04:47
30.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 706
00:12
30.01.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:52
30.01.2024

W znacznej części Ukrainy ogłoszono alarmy

23:27
30.01.2024

Minister Przemysłu Strategicznego Ukrainy: Testujemy ukraińskie drony w walce

Magazyn TIME opublikował artykuł na temat produkcji ukraińskiej broni i jej wpływu na przebieg wojny.

Według TIME tej zimy rozpoczął się „nowy etap” wojny rosyjsko-ukraińskiej. Charakteryzuje się atakami dronów na cele głęboko na terytorium Rosji.

Urządzenia te są uruchamiane w środku nocy w tajnych bazach na Ukrainie. Są ściśle strzeżone przez wojsko, a dostęp do startu ma tylko kilku cywilnych inżynierów. 

Minister Przemysłu Strategicznego Ukrainy Ołeksandr Kamyszyn zauważa, że Ukraina nie ma czasu na testowanie tych urządzeń „na sucho”. - Testujemy je w walce - mówi.

TIME dodaje, cytując Kamyszyna, że wszystkie niedawne ataki na cele w Rosji zostały przeprowadzone przy użyciu dronów produkcji ukraińskiej.

22:55
29.01.2024

Luksemburg dołączył do koalicji F-16

Poinformował o tym premier Ukrainy Denys Szmyhal, po rozmowie z premierem Luksemburga Luke'em Friedenem.

22:26
29.01.2024

Doradca prezydenta Rosji: Wizyta Putina w Turcji planowana na luty

Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow ujawnił w poniedziałek, że wizyta prezydenta Władimira Putina w Turcji planowana jest na luty.

Uszakow powiedział, że Ukraina, gdzie prawie dwa lata temu Rosja rozpoczęła „specjalną operację wojskową”, będzie jednym z kluczowych punktów spotkania Putina z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Putin i prezydent Recep Tayyip Erdoğan ostatni raz spotkali się w  Soczi we wrześniu po zatwierdzeniu przez Ankarę długo oczekiwanego wniosku Szwecji do NATO i miesiąc po tym, jak Moskwa wstrzymała kluczowe porozumienie, które umożliwiło Ukrainie eksport zboża i innych towarów z trzech portów Morza Czarnego.

21:58
29.01.2024

Cameron „głęboko zaniepokojony” zaginięciem brytyjsko-rosyjskiego dysydenta

David Cameron wezwał Moskwę do ujawnienia   prawnikom Kara-Murzy miejsca pobytu rosyjsko-brytyjskiego dysydenta, który zniknął z  kolonii karnej.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii zapowiedział spotkanie się z żoną Władimira Kary-Murzy, Jewginią, która poinformowała, że jej mąż został zabrany z syberyjskiej kolonii karnej i miejsce jego pobytu jest nieznane.

21:25
29.01.2024

Ambasadorowie UE zgadzają się na pierwszy krok w planie wykorzystania zamrożonych aktywów Rosji na odbudowę Ukrainy

Wysłannicy Unii Europejskiej jednomyślnie zgodzili się na przeznaczenie miliardów euro zysków z aktywów rosyjskiego banku centralnego zamrożonych w Europie.

Według źródła z Belgii ambasadorowie 27 krajów UE zasadniczo zgodzili się na pierwszy krok planu pomocy w sfinansowaniu odbudowy Ukrainy po inwazji Rosji. Zanim ambasadorowie będą mieli szansę formalnie go przyjąć, tekst zostanie poddany weryfikacji prawnej i językowej.

Można by wówczas oczekiwać, że Komisja Europejska zaproponuje przesunięcie odłożonych pieniędzy do budżetu UE, a następnie do Kijowa, choć nie jest jasne, kiedy trafią one na Ukrainę.

Francja i Niemcy wyraziły już zastrzeżenia do planu, natomiast Europejski Bank Centralny ostrzegł, że może on podważyć zaufanie do euro i zakłócić rynki światowe. UE, Stany Zjednoczone, Japonia i Kanada zamroziły w 2022 r. aktywa rosyjskiego banku centralnego o wartości około 300 miliardów dolarów. Z tego około 200 miliardów dolarów jest przechowywane w Europie, głównie w belgijskiej izbie rozliczeniowej Euroclear.

