Naczelny dowódca Ukrainy podał się do dymisji? Ministerstwo Obrony zaprzecza

29 stycznia poinformowano, że Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska. Ministerstwo Obrony opublikowało komunikat o treści: „To nieprawda”

Publikacja: 29.01.2024 19:03

Naczelny dowódca Ukrainy podał się do dymisji? Ministerstwo Obrony zaprzecza

Foto: mil.gov.ua

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 705

29 stycznia poinformowano, że Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska. 

Służba prasowa Ministerstwa Obrony opublikowała reakcję na rozprzestrzeniającą się w mediach informację o dymisji Załużnego. „Drodzy dziennikarze, od razu każdemu odpowiadamy: nie, to nieprawda” – czytamy w komunikacie.

Pogłoski o dymisji Załużnego

Poseł Rady Najwyższej Ołeksij Gonczarenko przekazał, że zapowiedziano rezygnację Załużnego, ale nie ma jeszcze dekretu.

„Ogłoszono, że Załużny podał się do dymisji, ale nie ma jeszcze dekretu. Zaproponowano mu stanowisko ambasadora w jednym z krajów europejskich. Odmówił” – napisał w Telegramie.

Portal Censor.NET, powołując się na własne źródła, poinformował, że dekret o rezygnacji nie został jeszcze upubliczniony. Zaznacza się, że obecnie trwają konsultacje z partnerami zagranicznymi.

Ponadto, według źródeł publikacji, głównym kandydatem na stanowisko Naczelnego Wodza jest szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow.

„Ukraińska Prawda”, powołując się na źródła w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, Służbie Bezpieczeństwa i Ministerstwie Obrony Narodowej, również podała, że ​​nie ma jeszcze dekretu o rezygnacji, ale Kancelaria Prezydenta rozważa usunięcie Załużnego ze stanowiska.

Źródło portalu również poinformowało, że Załużnemu zaproponowano stanowisko ambasadora w jednym z państw Europy, ale generał odmówił.

Z kolei rzecznik Zełenskiego, Siergiej Nikiforow, komentując dla informacje o rezygnacji Wałerija Załużnego, powiedział: „Nie ma takiego tematu”.

Sam prezydent w swoim cowieczornym wystąpieniu nie wspomniał o rezygnacji lub zdymisjonowaniu generała.

Konflikt Zełenskiego z Załużnym

Konflikt  między prezydentem Ukrainy o głównym dowódcą armii tlił się od lata 2022, a zaostrzył po fiasku ukraińskiej kontrofensywy. Stał się konfliktem otwartym po wywiadzie, którego gen. Załużny udzielił brytyjskiemu dziennikowi „The Economist”. Mówił w nim m.in., że konflikt ukraińsko-rosyjski wszedł w fazę pozycyjną, a taka wojna jest korzystna dla Rosji, bo daje jej czas i możliwości na odzyskanie sił.

Czytaj więcej

Generał Załużny: Wojna wchodzi w nowy etap. Ryzykowny dla Ukrainy

Stanowisko generała dobitnie skomentował prezydent Zełenski.

- Jeżeli wojskowy postanowił zajmować się polityką, to jego prawo, ale wtedy powinien iść do polityki, i wtedy nie może zajmować się wojną – powiedział kilka tygodni później w rozmowie z "The Sun".

Czytaj więcej

Konflikt Zełenskiego z Załużnym? Zmęczenie wojną rodzi kłótnię wewnątrz Ukrainy
Polityka
Rosja: Zmiana na czele Sądu Najwyższego, pierwsza od 1991 r. Szefową koleżanka Putina
Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina