04:45
23.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 730
00:00
23.02.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana w piątek

23:50
22.02.2024

Obrona powietrzna i amunicja artyleryjska w pierwszym pakiecie wsparcia USA

Gdy tylko Kongres zatwierdzi projekt ustawy o finansowaniu dalszego wsparcia dla Ukrainy, pierwszy pakiet pomocy wojskowej będzie obejmował broń najbardziej odpowiednią dla potrzeb Sił Zbrojnych – zapewnia Ministerstwo Obrony USA. „Jeśli chodzi o broń, o której myślimy, to wiemy, że obrona powietrzna i amunicja artyleryjska są w dalszym ciągu głównymi priorytetami Ukrainy” – poinformowała zastępca rzecznika Pentagonu Sabrina Singh.

23:07
22.02.2024

Joe Biden spotkał się z rodziną Aleksieja Nawalnego. „Putin za to drogo zapłaci”

„Człowiekiem o niesamowitej odwadze” nazwał prezydent USA Aleksieja Nawalnego, przywódcę rosyjskiej opozycji, który zginął w zeszłym tygodniu w obozie jenieckim. Joe Biden spotkał się w czwartek z jego żoną i córką.

Czytaj więcej

Joe Biden spotkał się z rodziną Aleksieja Nawalnego. „Putin za to drogo zapłaci”
22:48
22.02.2024

„Padnie łączność wojskowa i telefoniczna”. USA przeciw broni antysatelitarnej

Stany Zjednoczone ostrzegają Rosję przed wystrzeleniem nowej nuklearnej broni kosmicznej. Podkreślają, że takie działania mogą zagrozić interesom ich bezpieczeństwa narodowego.

Czytaj więcej

„Padnie łączność wojskowa i telefoniczna”. USA przeciw broni antysatelitarnej
22:21
22.02.2024

Spotkanie w sprawie humanitarnego rozminowywania na Ukrainie

Stałe Przedstawicielstwo Włoch przy ONZ wraz z delegacją ukraińską i wieloma innymi misjami dyplomatycznymi zorganizowało w siedzibie ONZ spotkanie poświęcone problematyce humanitarnego rozminowywania na Ukrainie. Pierwsza wicepremier Ukrainy Julia Swyridenko przypomniała, że ​​około 30 proc. terytorium Ukrainy jest skażone minami i niewybuchami. „W zeszłym roku zbadaliśmy około 18 000 metrów kwadratowych ukraińskiej ziemi. Za wolne od min i zanieczyszczeń uznaliśmy dopiero ponad 10% całkowitego terytorium, które należy zbadać” – powiedziała.

21:55
22.02.2024

Prezydent Francji przyjmie europejskich przywódców na spotkaniu w sprawie Ukrainy

„Robocze spotkanie, które odbędzie się po dwóch latach od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę będzie okazją do poszukiwania sposobów zacieśnienia współpracy między partnerami w zakresie wsparcia Ukrainy” – oznajmił Pałac Elizejski. Francuscy urzędnicy mówią, że Emmanuel Macron chce wysłać do Moskwy sygnał, że w Europie nie ma „zmęczenia Ukrainą”, pomimo obaw o dalsze wsparcie USA.

21:23
22.02.2024

Pieskow nazwał wypowiedzi Bidena na temat Putina hańbą dla Stanów Zjednoczonych

„Obraźliwe wypowiedzi prezydenta USA Joe Bidena pod adresem Władimira Putina są absolutnie prostackie i stanowią hańbę dla kraju, na którego czele stoi Biden” – skomentował sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. "Jako sekretarz prasowy prezydenta Rosji mogę powiedzieć, że jest mało prawdopodobne, aby takie prostackie wypowiedzi z ust amerykańskiej głowy stanu w jakikolwiek sposób uraziły głowę innego państwa, zwłaszcza prezydenta Putina. Ale to ogromny wstyd dla kraju, mam na myśli Stany Zjednoczone Ameryki” – powiedział Pieskow w wywiadzie dla dziennikarza Pawła Zarubina, który opublikował na swoim kanale Telegram.

20:48
22.02.2024

Rosja wysłała notę ​​protestacyjną do Departamentu Stanu USA

Ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow poinformował, że do Departamentu Stanu USA wpłynęła notatka protestacyjna w związku z oświadczeniami amerykańskiego kierownictwa wobec Prezydenta Federacji Rosyjskiej. „Gdy tylko Departament Stanu rozpoczął dziś rano pracę, wysłaliśmy zdecydowaną notę ​​protestacyjną dotyczącą oburzającego charakteru i niedopuszczalności obelg amerykańskich przywódców pod adresem prezydenta Rosji” – poinformował Antonow.

20:10
22.02.2024

Siły Obronne Ukrainy odparły 66 ataków wroga na sześciu frontach

Według Sztabu Generalnego w ciągu dnia na froncie doszło ogółem do 84 starć bojowych. Sytuacja operacyjna na wschodzie i południu kraju pozostaje trudna. Ukraińskie lotnictwo uderzyło w sześć obszarów, w których skoncentrowany był personel rosyjskiego najeźdźcy, oraz w trzy systemy rakiet przeciwlotniczych.

19:49
22.02.2024

Bundestag zarekomendował wyposażenie Ukrainy w rakiety dalekiego zasięgu Taurus

Bundestag za głosował za zaleceniem wyposażenia Ukrainy w rakiety dalekiego zasięgu Taurus w celu „punktowych uderzeń na tyły rosyjskiego agresora” – powiedział wiceprzewodniczący parlamentarnej komisji bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu Jehor Czerniew.

19:02
22.02.2024

Czy Raiffeisen prał rosyjskie pieniądze? Śledztwo jest w toku

Austriacki sponsor rosyjskiej wojny - Raiffeisen Bank International (RBI) jest podejrzany o pranie rosyjskich pieniędzy. Dochodzenie prowadzi austriacki nadzór finansowy.

Czytaj więcej

Czy Raiffeisen prał rosyjskie pieniądze? Śledztwo jest w toku
18:44
22.02.2024

Ławrow: „Zachód nie powinien wtrącać się w sprawy Rosji”

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że przedstawiciele krajów zachodnich nie mają prawa ingerować w wewnętrzne sprawy Rosji w związku ze śmiercią Aleksieja Nawalnego. "Ci ludzie nie mają prawa wtrącać się w nasze wewnętrzne sprawy. Co więcej, sami mają takie same belki w oczach w związku z Julianem Assange'em czy Gonzalo Lirą, który zmarł w wyniku tortur w ukraińskim więzieniu. I ani Amerykanie, ani żadna inna osobistość Zachodu, których nie mają nawet w żaden sposób tego nie skomentował” – powiedział Ławrow na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G20 w Rio de Janeiro.

18:22
22.02.2024

Rosjanie ostrzelali Biełozersk w obwodzie chersońskim

Wojska rosyjskie ostrzelały jedną z osad gminy Biełozersk w obwodzie chersońskim – poinformowała Państwowa Służba Nadzwyczajna Ukrainy. „Wieczorem wojska wroga ostrzelały jedno z osiedli gminy Białozersk. Zapalił się budynek gospodarczy i samochód” – czytamy w raporcie.

17:36
22.02.2024

Siły obronne otrzymały transportery opancerzone do ewakuacji rannych

Na potrzeby Sił Obronnych Ukrainy przybyły nowe transportery opancerzone M113 wyposażone w sprzęt do ewakuacji rannych z pola walki. Ogłosił to minister obrony Rustem Umierow. „Dziesiątki opancerzonych pojazdów ewakuacyjnych przybyło już na Ukrainę. W najbliższej przyszłości spodziewanych jest kilkaset kolejnych” – poinformował.

17:09
22.02.2024

Przywódcy G7 planują ogłosić nowe sankcje wobec Rosji w rocznicę inwazji

Przywódcy G7, którzy spotkają się w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na pełną skalę będą starali się zapewnić Ukrainę, że ich wsparcie nie osłabnie – informuje Bloomberg. G7 planuje wezwać Rosję do „całkowitego i bezwarunkowego wycofania swoich wojsk” z Ukrainy oraz ogłoszenia nieuznania wyników wyborów przeprowadzonych przez Federację Rosyjską na terytoriach okupowanych.

16:44
22.02.2024

Ukraina i inne państwa kontrolują łańcuch dostaw do Rosji

Ukraina wraz ze swoimi partnerami szuka możliwości kontrolowania łańcuchów dostaw technologii do Rosji i blokowania obchodzenia sankcji. Poinformował o tym ambasador Ukrainy w Holandii Oleksandr Karasiewicz w komentarzu dla agencji Ukrinform. „Federacja Rosyjska jest uzależniona od zachodnich technologii, przede wszystkim w produkcji stosunkowo nowoczesnej broni, jaką posiada. Widzimy to. Dostrzegają to nasi koledzy, którzy analizują pozostałości ich broni, rakiet manewrujących i dronów znalezione na Ukrainie” – powiedział ambasador.

16:06
22.02.2024

Funkcjonariusze dowiedzą się, jak postępować z ludnością cywilną

W Polsce rozpoczęło się szkolenie wojskowe funkcjonariuszy Gwardii Narodowej i Sił Zbrojnych na kierunku współpracy cywilno-wojskowej (CMC). Poinformowała o tym służba prasowa NSU. „W szkoleniu bierze udział dziewięciu funkcjonariuszy Gwardii Narodowej, którzy zajmują się problematyką współdziałania z sektorem cywilnym. Instruktorami kursu są instruktorzy wojskowi oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Belgii i Polska” – stwierdziła NSU.

15:55
22.02.2024

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 200 pocisków ziemia-powietrza Brimstone przeznaczonych do niszczenia celów pancernych

Brytyjczycy przeszkolą też w pierwszej połowie 2024 roku kolejnych 10 tys. ukraińskich żołnierzy — zapowiedział minister obrony Wielkiej Brytanii, Grant Shapps.

15:32
22.02.2024

Wielka Brytania rozszerzyła sankcje wobec Rosji i Białorusi

Sankcje wymierzone są w tych, którzy dostarczają Rosji broń, a także „kluczowe źródła dochodów Rosji” – oznajmiło brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie. Wprowadzane są także działania mające na celu zwalczanie obchodzenia ograniczeń.

Czytaj więcej

Te sankcje naprawdę Rosję zabolą. Londyn uderza w bogaczy, LNG i dostawy broni
15:21
22.02.2024

Dania przekaże Ukrainie pierwsze myśliwce F-16 latem

Informację taką przekazuje Ministerstwo Obrony Danii. Dania, wraz z Holandią są liderami „koalicji samolotowej” na rzecz Ukrainy.

14:52
22.02.2024

Rosjanie opracowali „kompleks biostymulacji” dla żołnierzy. Nie muszą spać?

„Urządzenie pozwala w 20-minutowej sesji osiągnąć głęboki relaks ciała, porównywalny do 4-6 godzin snu” – czytamy w komunikacie, opublikowanym przez Państwową Korporację Promocji Rozwoju, Produkcji i Eksportu Produktów Zaawansowanych Technologii „Rostec”.

Czytaj więcej

Rosjanie nie śpią na froncie? Mają urządzenie, które rzekomo regeneruje ich w 20 minut
14:49
22.02.2024

Dania podpisała 10-letnią dwustronną umowę ws. bezpieczeństwa z Ukrainą

Dania to kolejny, po Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii kraj Europy, który podpisał z Ukrainą taką umowę. Wkrótce analogiczne porozumienie z Kijowem ma podpisać Rzym. Dania jest obecnie czwartym największym dostawcą pomocy wojskowej dla Ukrainy. Niedawno Kopenhaga poinformowała o przekazaniu Ukrainie 15 pakietu pomocy wojskowej. Dania jest jednym z państw, które mają przekazać Ukrainie myśliwce F-16.

14:36
22.02.2024

Putin zakończył lot bombowcem strategicznym Tu-160M

Lot trwał ok. 30 minut. Przygotowania do lotu trwały kolejnych 45 minut.

14:16
22.02.2024

10 lat temu Rada Najwyższa odsunęła od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza

Zdjęcie z urzędu Janukowycza poprzedziły proeuropejskie demonstracje na kijowskim Majdanie, brutalnie tłumione przez ówczesne władze Ukrainy.

Wiktor Janukowycz - kalendarium

Wiktor Janukowycz - kalendarium

PAP

14:14
22.02.2024

Rosyjski dron zaatakował Berysław w obwodzie chersońskim

W ataku ranny został 49-letni mężczyzna.

13:30
22.02.2024

Władimir Putin poleci w czwartek na pokładzie zmodernizowanego naddźwiękowego bombowca strategicznego Tu-160M

Informację taką przekazał Kreml. Tu-160M to radziecki bombowiec, który — w przypadku wojny atomowej — miał dokonywać ataków z użyciem broni atomowej na duże odległości. Bombowiec ten może przenosić 12 pocisków manewrujących i 12 pocisków z głowicami nuklearnymi krótkiego zasięgu. Bez tankowania może pokonać w powietrzu 12 tys. km.

Czytaj więcej

Władimir Putin poleciał bombowcem do przeprowadzania ataków atomowych
13:22
22.02.2024

Bundestag apeluje nad przekazaniem Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu Taurus

O przekazanie Ukrainie pocisków tego typu zaapelował mer Kijowa, Witalij Kliczko.

Pocisk dalekigo zasięgu Taurus

Pocisk dalekigo zasięgu Taurus

PAP

13:19
22.02.2024

Mychajło Podolak tłumaczy dlaczego Wołodymyr Zełenski zaapelował do Donalda Tuska o spotkanie na granicy

Na własne oczy zobaczą sytuację na miejscu. Nie mamy nic przeciwko protestom rolników, ale priorytetem dla nas jest transport ładunków wojskowych i humanitarnych. Bo mamy obecnie bardzo intensywną wojnę - mówi doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy w rozmowie z Rusłanem Szoszynem. 

Czytaj więcej

Doradca Zełenskiego o proteście polskich rolników: Nie trzeba blokować granicy
12:53
22.02.2024

Rosyjski samolot znów zbombardował terytorium Rosji

Niezależny kanał Astra, powołując się na swoje źródła, podał, że rosyjski samolot zrzucił bombę FAB-250 na terytorium obwodu biełgorodzkiego. Bomba została znaleziona we wsi Soloti 18 lutego, a na polecenie władz ewakuowano 150 lokalnych mieszkańców. Stacja Biełsat podaje, że gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował tylko, że w Soloti znaleziono „obiekt wybuchowy”, który następnie „zlikwidowano”. Gładkow nie uściślił, o jaki konkretnie obiekt chodzi

12:23
22.02.2024

Miedwiediew mówił o czołgu Armata. Wskazał mankamenty

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew mówiąc o możliwościach wyposażenia wojska w czołgi Armata stwierdził, że demonstracja na paradach a użycie sprzętu w warunkach wojennych to „dwie różne rzeczy”. - Czołg Armata to czołg nowy, nie został jeszcze do końca przetestowany. To nie jest najtańszy czołg - przyznał w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti.

12:07
22.02.2024

Rosjanie twierdzą, że zajęli wieś Pobieda w obwodzie donieckim

Wieś miały zająć jednostki zgrupowania wojsk „Południe”. Jednostki rosyjskie — jak podaje resort obrony Rosji — miały też poprawić swoją sytuację w rejonie Nowomychajłowki i Krasnohoriwki.

12:01
22.02.2024

Miedwiediew: Rosja zwiększyła produkcję broni nawet o 1500 proc.

Produkcja broni, w tym rakiet i pocisków, w Rosji wzrosła od 2 do 15 razy, w zależności od rodzaju, co pozwala na jej aktywne wykorzystanie w działaniach bojowych i osiąganie wyników – powiedział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti.

11:58
22.02.2024

Rosjanie wycofali się ze starej umowy z Wielką Brytanią

Brytyjscy rybacy nie będą już mogli łowić ryb na Morzu Barentsa.

Czytaj więcej

Kreml zerwał umowę Nikity Chruszczowa. Ulubione danie Anglików zagrożone
11:54
22.02.2024

Rząd Donalda Tuska uzna przejścia graniczne na granicy z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną

Zapowiedział to na konferencji prasowej polski premier.

Czytaj więcej

Donald Tusk o protestach rolników: Przejścia graniczne z Ukrainą uznamy za infrastrukturę krytyczną
11:33
22.02.2024

Ukraińcy alarmują, że do wschodniej granicy Ukrainy zbliżają się rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22M3

Samoloty wystartowały z lotniska wojskowego „Engels”. Możliwy jest atak z użyciem rakiet Ch-22 na Ukrainę.

11:22
22.02.2024

Prezydent Ukrainy skierował do parlamentu projekt ustawy o demobilizacji poborowych

Projekt przewiduje wprowadzenie poprawek do Ustawy o obowiązku służby wojskowej umożliwiających uregulowanie zwalniania ze służby żołnierzy, którzy służyli przez określony czas jako żołnierze rezerwy w czasie stanu wojennego. Ustawa ma umożliwić odesłanie poborowych, po odsłużeniu odpowiednio długiego okresu, do rezerwy.

11:06
22.02.2024

Włochy podpiszą umowę ws. bezpieczeństwa z Ukrainą

- Nigdy wcześniej nie było tak ważne podkreślanie, że zapewnimy zaatakowanemu Dawidowi środki do obrony przed rosyjskim Goliatem — mówił Antonio Tajani, szef MSZ Włoch.

Czytaj więcej

Kolejny kraj podpisze umowę ws. bezpieczeństwa z Ukrainą
10:40
22.02.2024

Dotychczas Czechy przekazały Ukrainie 62 czołgi

Premier Czech, Petr Fiala, poinformował, że od początku wojny Czechy przekazały Ukrainie 62 czołgi, 131 bojowych wozów piechoty, 6 śmigłowców, 16 zestawów przeciwlotniczych.

10:36
22.02.2024

Za przekazanie 51 dolarów ukraińskiej organizacji charytatywnej Amerykanka z obywatelstwem Rosji jest oskarżona w Rosji o zdradę

33-letnia Ksenia Karelina siedzi obecnie w rosyjskim areszcie.

Czytaj więcej

Rosjanka z USA była "dumna z Rosji". Teraz jest w rosyjskim areszcie za 51 dol.
10:09
22.02.2024

Rosjanie ostrzelali wieś w rejonie berysławskim

W wyniku ostrzału zginął 59-letni mężczyzna — podaje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

10:05
22.02.2024

Miedwiediew ubolewa nad „nienawiścią do wszystkiego, co sowieckie”

W obszernej rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti Dmitrij Miedwiediew wspomniał wycieczkę do Tallina, którą odbył jako nastolatek. - Wiadomo, że Tallin też miał swoje nastroje, ale przyjęli nas jak uczniów, jak pamiętam, kładli nas spać na matach w sali gimnastycznej. I nagle tam prawie się pokłóciliśmy - opowiadał, precyzując, że w sporze uczestniczyli uczniowie z Lwowa. - Rozmawialiśmy, rozmawialiśmy, ale, co zauważyłem (...) była nieskrywana nienawiść do wszystkiego, co sowieckie i częściowo rosyjskie. Dla mnie, jako osoby wychowanej w tradycjach międzynarodowych, nawet nie wiedzieliśmy, kto jest jakiej narodowości w klasie - to było bardzo zaskakujące - ubolewał.  Miedwiediew stwierdził, że na początku „nie przywiązywał do tego takiej wagi”, a potem - jak mówił - zdał sobie sprawę, że były to „dzieci z rodzin banderowców”, które „z mlekiem matki wchłaniały nienawiść do wszystkiego, co rosyjskie”.

10:01
22.02.2024

2450 ciężarówek czeka w kolejkach na wjazd na Ukrainę

Polscy rolnicy w dalszym ciągu blokują granicę ukraińsko-polską - rano w kolejce do przekroczenia granicy czekało 2450 ciężarówek - ubolewał w ukraińskiej telewizji rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko. - Większość z nich znajduje się przed punktami kontrolnymi Korczowa-Krakowiec, Hrebenne-Rawa Ruska i Medyka-Szeginie.

Rzecznik poinformował, że jeśli chodzi o pozostałe kategorie pojazdów, ruch nie jest blokowany. W szczególności dotyczy to aut osobowych i autobusów. Kierowców ciężarówek zachęcał do przejazdów na teren do UE przez inne kraje. Według niego kolejki zaczęły rosnąć przed przejściami granicznymi ze Słowacją i Węgrami. Nie ma tam jednak blokad.

09:55
22.02.2024

Ukraińcy: Rosjanie będą chcieli zająć Syńkiwkę

W ciągu doby jednostki zgrupowania sił zbrojnych Ukrainy „Chortyca” „wyeliminowali 398 okupantów i zniszczyli 138 sztuk sprzętu” - informuje Ilia Jewłasz, rzecznik zgrupowania. W ciągu doby na odcinku frontu, za które odpowiedzialne jest zgrupowanie, doszło do 11 potyczek. Według Jewłasza Rosjanie nacierają na Syńkiwkę i będą próbować ją zająć.

09:53
22.02.2024

Cudzoziemcy będą mogli służyć w Gwardii Narodowej. Zełenski podpisał dekret

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zatwierdzający przepisy dotyczące służby w Gwardii Narodowej Ukrainy cudzoziemców i bezpaństwowców. Zgodnie z zapisami dekretu, cudzoziemcy, którzy legalnie przebywają na terytorium Ukrainy, nie mają wcześniejszych wyroków skazujących i spełniają wymagania do służby wojskowej określone w odpowiedniej ustawie, mogą zostać przyjęci dobrowolnie (na podstawie kontraktu) do służby wojskowej w Gwardii Narodowej. Cudzoziemcy chętni do takiej służby muszą przejść badania lekarskie, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Cudzoziemki z kolei mogą zostać przyjęte do służby wojskowej na podstawie kontraktu, jeżeli są wolne stanowiska wojskowe, które mogą obsadzić kobiety.

09:49
22.02.2024

Dziś rocznica odsunięcia przez parlament od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza

Demonstracje przeciwko prezydentowi Janukowyczowi wybuchły w Kijowie w listopadzie 2013 roku w reakcji na odmowę podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. W ciągu kilku dni najkrwawszych starć z ukraińską milicją i oddziałami specjalnymi zginęło ponad 100 protestujących. 22 lutego 2014 r. parlament odsunął od władzy prezydenta.