20:53
29.01.2024

GlobalGiving na rosyjskiej liście „niepożądanych” organizacji

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości dodało amerykańską organizację charytatywną GlobalGiving do listy „niepożądanych” organizacji

Niektóre niezależne rosyjskie media i organizacje charytatywne korzystają z tej usługi w celu gromadzenia datków.

20:19
29.01.2024

Holandia udzieli Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 122 mln euro

Holandia przeznaczy 122 mln euro na amunicję, sprzęt i cyberbezpieczeństwo na Ukrainie, ogłosiła dziś w parlamencie minister obrony Kaisa Ollongren.

Jak podano na stronie internetowej holenderskiego rządu na zakup pocisków artyleryjskich przeznaczono 87 mln euro. 25 mln euro zostanie przekazane do Międzynarodowego Funduszu Ukrainy (IFU) na zakup niezbędnego sprzętu.

Rząd holenderski inwestuje także 10 mln euro w ulepszenie ukraińskiego systemu cyberobrony.

19:56
29.01.2024

Ukraina i Węgry utworzą komisję ws. węgierskiej mniejszości

Ukraina i Węgry zgodziły się na utworzenie specjalnej komisji w celu rozwiązania wspólnych kwestii dotyczących praw węgierskiej mniejszości narodowej.

„Zgodziliśmy się co do jednej prostej rzeczy. Poprosiliśmy stronę węgierską o przedstawienie nam wyczerpującej listy pytań, jakie ma w związku z ochroną praw przedstawicieli mniejszości i taką listę otrzymaliśmy — powiedział Dmytro Kułeba.  - Bardzo proste zadanie: w ciągu dziesięciu dni musimy przedstawić rządom obu krajów konkretny komunikat, w jaki sposób i co z listy pytań, które otrzymaliśmy, wymaga rozwiązania lub zostało już rozstrzygnięte – powiedział Kułeba.

19:21
29.01.2024

Pogłoski o dymisji głównego dowódcy armii Ukrainy

Na razie Ministerstwo Obrony zaprzecza.

Czytaj więcej

Naczelny dowódca Ukrainy podał się do dymisji? Ministerstwo Obrony zaprzecza
18:54
29.01.2024

Węgierska opozycja wzywa do głosowania za ratyfikacją szwedzkiego członkostwa w NATO

Węgierskie partie opozycyjne złożyły wniosek o zwołanie 5 lutego nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu w celu ratyfikacji wniosku Szwecji o członkostwo w NATO.

Węgry są jedynym krajem z 31 członków Sojuszu Atlantyckiego, który jeszcze nie ratyfikował wniosku Szwecji.

Turcja zakończyła proces zatwierdzania w zeszłym tygodniu, około 20 miesięcy po złożeniu przez Sztokholm wniosku o członkostwo w NATO w następstwie inwazji Rosji.

„Nasz wniosek został przesłany do marszałka... Teraz pytanie, czy 135 mężczyzn będzie na tyle odważnych, aby się pojawić” – powiedziała Zita Gurmai, polityk opozycji, odnosząc się do tego, czy parlamentarzyści z partii rządzących będą głosować na ruch.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w zeszłym tygodniu, że będzie nawoływał polityków do zatwierdzenia przystąpienia Szwecji przy pierwszej możliwej okazji, ale przewodniczący parlamentu Laszlo Kover stwierdził, że nie jest to pilne.

18:23
29.01.2024

Czechy zakupią od USA myśliwce wielozadaniowe

Czechy zakupią od Stanów Zjednoczonych 24 myśliwce wielozadaniowe F-35 5. generacji.

Pierwszy samolot zostanie dostarczony w 2031 roku. Transakcję tę uważa się za historyczną dla czeskiego przemysłu obronnego. Całkowita wartość kontraktu szacowana jest na 14 miliardów dolarów.

17:55
29.01.2024

Wsparcie aż do zwycięstwa: Rada Międzyparlamentarna NATO-Ukraina zatwierdza oświadczenie

W Brukseli członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO   Ukraina-Rada Międzyparlamentarna NATO  zatwierdzili wspólne oświadczenie potwierdzające gotowość sojuszników z NATO do wspierania Ukrainy aż do jej zwycięstwa w wojnie z krajem agresorem.

