Majątek Wołodymyra Zełenskiego. Ujawnił, chociaż nie musiał

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski ujawnił swoje zarobki od początku wybuchu wojny w 2022 roku. Podczas rosyjskiej inwazji z pewnością się nie wzbogacił.

Publikacja: 29.01.2024 14:28

Wołodymyr Zełenski ujawnił swój majątek

Wołodymyr Zełenski ujawnił swój majątek

Foto: Bloomberg

Prezydent Ukrainy, przed rosyjską inwazją, był bardzo zamożny. Ale był milionerem, a nie miliarderem, jak informowały niektóre ukraińskie i rosyjskie media. Teraz postanowił ujawnić swoje przychody od czasu wybuchu wojny z Rosją. Nie musiał tego robić, ale ma to być kolejny dowód, że dąży do transparentności.

W 2021 roku, czyli tuż przed rosyjską inwazją, rodzina Zełenskich zadeklarowała przychody w wysokości 10,8 mln hrywien (wówczas 285 tys. dolarów). Już wtedy było to o 12 mln hrywien mniej, niż w 2020 roku. I to pomimo sprzedaży rządowych obligacji wartych 142 tys. dol.

Czytaj więcej

Rosjanie sprzedają zagrabione majątki na Krymie. Apartament Zełenskiego też

W kolejnych latach prezydent biedniał dalej. W roku 2022, czyli w pierwszym roku rosyjskiej inwazji, jego przychody zmniejszyły się do 3,7 mln hrywien, głównie z powodu spadających wpływów z wynajmu nieruchomości, na które podczas działań wojennych jest coraz mniejszy popyt.

Jak podaje Bloomberg, rodzinie Zełenskich zdecydowanie nie opłaciło się wejście do polityki.

Wołodymyr Zełenski nie ma jachtów i odrzutowców

Zanim Zełenski objął najwyższe stanowisko w państwie, był przez media wyceniany nawet na 1,4 mld dol. Sugerowano wtedy, że nie miał szans zarobić aż tyle jako komik, więc z pewnością jest to efekt powiązań korupcyjnych. Nigdy mu niczego nie ujawniono, chociaż majątek najmłodszego prezydenta w historii Ukrainy był prześwietlany w kraju i zagranicą.

Mimo to Lee Stranahan, Amerykanin występujący w Radiu Sputnik, w swoim cyklu audycji „Ujawniamy wszystko o Ukrainie” jedną z nich poświęcił ukraińskiemu prezydentowi i zatytułował ją „Dlaczego Zełenski jest miliarderem”. Radio Sputnik to rosyjska rozgłośnia rządowa nadająca programy dla zagranicy.

Według „Forbesa” Zełenski wcale nie ma pakietu akcji topowych światowych firm wartego 60 mln dol. Tymczasem Radio Sputnik informowało o portfelu inwestycyjnym, w którym miały być papiery koncernu naftowego Saudi Aramco, Tesli czy Mety. Zełenski nie posiada również ani floty pięciu luksusowych jachtów pełnomorskich, ani trzech prywatnych odrzutowców.

Czytaj więcej

Ekstra zyski prezydenta Ukrainy

Według „Forbesa” prezydent Ukrainy miliarderem nie był i nie będzie. W 2022 roku, czyli pierwszym roku rosyjskiej inwazji, w tym Ukrainie było siedmiu miliarderów i nie było wśród nich obecnego prezydenta. Nie zmieścił się tam nawet poprzednik Zełenskiego, czekoladowy magnat, biznesmen Petro Poroszenko. Po raz ostatni figurował tam w 2021 roku.

A z czego składa się majątek Wołodymyra Zełenskiego?

Zełenski ma mieszkania, sklep i miejsca parkingowe

Największy wkład to 25 proc. udziałów w Kvartal 95, firmie wyspecjalizowanej w produkcji programów satyrycznych. Tyle, że te udziały Zełenski przeniósł na swoich partnerów w tym przedsięwzięciu w chwili, gdy został wybrany na prezydenta Ukrainy. Odzyska je, kiedy opuści ten urząd.

Nadal posiada apartament w jednym z najdroższych domów w Kijowie oraz dwa mniejsze mieszkania, których jest współwłaścicielem. Wszystkie trzy nieruchomości łącznie są wycenione przez „Forbesa” na 4 mln dol. Oprócz tego jest jeszcze właścicielem jednego lokalu sklepowego oraz pięciu miejsc parkingowych.

Według szacunków „Forbesa” Zełenski i jego żona, Olena mają wspólny rachunek bankowy, na którym zdeponowanych jest ok. 2 mln dol. w gotówce i obligacjach rządowych. Zadeklarowali również niewielką ilość biżuterii i dwa samochody — warte nie więcej, niż 1 mln dol. Łącznie majątek nie przekracza 11 mln dolarów.

Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją