Reklama
Rozwiń

Eurodeputowana z Łotwy popierała aneksję Krymu przez Rosję. Okazało się, że od lat współpracowała z FSB

Łotewska europosłanka Tatjana Ždanoka z partii Rosyjski Związek Łotwy co najmniej od 2005 roku składa raporty ze swojej działalności pracownikom Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Wykorzystywała także swój status posła do Parlamentu Europejskiego, aby pomóc funkcjonariuszom FSB przedostać się na terytorium UE - wynika ze śledztwa przeprowadzonego wspólnie przez rosyjskie centrum mediów śledczych The Insider, estoński portal Delfi, łotewską organizację Re:Baltica i szwedzką gazetę „Expressen”.

Aktualizacja: 29.01.2024 13:11 Publikacja: 29.01.2024 12:39

74-letni obecnie Tatjana Ždanoka była deputowaną do Parlamentu Europejskiego z Łotwy w latach 2004–2

74-letni obecnie Tatjana Ždanoka była deputowaną do Parlamentu Europejskiego z Łotwy w latach 2004–2018 i jest ponownie od 2019 roku.

Foto: European Union 2022 - Source : EP/ Fred MARVAUX

qm

Ždanoka już w 2005 roku miała korespondować z oficerem prowadzącym z Petersburga. W 2013 jej opiekunem miał zostać Serhij Biełiukow, inny funkcjonariusz FSB z Petersburga, do którego pisała na skrzynkę, założoną w popularnym rosyjskim serwisie mail.ru. Nazwisko oficera zostało ustalone dzięki międzynarodowemu śledztwu — odkryto, że używał tego samego hasła w różnych serwisach. Łotewska polityk spotykała się również osobiście z funkcjonariuszami wywiadu FSB w Moskwie i Brukseli. Prosiła ich o pieniądze na działalność polityczną i wydarzenia upamiętniające Armię Radziecką.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Polityka
Elon Musk zakłada nową partię. Jest komentarz Donalda Trumpa
Polityka
Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego Izraela. Ultraortodoksyjni studenci - do wojska
Polityka
Elon Musk ogłasza powstanie nowej partii politycznej w USA. „Odda wam wolność”
Polityka
Lider opozycji w Baku: Zerwiemy z Rosją, ale najpierw reformy demokratyczne
Polityka
Pekin nie dopuści do przegranej Rosji w wojnie z Ukrainą. Szef MSZ Chin wyjaśnił, dlaczego