W dokumencie stwierdza się, że w miarę jak zbliża się druga rocznica  nielegalnej agresji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, stanowiącej rażące naruszenie prawa międzynarodowego i praw człowieka, w dalszym ciągu powoduje ona śmierć, cierpienie i zniszczenia wobec narodu ukraińskiego, poważnie podważając bezpieczeństwo euroatlantyckie i globalne oraz zagrażając samym podstawom porządku międzynarodowego opartego na zasadach. W ciągu ostatnich tygodni Rosja znacznie zintensyfikowała kampanię ataków rakietowych i dronów na Ukrainie. Po raz kolejny celowo i systematycznie atakowano ludność  i infrastrukturę cywilną.

„Zdecydowanie potępiamy rosyjską agresję na Ukrainę i bezprecedensową demonstrację przez państwo-agresora jego terrorystycznego charakteru. Ataki te w okrutny sposób przypominają o znaczącym i bezpośrednim zagrożeniu, jakie Federacja Rosyjska w dalszym ciągu stwarza dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim i na świecie, a także o konieczności pozostania zjednoczonym z Ukrainą aż do jej zwycięstwa” – czytamy w dokumencie.

17:25
29.01.2024

Węgry zwróciły się do Ukrainy o przywrócenie mniejszości węgierskiej wszystkich praw, jakie posiadała przed 2015 rokiem

Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na wspólnej odprawie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebąi szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem po rozmowach w Użhorodzie.

- Przybyliśmy tutaj, aby przywrócić dobrosąsiedzkie stosunki, przed nami jeszcze długa droga, ale ze strony węgierskiej jesteśmy gotowi wykonać tę pracę. Na Zakarpaciu Węgrzy i Ukraińcy żyją w pokoju – powiedział Szijjarto.

Zaznaczył, że strony omawiały trudne kwestie, zauważając, że stosunki między Ukrainą a Węgrami są w ostatnim czasie skomplikowane.

- Od 2017 r. uchwalane są ustawy ograniczające prawa mniejszości węgierskiej. W grudniu parlament przyjął ustawę, która to powstrzymuje. Mamy jednak prośbę – może to za dużo i pomyślicie, że nie jestem grzeczny – ale prosimy, aby mniejszości węgierskiej przywrócono wszystkie prawa, jakie posiadała przed 2015 rokiem. Nie prosimy o nic więcej – powiedział minister.

17:00
29.01.2024

W Hadze wyznaczono datę ogłoszenia dopuszczalności skargi Ukrainy dotyczącej  rosyjskiego ludobójstwa

W najbliższy piątek Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ogłosi decyzję w sprawie dopuszczalności skargi złożonej przez Ukrainę przeciwko Rosji w związku z  oskarżeniami Kijowa o „ludobójstwo w Donbasie”, którymi Kreml uzasadniał inwazję na pełną skalę.

Trybunał ma ogłosić decyzję tymczasową w piątek 2 lutego, po rozpatrzeniu wstępnych zastrzeżeń strony rosyjskiej.

W skardze, którą Ukraina złożyła 26 lutego 2022 r. przeciwko Rosji, Ukraina zwraca się do sądu o pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za wypaczanie pojęcia ludobójstwa, którym uzasadniała swoją agresję na pełną skalę, powołując się na „ludobójstwo w Donbasie”.

W październiku 2022 roku Federacja Rosyjska złożyła wstępne zastrzeżenia w tej sprawie i wyraziła wątpliwości, czy MTS mógłby rozpatrzyć skargę.

16:38
29.01.2024

Prąd w Ukrainie zdrożeje dwukrotnie. Warunek USA

Taryfy za energię elektryczną dla ludności Ukrainy w 2024 roku zostaną podwojone. To jeden z głównych punktów listy reform do wykonania przez Kijów uzgodnionej z Białym Domem.

Czytaj więcej

W Ukrainie podrożeje prąd. To warunek pomocy USA
16:13
29.01.2024

Rosyjska łyżwiarka straciła złoto z igrzysk w Pekinie

Sportowy Sąd Arbitrażowy zdyskwalifikował rosyjską łyżwiarkę figurową Kamiłę Walijewą na cztery lata za doping.

15:43
29.01.2024

Badanie: Ukraińcy najmniej uprzedzeni wobec Polaków, najbardziej uprzedzeni wobec Rosjan

Z badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii wynika, że mieszkańcy Ukrainy są najmniej uprzedzeni wobec Polaków i mówiących po rosyjsku Ukraińców, a najbardziej uprzedzeni — wobec Białorusinów i Rosjan. Każda grupa etniczna była oceniana przez respondentów w skali od 1 (przyjąłbym przedstawiciela tej grupy jako członka rodziny) do 7 (nie wpuściłbym przedstawiciela tej grupy na Ukrainę). Polacy uzyskali w tym badaniu wynik 2,93, Rosjanie — 6,38.

