja w Petersburgu szuka mężczyzny, który załatwił się na pomnik Piotra I

W Petersburgu wszczęto sprawę karną w sprawie chuligaństwa mężczyzny, który oddał mocz na pomnik Piotra I. „25 lutego podczas monitoringu internetu odkryto nagranie wideo przedstawiające nielegalne działania nieznanego mężczyzny w rejonie Placu Senackiego. W związku z tym policja wszczęła sprawę karną” - informuje rosyjskie MSW.Jak wynika z nagrania, opublikowanego w mediach społecznościowych, młody mężczyzna załatwił się pod tzw. jeźdźcem miedzianym, a jego towarzysze nagrali to telefonem i udostępnili wideo w internecie. „Policja podjęła działania w celu zidentyfikowania i zatrzymania sprawcy” – przekazało biuro prasowe MSW.

16:20
25.02.2024

SBU dwukrotnie uderzyła w most Krymski

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dwukrotnie skutecznie uderzyła w most Krymski – poinformował szef SBU Wasyl Maluk. „Most Krymski nawet teraz nie jest w pełni funkcjonalny. Wróg nie może przewozić po nim broni. Uderzyliśmy dwa razy skutecznie. Kontynuujemy pracę, ale nie ujawniamy kart” – powiedział Maluk.

15:59
25.02.2024

Ukraińskie zboże znów wysypane na tory. „Jak długo rząd będzie na to pozwalał?”

W nocy z 24 na 25 lutego nieznani sprawcy wyrzucili z wagonów ok. 180 ton ukraińskiej kukurydzy „Do zdarzenia doszło 150 km od portu w Gdańsku, Oznacza to, że ukraińskie produkty rolne przewożono tranzytem przez kraj” – komentują ukraińskie media.

Czytaj więcej

Ukraińskie zboże znów wysypane na tory. „Jak długo rząd będzie na to pozwalał?”
15:25
25.02.2024

Budanow: śmierć Nawalnego "z przyczyn naturalnych"

Aleksiej Nawalny, rosyjski polityk opozycyjny, zmarł z przyczyn naturalnych – powiedział szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow. Jego zdaniem śmierć nastąpiła w wyniku zakrzepu krwi. „Mogę rozczarować, ale wiemy, że faktycznie zmarł z powodu zakrzepu krwi. I jest to mniej więcej potwierdzone. To nie jest wzięte z Internetu, ale, niestety, śmierć naturalna” – skomentował.

14:50
25.02.2024

Budanow: Jeśli kolejny A-50 rozbije się w Rosji, będą musieli przerwać całodobowe dyżury

- Rosji pozostało sześć samolotów A-50 i jeśli straci kolejny, nie będzie w stanie pełnić dyżurów przez całą dobę - przekazał Kyryło Budanov, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Przekazując szczegóły w sprawie ostatniego strącenia rosyjskiego samolotu, poinformował, że przygotowania do tej misji trwały kilka tygodni. - Czekaliśmy na samolot, a nie na datę - odpowiedział. 

14:24
25.02.2024

Połowa zachodnich dostaw broni jest opóźniona

- Zobowiązanie nie oznacza dostawy — powiedział Rustem Umerow, minister obrony Ukrainy. - Za każdym razem, gdy zobowiązanie nie przychodzi na czas, tracimy ludzi, tracimy terytorium — mówił. 

13:47
25.02.2024

Jermak: Rosja może wziąć udział w drugim szczycie pokojowym  

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak nie wyklucza, że Rosja może wziąć udział w drugim Światowym Szczycie Pokojowym, jeśli jej przedstawiciele opowiedzą się za sprawiedliwym pokojem na Ukrainie.

13:36
25.02.2024

Kamyszin: Możliwości Ukrainy na 2024 r. są 6 razy większe niż w 2023 r. 

Możliwości Ukrainy w 2024 r. są sześciokrotnie wyższe niż w 2023 r., powiedział minister przemysłu strategicznego Ołeksandr Kamyszyn na forum "Ukraina. Rok 2024"

- W czasach Związku Radzieckiego mieliśmy silny przemysł obronny, ale później przez dziesięciolecia był on zaniedbywany — powiedział minister. - Na przykład w 2021 r. nie produkowaliśmy amunicji. W 2022 r. zaczęliśmy ją produkować (amunicję), ale rok 2023 stał się rokiem, w którym przemysł obronny zaczął działać na dużą skalę i zaczął wywierać wpływ na linię frontu — dodał. 

12:45
25.02.2024

Fiodorow: Ukraina będzie produkować milion dronów rocznie 

- Ukraina osiągnie swój cel produkcji miliona dronów rocznie — zapowiedział minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow na forum "Ukraina. Rok 2024".

- Pod koniec ubiegłego roku prezydent Zełenski ogłosił plan wyprodukowania w tym roku ponad miliona dronów. Teraz pracuje nad tym cały zespół rządowy, a zawieranie umów miało miejsce w styczniu i lutym. Zakontraktowano już setki tysięcy dronów i ten cel zostanie osiągnięty - zadeklarował.

12:17
25.02.2024

Rosja twierdzi, że jej siły nacierają w pobliżu Awdijiwki

Rosyjskie siły zajęły korzystniejszą pozycję w pobliżu Awdijiwki i Doniecka i odparły siedem ukraińskich kontrataków - poinformowało dziś rosyjskie Ministerstwo Obrony. 

11:42
25.02.2024

Latanie w Rosji coraz niebezpieczniejsze

Lawinowo rośnie liczba niebezpiecznych zdarzeń w rosyjskim lotnictwie cywilnym. Przyczyną jest przede wszystkim niewłaściwe serwisowanie maszyn, dla których, z powodu sankcji, części zamienne są praktycznie niedostępne.

Czytaj więcej

Świat lata coraz bezpieczniej. Z wyjątkiem Rosji
11:38
25.02.2024

Ukraina potroiła produkcję broni w 2023 roku

- Ukraina potroiła produkcję broni w ubiegłym roku, a 500 firm pracuje obecnie w sektorze obronnym kraju — powiedział minister przemysłu strategicznego w Kijowie.

Ołeksandr Kamyszkin przekazał, że Kijów planuje „znaczne zwiększenie produkcji amunicji” w tym roku.

11:18
25.02.2024

Ukraińscy dowódcy pojawili się na froncie

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski i minister obrony Rustem Umerow odwiedzili stanowiska dowodzenia w strefie frontu. 

11:01
25.02.2024

Łukaszenko wystartuje w wyborach prezydenckich

- Nikt, żaden odpowiedzialny prezydent nie porzuciłby swoich ludzi, którzy poszli za nim do walki — powiedział Łukaszenko.

Czytaj więcej

Aleksander Łukaszenko będzie kandydował na prezydenta w 2025 roku
10:25
25.02.2024

Ostrzał Rosjan. Zniszczony dworzec w Konstantynówce

Jedna osoba została ranna w wyniku ostrzału Konstantynówki w obwodzie donieckim. Zniszczony został dworzec kolejowy, uszkodzone zostały budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury.

10:02
25.02.2024

Sunak: Zachód powinien odważniej konfiskować rosyjskie aktywa

Kraje zachodnie powinny przyjąć odważniejsze podejście do konfiskaty rosyjskich aktywów, które zamroziły po pełnej inwazji tego kraju na Ukrainę w 2022 roku — ocenił premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

- Musimy odważniej uderzać w rosyjską gospodarkę wojskową. I musimy być odważniejsi w blokowaniu setek miliardów zamrożonych rosyjskich aktywów — zaapelował premier.

Sunak wezwał również USA do dalszego zapewniania Ukrainie wsparcia finansowego i wojskowego.

- Nigdy nie powinniśmy lekceważyć tego, co USA zrobiły dla Ukrainy i bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Wzywam ich do kontynuowania tego wsparcia i jestem przekonany, że tak będzie — powiedział. 

09:28
25.02.2024

Jean-Noel Barrot: Zrobimy wszystko, aby Rosja nie miała wpływu na przebieg kampanii wyborczej we Francji

- Marine Le Pen wyraźnie afiszowała się z rosyjskim prezydentem na swoich ulotkach w kampanii prezydenckiej w 2022 roku. Natomiast jeśli chodzi o Rosję, Marine Le Pen pozostaje wierna swojemu bankierowi — mówi „Rzeczpospolitej" minister ds. europejskich Francji Jean-Noel Barrot.