Rocznica wydarzeń na Majdanie w Kijowie

Rocznica wydarzeń na Majdanie w Kijowie

PAP

09:48
22.02.2024

Kiedy kontrofensywa Ukrainy? Generał wskazał termin

Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, tłumaczył w rozmowie z „The Wall Streey Journal”, że po wycofaniu sił ukraińskich z Awdijiwki sytuacja na froncie pozostaje trudna, ale zapewniał, że najeźdźcy też mają problemy.

Czytaj więcej

Kyryło Budanow zapowiada kontrofensywę Ukrainy. Na 2025 rok i pod pewnymi warunkami
09:44
22.02.2024

Po zajęciu Awdijiwki przez Rosję mieszkańcy pobliskiego Sełydowe zastanawiają się, czy oni będą następni (WIDEO)

Miasto zostało mocno ostrzelane. Mieszkańcy wyjeżdżają, dopóki jest to jeszcze możliwe. Niestety niektórzy z nich mają ograniczone możliwości przeprowadzki. „Nie chcę jechać do Dniepru, bo tam też nie jest spokojnie” – mówi Olena Ossadcza, miejscowa prokurator. Sełydowe położone jest 30 kilometrów na wschód od Awdijiwki, miasta właśnie zdobytego przez wojska rosyjskie. 16 lutego w Sełydowe uderzyły rosyjskie rakiety, które uszkodziły domy oraz oddział położniczy miejscowego szpitala. W ataku zginęły 36-letnia kobieta w ciąży, a także matka i jej 9-letni syn.

09:39
22.02.2024

W okupowanym Berdiańsku rankiem doszło do eksplozji

O eksplozji informuje szefowa ukraińskiej miejskiej administracji, Wiktoria Galicyna. Do eksplozji miało dojść ok. 6:50. Eksplodować miał samochód.

09:32
22.02.2024

Rzecznik Kremla o wulgarnym określeniu Władimira Putina przez Joe Bidena: Hańba dla kraju, na czele którego stoi Biden

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że obraźliwe określenie Putina przez Bidena (Biden nazwał Putina „sk....m”) w „ustach amerykańskiej głowy państwa raczej nie mogą w jakiś sposób obrazić innej głowy państwa, zwłaszcza prezydenta Putina”. - Ale to duży wstyd dla samego kraju, tzn. dla USA — powiedział Pieskow w rozmowie z Pawłem Zarubinem, kremlowskim propagandystą. - Jeśli prezydent takiego kraju używa takiego języka, to powód do wstydu. Jest jasne, że Biden demonstruje zachowanie w stylu hollywoodzkiego kowboja w imię wewnętrznego politycznego interesu, chciałby, aby tak było, nie sądzę, by to było możliwe — dodał.

09:26
22.02.2024

Ukraiński rząd i Bank Światowy oszacowały jak wiele środków będzie potrzebnych na odbudowę gospodarki Ukrainy

W ciągu dekady Ukraina ma potrzebować 486 mld dolarów. Rok temu szacunki mówiły o 411 mld dolarów.

09:08
22.02.2024

Pieskow nazwał współpracę z Putinem wielkim sukcesem życiowym

W rozmowie z serwisem ir-press.ru rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał współpracę z Władimirem Putinem wielkim sukcesem życiowym i dodał, że jest z niej dumny i ceni ją.

- To bardzo ciekawy zawód. Nie powiedziałabym, że istnieje taki zawód jak sekretarz prasowy. Nie ma rejestrów, w których taki zawód jest wskazany. Czasem mówi się, że najlepszymi sekretarzami prasowymi są byli pracownicy mediów, dziennikarze, i analitycy. To nie mam nic wspólnego z dziennikarstwem i nigdy nie byłem dziennikarzem. Pochodzę z dyplomacji, bardzo cenię sobie doświadczenie służby w naszym departamencie dyplomatycznym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. I prawdopodobnie pozwoliło mi to z sukcesem lub z mniejszym lub większym powodzeniem pełnić tu swoje funkcje - opowiadał.

08:47
22.02.2024

Miedwiediew: Ukrainę trudno nazwać krajem w pełnym tego słowa znaczeniu

Zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti perorował, że nie może nazwać Ukrainy krajem w pełnym tego słowa znaczeniu. Jego zdaniem Ukraina „to nie był kraj, to była po prostu republika w ZSRR, którą nazywano Ukrainą”.