15:32
29.01.2024

Rosjanie ostrzelali osiedle w obwodzie sumskim

W wyniku ostrzału osiedla Znob-Nowhorodśke zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Osiedle zostało ostrzelane przez rosyjskie wyrzutnie rakiet Grad.

15:24
29.01.2024

Rosjanie sprowadzają dodatkowych funkcjonariuszy Rosyjskiej Gwardii na okupowane części Ukrainy

Takie informacje przekazuje Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy. Pojawienie się dodatkowych funkcjonariuszy Rosgwardii ma mieć związek z przygotowaniami do przeprowadzenia wyborów w nielegalnie anektowanych przez Rosję częściach Ukrainy.

14:55
29.01.2024

Obrońcy Igora Girkina odwołali się od wyroku skazującego go na cztery lata więzienia

Były dowódca formacji militarnych samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, został skazany na cztery lata więzienia za „wezwania do działań ekstremistycznych”. O odwołaniu od wyroku poinformował jego prawnik, Aleksandr Mołochow. 

14:41
29.01.2024

Żona Władimira Kara-Murzy alarmuje, że nie wie gdzie znajduje się jej mąż

Jewgienia Kara-Murza napisała w serwisie X, że jej mąż, który w przeszłości przeżył dwie próby otrucia i od tego czasu uskarża się na dolegliwości związane z układem nerwowym, w czasie osadzenia w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie w Omsku spędził cztery miesiące w izolatce.

Czytaj więcej

Gdzie jest znany rosyjski opozycjonista? Żona: Zabrali go nie wiadomo gdzie
14:38
29.01.2024

Jak bogaty jest Wołodymyr Zełenski?

Prezydent Ukrainy ujawnił swój majątek.

Czytaj więcej

Majątek Wołodymyra Zełenskiego. Ujawnił, chociaż nie musiał
14:06
29.01.2024

W Użhorodzie, na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się spotkanie szefów MSZ Ukrainy i Węgier

W spotkaniu oprócz Dmytro Kułeby i Pétera Szijjártó bierze udział szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak.

13:47
29.01.2024

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Grecji, Kyriakosem Mitsotakisem

Rozmowa dotyczyła m.in. przygotowań do drugiego szczytu Ukraina-Bałkany.

13:39
29.01.2024

W lutym Władimir Putin odwiedzi Turcję

O przygotowywaniu wizyty rosyjskiego prezydenta w Turcji poinformował jego współpracownik, Jurij Uszakow. - Tak, wizyta jest przygotowywana — powiedział Uszakow. Tematem rozmów ma być m.in. sytuacja na Ukrainie.

13:21
29.01.2024

Aleksandr Łukaszenko zaproponował Władimirowi Putinowi wspólny wyjazd na stację polarną

Przywódcy Rosji i Białorusi w niedzielę, za pośrednictwem wideołącza, połączyli się z rosyjskimi naukowcami ze stacji polarnej Wostok (ros. Wschód). Stacja znajduje się w pobliżu bieguna południowego Ziemi, na Antarktydzie.

Czytaj więcej

Aleksandr Łukaszenko chce pojechać na Antarktydę z Władimirem Putinem
12:49
29.01.2024

Prowadzona od czerwca ukraińska kontrofensywa przyniosła ukraińskiej armii niewielkie zdobycze terytorialne

Poniżej przedstawiamy mapę, która pokazuje jak linia frontu zmieniła się na Ukrainie od czerwca 2023 roku.

Przebieg linii frontu na Ukrainie

Przebieg linii frontu na Ukrainie

PAP

12:41
29.01.2024

Posłanka do PE z Łotwy współpracowniczką rosyjskiego wywiadu. Media ujawniły powiązania

Łotewska europosłanka Tatjana Ždanoka co najmniej od 2005 roku współpracuje z Federalną Służby Bezpieczeństwa - ujawniło międzynarodowe śledztwo.

