Think tank analizuje wywiad Dmitrija Miedwiediewa. "Mówi, że Rosja zajmie Kijów"

"Zastępca Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew mówi, że Rosja prawdopodobnie zajmie Kijów prędzej czy później" - zauważa think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 23.02.2024 05:35

Think tank z USA oceniając słowa Miedwiediewa pisze, że Rosja nie jest w stanie zaakceptować Ukrainy

Think tank z USA oceniając słowa Miedwiediewa pisze, że Rosja nie jest w stanie zaakceptować Ukrainy zdolnej się bronić

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 730

ISW oceniając wywiad, jakiego Miedwiediew udzielił 22 lutego pisze w analizie, że były prezydent Rosji „wskazuje dalsze możliwe cele rosyjskie na Ukrainie”.

Dmitrij Miedwiediew mówi, że „nie wie gdzie powinna zatrzymać się Rosja”

W czasie wywiadu Miedwiediew był pytany czy po wojnie „pozostanie jakaś część Ukrainy, którą Rosja uzna za legalne państwo, którego granice Rosja będzie gotowa uznać”. W odpowiedzi zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej stwierdził, że Rosja musi „zabezpieczyć swoje interesy” poprzez „osiągnięcie celów specjalnej operacji wojskowej” przedstawionych przez Władimira Putina.

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 729. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 729. dniu wojny

PAP

Tym samym Miedwiediew nawiązuje do haseł o „demilitaryzacji”, „denazyfikacji” i neutralności Ukrainy — czyli oficjalnych celów rosyjskiej wojny, które należy rozumieć przede wszystkim jako zainstalowanie w Kijowie prorosyjskich władz.

Były prezydent Rosji mówi wprost, że rząd w Kijowie „musi upaść, musi zostać zniszczony”.

Miedwiediew zapowiada represje wobec mieszkańców okupowanej Ukrainy mówiąc, że ukraińscy obywatel, którzy „szkodzą” Rosji powinni być „ukarani, wysłani na Syberię, w celach reedukacji w obozach pracy przymusowej”

Miedwiediew mówi też o stworzeniu przez Rosję strefy buforowej, która ma chronić Federację Rosyjską przed „próbami okrążenia jej”.

Były prezydent Rosji stwierdził, że nie wie, gdzie Rosja powinna się „zatrzymać”, ale — jak dodał - „prawdopodobnie” musi zająć i okupować Kijów „jeśli nie teraz to za jakiś czas”.

Miedwiediew stwierdził przy tym, że Kijów jest historycznie „rosyjskim miastem” z którego obecnie „płynie międzynarodowe zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji”.

Czytaj więcej

Dwa lata od rosyjskiej inwazji. Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?

Zastępca sekretarza Federacji Rosyjskiej wskazuje też, że „rosyjskim miastem” jest Odessa.

ISW zwraca uwagę, że o stworzeniu „kordonu sanitarnego” czy też strefy buforowej na Ukrainie mówił również 31 stycznia Władimir Putin.

Według oceny think tanku takie deklaracje oznaczają, że Rosja nie jest gotowa zaakceptować istnienia niepodległej Ukrainy, zdolnej do obrony przed Rosją.

Czy Naddniestrze poprosi o aneksję przez Rosję?

Miedwiediew idzie jednak krok dalej, bo mówi, że „jeżeli coś pozostanie z Ukrainy”, to „prawdopodobnie” będzie miało małe szanse na przetrwanie i powtarza wcześniejsze wypowiedzi na temat możliwości stworzenia kadłubowego państwa ukraińskiego w obwodzie lwowskim przypominając jednocześnie, że w przeszłości ziemie te należały do Polski.

ISW w analizie zwraca uwagę na wypowiedź Miedwiediewa o Odessie jako „rosyjskim mieście” w kontekście rozwoju sytuacji w Naddniestrzu, separatystycznej republice istniejącej na terenie Mołdawii, w której stacjonują rosyjskie wojska (w charakterze sił pokojowych). Południowy skraj Naddniestrza znajduje się 50 km od Odessy — pisze think tank. Tymczasem separatystyczne władze ogłosiły, że w Tyraspolu odbędzie się 28 lutego zjazd deputowanych, którzy mogą wystosować apel o rozpisanie referendum ws. aneksji regionu przez Rosję.

Think tank zwraca też uwagę, że Miedwiediew zapowiada represje wobec mieszkańców okupowanej Ukrainy mówiąc, że ukraińscy obywatel, którzy „szkodzą” Rosji powinni być „ukarani, wysłani na Syberię, w celach reedukacji w obozach pracy przymusowej” co przywołuje na myśl czasy stalinowskie.

ISW oceniając wywiad, jakiego Miedwiediew udzielił 22 lutego pisze w analizie, że były prezydent Rosji „wskazuje dalsze możliwe cele rosyjskie na Ukrainie”.

Dmitrij Miedwiediew mówi, że „nie wie gdzie powinna zatrzymać się Rosja”

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji wchodzi w życie. Cały naród ma bronić ojczyzny
Konflikty zbrojne
Premier Słowacji: Rosjanie nigdy nie oddadzą Ukrainie Krymu, nie odpuszczą Donbasu
Konflikty zbrojne
Walki o Czasiw Jar. Rosjanie próbują się przedrzeć na quadach
Konflikty zbrojne
Rosyjskie wojsko wycofuje się z Górskiego Karabachu. Kreml potwierdza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
David Cameron w Izraelu. Zapowiada sankcje wobec Iranu