Eurodeputowana z Łotwy popierała aneksję Krymu przez Rosję. Okazało się, że od lat współpracowała z FSB

Łotewska europosłanka Tatjana Ždanoka z partii Rosyjski Związek Łotwy co najmniej od 2005 roku składa raporty ze swojej działalności pracownikom Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Wykorzystywała także swój status posła do Parlamentu Europejskiego, aby pomóc funkcjonariuszom FSB przedostać się na terytorium UE - wynika ze śledztwa przeprowadzonego wspólnie przez rosyjskie centrum mediów śledczych The Insider, estoński portal Delfi, łotewską organizację Re:Baltica i szwedzką gazetę „Expressen”.

Aktualizacja: 29.01.2024 13:11 Publikacja: 29.01.2024 12:39

74-letni obecnie Tatjana Ždanoka była deputowaną do Parlamentu Europejskiego z Łotwy w latach 2004–2

74-letni obecnie Tatjana Ždanoka była deputowaną do Parlamentu Europejskiego z Łotwy w latach 2004–2018 i jest ponownie od 2019 roku.

Foto: European Union 2022 - Source : EP/ Fred MARVAUX

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 705

Ždanoka już w 2005 roku miała korespondować z oficerem prowadzącym z Petersburga. W 2013 jej opiekunem miał zostać Serhij Biełiukow, inny funkcjonariusz FSB z Petersburga, do którego pisała na skrzynkę, założoną w popularnym rosyjskim serwisie mail.ru. Nazwisko oficera zostało ustalone dzięki międzynarodowemu śledztwu — odkryto, że używał tego samego hasła w różnych serwisach. Łotewska polityk spotykała się również osobiście z funkcjonariuszami wywiadu FSB w Moskwie i Brukseli. Prosiła ich o pieniądze na działalność polityczną i wydarzenia upamiętniające Armię Radziecką.

W komentarzu dla Re:Baltica Ždanoka nie zaprzeczyła autentyczności maili, do których dziennikarze uzyskali dostęp, ale odmówiła komentarza na temat ich treści. Zaprzeczyła także współpracy z FSB, twierdząc, że po prostu rozmawiała z przyjacielem, którego poznała w młodości, w latach 70. na wakacjach na Kaukazie.

Posłanka do PE z Łotwy współpracowała z FSB. Kim jest Tatjana Ždanoka

Łotewski kontrwywiad (VDD) w komentarzu do ustaleń śledztwa zwrócił uwagę, że tamtejsze prawo przewiduje karę za pomoc obcemu państwu lub zagranicznej organizacji w działaniach przeciwko Łotwie dopiero od 2016 roku i zapis ten nie działa wstecz. Dlatego części ustaleń dziennikarzy nie można zakwalifikować jako podstawy do śledztwa. - Jednak jeden z e-maili został wysłany po 2017 roku. Na pewno to ocenimy – powiedział Normunds Mežviets, szef Państwowej Służby Bezpieczeństwa.

74-letni Ždanoka była deputowaną do Parlamentu Europejskiego z Łotwy w latach 2004–2018. Wtedy zrezygnowała z mandatu, ale w 2019 roku ponownie, z powodzeniem startowała w wyborach do PE. Ze względu na obowiązujące na Łotwie przepisy w czerwcu nie będzie mogła już ubiegać się o mandat i wtedy wygaśnie jej immunitet parlamentarny.

W marcu 2022 roku Ždanoka była jedną z trzynastu deputowanych, którzy głosowali przeciwko rezolucji PE potępiającej inwazję Rosji na Ukrainę. Już wcześniej była znana ze swojego prorosyjskiego stanowiska w wielu sprawach. Np. popierała publicznie zajęcie Krymu przez Rosję i jej interwencję mającą na celu wsparcie dyktatury w Syrii.

Alice Bah Kuhnke, posłanka do Parlamentu Europejskiego ze szwedzkiej Partii Zielonych oraz była szwedzka minister kultury, powiedziała The Insider, że wiadomość o pracy Ždanoki dla rosyjskiego wywiadu jest „straszna, ale nie zaskakująca”. - Byłam ministrem w szwedzkim rządzie i wiem, jak działają agenci Rosji i Putina, i że wszędzie mają siatki szpiegowskie — stwierdziła.

Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Zastępczyni sekretarza stanu USA o Korei Północnej. Kima już się nie da zatrzymać