Czytaj więcej

Eurodeputowana z Łotwy popierała aneksję Krymu przez Rosję. Okazało się, że od lat współpracowała z FSB
12:22
29.01.2024

Władimir Putin nie weźmie udziału w debatach przedwyborczych

Informację taką przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

12:16
29.01.2024

Rosjanie nie używają północnokoreańskich pocisków na południu Ukrainy

Informacje takie przekazała rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe”, Natalia Humeniuk. Z jej wypowiedzi wynika, że jak dotąd strona ukraińska nie odnotowała, by na froncie południowym rosyjska armia użyła pocisków z Korei Północnej.

11:51
29.01.2024

Rosjanie ostrzelali Nikopol z ciężkiej artylerii

W wyniku ostrzału rannych zostało dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat.

11:43
29.01.2024

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podsumowuje rosyjskie straty na Ukrainie

Brytyjski resort obrony podaje, że od 24 lutego 2022 roku do 25 stycznia 2024 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 2 600 czołgów i 4 900 innych pojazdów opancerzonych, przy czym w 2023 roku rosyjskie straty w sprzęcie były o ok. 40 proc. niższe niż w 2022 roku, co resort obrony Wielkiej Brytanii zrzuca na karb tego, że wojna na Ukrainie zmieniła się w dużej mierze w wojnę pozycyjną.

11:32
29.01.2024

Rosjanie mają problem z Siłą Syberii

Chińczycy nie są zadowoleni z kosztów budowy gazociągu.

Czytaj więcej

Budowa Siły Syberii 2 odłożona. Putin i Xi Jinping kłócą się o pieniądze
11:31
29.01.2024

Rosjanie zajęli wieś w rejonie kupiańskim

Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę na wsią Tabajiwka w obwodzie charkowskim - podało Ministerstwo Obrony, podsumowując sytuację na froncie. Resort twierdzi też, że w niedzielę odparto trzy ataki sił ukraińskich na silnie ufortyfikowaną wieś Syńkiwka w tym samym rejonie.

10:52
29.01.2024

Na terenie obwodu biełgorodzkiego znaleziono dwie rosyjskie bomby FAB250

Informacje takie przekazuje kanał ASTRA w serwisie Telegram. Bomby miały zostać znalezione w dwóch wioskach obwodu biełgorodzkiego.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Rosyjskie lotnictwo zbombardowało Rosję
10:26
29.01.2024

W środę Duma ma przyjąć ustawę o konfiskacie majątku za rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskiej armii

Ustawa może zostać wykorzystana do uderzenia w emigrantów z Rosji, którzy nadal dysponują przynoszącym im dochód majątkiem (np. nieruchomościami) na terenie Federacji Rosyjskiej.

09:51
29.01.2024

Atak drona na rafinerię w obwodzie jarosławskim

O ataku poinformował gubernator obwodu jarosławskiego, Michaił Jewrajew. Zaatakowana miała zostać rafineria w stolicy obwodu. Atak miał zostać udaremniony przez zestaw do walki radioelektronicznej. 

09:43
29.01.2024

Władimir Putin zarejestrowany jako kandydat w wyborach prezydenckich w Rosji

Rejestracji dokonała w poniedziałek rosyjska Centralna Komisja Wyborcza. Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 17 marca, Putin ubiega się w nich o piątą kadencję na stanowisku prezydenta.

09:39
29.01.2024

Węgry stracą unijne dotacje za blokowanie pomocy dla Ukrainy

Janos Boka, węgierski minister ds. europejskich, stwierdził w rozmowie z „Financial Timesem”, że jego kraj nie podda się presji.

Czytaj więcej

Bruksela uderzy w gospodarkę Węgier. Budapeszt blokuje pomoc dla Ukrainy
09:28
29.01.2024

Ukraińska armia: Rosjanie nacierają na Kupiańsk

Rzecznik ukraińskich wojsk lądowych, ppłk Wołodymyr Fitjo poinformował, że Rosjanie kontynuują ofensywę, której celem jest zajęcie Kupiańska, ale — jak zaznaczył - nie osiągają „żadnych konkretnych sukcesów taktycznych”. Nacierając na wschodzie Ukrainy Rosjanie ponoszą ciężkie straty — dodał ppłk Fitjo wyliczając, że na odcinku frontu, za który odpowiedzialne jest zgrupowanie Chortyca (wschód i północny wschód Ukrainy, obwody doniecki, ługański i charkowski), Rosjanie w styczniu stracili 10 530 zabitych i rannych. Ppłk Fitjo zwrócił jednocześnie uwagę, że Rosjanie na tym odcinku frontu coraz częściej używają czołgów i bojowych wozów piechoty.