Czytaj więcej

Minister ds. europejskich Francji: Zwycięstwo Le Pen oznacza Frexit
08:40
25.02.2024

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 409 820 żołnierzy

Rosja straciła 409 820 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. -poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić 810 żołnierzy.

Według raportu Rosja straciła również 6 542 czołgi, 12 441 opancerzonych wozów bojowych, 13 011 pojazdów i zbiorników paliwa, 9 981 systemów artyleryjskich, 999 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 684 systemy obrony powietrznej, 340 samolotów, 325 śmigłowców, 7 681 dronów, a także 25 okrętów wojennych i łodzi oraz jeden okręt podwodny.

08:29
25.02.2024

System obrony powietrznej zestrzelił w nocy dwa rosyjskie pociski Ch-31P nad regionem Odessy 

Ukraińska armia poinformowała, że pociski Ch-31P zostały wystrzelone z Morza Czarnego, a do ich strącenia doszło w rejonie Odessy.

Pociski Ch-31P zostały opracowane do niszczenia naziemnych i nawodnych stacji radiolokacyjnych.

08:14
25.02.2024

Baerbock: Niemcy wciąż rozmawiają o dostarczeniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu 

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała, że Berlin nadal prowadzi rozmowy o dostawie rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę.

22 lutego Bundestag przyjął uchwałę wzywającą niemiecki rząd do dostarczenia Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu. Dokument poparło 382 deputowanych, 284 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Tego samego dnia Bundestag odrzucił uchwałę o dostarczeniu Ukrainie pocisków manewrujących dalekiego zasięgu Taurus.

Ukraina od maja 2023 roku prosi władze Niemiec o przekazanie pocisków Taurus, których zasięg wynosi do 500 km.

07:39
25.02.2024

Wywiad wojskowy Ukrainy: Uszkodzona rosyjska fabryka stali "bezpośrednio zaangażowana" w produkcję broni 

Rosyjska fabryka stali uszkodzona w wyniku ataku dronów z 24 lutego jest "przedsiębiorstwem wojskowym", które bezpośrednio wspiera rosyjską armię -  powiedział Andrij Jusow, rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Pożar wybuchł w głównym zakładzie Nowolipieck Steel. Źródła wywiadu wojskowego poinformowały ukraińskie media, że zakład był celem wspólnej operacji przeprowadzonej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i ukraińską agencję wywiadu wojskowego (HUR).

07:26
25.02.2024

Ukraina zestrzeliła 16 z 18 dronów wystrzelonych w nocy 

Siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły 16 z 18 dronów typu Shahed wystrzelonych w nocy przez rosyjskie wojsko.

Drony zostały zniszczone nad obwodami: połtawskim, kijowskim, chmielnickim, mikołajowskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim, zaporoskim i chersońskim.

06:55
25.02.2024

ISW: Sytuacja na Ukrainie jest poważna, ale nie beznadziejna 

Sytuacja na Ukrainie w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na pełną skalę pozostaje "poważna, ale daleka od beznadziejnej" - stwierdził Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim raporcie z 24 lutego.

"Siły rosyjskie odzyskały inicjatywę w całym obszarze działań, atakują i osiągają zyski" - informuje ISW.

"Dotychczasowe zdobycze są bardzo ograniczone i niezwykle kosztowne. Prawdopodobnie więcej rosyjskich żołnierzy zginęło, aby przejąć Awdijwkę, niż zginęło w całej wojnie sowiecko-afgańskiej".

Analitycy zwrócili również uwagę na ostatnie sukcesy Ukrainy, w szczególności zestrzelenie rosyjskiego samolotu A-50 i ataki na Flotę Czarnomorską. Wskazali, że siły ukraińskie zyskają kolejną przewagę, gdy w tym roku otrzymają pierwsze myśliwce F-16.

06:54
25.02.2024

Rosja informuje o zestrzeleniu sześciu dronów

Rosyjskie systemy obrony powietrznej przechwyciły sześć dronów zmierzających do celów w Rosji i na Morzu Czarnym w nocy 25 lutego — twierdzi rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Rosjanie poinformowali, że dwa drony zostały zestrzelone nad obwodem biełgorodzkim, a cztery przechwycono nad Morzem Czarnym.

06:53
25.02.2024

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 731