Miedwiediew mówił też, że do Ukrainy włączono również pewne terytoria, które „nie są bezpośrednio związane z Rosją”. - Ale to jest zupełnie szczególna część tej wspólnoty terytorialnej - stwierdził.

08:25
22.02.2024

Nowa Zelandia ogłosiła pakiet pomocowy dla Ukrainy

Rząd Nowej Zelandii ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy o wartości prawie 26 mln dolarów nowozelandzkich (równowartość ok. 16 mln USD). Wprowadził też kolejne antyrosyjskie sankcje. - To pokazuje niezachwiane wsparcie Nowej Zelandii dla Ukrainy i nasze poważne zaangażowanie w ochronę międzynarodowego systemu opartego na zasadach – powiedział Winston Peters, wicepremier i szef MSZ w Wellington.

Dodatkowo od lipca br. nowozelandzcy instruktorzy rozpoczną specjalistyczne szkolenia ukraińskich specjalistów w zakresie udzielania pomocy rannym, inżynierii oraz szkolenia techniczne i szkolenia w zakresie usuwania min na morzu.

07:57
22.02.2024

W ciągu doby Rosjanie atakowali dziewięć miejscowości w obwodzie zaporoskim

Iwan Fedorow, gubernator obwodu zaporoskiego poinformował, że obwód był atakowany 130 razy w ciągu doby za pomocą dronów.

07:32
22.02.2024

Obwód chersoński ostrzelany 47 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału trzy osoby zostały ranne — podał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:31
22.02.2024

Białoruski opozycjonista nie ma wątpliwości, że Putin może zaatakować Polskę

- Sam fakt rozszerzenia NATO jest zagrożeniem z punktu widzenia Putina. Już wejście Finlandii i Szwecji do NATO jest odczytywane przez Putina jako zagrożenie — zauważył Paweł Łatuszka.

Czytaj więcej

Białoruski opozycjonista: Putin może zaatakować Polskę pod każdym pretekstem
07:02
22.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie 407 240 żołnierzy, 6 523 czołgi, 12 373 pojazdów opancerzonych, 9 867 zestawów artyleryjskich, 997 wyrzutni rakiet, 680 zestawów artyleryjskich, 339 samolotów, 325 śmigłowców, 7 596 bezzałogowych statków powietrznych, 1 903 pociski manewrujące, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 12 924 pojazdy (w tym cysterny) i 1 566 jednostek sprzętu specjalnego.

07:00
22.02.2024

Sondaż: Niemal połowa Polaków uważa, że wojna Rosji z Ukrainą będzie długa i wyniszczająca

Takie przekonanie wyraziło 47,4 proc. badanych.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Polacy obawiają się ataku Rosji na Polskę?
06:42
22.02.2024

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnego rosyjskiego okrętu uzbrojonego w pociski Kalibr

Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy podaje, ze na wodach Morza Czarnego jest obecnie jeden rosyjski okręt.

06:35
22.02.2024

Protesty rolników uderzają głównie w Ukrainę

Autorzy dwóch kontrowersyjnych banerów m.in. wysławiających Władimira Putina i wojnę – jeden z Sokołowa Budzyńskiego i drugi spod Wodzisławia na Śląsku – staną przed prokuratorem. Wstępnie zakwalifikowano je jako przestępstwa z art. 256 k.k., który dotyczy propagowania totalitarnego ustroju państwa lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych. – Ostatecznie o kwalifikacji czynu zdecyduje prokurator – mówi Sabina Chyra-Giereś ze śląskiej policji.

Czytaj więcej

Rosja wykorzystuje protest polskich rolników. To już jest wojna
06:15
22.02.2024

Jeśli dojdzie do konfliktu z Rosją (ale też z Chinami), to pierwsze, co będzie chciał zrobić przeciwnik, to uniemożliwić pracę satelitów

Przedstawiciele NATO mówią, że satelity (przede wszystkim amerykańskie) dają państwom sojuszu ogromną przewagę na polu walki, głównie jako środki obserwacji i łączności. Jak są one ważne, pokazała wojna w Ukrainie.

Czytaj więcej

Widmo wojny w kosmosie. Jak Rosjanie mogą wykorzystać broń atomową?
05:54
22.02.2024

Joe Biden popiera kandydaturę Marka Rutte na stanowisko sekretarza generalnego NATO

Takie — nieoficjalne — informacje przekazuje „Politico”.

Czytaj więcej

Kto zostanie nowym sekretarzem generalnym NATO? Joe Biden ma swojego faworyta
05:53
22.02.2024

W nocy cele na Ukrainie atakowało dziesięć rosyjskich dronów-kamikadze

Ukraińcy informują o strąceniu ośmiu z dziesięciu dronów.