09:00
29.01.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało ponad 18,7 mln osób

Z informacji przekazywanych przez Straż Graniczną wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 19,6 tys. osób. W tym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 21,7 tys. osób a od 24 lutego 2022 roku — ponad 16,9 mln osób.

08:38
29.01.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali sześć wsi na północy Ukrainy

Ostrzelane zostały wsie położone na pograniczu Ukrainy i Rosji w obwodach sumskim i czernihowskim — podaje ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Północ”.

07:59
29.01.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 18 miejscowości w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazał gubernator obwodu zaporoskiego, Jurij Małaszko.

07:47
29.01.2024

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy podaje, że z pięciu rosyjskich okrętów na wodach Morza Czarnego dwa są uzbrojone w pociski Kalibr. Na ich pokładach ma być łącznie osiem takich pocisków.

07:26
29.01.2024

W nocy rosyjska artyleria ostrzelała rejon nikopolski

W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał - poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

07:22
29.01.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 89 razy

W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby.

07:16
29.01.2024

Rankiem Rosjanie ostrzelali Chersoń

Informacje o ostrzale Chersonia podał Roman Mroczko, szef miejskiej administracji.

07:11
29.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 383 180 żołnierzy, 6 290 czołgów, 11 696 pojazdów opancerzonych, 9 113 zestawów artyleryjskich, 972 wyrzutnie rakiet, 660 zestawów przeciwlotniczych, 331 samolotów, 324 śmigłowce, 7 049 bezzałogowych statków powietrznych, 1 846 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 149 pojazdów (w tym cystern) i 1 443 jednostki sprzętu specjalnego.

06:50
29.01.2024

W ciągu doby na ukraińskim froncie doszło do 74 potyczek

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraiński Sztab Generalny informuje o 7 atakach rakietowych, 10 nalotach i 86 ostrzałach artyleryjskich ukraińskich pozycji i obszarów zamieszkanych w ciągu doby.

06:48
29.01.2024

W obwodzie mikołajowskim szczątki zestrzelonego drona uszkodziły budynek administracyjny i placówkę edukacyjną

Informacje takie przekazuje administracja obwodu mikołajowskiego na swoim profilu na Facebooku.

06:41
29.01.2024

W nocy nad Ukrainą zestrzelonych zostało osiem dronów-kamikadze

Informacje takie przekazuje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

06:20
29.01.2024

Spośród 10 mln uchodźców z Ukrainy dwie trzecie wyjechały za granicę, a jedna trzecia to osoby, które uciekły z okolic frontu

– Powinniśmy jasno mówić, że w Ukrainie trwa depopulacja. Nas nie będzie już 40 mln. I tym bardziej nie będzie 52 mln, jak było 1 stycznia 1992 r. Zapomnijmy o tym – mówiła na konferencji w Kijowie Ełła Libanowa, szefowa Instytutu Demografii Akademii Nauk Ukrainy. Dodała, że do osób, które uciekły z kraju na skutek wojny, należy dodać jeszcze kilka milionów zarobkowych emigrantów, jacy wyjechali za granicę jeszcze przed jej wybuchem.

Czytaj więcej

Po dwóch latach wojny Ukrainie grozi katastrofa demograficzna
06:08
29.01.2024

Maleją szanse na zatwierdzenie w Kongresie porozumienia, na mocy którego demokraci chcą zapewnić fundusze na pomoc Ukrainie

Jeżeli porozumienie nie dojdzie do skutku, to pozostawi ustawodawców walczących o pomoc dla Ukrainy bez planu działania, podczas gdy – zdaniem ekspertów – impas w Kongresie już odczuwalny jest na ukraińskim froncie.

Czytaj więcej

Donald Trump torpeduje porozumienie, bez którego nie będzie pomocy dla Ukrainy
05:58
29.01.2024

ISW: Rosja prowadzi działania informacyjne, które mogą służyć usprawiedliwieniu destabilizowania Mołdawii lub agresji przeciw niej

Aleksiej Poliszczuk, dyrektor Drugiego Departamentu ds. państw Wspólnoty Niepodległych Państw w rosyjskim MSZ w rozmowie z agencją TASS stwierdził, że Mołdawia zaczęła „zrywać więzi” z państwami WNP (organizacja zrzeszająca byłe republiki ZSRR) i z samą WNP oraz że krążą pogłoski, iż Mołdawia będzie chciała opuścić Wspólnotę Niepodległych Państw do końca 2024 roku. Na jego wypowiedzi zwraca uwagę w swojej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Czytaj więcej

Think tank: Rosja może szukać pretekstu do zaatakowania kolejnego kraju
05:27
29.01.2024

Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła dron nad obwodem briańskim

Informacje o zestrzeleniu drona przekazało Ministerstwo Obrony Rosji.

