Think tank: Rosja może szukać pretekstu do zaatakowania kolejnego kraju

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), odnotowuje, że przedstawiciele Kremla i ich rzecznicy prowadzą operację informacyjną, której celem może być destabilizacja w byłej republice ZSRR.

Publikacja: 29.01.2024 05:57

W Naddniestrzu nadal spotyka się radzieckie symbole

W Naddniestrzu nadal spotyka się radzieckie symbole

Foto: Adam Jones from Kelowna, BC, Canada, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 705

Think tank pisze o działaniach wymierzonych w Mołdawię, które mogą być elementem starań o uniemożliwienie integracji tego kraju z UE i Zachodem albo nawet mogą mieć na celu stworzenie pretekstu do przyszłej agresji zbrojnej przeciw Mołdawii.

Przedstawiciel MSZ Rosji mówi o trudnej sytuacji w Naddniestrzu

Aleksiej Poliszczuk, dyrektor Drugiego Departamentu ds. państw Wspólnoty Niepodległych Państw w rosyjskim MSZ w rozmowie z agencją TASS stwierdził, że Mołdawia zaczęła „zrywać więzi” z państwami WNP (organizacja zrzeszająca byłe republiki ZSRR) i z samą WNP oraz że krążą pogłoski, iż Mołdawia będzie chciała opuścić Wspólnotę Niepodległych Państw do końca 2024 roku.

Poliszczuk stwierdził, że taka decyzja nie byłaby korzystna dla Mołdawii i jej obywateli oraz zaszkodziłaby mołdawskiej gospodarce.

Czytaj więcej

Węgierski polityk mówi, że jego kraj może brać udział w rozbiorze Ukrainy

Przedstawiciel rosyjskiego MSZ mówił też, że sprawa konfliktu w Naddniestrzu (separatystycznej republice istniejącej na terytorium Mołdawii, w której stacjonują rosyjscy żołnierze występujący tam w roli sił pokojowych) znajduje się w „głębokim kryzysie”, a „presja ekonomiczna” wywierana na Naddniestrze od 2024 roku przez władze w Kiszyniowie dodatkowo oddala rozwiązanie tego konfliktu.

Poliszczuk mówił, że Rosja jest gotowa pomóc w rozwiązaniu sporu między Kiszyniowem a Tyraspolem jako „mediator” i być gwarantem realizacji ewentualnego porozumienia.

Tymczasem wicepremier Mołdawii, Oleg Serebrian oświadczył, że Mołdawia nie wróci do formatu rozmów o sytuacji Naddniestrza, w którym uczestniczyła Rosja, dopóki trwa wojna Rosji z Ukrainą.

Kreml może prowadzić działania informacyjne mające na celu usprawiedliwienie przyszłej agresji Rosji przeciw Mołdawii, pod pretekstem ochrony Rosjan mieszkających poza granicami kraju

Bloger wojskowy zwraca uwagę na problemy Gagauzji

ISW pisze następnie w analizie, że wpływowy, związany z Kremlem bloger wojskowy, który w ostatnim czasie koncentruje się na opisywaniu sytuacji w Naddniestrzu, podkreśla, iż w separatystycznej republice i w innych autonomicznych częściach Mołdawii rośnie niezadowolenie z powodu polityki realizowanej przez Kiszyniów.

Bloger ten relacjonuje, że ok. 50 tys. mieszkańców Naddniestrza uczestniczyło w wiecu w czasie którego protestowali przeciwko presji ekonomicznej wywieranej na separatystyczne władze przez rząd Mołdawii. Bloger ten stwierdził także, że przedstawiciel autonomicznych władz Gagauzji, Siergiej Ibriszim, prosił ostatnio szefa MSZ Rosji, Siergieja Ławrowa, o wysłanie do Gagauzji nawozów jako „pomocy humanitarnej”. Ibriszim miał twierdzić też, że producenci żywności w Gagauzji nie mogą sprzedawać swoich produktów w Rosji, wskutek decyzji władz Mołdawii o opuszczeniu Zgromadzenia Międzyparlamentarnego WNP i zaapelował do Ławrowa o zniesienie ceł nakładanych na produkty sprowadzane do Rosji z Gagauzji.

ISW ocenia, że zarówno słowa Poliszczuka, jak i publikacje blogera mają zniechęcać Mołdawię do opuszczenia WNP i rosyjską strefę wpływów, przedstawiając Rosję jako gwaranta dla bezpieczeństwa i dobrego stanu gospodarki Mołdawii.

Think tank przypomina przy tym, że według jego wcześniejszych analiz Kreml może prowadzić działania informacyjne mające na celu usprawiedliwienie przyszłej agresji Rosji przeciw Mołdawii, pod pretekstem ochrony Rosjan mieszkających poza granicami kraju i „rosyjskiego świata”. „Rosja może próbować usprawiedliwić swoją agresję lub destabilizowanie Mołdawii twierdząc, że mieszkańcy Naddniestrza są zagrożeni ze względu na domniemane odejście Mołdawii od procesu uregulowania kwestii Naddniestrza”. 

ISW pisze, że w ostatnim czasie obserwuje działania mające na celu przebicie się z narracją w tej kwestii do szerszego audytorium, wykraczającego poza „rosyjski świat”.

Think tank pisze o działaniach wymierzonych w Mołdawię, które mogą być elementem starań o uniemożliwienie integracji tego kraju z UE i Zachodem albo nawet mogą mieć na celu stworzenie pretekstu do przyszłej agresji zbrojnej przeciw Mołdawii.

Przedstawiciel MSZ Rosji mówi o trudnej sytuacji w Naddniestrzu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
USA ogłoszą nowy pakiet pomocy. Broń za 400 mln dolarów dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Ukraińskie drony atakują coraz dalsze cele. Rosyjska obrona przeciwlotnicza bezradna
Konflikty zbrojne
Beniamin Netanjahu odpowiada na groźby Joe Bidena. "Możemy walczyć paznokciami"
Konflikty zbrojne
Andrzej Łomanowski: Wojna w Ukrainie. Pojawiają się niepokojące informacje
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Konflikty zbrojne
Pomagają żołnierzom i cywilom. Dlaczego Rosjanie polują na ratowników pola walki?