05:31
22.02.2024

Wołodymyr Zełenski w rozmowie z Fox News bagatelizuje utratę przez Ukrainę Awdijiwki

- W ciągu tych dwóch lat odzyskaliśmy część obwodu charkowskiego. Teraz jesteśmy w tym obwodzie... i odblokowaliśmy Morze Czarne. Są szlaki zbożowe (na morzu) i zniszczyliśmy mnóstwo okrętów rosyjskiej floty (chodzi o Flotę Czarnomorską - red.) - wyliczał ukraińskie sukcesy Wołodymyr Zełenski. - Tego dokonaliśmy przez ostatnie dwa lata. A co oni mogli zrobić? Tylko to jedno miejsce (Awdijiwkę - red.). Ale po co? - pytał ukraiński prezydent.

Czytaj więcej

Rosjanie zajęli Awdijiwkę. Wołodymyr Zełenski: Ale po co?
05:06
22.02.2024

Joe Biden w San Francisco użył akronimu oznaczającego wulgarne słowo mówiąc o Władimirze Putinie

- To jest ostatnie zagrożenie egzystencjalne, to klimat. Mamy szalonych SOB jak ten gość, Putin i inni, i zawsze musimy martwić się konfliktem nuklearnym, ale egzystencjalnym zagrożeniem dla ludzkości jest klimat — powiedział Biden. „SOB” to akronim zastępujący słowo „sk.....n”.

Czytaj więcej

Biden wulgarnie o Putinie. Mówi też, że jest większe zagrożenie niż wojna atomowa
04:37
22.02.2024

Kanadyjska armia publikuje zdjęcia ze szkolenia ukraińskich saperów

04:36
22.02.2024

Mieszkańcy frontowych miejscowości w obwodzie zaporoskim odmawiają ewakuacji

Informację taką przekazał gubernator obwodu, Iwan Fedorow. Fedorow mówił, że w ciągu ostatniego tygodnia tylko jedna osoba zgodziła się na ewakuację z miejscowości przyfrontowej — chodzi o osobę z „ograniczoną mobilnością” - dodał.

04:33
22.02.2024

Od początku wojny z obwodu donieckiego ewakuowano ponad 1,359 mln cywilów

O liczbie ewakuowanych z obwodu donieckiego mówił, w rozmowie z agencją Ukrinform, gubernator obwodu, Wadym Fiłaszkin. Jak dodał wśród ewakuowanych było ponad 164 tys. dzieci i ponad 42 tys. osób z niepełnosprawnościami.

04:29
22.02.2024

Siergiej Ławrow wezwał na forum G20, aby "nie używać gospodarki jako broni"

- Nie sądzę, by G20 znalazło rozwiązania do skumulowanych wyzwań i zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa. W tym samym czasie nasze forum wiodących gospodarek świata może jasno stwierdzić odrzucenie przez G20 używania „gospodarki jako broni” i „wojny jako inwestycji”, aby zademonstrować nasze dążenie do otwartego i prowadzonego na równych zasadach handlu i współpracy gospodarczej. Jest ważne, aby potwierdzić, że światowe banki i fundusze nie będą finansować militarystycznych celów i agresywnych reżimów, ale kraje potrzebujące, w interesie zrównoważonego rozwoju — mówił Siergiej Ławrow przemawiając na forum rady szefów MSZ G20.

04:27
22.02.2024

Nad obwodem briańskim strącony został ukraiński dron

Informację o strąceniu drona podał gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz.

04:24
22.02.2024

Rosyjska armia otrzymała partię zmodernizowanych bojowych wozów piechoty

Do rosyjskich żołnierzy trafiły pojazdy BMP-1AM Basurmanin — informuje holding Wysokotocznyje Kompleksy (część koncernu Rostec). Pojazdy przeszły "wszystkie niezbędne testy" w tym testy broni — 30-mm działka i karabinu maszynowego — czytamy w komunikacie. 

04:22
22.02.2024

Przedstawiciele Korei Południowej, Japonii i USA rozmawiali o zaostrzeniu kontroli eksportu do Rosji

„W czasie spotkania trzy strony omawiały koordynowanie środków kontroli (eksportu) i porozumiały się w sprawie współpracy w celu ustanowienia partnerstwa z państwami Azji południowo-wschodniej w tej kwestii” - głosi oświadczenie południowokoreańskiego Ministerstwa Przemysłu.

04:18
22.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 728. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 728. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 728. dniu wojny

PAP

04:17
22.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 728