05:01
29.01.2024

Węgierski nacjonalista mówi, że jego kraj może wysunąć roszczenia wobec ukraińskiego Zakarpacia

- Jeśli wojna skończy się tym, że Ukraina straci swoją państwowość, bo to też wchodzi w grę, wówczas jako jedyna węgierska partia zajmująca stanowisko w tej sprawie, pozwolę sobie zasygnalizować, że zgłosimy roszczenia do Zakarpacia — oświadczył László Toroczkai.

Czytaj więcej

Węgierski polityk mówi, że jego kraj może brać udział w rozbiorze Ukrainy
04:32
29.01.2024

Szef szkolenia ukraińskich wojsk lądowych zapewnia, że ukraińska armia jest gotowa przeszkolić każdą liczbę zmobilizowanych żołnierzy

Gen. Wiktor Nikoliuk w rozmowie z Radiem Wolność przekonywał, że niezależnie od tego czy w ramach dalszej mobilizacji w szeregi ukraińskiej armii trafi 500 tysięcy, 200 tysięcy czy 100 tysięcy żołnierzy, armia jest gotowa na ich przeszkolenie. Gen. Nikoliuk poinformował też, że obecnie ok. 20 proc. ukraińskich żołnierzy szkoli się za granicą, a pozostali są przygotowywani do udziału w walkach w kraju. Jednocześnie ukraiński generał wyraził przekonanie, że Ukraina jest już „kilka lat przed tymi, którzy ją szkolą” jeśli chodzi o doświadczenie bojowe.

04:28
29.01.2024

Niemiecka armia opublikowała listę sprzętu wojskowego przekazanego do tej pory Ukrainie

Wśród przekazanych Ukrainie zestawów uzbrojenia jest 30 czołgów Leoparda 1A5 i 18 czołgów Leopard 2A6, 90 bojowych wozów piechoty Marder, 52 zestawy przeciwlotnicze Gepard, 14 haubic samobieżnych PzH 2000, dwa zestawy Patriot, trzy zestawy przeciwlotnicze Iris-T i pięć wyrzutni rakiet MARS II. W najbliższej przyszłości Niemcy mają przekazać Ukrainie kolejnych 105 czołgów Leopard 1A5, 30 bojowych wozów piechoty Marder i 15 zestawów przeciwlotniczych Gepard.

04:27
29.01.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 704. dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 704. dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 704. dniu wojny Rosji z Ukrainą

PAP

04:23
29.01.2024

Uczestnicy wojny na Ukrainie zachęcani przez władze Rosji do zostania nauczycielami

Rosyjskie władze zachęcają żołnierzy, którzy nie są już zdolni do służby i udziału w wojnie na Ukrainie, ze względu na stan ich zdrowia, by przekwalifikowali się na nauczycieli — podaje ukraińskie Centrum Narodowego Oporu, portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy. „W kilku obwodach Federacji Rosyjskiej pedagogiczne placówki szkolnictwa wyższego wdrożyły programy przekwalifikowania zawodowego dla obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy uczestniczyli w wojnie na Ukrainie. (...) Nie jest ważne, jakie wykształcenie mają przyszli 'nauczyciele'. Po ukończeniu kursu otrzymują oni prawo do podjęcia pracy jako szkolny nauczyciel” - czytamy na ukraińskim portalu.

04:17
29.01.2024

Samochód uderzył w budkę wartownika przed ambasadą Rosji w Seulu

Jak podaje agencja Yonhap w niedzielę, ok. 22:10 czasu lokalnego, samochód typu SUV uderzył w budkę wartownika przed ambasadą Rosji w centrum Seulu. W wyniku incydentu ciężko ranny został policjant. Kierowca SUV-a nie znajdował się pod wpływem substancji odurzających. Policja wyjaśnia przyczyny incydentu.

04:16
29.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 704